فروش کارت سوخت

ماجرای خرید و فروش کارت سوخت چیست؟

تاریخ انتشار : 14 خرداد 1399کد مطلب : 41407زمان مطالعه : 2 دقیقه
رئیس انجمن شرکت های زنجیره ای توزیع فرآورده های نفتی بنزین دو نرخی را عامل اصلی خرید و فروش کارت سوخت دانست.

میزان:ناصر رئیسی فرد با اشاره به مشکلات سوخت گیری پس از سهمیه بندی اظهار کرد:بنزین یک کالای مصرفی است که مسئولان بدون در نظر گرفتن این موضوع، با اجرای طرح سهمیه بندی آن را تبدیل به کالای سرمایه ای می کنند و این تبدیل شدن بنزین به کالای سرمایه ای باعث ایجاد رانت و ناهنجاری در چرخه سوخت گیری می شود.

رئیس انجمن شرکت های زنجیره ای توزیع فرآورده های نفتی تصریح کرد:ارائه سهمیه بنزین باعث ایجاد حس مالکیت نسبت به سهمیه سوخت می شود و نتیجه آن فروش کارت سوخت و ایجاد مکان های غیر رسمی برای فروش بنزین در کنار خیابان هستیم.

وی افزود:اکثرا افراد به طور مستقیم در جایگاه سوخت با مالکان خودرو در خصوص قیمت بنزین صحبت می کنند و به صورت توافقی سهمیه سوخت را به فروش می رسانند.

به گفته وی؛ به دلیل تعداد بالای نازل و مشکلات نظارتی امکان فروش کارت سوخت از طریق اپراتورهای جایگاه سوخت وجود دارد و جایگاه داران در این موضوع نقشی ندارد.

رئیسی فرد بیان کرد:بنزین دو نرخی باعت ایجاد رانت خواری و چرخه غیر رسمی سوخت گیری می شود، برای جلوگیری از این مشکلات قیمت بنزین باید واقعی و تک نرخی بر اساس قیمت روز نفت در نظر گرفته شود.

رئیس انجمن شرکت های زنجیره ای توزیع فرآورده های نفتی عنوان کرد:سهمیه بندی سوخت در سال 86 مشکلات و رانت خواری ایجاد کرد و این تجربه ناموفق بار دیگر در سال گذشته مورد استفاده قرار گرفت.

وی عنوان کرد:واقعی سازی قیمت بنزین شرایط را برای مدیریت مصرف سوخت فراهم می کند و ارائه یارانه به بنزین باعث مصرف بی رویه سوخت شده است.

رئیسی فرد عنوان کرد:افزایش قیمت فرآروده های نفتی باید در زیر ساخت های اقتصادی هزینه شود نباید صرف هزینه های جاری دولت شود که نتیجه آن می تواند باعث افزایش اشتغال و بالارفتن درآمدهای دولت از محل مالیات دریافتی شود.

رئیس انجمن شرکت های زنجیره ای توزیع فرآورده های نفتی بیان کرد:کارت سوخت و یا کارت انرژی تجربه شکست خورده است که اجرای این گونه طرح ها مشکلات فراوانی را برای اقتصاد به همراه دارد.

وی ادامه داد:طی ماه های گذشته با افزایش مشکلات اقتصادی میزان بنزین دزدی افزایش یافته این در حالی است که می توان با حذف کارت سوخت و استفاده از کارت بانکی برای سوخت گیری از متضرزر شدن جایگاه دارن جلوگیری کرد.

رئیسی فرد بیان کرد:زیر ساخت و تجهیزات اجرای این طرح آماده است و شرکت پخش فرآورده های نفتی می توان با تعامل بانک ها از رانت خواری، عدم پرداخت هزینه بنزین از سوی برخی از مالکین خودرو، سلامت فیزیکی اسکناس ها و از دور خارج شدن برخی از نازل ها به دلیل مشکلات سامانه هوشمند سوخت گیری جلوگیری شود.

انتهای پیام/م

ماجرای خرید و فروش کارت سوخت چیست؟

3.33
این مطلب مفید بود ؟21
برچسب : کارت سوخت
وبگردی