تولد
فضیلت سوره های قرآن
قرآن کلام خداوند متعال است و تمام آیات و سوره های قرآنی دارای فضیلت و برکت است که خواندن آنها راه را برای انسان روشن و ثواب فراوانی برای او به ارمغان می آورد.

برکات و فضیلت سوره های قرآنی

تمام سوره های قرآن آثار دنیوی و اخروی بی شماری دارد و در منابع دینی و احادیث، برای هر کدام از سوره های قرآن فضائل زیادی ذکر شده است. اما اگر به دنبال قرائت و خواندن برخی از سوره ها که ثواب بیشتری دارند باشیم، از برکات سوره های دیگر محروم می شویم؛ بنابراین باید تمام سوره های قرآنی خوانده شود و به دستورات آن عمل گردد.

قرآن به مباحث مختلفی همچون سرگذشت اقوام پیشین، حوادث زمان نزول، اوامر و نواهی در ابعاد اخلاقی و احکام، معارف اعتقادی، اسماء و اوصاف حق تعالی، آفرینش اولیه عالم و انسان، عالم ملائکه، گزاره های مربوط به شیطان، امور مربوط به عالم آخرت اعم از اوصاف بهشت و جهنم و ... می پردازد و تلاوت آن سرآغازی برای تفکر و ایمان است؛ همچنین وسیله ای است برای عمل کردن به محتوای قرآن.

قرآن

قرآن مجموعه ای است که باید همه ی آن در کنار هم باشد و انسان با بهره گیری از همه ی آن است که می تواند به خودسازی بپردازد. تمام کلمات موجود در قرآن کریم، کلام الهی بوده و ارزش و اعتبار مخصوص به خود را دارد. به همین دلیل خواندن قرآن نیز ثواب خاص خود را دارد و انسان، هر سوره و آیه ای را که بخواند مأجور می باشد. در این بخش از نمناک با خواص و فضایل برخی از سوره های قرآن آشنا می شویم.

خواص و فضایل برخی از سوره های قرآن

البته در روایات فضیلت ها و برکات خاصی برای هر کدام از سوره ها و حتی بعضی از آیات قرآن بیان شده است. که در بخش دین و مذهب نمناک از باب نمونه به ذکر برخی از این فضائل می پردازیم:

بسم الله الرحمن الرحیم :

در روایات اسلامی به قدری به این آیه اهمیت داده شده که آن را چیزی هم ردیف اسم اعظم الهی معرفی می کند.

از امام صادق (ع) در روایتی نقل شده است:

«بسم الله الرحمن الرحیم» به اسم اعظم خدا نزدیک تر است از مردمک چشم به سفیدی آن.(تفسیر برهان، ج1، ص 41 ،حدیث 2)

سوره ی حمد (فاتحه الکتاب):

از رسول اکرم (ص) نقل شده است که فرمودند:

هر کس سوره فاتحه الکتاب را بخواند به او آن چنان پاداشی می دهند که گویی دو ثلث قرآن را خوانده و بر هر مومن صدقه داده است. (تفسیر المجمع البیان، ج 1، ص 14 و 15)

سوره حمد

در روایت دیگری وارد شده که هر کس سوره (حمد) را بخواند هر چه از خدا بخواهد به او می دهد. سوره ی حمد را شفای برای هر درد و بیماری معرفی کرده اند. به هر حال روایات بسیاری در اهمیت این سوره وارد شده است و قرائت آن ثواب بسیار زیادی دارد.

سوره بقره:

درباره ی سوره ی بقره از پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله) سوال شد که کدام سوره افضل سوره ها می باشد؟

پیامبر (ص) فرمودند:

"سوره بقره و در آن آیة الکرسی."هرگاه مؤمنی ایة الکرسی را تلاوت کند و ثواب آن را به اهل گورستان بخشد و هدیه ایشان سازد، حق تعالی از برکت ایة الکرسی، چهل نور، در قبر هر مرده ای داخل کند که آن نور، از مشرق تا مغرب بوده باشد و قبرهای ایشان را پر نور و فراخ و گشاده سازد و از برای هر مرده ای درجه ای بلند گرداند و برای خواننده ایة الکرسی، ثواب شصت پیغمبر کرامت فرماید و به عدد هر حرفی از حروف ایة الکرسی، فرشته ای را بیافریند که برای او تا روز قیامت تسبیح کند. (منهج الصادقین، ج2، ص95-96)

از امام باقر(ع) روایت شده است:

کسی که ایة الکرسی را یک بار بخواند،خداوند، او را از دو هزار بدی و ناگواری دنیا و هزار بدی و ناگواری آخرت دور می کند که آسان ترین ناگواری دنیا، فقر و آسان ترین ناگواری و ناراحتی آخرت، عذاب قبر است».(مجمع البیان، ج1، ص360)

سوره آل عمران:

درباره ی فضیلت سوره ی آل عمران وارد شده است که هر کس این سوره را بخواند هر آیه ای از آن امانی است برای گذشتن از پل دوزخ. (مجمع البیان، ج 1، ص 693)

آل عمران

سوره نساء:

درباره ی سوره ی نساء وارد شده، هر کس سوره ی نساء را روز جمعه بخواند از فشار قبر ایمن خواهد بود.(ثوابت الاعمال، ص 133)

سوره مائده:

امام محمد باقر(ع) فرمودند:

کسی که سوره مائده را در هر روز پنجشنبه بخواند، ایمانش به ظلم و ستم پوشیده نگردد و کسی را با پروردگارش شریک نسازد. (ثواب الاعمال، ص134)

سوره حشر:

از پیامبر اکرم(ص) روایت شده است:

هر کس سوره حشر را قرائت کند بهشت و جهنم و عرش و کرسی و حجاب های آن و آسمان های هفتگانه و زمین های هفتگانه و هوا و بادها و پرندگان و درختان و کوهها و خورشید و ماه و فرشتگان، همگی بر او درود و صلوات می فرستند و برای او طلب مغفرت و امرزش می کنند و اگر همان روز یا شب قرائت سوره حشر، از دنیا برود شهید محسوب می شود. (ثواب الاعمال، ص117)

سوره همزه:

در حدیثی از امام جعفر صادق(ع) آمده است:

هرکس آن را در نماز فریضه ای بخواند، فقر از او دور می شود، روزی به او رو می آورد و مرگ های زشت و بد از او قطع می گردد. (طبرسی، الاحتجاج، 2:‎ 482)

سوره توحید:

درباره ی سوره ی توحید هم فضائل زیادی ذکر شده از جمله اینکه سوره توحید را ثلث قرآن می دانند و در تشییع جنازه خواننده سوره ی توحید هفتاد هزار ملک می آیند.

سوره توحید

پیامبر اکرم(ص) فرمودند:

کسی که ایمان به خدا و روز قیامت دارد خواندن سوره ی توحید بعد از هر نماز ترک نکند چرا که هر کس آن را بخواند خداوند خیر و دنیا آخرت را برای او جمع می کند و خودش و والدین او و فرزندان او را می آمرزد. (تفسیر نمونه، ج 27، ص 429)

معوذتین:

در روایتی از پیامبر اکرم(ص) نقل شده است که به یکی از یارانش فرمودند:

می خواهی دو سوره به تو تعلیم کنم که برترین سوره های قرآن هستند؟ عرض کرد:آری ای رسول خدا حضرت معوذتین (سوره ی فلق و سوره ی ناس) را به او تعلیم کردند. سپس آن دو را در نماز صبح قرائت نمودند و فرمودند هرگاه بر می خیزی و می خوابی این دو سوره را بخوان. (تفسیر نمونه، ج 27، ص 454)

به طور کلی هر کدام از سوره های قرآن خاصیتی دارد بنابراین نمی توان گفت که ثواب کدامیک بیشتر است. به همین دلیل با خواندن تام سوره ها می توان از فضایل آنها بهره مند گردید.

فضیلت و برکات مختلف سوره های قرآن

4.6234
این مطلب مفید بود ؟21618
منبع : بخش دین و مذهب نمناک/ن/ف
وبگردی