فطریه

میزان زکات فطریه و کفاره رمضان سال 99 اعلام شد

تاریخ انتشار : 3 خرداد 1399کد مطلب : 3688زمان مطالعه : 3 دقیقه
میزان فطریه و کفاره روزه ماه مبارک رمضان در سال 99 از سوی مراجع عظام تقلید اعلام شد.

مبلغ فطریه و کفاره روزه در ماه مبارک رمضان 99 اعلام شد

ایسنا: مطابق اعلام پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، در پاسخ به سوالی مبلغ فطریه سال 1399 را اعلام کرد. 

متن این سوال و پاسخ دفتر معظم له به این شرح است: 

سوال:مبلغ و مقدار فطریه برای هر نفر چه مقدار است و چه چیزی باید به عنوان فطریه پرداخت شود؟ 

جواب:مکلف باید برای خودش و کسانی که نان خوار او هستند به ازای هر نفر یک صاع (تقریبا سه کیلو) گندم یا جو یا خرما یا کشمش یا برنج یا ذرت و مانند اینها به مستحقق بدهد و اگر پولی یکی از همین ها را بدهد کافی است. 

(مبلغ زکات فطر برای سال 1399 شمسی مطابق با سال 1441 قمری، بر مبنای قیمت گندم، مبلغ 10 هزار تومان است.) 

آیت الله مکارم شیرازی 

بر اساس نظر آیت الله مکارم شیرازی، زکات فطره امسال بر مبنای قوت غالب گندم، مبلغ ده هزار تومان (10000 تومان) و بر مبنای قوت غالب برنج، مبلغ سی هزار تومان (30000 تومان) اعلام شده است. مؤمنین در انتخاب هر یک از این موارد مخیر هستند. 

بر اساس مسئله 1692 رساله توضیح المسائل حضرت آیت الله مکارم شیرازی، زکات فطره بر تمام کسانی که قبل از غروب شب عید فطر بالغ و عاقل و غنی باشند واجب است، یعنی باید برای خودش و کسانی که نان خور او هستند، هر نفر به اندازه یک صاع (تقریباً سه کیلو) از آنچه غذای نوع مردم آن محل است، اعم از گندم و جو یا خرما یا برنج یا ذرّت و مانند این ها به مستحق بدهد و اگر پول یکی از این ها را بدهد کافی است. 

بنابر فتوای این مرجع تقلید اگر کسی فقط در افطار شب عید فطر میهمان دیگری باشد فطریه او به عهده خودش است. 

آیت الله وحید خراسانی 

در اطلاعیه دفتر آیت الله وحید خراسانی، آمده است: 

باسمه تعالی 

پیرو سئوالات مکرر مؤمنین از دفتر حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی مبنی بر میزان زکات فطره ماه مبارک رمضان ١441، به اطلاع می رساند: 

میزان زکات فطره برای هر نفر، سه کیلوگرم گندم است که مکلّف می تواند پول آن را طبق قیمت گندم در محل خودش محاسبه نموده و به فقیر بپردازد. 

از آن جا که قیمت گندم در بعضی شهرها به ازای هر کیلوگرم 4000 تومان است، دفتر این مرجع تقلید فطریه هر نفر را ١٢٠٠٠ تومان اعلام کرد. 

در صورت داشتن سوال، می توانند با دفتر قم 02537475 تماس بگیرند. 

آیت الله نوری همدانی 

آیت الله نوری همدانی قوت غالب را ملاک ندانسته و پرداخت سه کیلوگرم از هرکدام از خوراکی های که در رساله عملیه به عنوان زکات فطره ذکرشده است؛ همانند برنج یا گندم و یا قیمت آن را برای هر فرد کافی می دانند. 

طبق تحقیقات انجام شده میانگین قیمت گندم برای هر فرد 10000 (ده هزار تومان) و قیمت برنج برای هر فرد حدود 50000 (پنجاه هزار تومان) است. 

لازم به ذکر است که مقلدین محترم باید طبق قیمت منطقه ای خود محاسبه نمایند و اگر در بعضی از مناطق قیمت کمتر یا بیشتر بوده به همان عمل کنند. 

آیت الله صافی گلپایگانی 

مؤمنان مبلغ معادل یک صاع (3 کیلوگرم) گندم یا برنج را به عنوان قوت غالب جهت زکات فطره بپردازند. کفاره روزه غیرعمدی، برای هر روز، یک مد (حدود 750 گرم) طعام مثل گندم است. 

کفاره عمدی، برای هر روز افطار عمدی، اطعام شصت مسکین؛ هرکدام یک مد (حدود 750 گرم) طعام، مثل گندم پرداخت شود.  

آیت الله شبیری زنجانی 

دفتر آیت الله شبیری زنجانی، مبلغ 12هزارتومان را بابت فطریه هر نفر به حساب قیمت گندم تعیین کرده است. 

آیت الله علوی گرگانی 

بر اساس اعلام دفتر آیت الله سید محمدعلی علوی گرگانی از مراجع تقلید، زکات فطره امسال بر مبنای قوت غالب (برای هر نفر سه کیلوگرم) گندم مبلغ 10 هزار تومان و برنج مبلغ تقریبی 50 هزار تومان است. مؤمنان در انتخاب هر یک از آن ها مخیر هستند.

انتهای پیام/م

 

 

مبلغ فطریه و کفاره روزه رمضان سال 99 چقدر است؟

3.826
این مطلب مفید بود ؟206
وبگردی