خواص آلوئه ورا
آلوئه ورا یک گیاه پر از خاصیت با فواید و خواص بی نظیر میباشد که اگر ارزش حقیقی آن را بدانیم، هرگز دست از مصرفش برنمیداریم.

آشنایی با آلوئه ورا و خواص و فوایدش برای بدن

نام گیاه پرخاصیت آلوئه ورا بیشتر برای مباحث زیبایی و سلامتی پوست و مو مطرح می شود اما آلوئه ورا یا صبر زرد معجره های درمانی و خاصیت داروئی بیشماری دارد و از آن به علت خاصیت ضد میکروبی در درمان بسیاری از زخمها و جراحتها و سوختگیها، اگزما، تاول، گزیدگی زنبور و نیش حشرات، بریدگی، کوفتگی، آفتاب سوختگی و آکنه استفاده می کنند.

همچنین از ماده ژلاتینی موجود در درون برگ این گیاه برای مصارف بهداشتی آرایشی (ژل. کرم. شامپو و...) استفاده میشود. در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک خواص و فواید آلوئه ورا برای سلامتی را بیان می کنیم.

آلوئه ورا

آلوئه ورا چیست و چه نوع گیاهی است؟

آلوئه ورا که با نام آلوئه ورا پزشکی، کریستال بیابان، گیاه سوختگی و بزاق فیل شناخته می شود، متعلق به خانواده گیاهان مکمل در جنس "آلوئه" است. این گیاه یک گیاه آبدار بدون ریشه یا گاهی اوقات ریشه کوتاه است که در ارتفاع 60-100 سانتی متر (24 تا 39 اینچ) رشد می کند و برگهایی بلند و ضخیم و گوشتی با حاشیه دندانه دندانه دارد و رنگ آن از سبز تا سبزآبی متفاوت است.

برخی از ارقام این گیاه دارای قسمتهای سفید در قسمتهای سطحی اطراف ساقه هستند. این گیاه به راحتی در داخل و خارج از منزل رشد می کند و گیاه مقاومی می باشد.

از گذشته های دور یعنی بیش از 6000 سال پیش بسیاری از تمدن ها، از جمله مصری ها، اسپانیاییها، ایرانیان، یونانیها، ایتالیایی ها، آفریقایی ها، ژاپنی ها و سرخپوستان از گیاه آلوئه ورا استفاده می کردند.

خواص آلوئه ورا

مزایا و خواص آلوئه ورا

پس از معرفی این گیاه محبوب، حالا نوبت شناخت خواص جادویی آن است که باهم میخوانیم.

بهبود هضم

آلوئه ورا ترکیباتی به نام پلی ساکارید دارد که توانایی درمان بسیاری از اختلالات و مشکلات گوارشی را دارد. آلوئه ورا سبب هضم بهتر و جذب مواد مغذی بوده و عناصر مضر را از طریق دفع صاف حذف می کند.یک فرآیند هضم سالم به طور مثبت بر افکار و اعمال شما تاثیر می گذارد، بنابراین سلامت را ارتقا می دهد.

سندرم روده تحریک پذیر (IBS) را درمان می کند و یبوست را برطرف می سازد. بسیاری از مطالعات ثابت کرده اند که درمان مسائلی مانند بیماری کرون، زخم های گوارشی با آلوئه ورا بهبود یافته است. اگر از زخم معده رنج می برید و عصاره الوئه ورا را مصرف می کنید، بعد از حداقل 3 تا 4 هفته، مطمئنا نتایج مثبت را خواهید دید.

بهبود هضم

سم زدایی طبیعی

نوشیدنی های ساخته شده با آب آلوئه ورا دارای خواص ضد سم زدایی طبیعی هستند، که به طور موثر سیستم گوارش و سیستم گردش خون را تمیز می کند. مصرف خوراکی آلوئه ورا مواد زائد را از قسمت های مختلف بدن جذب کرده و دفع می نماید که این عمل باعث پاک سازی خون از اثرات جانبی داروهای شیمیایی، سیگار، سموم باقی مانده کشاورزی بر روی میوه ها و آلودگی هوا می شود. آلوئه ورا باعث گردش خون بهتر می شود، هنگامی که خون غنی از اکسیژن است، به طور خودکار مواد مغذی را درون سلول ها به طرز ماهرانه ای فراهم می کند.

افزایش ایمنی بدن

آلوئه ورا قابلیت توانایی خنثی سازی باکتری های مضر و جلوگیری از عفونت ها را دارد و دارای خواص جوان کننده بوده و تقویت سیستم ایمنی بدن را تضمین می کند. مصرف ژل آلوئه ورا به صورت خوراکی قدرت ایمنی بدن را بالا برده و کمک می کند که سموم در بدن تجمع نکند و همچنین به سلول های بدن حیات می بخشد و سبب نرمال شدن متابولیسم بدن می شود.

مهار رشد سرطانی

آلوئه ورا حاوی برخی از ماکروفاژهای موثر است که حجم زیادی از اکسید نیتریک تولید می کند که دارای پتانسیل ضد تومور است. بسیاری از مطالعات نشان داده اند که این خواص ضد تومور و ایمن سازی ناشی از حضور پلی ساکارید در آلوئه ورا است اما همیشه توصیه می شود که هر نوع درمان سرطان را پس از مشاوره با پزشک شروع کنید.

مهار رشد سرطانی

کاهش عوارض جانبی رادیوتراپی

بیماران مبتلا به سرطان اغلب عوارض ناخوشایند ناشی از پرتودرمانی را تجربه می کنند. استفاده موضعی از ژل آلوئه ورا به ناحیه تابش یافته باعث می شود که بیمار بلافاصله اثر تسکین دهنده را احساس کند. اگر آب شربت آلوئه ورا در چنین شرایطی بخورید، به شما کمک می کند که در معالجه سوختگی های تابشی موفق باشید.

افزایش انرژی بدن

مصرف خوراکی مداوم ژل آلوئه ورا سبب تنظیم دستگاه گوارش و هضم هرچه بهتر غذا می شود که از این روسبب احساس تندرستی و سلامتی و افزایش سطح انرژی بدن می شود. ژل آلوئه ورا سریع تر از آب در بدن نفوذ می کند و به فیزیولوژی بدن آسیب نمی رساند بلکه آن را متعادل نموده و بهبود می بخشد.

کاهش درد آرتروز

مصرف موضعی، نوشیدن آب آلوئه یا خوردن آلوئه ورا، قرصها یا کپسولهای آن، نتایج مثبتی در درمان درد آرتریت دارد و خیلی فوری روی درد و تورم ناشی از آرتریت اثر می گذارد و در آرام سازی تورم و التهاب بسیار مؤثر است.

کاهش درد آرتروز

کنترل پارکینسون

طبق تحقیقات به عمل آمده دانشمندان و پژوهشگران گیاه آلوئه ورا در درمان بیماری پارکینسون یا (باد لقوه) مؤثر است و علاوه بر آن سبب تحریک و افزایش ماهیچه ها می شود.

ترک اعتیاد

مصرف خوراکی ژل آلوئه ورا به دلیل داشتن مقداری اسید سالیسیلیک مثل مسکن عمل می کند و سموم بدن را دفع می کند و خود را پاک سازی می کند و افسردگی های بعد از ترک اعتیاد را کاهش می دهد.

درمان بیماری های روده

گیاه آلوئه ورا حداقل دارای 3 اسید چرب با خاصیت ضد التهابی می باشد که برای معده، روده کوچک و روده بزرگ مفید هستند مصرف آلوئه ورا به صورت مرتب اثرات شفابخش طولانی مدت و مثبتی به همراه داشته و سیستم گوارشی را پالایش نموده و بهبود بیماری های روده را تسریع می نماید. آنترالوئین موجود در ژله آلوئه ورا به عنوان مسهل مؤثر عمل می کند.

درمان بیماری های روده

درمان استرس

آلوئه ورا قادر است سلول ها را احیاء و حیات بخشد و می تواند خواص تنظیم کننده و کنترل کننده روی بدن داشته باشد و به سیستم بدن کمک کند تا در لحظات و موقعیت های بحرانی و استرس زا تعادل خود را حفظ نماید.

درمان مشکلات قاعدگی

عصاره آلوئه ورا محرک عالی رحم است و خوردن آن یا نوشیدن آب آن بسیار در طول قاعدگی دردناک، مفید است.

کاهش تهوع

تهوع می تواند به خاطر بسیاری از دلایل، از جمله اختلالات معده یا دستگاه گوارش، مصرف مواد غذایی آلوده، داشتن ویروس یا آنفولانزا یا شیمی درمانی رخ دهد. مصرف آب آلوئه ورا موجب احساس آرامش در سراسر بدن و کاهش تهوع می شود.

کاهش تهوع

جلوگیری از استرس اکسیداتیو

ژل آلوئه ورا غنی از ویتامین هایی مانند ویتامین B12، B1، B2، B6 و ویتامین A، E، C، نیاسین و اسید فولیک است که برای عملکرد مناسب بدن انسان مورد نیاز است و از استرس اکسیداتیو جلوگیری می کند.

درمان بیماری های مری

یکی از بهترین درمان های طبیعی برای ریفلکس اسید و بیماری مری، مصرف طبیعی آب آلوئه ورا و ژل آلوئه ورا است که از برگشت اسید معده به مری جلوگیری می کند. برگشت محتویات اسیدی معده به مری سبب آسیب زدن به مخاط مری و ایجاد علائمی همچون سوزش سردل، سرفه های خشک، خونریزی و زخم مری می شود.

کاهش سطح قند خون

مطالعات بر روی موش های دیابتی نشان می دهد که آلوئه ورا در درمان دیابت نیز مفید است و بر کاهش میزان قند خون اثر مثبت دارد.

کاهش سطح قند خون

کاهش کلسترول

مصرف خوراکی ژل آلوئه ورا، کیفیت خون را بهبود می بخشد و به طور موثر باعث کاهش کلسترول و کل محتوای تری گلیسیرید می شود.

بهبود عملکرد قلبی عروقی

عصاره آلوئه ورا سبب افزایش گردش خون شده و همزمان آن را تصفیه می کند. آلوئه ورا به اکسیژن رسانی خون کمک می کند و تقویت اکسیژن رسانی سبب بهبود عملکرد قلبی عروقی می شود.

درمان بیماریهای دندان و لثه

بیماری های دندان و لثه نیز می توانند توسط آلوئه ورا درمان شوند. برای این منظور بعضی از پودرهای آلوئه ورا را بر روی مسواک خود قرار دهید، سپس به طور معمول دندانهای خود را بشویید.

پودر آلوئه ورا، سموم شما را تسکین می دهد و هر گونه عفونت و کبودی را درمان می کند. آب آلوئه ورا همچنین می تواند در حفظ لثه ها کمک کند. می توانید مقداری آب آلوئه ورا را قرقره کنید تا لثه های سالمی داشته باشید.

درمان بیماری دندان و لثه

نگهدارنده مواد غذایی طبیعی

ژل آلوئه ورا می تواند به عنوان نگهدارنده مواد غذایی طبیعی عمل کند. FDA نیز آن را به عنوان یک عامل نگهدارنده مواد غذایی طبیعی تایید کرده است. غوطه ور کردن میوه ها و سبزیجات در ژل آلوئه ورا به طور موثر در از بین بردن E.coli، حفظ طراوت، و عمر مفید مواد غذایی موثر است.

درمان فشار خون

تحقیقات اخیر ثابت کرده است که مصرف مداوم آلوئه ورا می تواند با الیاف سلولزی همراه و مخلوط شود و باعث پالایش و تصفیه خون شود و فشار خون را تنظیم و متعادل نماید.

درمان بیماری کلیه و دفع سنگ کلیه

خوردن آلوئه ورا می تواند سنگ کلیه را دفع نماید یا اندازه سنگ را کوچکتر نماید. مصرف مداوم آلوئه ورا از تشکیل سنگ کلیه پیشگیری می نماید و از بافت های آن مراقبت نماید.

درمان بیماری کلیه

درمان بیماری ایدز

تحقیقات اخیر نشان داده است که مانوز استیله به عنوان یک ترکیب ضد ویروسی، دارای خواص درمانی ضد ویروس ایدز می باشد. مانوز استیله خود ویروس را مورد حمله قرار می دهد اما نکته مهم تر این است که میزان تأثیر AZT را (یک داروی مؤثر در درمان عفونت ویروس HIV ) نا حد زیادی افزایش می دهد.

حال چنانچه این ترکیب دارویی یا آلوئه ورا مصرف شود می تواند میزان AZT مورد استفاده برای HIV را تا 90 درصد تقلیل دهد که این امر از هزینه ها و عوارض جانبی AZT تا حد زیادی می کاهد. برای درمان HIV به مصرف روزانه 800 الی 1600 میلی گرم مانوزاستیله نیاز می باشد، این میزان از ماده مزبور برابر با نیم تا یک لیتر عصاره آلوئه ورا می باشد. هر چند میزان مانوراستیله می تواند در فرآورده های مختلف متفاوت باشد.

درمان بواسیر

از زمان های قدیم طبیبان برای درمان بواسیراز آلوئه ورا استفاده می کردند. آنتراکوئین موجود در ژل آلوئه ورا به عنوان تسهیل کننده دفع مدفوع شناخته شده است که در افراد مبتلا به بواسیر بسیار مفید می باشد.

درمان سینوزیت و آسم

بخور گیاه آلوئه ورا و استنشاق بخار آبی که برگ آلوئه ورا در آن ریخته شده باشد، برای شخص مبتلا به آسم مفید خواهد بود و تسکین دهنده سینوزیت می باشد.

درمان آسم

درمان درد گوش و چشم

چکانیدن سه قطره از شیرابه گیاه آلوئه ورا موجب تسکین فوری درد گوش می شود و برای تسکین درد چشم شیرابه آلوئه ورا را با کمی آب مخلوط کرده و در چشم بریزید. اینکار ضمن تسکین درد چشم می تواند نیروی چشم را تقویت کند.

درمان و جلوگیری از درد و تورم

اسید سالیسیلیک موجود در آلوئه ورا با مهار تولید پروستاگلاندین به عنوان یک مسکن عمل می کند و برای درمان اثرات ضد التهابی، ضد کوفتگی، ضد کشیدگی ماهیچه ها، رباط ها، تاندون ها، واریس و آرتریت، نیز کاملاً اثر بخش است.

ژل آلوئه ورا به دلیل داشتن مقدار زیادی گلیکوپروتئین از تورم و درد جلوگیری کرده و همچنین آنزیم کربوکسی پپتیدازی آلوئه ورا سبب غیر فعال شدن عامل ایجاد کننده درد، التهاب حاد موسوم به برادی کینین و التیام ناحیه درد به خصوص درد مفاصل می شود.

درمان بیماری کبد

مصرف آلوئه ورا گرفتگی کبدی را برطرف و عملکرد آن را بهبود می بخشد و محرک ترشح صفرا است.

درمان بیماری کبد

درمان پوکی استخوان

آلوئه ورا حاوی برخی مواد معدنی است که می تواند کمبود کلسیم را در بدن به حداقل برساند. جذب آن را تسریع نماید و آن را در تمام بدن پخش کند. از این رو مصرف آلوئه ورا در پیشگیری و درمان پوکی استخوان می تواند مفید باشد.

کاهش درد

درد کمر و عضلات را کاهش می دهد. خوردن آلوئه ورا، کپسول های آن و یا نوشیدن آب آن به دلیل خواص ضد التهابی کمک به بهبود در درد مفصل و عضلانی می نماید.

افزایش قوای جنسی

خوردن ژل آلوئه ورا قوای جنسی را تقویت می کند و اسپرم سازی را افزایش می دهد. همچنین در درمان بیماری سوزاک مؤثر است.

افزایش قوای جنسی

درمان پسوزیاریس

تحقیقات ثابت نموده که ژل آلوئه ورا این بیماری را درمان می نماید.

درمان زخم ها و جراحت ها

ژل آلوئه ورا زخم ها را درمان می کند.اگر در خارج و روی پوست استفاده شود، بهترین گزینه برای پوشیدن زخم است.در حقیقت، در بسیاری از موارد، دیده می شود که آلوئه ورا مانند جادو، حتی در موارد جدی ترین موارد جراحی اورژانس، کار می کند.

این ماده روند درمان بسیاری از جراحات پوستی از جمله زخم ها، بریدگی ها، پارگی، خراش ها، سوزش ها، گزیدگی های سمی را تسکین و التیام می بخشد. مقدار زیادی از ژل آلوئه ورا می تواند به درمان زخم های ناشی از تیراندازی و آسیب های بافتی کمک کند.

درمان سوختگی

ژل آلوئه ورا دارای آنزیم های گلوکوماناز، آرابینانز، گالاکتاز است که در درمان سوختگی و جراحات بسیار مناسب است. در بسیاری از مطالعات، اثبات شده است که آلوئه ورا به طور موثری قربانیان سوختگی درجه سوم را درمان می کند و بهبود سوختگی پوست را تسریع می کند.

درمان سوختگی

مراقبت از پوست

 1. آلوئه ورا جزء اصلی بسیاری از محصولات پوستی است و برای درمان بیماری های پوست از زمان های قدیم استفاده شده است.
 2. ژل داخلی خالص استخراج شده از برگ آلوئه ورا بهترین راه طبیعی برای لایه برداری پوست است.
 3. آلوئه ورا در هر کرم پوستی باعث افزایش عملکرد آن به عنوان یک نگهدارنده سلولی چروک بوده و به حفظ جوانی پوست کمک می کند.
 4. خواص ضد پیری آلوئه ورا بر روی پوست اثر می گذارد و آن را تازه، نرم، بدون چروک و روشن نگه می دارد.
 5. برای استفاده از آلوئه ورا نیاز به خرید کرم های گران پوست حاوی این گیاه نیست، اگر شما در خانه خود گیاه آلوئه ورا دارید، قسمت کوچکی از برگ را پاره کنید، ژل را برداشته و آن را به شکل خام روی صورت خود قرار دهید.

خواص آلوئه ورا برای انواع پوست

پوست های نرمال و طبیعی

 • افرادی که پوست طبیعی و نرمالی دارند، می توانند بدون هیچ نگرانی از ژل گیاه آلوئه ورا استفاده کنند. برای اینکه پوستتان سالم بماند، هر روز ترکیب زیر را به پوستتان بمالید. این ترکیب، پوست را صاف و نرم نگه می دارد.
 • یک قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا با یک قاشق غذاخوری آرد نخود، یک قاشق مرباخوری پودر پوست پرتقال و مقداری ماست مخلوط کنید.
 • سپس این مخلوط را به پوست صورت و گردن خود بمالید. فقط مراقب باشید آن را دور چشم هایتان نمالید.
 • بعد از 30 دقیقه صورت و گردن تان را با آب بشویید و با حوله ای تمیز به آرامی خشک کنید.

مزایای آلوئه ورا

پوست های چرب

 • پوست های چرب مستعد زدن جوش هستند و استفاده منظم از ترکیب زیر برای این نوع پوست مفید است.یک بار در هفته از ترکیب زیر برای پاک کردن پوست چرب خود استفاده کنید.
 • برگ گیاه آلوئه ورا در آب بجوشانید تا نرم شود. سپس آن را بکوبید تا به شکل خمیری نرم درآید.
 • چند قطره عسل به این خمیر اضافه کنید و مخلوط نمایید. سپس آن را به پوست صورتتان بمالید.
 • بعد از 15 دقیقه صورت خود را با آب سرد بشویید.

پوست های خشک

 • پوست های خشک اغلب رطوبت کمی دارند. برای مقابله با خشکی پوست، هر شب ترکیب زیر را به صورتتان بمالید.
 • ژل گیاه آلوئه ورا را با روغن زیتون مخلوط کنید و کمی کره shea (درخت روغن قلم) به آن اضافه کنید. همچنین می توانید به جای این کره، از کرم آماده آن استفاده نمایید.
 • مواد بالا را به خوبی با هم مخلوط کنید تا به شکل خمیر سفتی درآید. سپس آن را روی صورت و گردن خود بمالید.
 • حداقل 20 دقیقه این خمیر را روی صورتتان نگه دارید. سپس صورتتان را با آب سرد بشویید تا رطوبت در پوستتان حبس شود.

پوست خشک

پوست های حساس

 • ترکیب زیر خیلی ملایم است و پوست های حساس را تحریک نمی کند. اما باید قبل از استفاده از آن، کثیفی و آلودگی پوستتان را کاملا پاک کنید.متخصصان پوست می گویند می توان از گیاه آلوئه ورا برای این نوع پوست ها استفاده کرد.
 • آب خیار و ماست و ژل آلوئه ورا را به خوبی با هم مخلوط کنید تا شکل خمیر شود.
 • سه قطره گلاب نیز به خمیر بالا اضافه کنید.
 • مدت 15 دقیقه این خمیر را روی پوست صورت و گردن خود قرار دهید. سپس با آب بشویید.

مراقبت از مو با آلوئه ورا

 • آلوئه ورا ثابت کرده است که یک گزینه عالی برای ارتقاء رشد مو به طور طبیعی است.
 • مواد شوینده حاوی این گیاه برای حفظ موهای سالم ضروری هستند.
 • ژل این گیاه را به مو اعمال کنید، تا از ریزش مو جلوگیری شود، زیرا دارای آنزیمی است که برای تحریک رشد مو مفید است و باعث بهبود گردش خون و جلوگیری از استرس و فشار روحی می شود. اگر به طور منظم از این گیاه به عنوان شامپو و به صورت خوراکی استفاده می کنید، مطمئنا از ریزش مو جلوگیری می کنید.
 • آلوئه ورا دارای خواص ضد التهابی است که به طور موثر آلوپسی آندروژنیک یا طاسی الگوی مردانه را درمان می کند.

تقویت مو با آلوئه ورا

مضرات احتمالی آلوئه ورا

 1. ژل آلوئه ورا در درمان زخمهای خیلی عمیق موثر نیست.
 2. شیره آن می تواند سبب گرفتگی یا اسهال روده ای شدید گردد.
 3. ژل آلوئه ورا برای استعمال خارجی، ماده بی خطری است اما در موارد نادری ممکن است سبب واکنشهای آلرژیک گردد.
 4. زنان شیرده یا باردار نباید از این ماده استفاده کنند زیرا ممکن است سبب انقباضهای رحمی گردیده و سقط جنین را تحریک کند.
 5. مصرف طولانی مدت این ماده سبب وابستگی به آن می شود یا تعادل الکترولیتی را مختل می سازد. کودکان زیر 12 سال نبایستی از این گیاه مصرف کنند.
 6. تداخلهای احتمالی:مصرف طولانی و مزمن شیره آلوئه ورا می تواند سبب کمبود پتاسیم گردد.
 7. این ماده ممکن است سبب تشدید اولسرها، بواسیر، التهاب دیورتیکول، کولیت یا سندرم روده تحریک پذیر (IBS) گردد.

اسهال روده ای

مزایای سلامت نوشیدن آب آلوئه ورا چیست؟

در اینجا نه دلیل برای نوشیدن آب آلوئه ورا، بدون رنگ و افزودنی های آنتراکینون آورده شده است.

1. قلیایی:

بدن با pH اسیدی بستر پرورش برای بیماری است و بیماری در آن رشد می کند. خوردن و نوشیدن غذاهای قلیایی و نوشیدنیهایی مانند آب آلوئه ورا به قلیایی نگه داشتن بدن کمک می کند.آب آلوئه ورا یک مایع غلیظ و ضخیم است که از گوشت برگ گیاه آلوئه ورا ساخته شده است.

نوشیدن این اکسیر سالم یا آب آن نه تنها به قلیلی شدن بدن کمک کرده بلکه برای درمان آفتاب سوختگی موثر شناخته شده و فواید فراوانی برای سلامتی دارد.

خواص آب آلوئه ورا

دیگر مواد غذایی هوشمند قلیایی عبارتند از:

2. هیدراتاسیون:

نوشیدن آب آلوئه ورا برای جلوگیری یا درمان کم آبی موثر است. نوشیدن آب آلوئه ورا نه تنها به آبرسانی آلوئه ورا کمک می کند بلکه مواد مغذی بدن را فراهم می کند و از طریق سم زدایی از به پاکسازی کمک خواهد کرد. بعد از تمرین سخت ورزشی آب آلوئه ورا را امتحان کنید. نوشیدن آب آلوئه پس از ورزش سنگین خستگی را کاهش و حال خوب شما را احیاء می کند.

3. عملکرد کبد:

آب آلوئه ورا یک راه عالی برای حفظ سلامت کبد است. کبد زمانی که بدن به اندازه کافی تغذیه و هیدراته شده است، بهتر عمل می کند. آب آلوئه ورا به سم زدایی میپردازید و برای کبد ایده آل است، زیرا آن را آبرسانی و غنی از مواد مغذی می کند.

بهبود عملکرد کبد

4. برای یبوست:

نوشیدن آب آلوئه ورا کمک می کند تا میزان آب در روده خود را افزایش دهید و به درمان یبوست کمک می کند. اگر شما یبوست دارید، با نوشیدن آب آلوئه ورا را به روال روزانه خود باز خواهید گشت. آلوئه ورا همچنین به عادی سازی باکتری سالم در روده کمک می کند و حفظ املاح در روده را متعادل می سازد.

5. داشتن پوست روشن:

آلوئه ورا یک منبع غنی از آنتی اکسیدان ها و ویتامین هایی است که ممکن است برای محافظت از پوست شما مفید باشد.نوشیدن آب آلوئه ورا ممکن است به کاهش میزان و ظهور آکنه کمک کند.همچنین ممکن است باعث کاهش موارد سخت پوستی مانند پسوریازیس و درماتیت شود.

ترکیبات مهم در آلوئه ورا به خنثی کردن اثرات اشعه ماوراء بنفش (UV)، ترمیم پوست خود از آسیب های موجود در UV، جلوگیری از خطوط و چین و چروک کمک می کند.

پوست روشن

6. دریافت ویتامین:

آب آلوئه ورا دارای مواد مغذی است و نوشیدن آن، یک راه عالی برای تامین ویتامین ها و مواد معدنی مهم مانند ویتامین B، C، E و اسید فولیک است. Aloe vera یکی از بهترین منابع گیاهی ویتامین B-12 است. این خبر خوبی برای گیاهخواران و وگان ها است.

دیگر مواد معدنی موجود در آلوئه ورا:

 • کلسیم
 • فلز مس
 • کروم
 • سدیم
 • سلنیوم
 • منیزیم
 • پتاسیم
 • منگنز
 • فلز روی

7. درمان فوری سوزش سر دل:

نوشیدن آب آلوئه ورا به دلیل ترکیبات موجود در آن به کنترل ترشح اسید در معده شما کمک کرده و برای مبارزه با زخم معده و جلوگیری از بزرگ شدن آنها راهکار بسیار مناسبی می باشد.

زخم معده

عوارض جانبی نوشیدن آب آلوئه ورا چیست؟

آب آلوئه ورا تصفیه نشده و غیر آلی می تواند عوارض جانبی ناخوشایندی داشته باشد، از جمله:

 • اسهال
 • گرفتگی
 • آدنوم های کولون (تومورهای خوش خیم)
 • سرطان کولون پس از استفاده طولانی مدت (نادر)
 • اسهال می تواند منجر به درد شدید، کم آبی و عدم تعادل شود.

محققان نتیجه گرفته اند که عوارض جانبی ناشی از نوشیدنی آب آلوئه ورا ناشی از حضور آنتراکینون است که به عنوان ملینمی باشد. اگرچه آنتراکینون یک ترکیب ارگانیک است که به طور طبیعی در برگ گیاه آلوئه ورا یافت می شود، اما سمی است و باید از بلع آن اجتناب شود.

اسهال

نکته مهم هنگام خرید آب آلوئه ورا

مطالعات نشان می دهد که آب تصفیه شده و رنگ زدایی در مقایسه با آلوئه ورا رنگی یک گزینه امن تر است. پس هنگام خرید آب آلوئه ورا، عبارات زیر را در برچسب دنبال کنید:

 • تصفیه شده
 • رنگ زدایی شده
 • ارگانیک
 • آزمایش ایمنی

طریقه استفاده از ژل آلوئه ورا برای پوست

همانطور که گفتیم ژل آلوئه ورا برای پوست مفید است. روش استفاده راحت ژل آلوئه ورا برای پوست را در ادامه توضیح می دهیم.

مواد لازم:

 • برگ آلوئه ورا
 • آب
 • چاقو
 • قاشق
 • تخته برش
 • مخلوط کن

فواید آلوئه ورا برای بدن

طرز تهیه:

 • ابتدا برگ آلوئه ورا را تمیز بشویید.بعد بر روی تخته برش پوست یک طرف برگ آن را با چاقوی تیز بکنید.
 • با کمک یک قاشق ژل داخل آلوئه ورا را بیرون بیاورید و به همراه کمی آب داخل دستگاه مخلوط کن به مدت 30 ثانیه هم بریزید.
 • ژل یکدست شده را داخل یک ظرف درب دار بریزید و در یخچال نگهداری کنید و مانند کرم از آن استفاده کنید.
 • البته برای تهیه این کرم میتوان از دستگاه مخلوط کن هم استفاده نکرد، در این صورت ژل شما حالت سفت تری خواهد داشت و باید هر بار برای استفاده آن را تکه کرده و بر روی پوستتان بمالید.

خواص باورنکردنی آلوئه ورا برای زیبایی، سلامت و درمان+ ماسک

4.7925
این مطلب مفید بود ؟87550
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب : آلوئه ورا
6 نظر به ثبت رسیده است
مرضیه1398-01-17
بسیار عالی بودپوستم خشک هست قش ر روی الئو ورا رو از برگ جدا کردن ژل داخلش رو با رنده ریز رنده کردم به صورت؛ گردن و دستها مالیدم بعد چند قطره نعناروی پوستم ماساژ دادم بعد از آن باروغن زیتون بکر روی پوست ماساژ دادم همی یکبار بسیار تاثیرش محسوس بود
7018
نفس1397-09-07
نخیر خیلی هم بی نظیر بود
6020
راستین1396-05-21
خیلی عالی بود :)
6812
نغمه1397-09-07
بله به نظر من هم این طور بود
5612
S.a1396-04-29
مطالب بسیار مفید بود.
9514
ناشناس1400-09-03
اره خیلی خوبه پوست رومثله اینه میکنه من خودم زدم جوش ازبین میبره وپوست روسفید میکنه
زمانی که میخواید برید حمام حتماازقبل رنده کنید بزارید توی ظرف برای استفاده ودرحمام بزنیدچون ژلی هست من خودم تو حمام میزنم چون اگه ژل ازصورتم افتاد بیوفته روی کاشی
وچنددقیقه بزارید بمونه وشست وشو نمایید وباحوله خشک کنید ومتوجه میشید با یکبارزدن چقدر پوستتون شفاف خواهد شد هرزمان که دوست داشتید میتونید استفاده کنید
160
وبگردی