فواید جنسی ازدواج
بعد از ازدواج یکی از مهم ترین مسائل در زندگی مشترک داشتن رابطه جنسی با کیفیت است که مزایا و فواید بسیار زیادی برای سلامت جسم و روح زن و مرد دارد.

فواید رابطه جنسی برای سلامت جسم و روح

رابطه جنسی یکی از پایه های اصلی در زندگی زناشویی است و تنها برای تداوم نسل نیست. بعد از تجربه یک رابطه زناشویی خوب با همسرتان تغییرات مثبتی را در خودتان یا او احساس می کنید زیرا رابطه زناشویی نه تنها باعث آرامش روح و روان زن و مرد می شود بلکه مزایای جسمی فراوانی را در پی دارد. در ادامه این بخش از نمناک فواید رابطه جنسی برای سلامت جسم و روح را آورده ایم.

فواید جنسی ازدواج

مقدار رابطه جنسی ایده آل

تحقیقات نشان داده است زوجینی که به رابطه جنسی خود اهمیت می دهند ، زندگی بهتر و سرشار از آرامش دارند. برای تجربه یک رابطه جنسی خوب با همسر باید فرصت و محل مناسب وجود داشته باشد. مثلا لازم است که از خواب رفتن بچه ها مطمئن باشید. در مرحله ی بعد لازم است که آرامش داشته باشید و رفتارهایتان با عجله و اضطراب نباشد.

کمیت در رابطه جنسی مهم است. اگر بخواهید دقیقا به مدت زمان ایده آل رابطه جنسی پی ببرید باید بدانید این مدت زمان در بسیاری از زوجین متفاوت است و برخی از آنان رابطه جنسی کوتاه مدت و برخی رابطه جنسی طولانی را مناسب می دانند اما مدت زمان آمیزش ایده آل نباید کوتاه باشد و بهتر است بین 20 تا 30 دقیقه باشد. 

میزان متوسط رابطه جنسی در افراد براساس سن آنها

براساس گزارشات و نظرات متخصصان میزان متوسط رابطه جنسی در افراد براساس سن آنها به این صورت است:

متوسط بزرگسال: 54 بار در سال (حدود 1 در هفته)

بزرگسالان در 20 سالگی: حدود 80 بار در سال

بزرگسالان در 60 سالگی: 20 بار در سال

که البته این آمار با توجه به توانایی جسمی و روحی فرد متفاوت است.

مقدار رابطه زناشویی

فواید رابطه جنسی و زندگی زناشویی برای سلامت جسم و روح

برقراری رابطه جنسی ایده آل فواید جسمی و روحی زیر را دارد:

1. کاهش استرس

تحقیقات نشان می دهند زوج هایی که به طور منظم رابطه جنسی دارند، با شرایط استرس زا بهتر مواجه می شوند. در طول رابطه جنسی بدن ما دوپامین، اندورفین، و اکسی توسین تولید می کند - همه این ها به ، بالا بردن حس خوب و کاهش استرس کمک می کنند. بعد از رابطه جنسی میزان کورتیزول، هورمون مسئول استرس ترشح می شود و استرس را کاهش می دهد.

2. افزایش عزت نفس:

یک مزیت مهم رابطه جنسی این است که عزت نفس را بهبود می بخشد و احساس خوبی در فرد ایجاد می کند. افرادی که رابطه جنسی منظم دارند، به طور منظم نسبت به خود و بدنشان اعتماد به نفس بیشتری دارند.

3. کاهش فشار خون

انواع تماس فیزیکی و یا صمیمیت می تواند باعث بهبود فشار خون شود. روابط مکرر - حتی اگر سریع باشد - می تواند فشار خون را کاهش دهد و فرد را سالم تر نگه می دارد. در مردان، افزایش فشار خون  منجر به اختلال در عملکرد نعوظ و فشار خون بالا در زنان منجر به ضعیف شدن غرایز جنسی و کاهش میل جنسی می شود.

کاهش فشارخون

4. بهبود سیستم ایمنی

با رابطه جنسی می شود با سرماخوردگی وآنفولانزا مقابله کرد! آنتی ژنی مانند ایمونوگلوبولین در طول فعالیت آزاد می شود که می تواند با سرماخوردگی و حتی انفولانزا مبارزه کند. داشتن رابطه جنسی یک تا دو بار در هفته منجر به افزایش آنتی بادی های بدن شما می شود. آنتی ژن بیشتر به معنی مصونیت قوی تر و بدن سالم تر است.

5. داشتن دوره های ماهانه منظم و رهایی از گرفتگی عضلات:

همانطور که گفتیم دوپامین، اندورفین، و اکسی توسین آزاد شده در پی رابطه جنسی به کاهش استرس کمک می کنند.زنانی که رابطه جنسی ایده آلی با همسر خود دارند، قاعدگی منظم تری داشته و درد کمتری در آن زمان دارند زیرا کاهش سطح استرس می تواند تاثیر مثبتی روی چرخه قاعدگی داشته باشد و می تواند به کاهش میزان درد قاعدگی به طور قابل توجهی کمک کند.

6. کمک به بهبود خواب:

از بی خوابی رنج می برید؟ می دانید چه کار باید بکنید! رابطه جنسی مثل ورزش ضربان قلب را افزایش می دهد و سپس به بدن کمک می کند آرام بگیرد. هورمون های خوب ترشح می شوند و به بهبود خواب بهتر و استراحت کمک می کند .این یکی از بهترین مزایای عمده رابطه جنسی در ازدواج است.

خواب بهتر

7. جلوگیری از حملات قلبی:

رابطه جنسی یک ورزش قلبی لذت بخش است. به بدن ما کمک می کند تا کالری بسوزاند و کل سلامت قلب را بهبود بخشد. تحقیقات نشان می دهند که داشتن رابطه جنسی حداقل سه بار در هفته می تواند احتمال سکته و حملات قلبی را کاهش دهد.

8. درمان افسردگی:

رابطه جنسی با همسر در طول زمان می تواند تاثیرات مثبتی بر ذهن داشته باشد. رابطه جنسی باعث می شود که مغز احساس خوبی داشته باشد زیرا در زمان رابطه جنسی مواد شیمیایی خوبی که احساس خوب را بالا می برند مانند سروتونین (یا هورمون شادی) آزاد میشود که باعث خوشحالی و ایجاد حس خوب در افراد خواهد شد. رابطه جنسی بیشتر مساوی سروتونین زیاد و عدم افسردگی است.

9. کاهش ریسک ابتلا به سرطان

رابطه جنسی منظم شانس ابتلا به سرطان، به ویژه سرطان پروستات در مردان را کاهش می دهد زیرا سموم پروستات را پاکسازی می کند. باقی ماندن سموم پروستات بعدها مشکلات سرطانی را را ایجاد می کند.

جلوگیری از سرطان

10. اثرات مثبت روی مغز:

در گذشته، مطالعات موش های صحرایی نشان داد که رابطه جنسی بیشتر با عملکرد شناختی بهتر و رشد سلول های مغزی جدید ارتباط دارد. پژوهشگران در حال حاضر در حال یادگیری این هستند که ممکن است چنین چیزی در انسان ها صادق باشد. مطالعه سال 2018 بررسی بیش از 6000 بزرگ سال نشان داد که داشتن رابطه جنسی بیشتر با عملکرد بهتر حافظه بزرگسالان در سنین 50 سال و بالاتر مرتبط است.

11. درخشش موها:

رابطه جنسی تاثیر مثبتی روی موها دارد زیرا هورمون ها نه تنها محرک های جنسی را کنترل می کنند، بلکه موهای شما را نیز تحت تاثیر قرار می دهند و سبب سالم و براق شدن موها شود.

12. جوان و جذاب به نظر رسیدن:

برقراری رابطه جنسی ایده آل سبب بالا رفتن رضایت جنسی طرفین و در نتیجه افزایش مهر و محبت در بین زوج ها می شود و محبت و عشق مهمان خانه های آنان می گردد. داشتن روابط جنسی منظم می تواند باعث شود که جوان تر از سن خود برسید. مردان و زنانی که با عشق زندگی می کنند و رابطه خوبی با هم دارند، حداقل 7 سال جوان تر و جذاب تر به نظر می رسند. 

جوان و جذاب بودن

13. کم کردن رفتار خطرناک:

مطالعه بزرگ از دانشگاه ایالتی اوهایو نشان داد که زوج های متاهل رفتارهای پرخطر مانند سواستفاده از مواد مخدر، نوشیدن الکل یا رانندگی خطرناک را کمتر از خود نشان می دهند. این مطالعه نشان داد تمایل شرکت کنندگان به انجام فعالیت های خطرناک پس از ازدواج کاهش می یابد. دلیل این رفتار افراد متاهل آنها به همسر خود دلبسته و وابسته هستند و این وابستگی سبب می شود فرد ایمنی خود را حفظ کند.

14. افزایش سلامت روانی:

 مطالعه سلامت روانی نشان داد افراد متاهل نسبت به افراد مطلقه یا مجرد بسیارکمتر دچار افسردگی می شوند. ازدواج همچنین خطر گسترش هر گونه اختلالات روانی را کاهش می دهد. این مطالعه دریافت که طلاق و جدایی همراه با خطر بالاتر بیماری ذهنی، به ویژه افسردگی است.

15. بالابردن آستانه درد و کاهش درد:

حین برقراری رابطه هورمونی ترشح می شود که سبب بالابردن آستانه درد می شود و حس هر نوع دردی در بدن را کاهش می دهد.  داشتن یک رابطه جنسی صمیمانه و سالم و افزایش این هورمون ها سبب کاهش سردرد و درد مفاصل می شود.

کاهش سردرد

16. بهبود میگرن:

فعالیت جنسی میتواند منجر به تسکین کامل یا جزیی میگرن و سردردهای خوشه ای شود. بررسی ها نشان می دهد افرادی که در موقع حملات میگرنی و سردردهای خوشه ای رابطه جنسی برقرار نموده اند، بطور متوسط تا کامل از سردرد میگرنی و سردردهای خوشه ای نجات یافته اند.

هورمون های اکسی توسین( هورمون عشق)، و اندورفین( مرفین طبیعی بدن)، نقش اصلی در کاهش درد و بهبود سردرد در بدن را به عهده دارند. این هورمون درست پیش از ارگاسم از مغز ازاد می شود ومانند یک ارام بخش طبیعی و یک داروی ضد درد عمل می کند.

17. تقویت ماهیچه های لگن در زنان:

زنان با برقراری رابطه جنسی با همسر در سنین بالاتر کمتر دچار بی اختیاری ادراری می شوند  زیرا رابطه جنسی سبب تقویت لگن و ماهیچه های آن می شود. فعالیت جنسی میتواند به زنان کمک کند تا کنترل عفونت های مثانه را کنترل کنند.

18. تقویت حس بویایی:

پس از برقراری رابطه جنسی هورمون پرولاکتین بیشتر ترشح می شود و سبب می شود سلول های بنیادی مغز نورون های جدیدی را در پیاز بویایی مغز ایجاد کند.

تقویت حس بویایی

19. بهبود گردش و جریان خون:

رابطه جنسی جریان خون به مغز و دیگر اعضای بدن را افزایش میدهد، به این ترتیب اکسیژن و مواد مغذی به اندام های بدن میرسد و مواد زاید هم سریعتر از بدن خارج می شود. 

20. کاهش ناباروری:

زنانی که فعالیت جنسی بیشتری دارند کم تر دچار مشکل ناباروری خواهند شد. اگر رابطه جنسی بیش تر باشد، کیفیت اسپرم نیز بهتر خواهد شد.  پس اگر قصد بارداری دارید اسپرم خود را تازه نگه دارید و با داشتن دست کم دو بار رابطه ی جنسی در هفته اسپرم ها را در بالاترین کیفیت خود نگه دارید. فعالیت جنسی منظم به متعادل کردن هورمون های زن و تنظیم دوره های قاعدگی او کمک می کند، و به همین دلیل شانس بارداری را افزایش دهد.

21. افزایش طول عمر:

طول عمر افرادی که دست کم 3 بار در هفته رابطه ی جنسی دارند ،در مقایسه با افرادی که تنها یک بار در ماه رابطه ی جنسی دارند، بیشتر است و ریسک مرگ و میر ناشی از دلایل پزشکی در این افراد کم تر است.

مزایای رابطه جنسی

22. سلامت و درخشش پوست:

رابطه ی جنسی سطح اکسیژن را افزایش می دهد و جریان خون و ورود مواد مغذی را به پوست افزایش می دهد بنابراین رابطه ی جنسی باعث تقویت احیاء پوست می شود و سلول های جدید پوست را در سطح افزایش می دهد و سبب می شود که پوست سالم تر و نرم تر شود.

23.  تقویت ناخن ها:

تقویت ناخن یکی از مزایای رابطه ی جنسی برای زنان و مردان است .هورمون هایی که در رابطه جنسی آزاد می شوند، ناخن ها را هم قوی و سالم نگه می دارند پس سعی کنید رابطه را به طور منظم داشته باشید تا از ناخن هایی قوی برخوردار شوید.

24. تناسب اندام:

رابطه جنسی مانند فعالیت فیزیکی به کالری سوزی کمک می کند. حرکات مرتبط با رابطه جنسی می تواند ماهیچه های شکم و لگن را سفت کند.

تناسب اندام

25. تقویت استخوان ها:

کمبود استروژن سبب ضعیف شدن استخوان می شود. رابطه ی جنسی منظم می تواند سطح استروژن را افزایش دهدو در برابر برخی از اختلالات منجر به ضعیف شدن استخوان که به علت کمبود استروژن ایجاد می شود، مراقبت کند. همچنین رابطه ی جنسی سطح تستوسترون را در طول و بعد از رابطه ی جنسی افزایش می دهدبنابراین  از مردان در برابر ابتلا به پوکی استخوان محافظت می کند.

26. کاهش چین و چروک:

هورمون استروژن تأثیر مثبتی بر سلامت پوست دارد و خطوط و چین و چروک ها را تا حدی از بین می برد. زنانی که در هفته یک بار رابطه ی جنسی دارند سطح استروژن شان بیش تر از کسانی است که رابطه ی جنسی ندارند.

کاهش چین و چروک

سخن آخر:

فراوانی رابطه جنسیت می تواند، اغلب در طول زمان تغییر کند.بدیهی است که داشتن رابطه جنسی بیشتر (یا حداقل یک بار در هفته)در رابطه عاشقانه مزایای بسیاری دارد.

اگر قادر به داشتن رابطه جنسی زیاد نیستید، به معنای کمرنگ شدن عشقتان نیست. علت کم شدن رابطه جنسیتان را بیابید و برای این مسئله مهم دنبال راه حل باشید. رفتن نزد یک مشاور جنسی می تواند بهترین راه برای حل مسئله تان است.

فواید جنسی و باورنکردنی ازدواج برای سلامت بدن و روان

4.8258
این مطلب مفید بود ؟24810
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : marriage / verywellmind / askdrnandi / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب : رابطه جنسی
وبگردی