فواید جنسی ازدواج
بعد از ازدواج یکی از مهم ترین مسائل در زندگی مشترک داشتن رابطه جنسی با کیفیت است که مزایا و فواید بسیار زیادی برای سلامت جسم و روح زن و مرد دارد.

فواید جنسی ازدواج و اثرات مثبت روحی و جسمی رابطه زناشویی برای مرد و زن

دلایل بسیاری برای داشتن رابطه جنسی بیشتر وجود دارد، حداقل زمانی که رابطه جنسی با کیفیت در یک رابطه درست اتفاق می افتد. فعالیت های جنسی بیشتر مربوط به سلامت جسمی، مانند فشار خون پایین، احساس بهتر، مانند کاهش استرس، و صمیمیت بیشتر و میزان طلاق کم تر مرتبط است.

فواید جنسی ازدواج

رابطه زناشویی چه فوایدی برای زن و مرد دارد؟

مقدار رابطه جنسی ایده آل

چنانچه مطالعه 2015 نشان داد که سلامت عمومی مرتبط با انجام رابطه جنسی است، اما تنها تا حد معینی .رضایت رابطه به تدریج با یکبار در هفته بهبود یافت، اما بیشتر بهبود نیافت (و در واقع تا حدی کاهش یافت)فراتر از این نقطه.

این عدد هدف نسبتا با میانگین فعلی همخوانی دارد، اما باید به زندگی پر مشغله ما مربوط باشد. با نگاه به تعدد روابط جنسی در دهه 2010، بزرگسالان اکنون نه بار در سال کم تر از اواخر دهه 1990 رابطه جنسی دارند.

براساس گزارشات و نظرات متخصصان میزان متوسط رابطه جنسی در افراد براساس سن آنها به این صورت است:

متوسط بزرگسال: 54 بار در سال (حدود 1 در هفته)

بزرگسالان در 20 سالگی: حدود 80 بار در سال

بزرگسالان در 60 سالگی: 20 بار در سال

که البته این آمار با توجه به توانایی جسمی و روحی فرد متفاوت است.

مقدار رابطه زناشویی

میزان رابطه جنسی در سنین مختلف

فواید رابطه جنسی و زندگی زناشویی برای سلامت جسم و روح :

1. کاهش استرس

تحقیقات نشان می دهند زوج هایی که به طور منظم رابطه جنسی دارند، با شرایط استرس زا بهتر مواجه می شوند. در طول رابطه جنسی بدن ما دوپامین، اندورفین، و اکسی توسین تولید می کند - همه این ها به ، بالا بردن حس خوب و کاهش استرس کمک می کنند. بعد از رابطه جنسی میزان کورتیزول، هورمون مسئول استرس ترشح می شود و استرس را کاهش می دهد.

2. فشار خون را پایین می آورد

انواع تماس فیزیکی و یا صمیمیت می تواند باعث بهبود فشار خون شود. روابط مکرر - حتی اگر سریع باشد - می تواند فشار خون را کاهش دهد و فرد را سالم تر نگه می دارد.

فشارخون

کاهش فشارخون از فواید جنسی ازدواج

فواید جنسی ازدواج و تاثیر آن بر سلامتی

3.بهبود سیستم ایمنی :

با رابطه جنسی می شود با سرماخوردگی وآنفولانزا مقابله کرد ! آنتی ژنی مانند ایمونوگلوبولین در طول فعالیت آزاد می شود که می تواند با سرماخوردگی و حتی انفلانزا مبارزه کند. آنتی ژن بیشتر به معنی مصونیت قوی تر و بدن سالم تر است.

4. ریسک ابتلا به سرطان را کاهش می دهد.

رابطه جنسی منظم شانس ابتلا به سرطان، به ویژه سرطان پروستات در مردان را کاهش می دهد. این عمدتا به این دلیل است که سموم پروستات را پاکسازی می کند که ممکن است در غیر این صورت باقی بماند بعدها مشکلات سرطانی را تحریک می کند. این دلیل خوبی برای داشتن رابطه جنسی مکرر است

جلوگیری از سرطان

کاهش ابتلا به سرطان از فواید رابطه زناشویی

فواید جنسی ازدواج و رابطه زناشویی را بدانید

6. داشتن دوره های ماهانه منظم و رهایی از گرفتگی عضلات :

زنان، اگر دوره های ماهانه نامنظم دارند، ممکن است به خاطر سبک زندگی شان باشد. کاهش سطح استرس می تواند تاثیر مثبتی روی چرخه قاعدگی داشته باشد. حتی می تواند به کاهش میزان درد قاعدگی به طور قابل توجهی کمک کند.

5.می توانید بهتر بخوابید :

از بی خوابی رنج می برید؟ می دانید چه کار باید بکنید! رابطه جنسی مثل ورزش ضربان قلب را افزایش می دهد و سپس به بدن کمک می کند آرام بگیرد. هورمون های خوب ترشح می شوند و به بهبود خواب بهتر و استراحت کمک می کند .این یکی از مزایای عمده رابطه جنسی در ازدواج است.

خواب بهتر

بهبود خواب از فواید جنسی ازدواج

مزایا و فواید جنسی ازدواج چیست؟

7.از حملات قلبی جلوگیری می کند :

رابطه جنسی یک ورزش قلبی لذت بخش است. به بدن ما کمک می کند تا کالری بسوزاند و کل سلامت قلب را بهبود بخشد. تحقیقات نشان می دهند که داشتن رابطه جنسی حداقل سه بار در هفته می تواند احتمال سکته و حملات قلبی را کاهش دهد.

8. با افسردگی خداحافظی کنید:

در حالی که رابطه جنسی با همسر در طول زمان می تواند از هیجانات و صمیمیت فیزیکی کم کند، اما می تواند تاثیرات مثبتی بر ذهن داشته باشد. رابطه جنسی باعث می شود که مغز احساس خوبی داشته باشد - مواد شیمیایی خوبی که احساس خوب را بالا می برند. سروتونین (یا هورمون شادی)بدن در طول فعالیت آزاد شود که باعث خوشحالی افراد می شود. رابطه جنسی بیشتر مساوی سروتونین زیاد و عدم افسردگی است.

دوری از افسردگی

دوری از افسردگی با داشتن رابطه جنسی

تاثیر رابطه زناشویی بر جسم و روح و فواید جنسی ازدواج

9. عزت نفس را تقویت می کند:

افرادی که رابطه جنسی منطم دارند، به طور منظم نسبت به خود و بدنشان اعتماد به نفس بیشتری دارند. یک مزیت مهم، رابطه جنسی این است که عزت نفس را بهبود می بخشد و احساس خوبی می دهد.

10. جوان و جذاب به نظر رسیدن:

داشتن روابط جنسی منظم می تواند باعث شود که جوان تر از سن خود برسید. همانطور که در بخش سلامت نمناک پیش از این بارها گفته شده است مردان و زنانی که با عشق زندگی می کنند از بسیاری از تاثیرات برخوردارند که حداقل 7 سال جوان تر به نظر می رسند. علاوه بر این، جذابیت افراد را افزایش می دهد.

مزایای رابطه جنسی

افزایش جذابیت و جوانی از مزایای جنسی ازدواج

فواید جنسی و روحی ازدواج برای زن و مرد

11.اثرات مثبت روی مغز:

در گذشته، مطالعات موش های صحرایی نشان داد که رابطه جنسی بیشتر با عملکرد شناختی بهتر و رشد سلول های مغزی جدید ارتباط دارد. پژوهشگران در حال حاضر در حال یادگیری این هستند که ممکن است چنین چیزی در انسان ها صادق باشد. مطالعه سال 2018 بررسی بیش از 6000 بزرگ سال نشان داد که داشتن رابطه جنسی بیشتر با عملکرد بهتر حافظه بزرگسالان در سنین 50 سال و بالاتر مرتبط است.

12.تناسب اندام فیزیکی:

رابطه جنسی شکلی از فعالیت فیزیکی است و برخی مطالعات با ورزش و سلامت بهتر مرتبط است. طبق بیانیه ای از طرف انجمن قلب آمریکا، فعالیت جنسی معادل فعالیت های فیزیکی متوسط مثل پیاده روی سریع و یا بالا رفتن از دو طبقه پله است. حرکات مرتبط با رابطه جنسی می تواند ماهیچه های شکم و لگن را سفت کند. 

تناسب اندام

رابطه جنسی ایده آل ورزشی برای زن و مرد

مزایای رابطه جنسی و فواید جنسی ازدواج

13.به کم کردن رفتار خطرناک کمک می کند:

مطالعه بزرگ از دانشگاه ایالتی اوهایو نشان داد که زوج های متاهل احتمال کمتری در انجام رفتار پرخطر مانند سواستفاده از مواد مخدر، نوشیدن الکل یا رانندگی خطرناک دارند. این مطالعه نشان داد تمایل شرکت کنندگان به انجام فعالیت های خطرناک پس از ازدواج نیز کاهش می یابد. تئوری پشت این نتایج نشان می دهد افراد متاهل بیشتر می دانند که کسی را دارند که به آن ها وابسته است. این وابستگی به فرد اجازه می دهد تا به عنوان عامل شماره یک تصمیم بگیرد که ایمنی خود را حفظ کند.

14.احتمال بیماری روانی را کم تر کند:

مطالعه سلامت روانی نشان داد افراد متاهل نسبت به افراد مطلقه یا مجرد نرخ بسیار کمتری از افسردگی شدید دارند و چنانچه در بخش سلامت جنسی نمناک می خوانید ازدواج همچنین خطر گسترش هر گونه اختلالات روانی را کاهش می دهد. مطالعه اخیر نشان داد زوج هایی که کنار هم ماندند، از خطر پایینی برخوردار بودند. این مطالعه دریافت که طلاق و جدایی همراه با خطر بالاتر بیماری ذهنی، به ویژه افسردگی است.

تاثیر ازدواج بر روان

سلامت جسم و روح با ازدواج و رابطه زناشویی

زندگی زناشویی و رابطه جنسی خود را تغییر دهید

فراوانی رابطه جنسیت می تواند، اغلب در طول زمان تغییر کند، اما این به این معنی نیست که این یک سرسره در سرازیری است.بدیهی است که داشتن رابطه جنسی بیشتر (یا حداقل یک بار در هفته)در رابطه عاشقانه مزایای بسیاری دارد. اگر قادر به داشتن رابطه جنسی با این فراوانی که گفته شد نیستید ، به معنای کمرنگ شدن عشقتان نیست . اگر قادر به داشتن رابطه جنسی هستید اما نه به اندازه کافی، از خودتان بپرسید چرا. گاهی اوقات دیدن یک مشاور جنسی می تواند بهترین راه برای حل مسئله تان است.

 

فواید جنسی و باورنکردنی ازدواج برای سلامت بدن و روان

4.8231
این مطلب مفید بود ؟2238
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : marriage / verywellmind / askdrnandi / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی