تولد
فواید دوچرخه سواری

فواید دوچرخه سواری برای همه اعضای بدن در همه افراد

کد مطلب : 17536تعداد نظرات : 4 نظرزمان مطالعه : 9 دقیقه
دوچرخه سواری به عقیده برخی از افراد تاثیری در سلامت بدن ندارد، اما اینگونه نیست و دوچرخه سواری برای سلامت بدن و لاغری و درمان بیماری ها بسیار موثر است.

دوچرخه سواری و تمام فواید سلامتی آن برای جسم و روح انسان

فواید دوچرخه سواری را تا به حال فقط به سوزاندن کالری و تقویت عضلات پا نسبت می دادیم اما باید بگوییم که برای افزایش سلول های مغز دوچرخه سواری کنید و این تنها بخشی از خواص ورزش دوچرخه سواری است. برای تناسب و سالم بودن باید از نظر فیزیکی فعال باشید.

فعالیت جسمانی منظم می تواند به حفاظت از شما در برابر بیماری های جدی مثل اضافه وزن، بیماری های قلبی، سرطان، بیماری های روانی، دیابت و ورم مفاصل کمک کند. دوچرخه سواری به طور مرتب یکی از بهترین راه ها برای کاهش خطر مشکلات سلامتی مرتبط با سبک زندگی بی تحرک است.

فواید و خواص دوچرخه سواری

ساخت ماهیچه:

دوچرخه سواری یک ورزش پا جدی است و عضلات چهارگانه، عضلات عقب ران با ایجاد فیبرها برای سازگاری، واکنش نشان می دهند.اگر چه دوچرخه سواری با مقاومت کم به آرامی باعث ایجاد ماهیچه ها می شود، شما می توانید مزایای آن را به حداکثر برسانید و با دوچرخه سواری کردن در سربالایی، سوار بر دنده بالاتر، و یا از جمله فواصل طولانی در ورزش تان، ماهیچه خود را به حداکثر برسانید.

دوچرخه سواری برای قطع چربی:

ورزش هوازی و تمرینات ایروبیک یکی از موثرترین راه ها برای از دست دادن چربی بدن است. دوچرخه سواری برای یک ساعت یا هر روز برای از دست دادن چربی خوب است و شما می توانید با انجام برنامه آموزشی ، این کار را در چند ساعت به حداکثر برسانید.

دوچرخه سواری قوی کردن ماهیچه های پاها:

دوچرخه سواری به مراتب جالب تر از بلند کردن وزنه است، اما می تواند برای شما و بدنتان اثرات مشابه داشته باشد. بهترین راه برای ساختن قدرت، به خصوص در عضلات چهارگانه، این است که از بالاترین دنده دوچرخه استفاده کنید و به خود فشار وارد کنید.

دوچرخه سواری

خواص و فواید دوچرخه سواری برای سلامت بدن 

دوچرخه سواری برای کاهش استرس:

بسیاری از ورزش کاران به عنوان یک حالت ذهنی، که از ورزش است، به "دونده" اشاره می کنند، اما همان احساس بدون استرس می تواند از طریق دوچرخه سواری تشخیص داده شود. دوچرخه سواری شما را وادار می کند که تنفس خود را تنظیم کنید، نفس عمیق بکشید و بیشتر بر روی کار به جای استرس بخش های دیگر زندگی خود تمرکز کنید.

5. فواید دوچرخه سواری برای حفظ زانوها:

دویدن و بیشتر ورزش های تیمی که شامل دویدن هستند, مفاصل زانو را به مرور زمان می شکنند.

از طرف دیگر دوچرخه سواری تاثیر کمی بر روی مفاصل زانو دارد و در نتیجه این ورزش می تواند حتی در سنین پیری نیز انجام شود.

6. تنفس عمیق:

همان طور که می توانید بر روی ماهیچه های پاها تمرین کنید, می توانید ماهیچه های ریوی را منبسط و منقبض کنید و تمرین دهید. دوچرخه سواری راهی عالی برای این امر است. چنانچه در این بخش از سلامت نمناک می خوانید این نوع ورزش می تواند به توسعه ظرفیت ریوی شما کمک کند و به شما یاد بدهد که سریع تر حرکت کنید.

دوچرخه سواری و لاغری

فواید فوق العاده دوچرخه سواری

7. فواید دوچرخه سواری برای داشتن حس خوب:

حتی سی دقیقه رکاب زدن یا انجام ورزش های هوازی دیگر بصورت روزانه، برای بهبود حالت ذهنی تاثیر گذار هستند. علاوه بر این, براساس یک مطالعه, افرادی که ورزش می کنند به طور معمول میزان ابتلا به افسردگی را کاهش می دهند.

8.فواید دوچرخه سواری برای کاهش تنش:

نشان داده شده است که دوچرخه سواری تا 40 % سطح استرس را کاهش می دهد و در نتیجه می تواند احساسات اضطراب را دور نگه دارد.با نگاه داشتن ذهن به جاده، شما را از جنبه های کار یا زندگی که آزارتان می دهد, دور نگه می دارد.

9.فواید دوچرخه سواری برای کشش بدنتان:

حرکت نیروهای چرخه ای شما را مجبور می کند تا ماهیچه های ویژه را در قسمت پایین بدنتان گسترش دهید که زیاد کشش انجام نمی دهند، مانند تمام عضلات باسن.این کشش می تواند طیف کلی حرکت و انعطاف پذیری شما را افزایش دهد. با این حال مهم است، به یاد داشته باشید که این ماهیچه ها را پس از دوچرخه سواری کش دهید تا سفت نشوند.

دوچرخه سواری برای سلامتی

کشش بدن از فواید دوچرخه سواری است

10.فواید دوچرخه سواری برای خواب بهتر:

کاهش خوش اندامی در ارتباط با سطوح بی خوابی در مردان و زنان است, به همین دلیل داشتن اندامی خوب بهترین شانس ممکن برای خواب خوب شب است. دوچرخه سواری به طور خاص راهی خوب برای به دست آوردن فواید خواب ناشی از ورزش است، چرا که اضطراب را کاهش می دهد و باعث کاهش وزن می شود که هر دوی آن ها به بی خوابی کمک می کنند.

11.دوچرخه سواری برای افزایش میل جنسی :

ساختن سیستم قلبی و عروقی شما راهی خوب برای افزایش محرک جنسی و مقابله با پیری است.در مردان, ورزش کاران در حرکت جنسی نسبت به افراد غیر ورزش کار تا 5 سال جوان تر به نظر می رسند و یک مطالعه نشان داد که مردان بیش از 50 سال که 3 بار در هفته دوچرخه سواری می کنند, دچار ناتوانی کمتری می شوند. در زنان, ورزش هوازی می تواند تا چند سال پیری را به تعویق بیندازد.

12.فواید دوچرخه سواری برای سلامت قلب :

دوچرخه سواری می تواند خطر بیماری قلبی را کاهش دهد.یک مطالعه نشان داد که دوچرخه سواری به طور منظم می تواند احتمال توسعه مشکلات قلبی را تا 50 درصد کاهش دهد, و مطالعه دیگری نشان داد کسانی که در هر روز هفته 20 دقیقه دوچرخه سواری می کنند، ریسک بیماری قلبی را تا 50 درصد، کاهش می دهند.

دوچرخه سواری برای قلب

دوچرخه سواری مفید برای قلب 

13. برای ریه ها کار می کنند:

ورزش منظم هوازی می تواند به حفظ سلامت ریه های شما کمک کند. به سختی نفس کشیدن کاری می کند تا ریه ها بیشتر منبسط و منقبض شوند و موثرتر کار کنند، که می تواند خطر عملکرد نادرست ریه را با افزایش سن کاهش دهد.

14. فواید دوچرخه سواری برای بهبود کلسترول:

ورزش های هوازی مانند دوچرخه سواری یکی از بهترین راه ها برای افزایش کلسترول hdl - کلسترول خوب - و کاهش کلسترول ldl - کلسترول بد است.تنها دو ماه پیاده روی منظم با شدت که ضربان قلب شما را افزایش می دهد, به اندازه کافی برای بالا بردن hdl کلسترول کافی است.

15. فواید دوچرخه سواری برای مبارزه با سرطان:

ورزش به طور کلی می تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد، اما مطالعات در مورد دوچرخه سواری، این را یکی از بهترین ورزش ها برای کاهش خطر سرطان درنظر گرفته اند. یک مطالعه به طور خاص در مورد دوچرخه سواران انجام شد و دریافت که که دوچرخه سواری می تواند احتمال ابتلا به سرطان در حال توسعه را تا 45 % کاهش دهد.

خواص دوچرخه سواری

دوچرخه سواری برای مبارزه با سرطان 

16. فواید دوچرخه سواری برای کنترل دیابت:

افراد مبتلا به دیابت نوع 2 اغلب گردش ضعیف در پایین بدنشان را تجربه می کنند که می تواند منجر به پاهای ورم کرده شود. دوچرخه سواری راهی خوب برای کمک به افزایش بازگشت خون پایین بدن و کاهش تورم و درد پا است. از آنجا که دوچرخه سواری از گلوکز در سلول های ماهیچه ای شما استفاده می کند، می تواند به افراد مبتلا به دیابت کمک کند که قند خون خود را تنظیم کنند.

17.فواید دوچرخه سواری برای افزایش قدرت مغز :

دوچرخه سواری تنها رگ های خونی را در ماهیچه پا ایجاد نمی کند-بلکه این کار را در مغز هم میکند.در نتیجه دوچرخه سواری منظم می تواند جریان خون از طریق مغز شما را بهبود بخشد که به پر کردن نورون های درگیر در پردازش فکر و حافظه کمک می کند.

18.دفعات زیاد غذا:

دوچرخه سواری می تواند به سرعت منابع چربی و قندی بدن شما را بسوزاند و شما نیاز به خوردن وعده های غذایی کوچک با دفعات زیاد برای پر کردن انرژی خود در طی سواری طولانی داشته باشید. وعده های غذایی کوچک با دفعات زیاد، می تواند به بخش گوارشی هم کمک کند.

فواید دوچرخه سواری

فواید سلامتی دوچرخه سواری

19. فواید دوچرخه سواری برای بهبود فشار خون:

هر پزشکی به شما می گوید که فشار خون بالا عامل حمله قلبی است.آن ها همچنین به شما خواهند گفت که دوچرخه سواری یکی از بهترین تمرینات برای کاهش فشار خون است، چون به بدن کمک می کند خون را از پاهایتان به قلب گردش دهد.

20. خو گرفتن:

برای برخی افراد، دوچرخه سواری بیش از یک ورزش لذت بخش است - این یک اعتیاد است. اما دوچرخه سواری اعتیاد مثبتی است، چیزی که می تواند به جایگزینی و یا دفع دیگری از داروها کمک کند و می تواند رضایت قابل توجهی را به زندگی روزمره شما اضافه کند.

21. دوچرخه سواری برای جوان تر شدن:

مطالعه ای نشان داد که دوچرخه سواری به طور منظم می تواند علائم سالخوردگی را با حفاظت از پوست شما از اشعه های مضر فرابنفش کاهش دهد.راز آن، این است که افزایش گردش خون به سلول های پوست شما اجازه می دهد تا مواد غذایی خود را به دست آورند و سموم را تخلیه کنند - فقط به خاطر داشته باشید که وقتی برای سواری به بیرون می روید، کرم ضد آفتاب بزنید.

دوچرخه سواری برای جوان شدن

جوان تر شدن با دوچرخه سواری 

22.دوچرخه سواری برای منظم کردن هضم :

دوچرخه سواری به ماهیچه های بدن شما کمک می کند - آن هایی که دستگاه گوارش شما را احاطه کرده اند. دوچرخه سواری حرکات روده را بیشتر می کند. این ممکن است یک مزیت به نظر نرسد، اما در واقع احساس ورم کردن را کاهش می دهد، می تواند منجر به مدفوع نرم تر شود که راحت تر گذر می کنند و می توانند خطر ابتلا به سرطان دستگاه گوارش را کاهش دهند.

23.دوچرخه سواری برای دور نگه داشتن بیماری ها:

ورزش های هوازی به دلیل افزایش گردش خون، رشد چشمگیری در سیستم ایمنی شما می دهند.یک مطالعه نشان داد افرادی که پنج روز در هفته تمرین می کردند نسبت به افرادی که ورزش نمی کردند 40% کمتر مبتلا به سرما خوردگی می شوند و زمانی که بیمار شوند، علائم گزارش شده آنها 30 درصد نسبت به غیر ورزش کاران کمتر است.

24.دوچرخه سواری برای تقویت ساختار استخوان:

تمرینات مقاومتی یکی از بهترین روش ها برای بهبود تراکم استخوان و مبارزه با پوکی استخوان است. چرخاندن و کشیدن پدال های دوچرخه روی ماهیچه های پاهای شما کار می کند، که به نوبه خود استخوان ها را به کار می اندازد و به بدن شما علامت می دهد تا ساختار استخوان را حفظ کند.

دوچرخه سواری برای استخوان ها

تقویت استخوان با دوچرخه سواری 

26.فواید دوچرخه سواری برای  افزایش طول عمر :

با کاهش خطر برخی از شایع ترین بیماری های کشنده - تصادفات خودرو، قلب و سرطان ریه، دوچرخه سواری می تواند در واقع کمک کند تا طول عمر را افزایش دهد.مطالعات متعددی که به طور مستقیم به طول عمر توجه می کنند، نشان داده اند که دوچرخه سواران بیشتر از غیر ورزش کاران زندگی می کنند، به طور متوسط 5 سال بیشتر برای مردان، و 4 سال برای زنان.

27. فواید دوچرخه سواری برای درمان ورم مفاصل:

دوچرخه سواری شامل حرکت ضربه ای پایین است که آن را به یک گزینه عالی برای تقویت ماهیچه ها تبدیل می کند، حتی زمانی که ورزش باعث درد می شود.مطالعات اخیر نشان داد که به دلیل این امر، دوچرخه سواری هم می تواند رشد آرتروز را کاهش داده و اثرات آن را بر بیمارانی که درد مفاصل را تجربه می کنند، کاهش دهد.

28.دوچرخه سواری مفید برای نوزادان:

ورزش کردن در دوران بارداری از فواید هم برای مادران و هم برای نوزادان آن ها برخوردار است. مطالعات متعدد نشان داده اند که این تمرین می تواند خطر سزارین و مشکلات خطرناک در حین زایمان مثل پره اکلامپسی را کاهش دهد. کودکان والدینی که ورزش می کنند، دارای 50 درصد خطر کمتر ابتلا به چاقی هستند.

دوچرخه سواری برای سلامتی

تمام فواید و خواص دوچرخه سواری 

29. مرطوب ماندن:

رطوبت خوب می تواند سلامت قلبی و عروقی را ارتقا دهد، مفاصل و ماهیچه های شما را منظم کار دهد و به تنظیم دمای بدن شما کمک کند. دوچرخه سواری یک راه عالی برای بخش رطوبت برنامه روزانه است، چون در بهترین حالت خود عمل می کند و دوچرخه سوار را مجبور می کند تا مقدار زیادی آب بنوشید.

30. بیدار شدن:

مطالعات ارتباطی قوی بین ورزش منظم و کاهش خستگی یافته اند. به عنوان مثال، شرکت کنندگانی که با شدت کم به مدت 20 دقیقه دوچرخه سواری می کردند، 65 % کم تر از شرکت کنندگانی که تمرین نمی کردند احساس خستگی می کنند.

31. دوچرخه سواری برای بهبود وضعیت بدن:

وضعیت بدنی درست و صحیح زمانی است که دوچرخه سواری انجام می شود.این نه تنها در طول سواری طولانی، بلکه بر روی جاده و خطر برای ایجاد آسیب نیز تاثیر می گذارد.در حالی که وضعیت بدنی خوب در دوچرخه سواری به تمرین نیاز دارد، اما بهبود آن به تمام جنبه های زندگی شما ربط خواهد داشت و می تواند ریسک کمر درد شما را کاهش دهد.

32.بیماری های روانی و دوچرخه سواری:

مشکلات سلامت روانی مانند افسردگی، استرس و اضطراب را می توان با دوچرخه سواری معمولی کاهش داد. این به خاطر اثرات خود تمرین و لذت بردن از دوچرخه سواری است.

 

فواید دوچرخه سواری برای همه اعضای بدن در همه افراد

4.81011
این مطلب مفید بود ؟97140
منبع : بخش ورزش و تناسب اندام نمناک/ح.ب /ن
4 نظر به ثبت رسیده است
سارا1400-09-07
با این همه فواید برای دوچرخه سواری چرا باز از این ورزش حمایت نمیشه!
یه مطلب شبیه همین تو مجله دوچرخه و طبیعت خوندم به نظر من باید از دوچرخه سواری حمایت بشه. من که تصمیم گرفتم دوچرخه سواری شروع کنم و با دوچرخه کارهای روزانمو انجام بدم.
1073
سبحان1400-09-07
از فردا دوچرخه بگیرم خیلی بهتره
هم از نظر زمانی هم از نظر استاندارد بودن
612
نیایش عمویی انجمن دوچرخه سواری1400-11-22
دوچرخه سواری خیلی خیلی خوب است به نظر من بجای ماشین از دوچرخه استفاده کنیم
724
مجید1400-12-14
سلام
من هر روز با دوچرخه میرم سر کار. مسافت خونه تا کار، ۱۲ کیلومتره که یه ساعت طول میکشه. یعنی هر روز ۲۴ کیلومتر- دو ساعت دوچرخه سواری می کنم. کلی بدنم قوی و شاداب شده. قلب و استرسم عالی شدند. خلاصه حتما شما هم امتحان کنین.
1262
وبگردی