تولد
فواید روزه گرفتن
روز گرفتن فواید بسیاری را برای سلامتی و زیبایی به همراه دارد؛ از فواید روزه گرفتن می توان به استراحت دستگاه گوارش، کاهش وزن و پاکسازی پوست اشاره کرد.

فواید روزه گرفتن که شاید از آنها بی خبرید

بسیاری از ما روزه گرفتن را تعهد مذهبی می‌دانیم اما تنها تعداد کمی از افراد مزایای سلامتی آن را می‌دانند؛ روزه گرفتن، پاکسازی سموم از بدن را افزایش می‌دهد، قند خون و ذخیره چربی را کاهش می‌دهد و عادات غذایی سالم و ایمنی را افزایش می‌دهد. در این بخش بسیار مهم از سلامت نمناک فواید روزه گرفتن بر سلامتی آورده شده است.

خواص و فواید روزه گرفتن برای سلامت؛ درمان و زیبایی

سم زدایی بدن:

غذاهای فرآوری شده مانند نان، کیک و پیتزا حاوی افزودنی‌های بسیار زیادی هستند. این مواد افزودنی ممکن است به سموم در بدن تبدیل شود، برخی از آنها تولید محصولات نهایی پیشرفته گلیکاسیون را ترویج می‌کنند، بیشتر این سموم در چربی‌ها ذخیره می‌شوند. هنگام روزه داری، چربی سوزانده و سموم آزاد می‌شوند. کبد، کلیه‌ها و دیگر ارگان‌ها بدن در سم زدایی دخیل هستند.

استراحت دستگاه گوارش از فواید روزه گرفتن:

در طول روزه داری اندام‌های گوارشی استراحت می‌کنند؛ عملکرد طبیعی فیزیولوژیک، به ویژه به تولید ترشحات گوارشی ادامه دارد اما به میزانی کاهش می‌یابد این تمرین به حفظ تعادل مایعات در بدن کمک می‌کند. تجزیه غذا در مراحل ثابت رخ می‌دهد؛ انتشار انرژی نیز از الگوی تدریجی پیروی می‌کند. اما روزه گرفتن باعث توقف تولید اسیدهای چرب در معده نمی شود به همین دلیل است که به بیماران مبتلا به زخم معده توصیه می‌شود که با احتیاط روزه بگیرند.

فواید روزه گرفتن

واکنش التهابی:

مطالعات نشان می‌دهند که روزه، بیماری‌های التهابی و آلرژی‌ها را بهبود می‌دهد مانند:بیماری‌های التهابی ورم مفاصل و بیماری‌های پوستی مانند پسوریازیس هستند. برخی متخصصان اظهار می‌کنند که روزه ممکن است درمان بیماری‌های التهابی روده مانند کولیت را بهبود دهد.

روزه گرفتن برای کاهش قند خون:

روزه گرفتن میزان تجزیه گلوکز را افزایش می‌دهد تا بدن بتواند انرژی بگیرد، بنابراین تولید انسولین را کاهش می‌دهد و لوزالمعده استراحت می‌کند؛ گلیکوژن برای تسهیل تجزیه گلوکز تولید می‌شود در نتیجه روزه، باعث کاهش قند خون می‌شود و به ویژه برای بیماران دیابتی مفید است.

تصحیح فشار خون بالا با روزه گرفتن:

روزه یکی از روش‌های درمان غیر دارویی کاهش فشار خون است، این روش به بیماران قلبی در کاهش خطر آترواسکلروزیس کمک می‌کند. آترواسکلروزیس مسدود کردن رگ‌ها توسط ذرات چربی است. در طول روزه گرفتن گلوکز و بعد از آن، ذخیره‌های چربی برای تولید انرژی مورد استفاده قرار می‌گیرند. نرخ متابولیک در طی روزه گرفتن کاهش می‌یابد، هورمون هایی مانند آدرنالین و نورو آدرنالین نیز کاهش می‌یابد و این باعث می‌شود سوخت ثابت و محدود باشد فایده این کار کاهش فشار خون است.

فشار خون بالا

افزایش تجزیه چربی با روزه گرفتن:

اولین واکنش بدن به روزه، تجزیه گلوکز است وقتی ذخیره گلوکز تمام می‌شود کتوزیس شروع می‌شود؛ این تجزیه چربی‌ها انرژی آزاد می‌کنند. چربی‌های ذخیره شده در کلیه و ماهیچه‌ها برای آزاد کردن انرژی، شکسته می‌شوند.

ترک عادات بد با روزه گرفتن:

ماه رمضان، زمان مناسبی برای ترک عادات بد است زیرا باید کل روز را روزه بگیریم، مانند سیگار کشیدن و غذاهای شیرین که نباید در طی ماه رمضان خورده شوند. ترک عادت در زمانی که در یک گروه انجام می‌شود و یافتن آن در طی ماه رمضان بسیار آسان تر است؛ توانایی روزه گرفتن برای کمک به کاهش عادات بد قابل توجه است. روزه گرفتن شرایط رژیم غذایی سالم را بهبود می‌بخشد.

ارتقا رژیم غذایی:

یکی از مشکلات اصلی رژیم‌های مد نظر این است که وزن از دست رفته، اغلب به سرعت و حتی با کمی اضافه وزن بیشتر برمی گردد؛ این موضوع در مورد ماه رمضان نیست. کاهش غذا در طول روزه باعث آب شدن تدریجی شکم می‌شود، به این معنی که فرد باید کمتر غذا بخورد تا احساس سیری کند، همچنین مشاهده شده است که روزه داری میل به غذاهای فرآوری شده را کاهش می‌دهد بنابراین روزه، اشتیاق برای خوردن غذاهای طبیعی، به خصوص آب و میوه‌ها را افزایش می‌دهد این راهی برای ترویج سبک زندگی سالم است.

مصرف مواد طبیعی

کلسترول پایین:

گروهی از متخصصان قلب در امارات متحده عربی دریافتند که افراد در ماه رمضان از تاثیر مثبت بر پروفایل لیپید لذت می‌برند، به این معنی است که کاهش کلسترول خون در خون وجود دارد. کلسترول کم، سلامت قلبی و عروقی را افزایش می‌دهد و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، سکته قلبی یا سکته را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، اگر رژیم غذایی سالم پس از ماه رمضان رعایت شود، مقدار پایین کلسترول باید به راحتی نگهداری شود.

افزایش طول عمر با روزه گرفتن:

روزه گرفتن تاثیر زیادی بر اتوفاژی (خود خواری) دارد. این فرایندی است که در آن یک سلول خودش را بازیافت می‌کند تا مطمئن شود می‌تواند با خلاص شدن از هر چیزی که درست کار نمی کند بهتر عمل کند.

وقتی سلول هایی دارید که به طور مداوم خود را احیا می‌کنند تا عملکرد بهینه داشته باشند، باید تاثیرات ضد پیری داشته باشد. وقتی سلول‌ها قادر به تازه کردن خود هستند به شدت روند پیری را هم در ظاهر فیزیکی و هم داخلی کاهش می‌دهند.

تقویت مغز از فواید روزه گرفتن:

تردیدی نیست که تاثیرات مثبت روزه روی ذهن وجود دارد، اما قدرت تقویت مغز در ماه رمضان حتی برجسته‌تر است. مطالعه ای که توسط دانشمندان در آمریکا انجام شد نشان داد که تمرکز ذهنی بدست آمده در طی ماه رمضان، سطح عامل نورون زایی مشتق شده از مغز را افزایش می‌دهد که باعث می‌شود بدن سلول‌های مغزی بیشتری تولید کند در نتیجه عملکرد مغز بهبود می‌یابد به همین ترتیب، کاهش مشخص میزان کورتیزول، که توسط غده آدرنالین تولید می‌شود به این معنی است که سطح استرس در طی ماه و پس از ماه رمضان به شدت کاهش می‌یابد.

مغز

افزایش مقاومت بدن به استرس از فواید روزه گرفتن:

بسیاری از ما از استرس رنج می‌بریم، دلایل مختلفی وجود دارند که استرس می‌تواند به آنها مرتبط باشد. در بخش سلامت نمناک توضیح داده ایم که با روزه گرفتن در حال بهبود مقاومت بدن با استرس هستید؛ استرس تا حدی ناشی از رادیکال‌های آزاد در بدن است (مولکول‌های ناپایدار که الکترون‌های واکنش پذیر را حمل می‌کنند) رادیکال‌های آزاد با مولکول‌های دیگری در بدن واکنش می‌دهند و پویایی سلول‌های ویژه ای را تغییر می‌دهند و باعث می‌شوند که بدن استرس بیشتری داشته باشد.

روزه گرفتن باعث می‌شود که سلول‌ها با گرفتن انرژی از منابع دیگر شروع به کار کنند تا منبع غذایی معمولی دیگری در بدن داشته باشید. وقتی این اتفاق می‌افتد بدن به حالت بقا می‌رود و از سلول‌های خراب رها می‌شود و شروع به تعویض آنها با سلول‌های سالم تر می‌کند. در یک دوره بلند مدت، رادیکال‌های آزاد شکل می‌گیرند و سلول‌های شما قادر به مبارزه با رادیکال‌های آزاد هستند که در بدن شکل می‌گیرند. این باعث حفظ تعادل شیمیایی در سلول‌ها و بدن شما خواهد شد در نتیجه باعث استرس کمتری می‌شود.

پیشگیری از سرطان با روزه گرفتن:

در حال حاضر هیچ تعجبی ندارد که روزه گرفتن می‌تواند به خلاص شدن بدن از سموم کمک کند اما سرطان چطور؟ در حال حاضر، روزه گرفتن ممکن است به طور کامل از ابتلا به سرطان جلوگیری کند همچنین می‌تواند به گسترش آن و رشد تومور کمک کند.

برای افرادی که تحت شیمی درمانی قرار می‌گیرند، روزه گرفتن متناوب می‌تواند به سرکوب بسیاری از عوارض جانبی کمک کند. تنها چیزی که نگران کننده است مقدار کمی از گرسنگی است که احساس خواهید کرد بسیاری از مردم تمایلی به شیمی درمانی ندارند بنابراین گرسنگی ممکن است واقعا مشکل چندانی نداشته باشد.

از آنجا که روزه گرفتن مواد سمی را از بدن دفع می‌کند به جلوگیری از انواع ویژه ای از سرطان‌ها کمک کند. سرطان به سلول‌ها حمله می‌کند اما وقتی هیچ سمی در بدن وجود ندارد که بتواند به هر کدام از سلول‌های حمله کند پس نمی تواند شکل بگیرد.

بهبود سیستم ایمنی با روزه گرفتن:

روزه گرفتن می‌تواند کمک کند، حتی قبل از شروع بیماری‌ها با آن مبارزه کنید. به این ترتیب وقتی فصول تغییر می‌کنند، نباید نگران سرماخوردگی باشید. سلول‌ها شروع به بازسازی می‌کنند هنگامی که این کار را انجام می‌دهند منجر به جایگزین سلول‌های قدیمی می‌شوند که بخشی از سیستم ایمنی هستند.

فواید روزه گرفتن

بالا بردن هورمون رشد از فواید روزه گرفتن:

هورمون رشد انسان برای ورزشکاران بسیار مفید است، زیرا زمان بهبود را سرعت می‌بخشد و به ساخت سریع تر ماهیچه کمک می‌کند.

کسانی که روزه گرفتن را در برنامه خود دارند، برای افزایش هورمون رشد آماده باشند. روزه گرفتن باعث می‌شود بدن شما به جای ماهیچه، چربی ذخیره شده را بسوزاند این به شما این امکان را می‌دهد که آنچه را که انجام می‌دهید را نگه دارید و حتی به شما کمک می‌کند آنها را بسازید.

کمک به کاهش وزن با روزه گرفتن:

این یکی ممکن است کمی واضح به نظر برسد. در پاسخ به سؤال شما کاربران نمناکی باید بگوییم که بله این صحیح است که با روزه گرفتن به تناسب اندام و کاهش وزن نزدیک تر می‌شوید چرا که سوخت و ساز بدن و دفع سموم در این ایام بهتر صورت گرفته و بدن چربی‌ها را به راحتی می‌سوزاند. به طور متوسط هر روز حدود 1750 کالری مصرف می‌کنید. با روزه گرفتن متناوب، به طور متوسط حدود 3500 کالری در هفته خواهید سوزاند این حدود 1 پوند در هر هفته است.

پاکسازی پوست و جلوگیری از آکنه از فواید روزه گرفتن:

وقتی نوبت روزه گرفتن می‌رسد، سلول‌های پوست شروع به بازسازی کرده و سموم را دفع می‌کنند. شرایط داشتن پوست بهتر، شروع خواهید شد زیرا سلول‌های جدید تشکیل شده اند و از شر آنهایی که به پوست را آسیب می‌زنند و در حال حاضر خوب به نظر نمی رسند خلاص می‌شوید.

در حالی که روزه می‌گیرید، بدن به جای گوارش روی فرایندهای دیگر متمرکز می‌شود. چون بدن به انرژی نیاز دارد، انرژی را از هر جایی که می‌تواند پیدا کند، می‌گیرد. این به این معنی است که انرژی از بافت‌های چربی و مرده (مانند بافت اسکار) تامین خواهد شد. با انجام این کار، سلول‌های جدید پوست با سلول‌های قدیمی جایگزین خواهد شد و برخی از زخم‌ها را با سرعت بیشتری درمان خواهد شد.

نوشیدن آب:

نوشیدن زیاد آب ممکن است به رفع مشکلات اشتها کمک کند. آشامیدن آب کافی برای حفظ سلامت روزمره، چه افرادی که غذا می‌خورند یا نه، ضروری است. بسیاری از مقامات بهداشتی توصیه می‌کنند هر روز هشت لیوان 8 (حدود 2 لیتر) آب مصرف کنند.

نوشیدن آب

عوارض جانبی روزه گرفتن

با وجود فهرستی طولانی از فواید سلامتی مرتبط با روزه، ممکن است برای همه مناسب نباشد. اگر مبتلا به دیابت یا قند خون پایین هستید روزه گرفتن می‌تواند منجر به افت قند خون شود که می‌تواند خطرناک باشد. بهتر است ابتدا با پزشک صحبت کنید، اگر بیماری خاصی داشته باشید یا برای بیش از 24 ساعت روزه بگیرید.

علاوه بر این، روزه گرفتن بدون نظارت پزشکی برای بزرگسالان مسن تر، نوجوانان و یا افرادی که کمبود وزن دارند عموما توصیه نمی شود. اگر تصمیم می‌گیرید که روزه بگیرید، به خوبی آب بنوشید و رژیم غذایی خود را با مواد غذایی سرشار از مواد مغذی در طی دوره تغذیه پر کنید تا مزایای بالقوه سلامتی را به حداکثر برسانید.

علاوه بر این، اگر برای دوره‌های طولانی تر روزه می‌گیرید، سعی کنید فعالیت فیزیکی شدید را به حداقل برسانید و استراحت کافی داشته باشید.

ایمن ترین راه برای باز کردن روزه و افطار کردن چیست؟

آشامیدن آب: این مسئله به خصوص در صورتی مهم است که شرایط به سرعت مانع روزه داری شود.

غذای کمی بخورید: خوردن یک وعده غذایی سنگین و زیاد بلافاصله بعد از یک روز، روزه گرفتن می‌تواند سیستم گوارشی را تغییر دهد.

به طور کامل بجوید: هر لقمه را دست کم 30 بار بجوید.

غذاهای پخته شده را مصرف کنید: به دنبال غذاهایی بگردید که هضم آنها آسان تر است، مثل سبزیجات پخته شده به جای خام.

اجتناب از آزمایش: امتحان کردن غذاهای جدید بعد از یک روز، روزه گرفتن می‌تواند هضم را سخت‌تر کند و باعث شود فرد احساس ناخوشی کند.

فواید روزه گرفتن که شما را شگفت زده میکند ؛ درمانی و زیبایی

4.7620
این مطلب مفید بود ؟57743
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : healthline / thrivestrive / medicalnewstoday / muslims4peace / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب /ن
برچسب : روزه
وبگردی