فوزیه همسر محمدرضا

فوزیه همسر محمدرضا شاه که بود؟ + تصاویر

تاریخ انتشار : 16 دی 1394کد مطلب : 25215زمان مطالعه : 3 دقیقه
در ادامه زندگینامه فوزیه همسر محمدرضا پهلوی را به همراه عکسهای او در کنار محمدرضا و دخترش مشاهده می کنید.

فوزیه همسر محمدرضا پهلوی

فوزیه فواد دختر شاهزاده مصر و همسر اول محمدرضا پهلوی بود که حاصل ازدواج آنها دختری به نام شهناز بود.

محمدرضا پهلوی ولیعهد ایران و فوزیه بنت فواد شاهزاده مصری در سال 1317 با هم ازدواج کردند. این ازدواج در نهایت مدتی پس از به سلطنت رسیدن محمدرضا به طلاق می انجامد.

فوزیه فواد

فوزیه فواد همسر اول محمدرضا شاه

فوزیه فؤاد شاه دخت مصر و شهبانوی ایران (14 آبان 1300 اسکندریه، مصر - 11 تیر 1392، اسکندریه) نخستین همسر محمدرضا پهلوی و خواهر ملک فاروق، پادشاه مصر بود.

فوزیه شهروند مصر ولی از تبار چرکسی، آلبانیایی و فرانسوی بود. او از دودمان پادشاهی محمدعلی پاشا بود. خاندان محمدعلی از تبار آلبانیایی بودند که در زمان فرمان روایی عثمانی ها در مصر به مدارج بالا رسیدند.

 

 فوزیه همسر محمدرضا پهلوی

 

انتخاب فوزیهبرای همسری محمدرضا پهلوی
در سال 1317 مسئله ازدواج محمدرضا پهلوی و فوزیه بنت فواد مطرح گردید. او زیبایی چشمگیری داشت که حتی نظر هالیوود را نیز به خود جلب کرده بود. خانواده اش ترکیبی از نژادهای مصری، آلبانیایی و فرانسوی بود و مهمتر از همه، خانواده او نیز همچون پهلوی ها به انگلستان وامدار بود. فوزیه و محمدرضا سه سال قبل ملاقاتی کاملا تصادفی و بسیار کوتاه در سوئیس داشتند.

بزرگترین مشکل برای ازدواج فوزیه و محمدرضا پهلوی، اصل سی و هفتم متمم قانون اساسی ایران بود که بر اساس آن مادر ولیعهد الزاما باید ایرانی تبار می بود. مجلس در اقدامی بی سابقه نه تنها به فوزیه تابعیت ایران داد، بلکه او را ایرانی تبار نامید.

 

عروسی فوزیه و محمدرضا پهلوی

مراسم عروسی فوزیه و محمدرضا پهلوی در کاخ عابدین قاهره

 

ازدواج فوزیه با محمدرضا پهلوی

مراسم خواستگاری بلافاصله توسط نمایندگان ویژه پیگیری شد و محمدرضا پهلوی برای اجرای مراسم عقد کنان به مصر رفت. ازدواج فوزیه با محمدرضا به هنگام ولیعهدی او در تاریخ 16 مارس 1939 در قاهره انجام گرفت. پس از برگشت از ماه عسل، مراسم ازدواج در تهران نیز تکرار شد.

پس از ازدواج، رابطه رضاشاه با عروسش بسیار خوب بود. به طوری که بجز در سفر، هیچگاه بدون حضور وی نهار خانوادگی نخورد. شمس نیز زیاد مراعات فوزیه را می کرد. ولی رابطه اشرف با عروس جدید چندان دوستانه نبود.

 

دو سال بعد از ازدواج محمدرضا جانشین پدرش رضاشاه شد. با آغاز سلطنت محمدرضا، روابط سرد میان این زوج به سرعت رو به تیرگی نهاد. اشرف پهلوی (خواهر دوقلوی شاه) و ارنست پرون (دوست صمیمی شاه) در ایجاد این تیرگی نقشی کلیدی داشته اند. حاصل ازدواج محمد رضا با فوزیه دختری به اسم شهناز بود.

 

 فوزیه و دخترش شهناز

عکس فوزیه و دخترش شهناز

 

جدایی فوزیه از محمدرضا پهلوی

فوزیه در اصل انتخاب رضا شاه پهلوی برای پسرش محمدرضا بود. مهم ترین علت جدایی شان خیانت محمدرضا به فوزیه بود. به گفته هویدا در کتاب سقوط شاه فوزیه شبی شاه را با زن دیگری رؤیت کرده بود. فوزیه بسیار آزرده شد و بالاخره در بهار سال 1325 ایران را ترک گفت. شاه با نوشتن چندین نامه قصد برگرداندن فوزیه را داشت، ولی فوزیه قبول نکرد و سرانجام آن ها در سال 1326 از یکدیگر به طور رسمی طلاق گرفتند.

 فوزیه فواد

فوزیه فواد همسر اول محمدرضا شاه

ازدواج دوم فوزیه

بعد از آن فوزیه در 28 مارس 1949 با سرهنگ اسماعیل حسین شیرین بک وزیر دفاع و فرمانده نیروی دریایی سابق مصر و از بستگان خود در قاهره ازدواج کرد. حاصل این ازدواج دو فرزند به نام های نادیا و حسین بود. با کودتای ضد سلطنتی 1952 در مصر، عنوان شاهزادگی از فوزیه گرفته و ثروتش نیز مصادره شد. او پس از آن حاضر به ترک کشورش نشد و به همراه همسرش در اسکندریه زندگی می کرد. فوزیه هیچ گاه در مورد دوران ملکه بودنش مصاحبه ای نکرد و خاطراتش را منتشر ننمود.

میدانی نیز به نام وی(فوزیه) در شهر تهران نامیده شد که پس از جدایی او از محمدرضا به «میدان شهناز» و پس از انقلاب به میدان امام حسین تغییر نام داد.

درگذشت فوزیه

سرانجام فوزیه در 11 تیر 1392 درسن 92 سالگی و در مصر درگذشت. او در مصر و در شهر قاهره به خاک سپرده شد.

فوزیه فواد و دخترش

عکس فوزیه فواد همسر محمدرضا شاه و دخترش

محمدضا شاه و همسرش فوزیه و دخترش شهناز

محمدضا شاه در کنار همسرش فوزیه و دخترش شهناز

فوزیه همسر محمدرضا شاه که بود؟ + تصاویر

4.859
این مطلب مفید بود ؟572
برگرفته از ویکی پدیا - / ک
وبگردی