HDR دوربین

معرفی HDR دوربین و کاربردهای آن

کد مطلب : 34039زمان مطالعه : 3 دقیقه
ما در این مطلب می خواهیم حالت HDR دوربین را بررسی کنیم و با نحوه کار و موقعیت های مناسب این حالت عکاسی آشنا شویم.

کاربرد HDR دوربین چیست ؟

در دنیای عکاسی حتماً تا به حال با عبارت HDR مواجه شده اید، قابلیتی که امروزه در اکثر دوربین های کوچک و بزرگ و حتی در گوشی ها و تبلت ها هم وجود دارد. اما شاید تاکنون معنی و مفهوم HDR را نشنیده باشید، و شاید هم با معنی آن آشنایی دارید اما نمی دانید که در چه شرایطی بهتر است آن را فعال کنیم و در چه شرایطی نباید از آن استفاده کرد. در این مقاله می خواهیم این اصطلاح عکاسی را موشکافی کنیم و از معایب و مزایای آن بگوئیم، با ما ماشید.

اگر در تنظیمات دوربین گوشی تان گشتی زده باشید، احتمالا چیزی به نام HDR را دیده اید. HDR مخفف عبارت High Dynamic Range است که فعال کردن آن کمک می کند در بعضی شرایط عکس های بهتری بگیرید، اما لزوما این طور نیست که همیشه عکس های شما را بهتر کند. ابتدا بیایید با HDR و نحوه کار آن آشنا شویم.

HDR در عکاسی چیست و چگونه کار می کند؟


در اصطلاحات عکاسی به اختلاف روشن ترین و تاریک ترین عناصر یک تصویر Dynamic Range می گویند. High Dynamic Range یا HDR فرایندی است که محدوده دینامیکی ثبت شده توسط لنز دوربین را از آنچه هست فراتر می برد و بیشتر می کند .زمانی که در حالت HDR عکاسی می کنید، دوربین سه عکس متوالی با درجات روشنایی متفاوتی از صحنه می گیرد. سپس نرم افزار دوربین این عکس ها را با هم ادغام می کند و با حفظ تاریک ترین و روشن ترین نواحی تصویر آنها را به یک عکس تبدیل می کند.

تصاویر HDR چیست

آشنایی با HDR دوربین

چه زمانی باید از HDR دوربین استفاده کنیم؟


همان طور که گفتیم، لازم نیست حالت HDR برای گرفتن تمام عکس ها فعال باشد. عکاسان حرفه ای بنا بر تجربه به خوبی می دانند چه زمانی باید از HDR استفاده کنند تا عکس های بهتری بگیرند. شما هم با خواندن نکات زیر می توانید زمان صحیح استفاده از HDR را بیاموزید.

مناظر طبیعی


نور یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در گرفتن عکس خوب است، اما نور خورشید در فضای بیرونی ممکن است مشکل زا شود و تضاد زیادی در تصویر به وجود آورد. در این شرایط HDR می تواند این اختلاف کنتراست را به تعادل برساند؛ درنتیجه بخش های سفید روشن و سیاه تاریک کمتری در عکس دیده می شود. به دو تصویر زیر نگاه کنید و ببینید آسمان و ابرها در حالت HDR چقدر بهتر دیده می شوند.

تصاویر HDR

کاربردهای HDR دوربین

 ترفندهای عکاسی

نحوه کار با HDR دوربین

صحنه هایی با نور کم یا ضد نور

اگر عکس شما خیلی تاریک است یا بعضی بخش های آن خیلی تاریک است، استفاده از HDR می تواند در افزایش کلی سطح روشنایی کمک کند. البته اگر محیط عکاسی تاریک باشد یا نور کمی وجود داشته باشد، نباید از HDR انتظار معجزه داشته باشید.

چه زمانی نباید از HDR استفاده کرد؟


همان طور که حالت HDR می تواند نقش موثری در جذاب شدن عکس ها داشته باشد، گاهی استفاده از آن نتیجه عکس دارد و نباید از HDR استفاده کرد.

زمانی که شما یا سوژه در حال حرکتید

با توجه به اینکه در حالت HDR از سوژه چند عکس متوالی گرفته می شود، اگر در این فاصله چیزی حرکت کند، ممکن است تصویر نهایی تار شود. همچنین با توجه به اینکه فرایند عکاسی HDR کمی بیشتر از حالت عادی طول می کشد، باید تا پایان یافتن کار در جای خود ثابت بمانید و تکان نخورید.

صحنه هایی با کنتراست بالا

گاهی عکس ها با داشتن تضاد و کنتراست زیاد میان بخش های تاریک و روشن بهتر به چشم می آیند. استفاده از حالت HDR در چنین شرایطی منجر به کاهش این تضاد می‎شود و از زیبایی عکس می کاهد.

صحنه هایی با رنگ های شاداب و زنده

اگرچه HDR می تواند به رنگ های بی جان طراوت ببخشد، در صحنه هایی که رنگ های شاداب و زنده وجود دارد تاثیر منفی می گذارد و رنگ ها را بیش از حد اشباع می کند.

آیا گوشی من HDR دارد؟


دوربین اکثر گوشی های مدرن امروزی از ویژگی HDR برخوردار است که باید آن را از قسمت تنظیمات نر م افزار دوربین فعال کنید. این مورد را می توانید از جدول مشخصات گوشی خود در سایت جی اس ام چک کنید. در صورتی که گوشی شما فاقد ویژگی HDR باشد، اپلیکیشن های زیادی برای گوشی های اندرویدی وجود دارد که این کار را برای شما انجام می دهند.

HDR دوربین

 HDR دوربین گوشی

 

معرفی HDR دوربین و کاربردهای آن

4.828
این مطلب مفید بود ؟271
برگرفته از وبسایت جی اس ام -/ح
برچسب : دوربین
وبگردی