اسپرم و باروری
مراقب باشید کارهایی مثل گذاشتن لپتاپ روی پاها و قرار دادن موبایل در جیب شلوار و تغذیه نامناسب باعث کاهش قدرت اسپرم و باروری آقایان می شوند.

باروری و اسپرم مردان و نابود کننده های آنان

کاهش اسپرم و باروری مردان ریشه در رفتار و عادات اشتباهی دارد که نیمی آن وابسته به دنیای مدرن و تکنولوژی های امروزی و نیم دیگر بسته به عادات اشتباه غذایی و دارویی است.

چنانچه می دانید اسپرم مردان اگر به اندازه و حالت استاندارد تولید شود مطمئنا مشکل ناباروری مردان نیز تا حد قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد. این روزها که آمار ناباروری و نازایی به میزان بالایی افزایش پیدا کرده است ، بهتر است از هر گونه اشتباه و خطایی که دلیل و علت کاهش اسپرم مردان و ناباروری است دوری کنیم.

دلیل ناباروری و کاهش اسپرم مردان چیزهای عجیب و غریبی نیستند بلکه مواردی هستند بسیار به ما نزدیک و متاسفانه بسیار رایج که در ادامه این بخش از سلامت جنسی نمناک خواهیم گفت.

بیماری واریکوسل و ناباروری

چه عواملی باعث کاهش قدرت اسپرم و باروری می شوند؟ 

دلیل و علت کاهش اسپرم مردان

چاقی و اضافه وزن 

بازهم لیستی از مضرها و بازهم موردی به نام چاقی و اضافه وزن ، بله درست متوجه شدید چاقی علاوه بر آنکه با افزایش تولید هورمون های زنانه (استروژن) در ارتباط است کاهش تعداد اسپرم اختلال عملکرد جنسی و ناباروری در مردان را نیز به دنبال دارد.

طبق نتایج مطالعه سازمان جهانی بهداشت که با مقایسه مردان با وزن طبیعی و مردان چاق صورت گرفت ، مردان چاق دچار کاهش عملکرد بیضه و تعداد اسپرم هستند، البته این را هم باید بگوییم که براساس مطالعات اگرچه چاقی تعداد اسپرم را کاهش می دهد اما تنها سطح شدیدی از چاقی ممکن است پتانسیل باروری مردان را تحت تاثیر قرار دهد و مانع از قدرت باروری آنها شود.

باروری مردان چاق

چاقی چه نقشی در قدرت اسپرم و باروری دارد؟ 

عوامل خطر برای اسپرم و باروری مردان

بیماری ها 

برخی از بیماری های عفونی در مردان مانند اوریون می تواند آینده باروری را به مخاطره اندازد به همین علت همه بیماری های عفونی در کودک لازم است جدی گرفته شود.

بیماری بسیار شایع دیگر، بیماری واریکوسل است که در این مورد عروق بیضه متورم و واریسی شکل می شود. این بیماری موجب کاهش تعداد ، حرکت اسپرم و تغییر شکل ظاهری آنها می شود. البته این بیماری به راحتی قابل درمان و اصلاح است. 

مصرف مواد مخدر 

مطالعات ثابت کرده است مصرف سیگار، الکل و دیگر مواد مخدرمانند حشیش و کوکائین مانع تولید اسپرم می شود و حتی در مواقعی اسپرم های ناقص را زیاد می کند.توتون، تنباکو و الکل می تواند عملکرد جنسی را مختل کند بنابراین افرادی که قصد پدر شدن دارند، باید به طور کامل از این موراد پرهیز کنند.

مصرف الکل بر کیفیت اسپرم و تولید آن اثر می گذارد درحالی که مصرف سیگار باعث اختلال در تحرک اسپرم می شود. علاوه بر کاهش اسپرم مطالعات دیگر نشان می دهد مصرف سیگار می تواند به DNA اسپرم آسیب زده و باعث افزایش اختلال نعوظ شود.

عوارض مواد مخدر حشیش

تاثیرات مخدر روی اسپرم و باروری 

خطراتی که اسپرم و باروری آقایان را تهدید می کنند

عوارض استفاده از بعضی داروها

افراد مبتلا به سرطان و تحت درمان که از داروهای شیمی درمانی استفاده و یا رادیوتراپی می شوند ممکن است دچار اختلال در کیفیت اسپرم شوند ، علاوه براین داروهایی مثل سولفاسالازین یا برخی از دارو های ضدقارچ نیز چنین تاثراتی دارند اما اکثر اوقات با قطع دارو کیفیت اسپرم را به حالت اول برمی گرداند.

برخی از آنتی بیوتیک ها که به طور موقت موجب کاهش تعداد و تحرک اسپرم می شوند شامل اریترومایسین, نیتروفورازون یا نیتروفورانتوئین هستند. استفاده از داروهای استروئیدی آنابولیک سبب می شوند بدن نتواند هورمون تستوسترون را به طور طبیعی بسازد که سرانجام سبب کاهش تولید اسپرم خواهد شد.

ورزشکارانی که به عنوان دوپینگ از این داروها مکرر استفاده می کنند دچار این مشکل خواهند شد. داروی سولفاسالازین که برای درمان اختلالات گوارشی به کار می رود، کتوکونازول داروی ضد قارچ و داروی آزولفیدین که برای درمان بیماری گوارشی کولیت تجویز می شود ازجمله این داروهایی هستند که می توانند تعداد و کیفیت اسپرم را تحت تاثیر قرار دهند.

داروی خطرناک

عوارض داروها بر اسپرم و باروری

چه چیزی باعث کاهش اسپرم و باروری می شود؟

تماشای بیش از حد تلویزیون 

جالب است بدانید که تحقیقات و بررسی ها ثابت کرده است مردانی که در هفته حداقل 20 ساعت پای تلویزیون می نشینند دارای اسپرم کمتری هستند. در اصل این مردان 44 درصد میزان اسپرم کمتری نسبت به مردانی که کمتر تلویزیون تماشا می کنند یا اصلا تلویزیون نگاه نمی کنند دارند و این به آن دلیل است که نشستن به مدت طولانی دمای بیضه ها بالا می رود و همین امر از تولید اسپرم می کاهد. 

تغذیه نامناسب

مردانی که دچار اختلال در کیفیت اسپرم هستند، بایستی یک سری از خوراکی ها و مواد غذایی خودداری کنند؛ غذاهایی مانند شیرینی جات، قند و شکر، غذاهای فست فودی شامل پیتزا، سوسیس، کالباس، سس، غذاهای سرخ کرده (چیپس، پفک و…)، سیگار و الکل و دیگر مواد مخدر در حرکت و میزان آنها تاثیری منفی می گذارد.

فست فود

کاهش قدرت اسپرم و باروری با تغذیه نامناسب 

چگونه باعث کاهش قدرت اسپرم و باروری می شویم؟

سم ها و آفت کش ها موجب کاهش اسپرم مردان می شوند 

اثرات سوء سم ها و آفت کش هایی که برای پرورش میوه و سبزیجات استفاده می شود مدتها بود که مورد بحث قرار داشت تا اینکه نتیجه بررسی و تحقیقات آن را روشن کرد ؛ نتیجه تحقیق نشان می داد نیمی از مردان حداقل 5/3 وعده میوه و سبزی در روز می خوردند.

تعداد وعده ها روی کیفیت منی تأثیر نمی گذاشت اما مردانی که روزانه حداقل 5/1 وعده محصول با آفت کش زیاد می خوردند، در مقایسه با آن هایی که کمتر از نصف وعده از این نوع محصولات مصرف می کردند، تعداد اسپرم هایشان تقریباً 1/2بود. هم چنین تعداد اسپرم های مردان گروه اول، دوسوم تعداد معمول اسپرم ها بود.

سم و آفت کش

اثرگذاری سم پاشی بر اسپرم و باروری مردان 

خطرات محیطی برای اسپرم و باروری آقایان

قرار دادن لپ تاپ روی پا

آیا می دانستید عادت کاملا رایج بین مردان یعنی قرار دادن یک لپ تاپ ساده روی پاها می تواند توانایی انسان در تولیدمثل را تحت تاثیر قرار دهد؟ بله درست است براساس نتایج منتشر شده محققان دانشگاهی در نیویورک ارتباط مستقیمی بین استفاده از لپ تاپ و افزایش دمای کیسه بیضه به 35 درجه در موقعیت های خاص وجود دارد و این افزایش دما تاثیرات مضری بر روند اسپرماتوژنز یعنی فرآیند تشکیل گامت نر می گذارد، پس اگر دوست دارید پدر شوید باید لپ تاپ تان را روی میز بگذارید.

گذاشتن لپ تاپ روی پا

خطرات قرار دادن لپتاپ روی اسپرم و باروری مردان 

اثرگذاری عوامل مختلف بر اسپرم و باروری آقایان

تب علت ناباروری مردان می شود

بهتر است بدانید که تب بالا هم به عنوان یکی از عاملان ضعف اسپرم و باروری مردان می تواند همان اثر حرارت مرطوب وان حمام گرم را روی اسپرم با اثرات مشابه پایدار داشته باشد. باتوجه به تحقیق های انجام شده بسته به مدت زمان تب، غلظت اسپرم تا 35 درصد کاهش پیدا می کند و همین موضوع اثر مستقیم بر کیفیت اسپرم می گذارد. 

لباس زیر گشاد یا تنگ؟ 

ممکن است چنین به نظر برسد که لباس زیر تنگ و گشاد به تنهایی تغییری در تعداد اسپرم ایجاد نمی کند اما لباس زیر گشاد زمانی که تعداد اسپرم به طور کلی کم است، مفیدتر است و این موضوع را کمتر حساس می کند. با این حال محققان اذعان می کنند پوشیدن لباس زیر تنگ می تواند تا حدودی بر تعداد اسپرم اثر بگذارد.

لباس زیر مردانه

رابطه لباس زیر با کیفیت اسپرم و باروری 

تهدیدکننده های اسپرم و قدرت باروری مردان

گرمای بیش از حد 

همانطور که در خلال این بخش از سلامت نمناک چندین بار اشاره شد گرمای زیاد تاثیر مخربی روی اسپرم و باروری مردان دارد ؛ در گرمای زیاد و درجه حرارت بالا بیضه نمی تواند فرایند طبیعی خود را انجام دهد؛ مگر اینکه دمایش پایین تر از بقیه قسمت های بدن باشد.

خوشبختانه آناتومی بدون مردان طوری طراحی شده که فاصله ای بین بیضه ها و درجه حرارت مرکزی بدن ایجاد می کند. گفتنی است به گفته ی متخصصان اگر درجه حرارت بیضه ها به 37 درجه سانتی گراد برسد تولید اسپرم متوقف می شود. 

موبایل داخل جیب اسپرم مردان را کاهش می دهد 

حتما خیلی شنیده اید که آقایان بهتر است تلفن همراه شان را روی کمرشان و نزدیک اندام تناسلی قرار ندهند. جالب است بدانید مطالعه ای نشان داد مردانی که بیشترین استفاده را از تلفن همراه داشتند (بیش از 4 ساعت در روز) تعداد اسپرم در آنها به شدت کاهش داشت ضمن آنکه نرخ تحرک اسپرم و شکل طبیعی آن هم تحت تاثیر قرار می گرفت. 

 

12 عادت روزانه مردان که موجب نابودی اسپرم و باروری می شود

4.6840
این مطلب مفید بود ؟77565
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
وبگردی