قاتل
امروز زندگی معروف ترین قاتلان سریالی ایران از جمله سعید حنایی معروف به قاتل عنکبوتی،صادق مرادی ملقب به عقرب سیاه و ... را مرور می کنیم،قاتلانی که برای مدتی خبرساز بودند.

معرفی معروف ترین قاتلان زنجیره ای ایرانی

در این گزارش با خطرناک ترین و بدترین قاتل های سریالی ایرانی آشنا می شوید، آن ها از شهرهای مختلفی چون بروجرد، مشهد،پاکدشت،آبادان هستند.

قتلهای زنجیره ای یا سریالی یکی از وحشتناک ترین جنایاتی است که طی آن قاتل معمولا با شیوه ای مشابه، به کشتن تعداد زیادی از افراد مبادرت می ورزد.

قتل های زنجیره ای یا سریالی به گونه ای از قتل اطلاق می شود که طی آن فرد به قتل عمد بیش از یک نفر اقدام می کند. معمولا قربانیان این نوع از آدم کشی، جنست، نژاد، شغل و در اکثریت قریب به اتفاق گروه سنی مشترکی دارند. مطابق نظر روانشناسان این حوزه، معمولا افرادی که دست به چنین جنایاتی می زنند کودکی خوبی نداشته اند. بیشتر این افراد در محیط های خانوادگی متشنج و پرآشوبی پرورش یافته اند که نتیجه اتفاقاتی چون طلاق و جدایی بوده است.

در فضاهای خانوادگی اینچنینی, حس استقلال و اعتماد به نفس کودک آسیب می بیند و دچار کمبود توجه می شود. او برای جبران و رهایی از این حس، به دنبال ساختن مدینه فاضله اش می رود؛ دنیایی که در آن هیچ کمبود و محدودیتی ندارد و هر آنچه تمایل دارد را انجام می دهد و تنها به ارضای امیال خود می اندیشد. نتیجه این تمایلات گاهی چیزی می شود که از آن تحت عنوان قتل زنجیره ای یاد می شود. این قتل ها در تمام نقاط جهان اتفاق می افتد و مرتباً اخبار بسیاری در رابطه با این جنایت و به عبارتی، این وحشتناک‎ترین بیماری روانی شنیده می شود. کشور ما نیز از این فهرست مستثنی نبوده است.

در ادامه به معرفی مشهورترین قاتلان زنجیره ای ایران پرداخته می شود.

اصغر قاتل:

علی اصغر بروجردی معروف به اصغر قاتل متولد 1272، اولین قاتل زنجیره ای ایران بود که 25 کودک عراقی و 8 کودک ایرانی، در مجموع 33 کودک ، به دست این قاتل روانی به قتل رسیدند. علی اصغر بروجردی در خانواده متزلزلی به دنیا آمد. خانواده او از بدنام ترین و شرورترین ها بود. زلفعلی راهزن پدربزرگ او در ملایر و اراک اقدام به قتل و چپاول کاروانها می کرد. پدرش علی میرزا نیز در قتل و غارت آوازه پدر را داشت و از جنایتکاران شهره دوران بود.

علی اصغر بروجردی از طریق فروش تنقلات با کودکان ارتباط برقرار می کرد. او به بهانه دوستی، کودکان و نوجوانان بسیاری را فریب می داد و به آنها تجاوز می کرد و برای اینکه ردی از خود باقی نگذارد اقدام به قتل آنها می کرد. در سن 14سالگی به جرم آزار و اذیت کودکان در عراق دستگیر شد اما به دلیل سن کمش، با رضایت شاکیان آزاد شد، اما مجددا به کار خود ادامه داد که به دلیل تجاوز و آزار 5 کودک عراقی، به 9 سال حبس محکوم شد. جنایات وی در عراق همچنان ادامه داشت تا اینکه به اعتراف خودش در آخرین مورد، کودکی شاهد رفتار وحشیانه اش شد؛ بعد از این ماجرا علی اصغر برای رهایی از دست پلیس به ایران گریخت. در ایران نیز در مدرسه ای یه دست فروشی مشغول شد و دوباره به اغفال کودکان و خصوصا نوجوانان شهرستانی پرداخت و بعد از قتل آنها، اجسادشان را در کوره پزخانه ها و قنات های جنوب تهران رها می کرد. او در ایران 7 فقره قتل و تجاز مرتکب شد.

در 10 اسفند ماه 1312 در حوالی چاه های قنات امین آباد، پلیس آگاهی به حضور مرد میانسالی که یک پیت حلبی و پشته حمالی به همراه داشت مظنون شد. بعد از تفتیش و یافتن لباس و چاقوی خونین در بساطش، علی اصغر بروجردی دستگیر و زندانی شد. با پرس و جو و تتحقیقات پلیس از محل زندگی او در کاروانسرای رضاخان، کاشف به عمل آمد که آن لباس خونین متعلق به نوجوانی است که وی ادعا می کرده برادرش است. حکم اعدام علی اصغر بروجردی یک سال بعد یعنی در 6 تیر 1313 در میدان توپخانه مقابل تشکیلات نظمیه مملکتی اجرا شد.

قاتل

مجید سالک محمودی:می توان گفت قتل های انجام شده توسط مجید سالک از مخوف ترین و باورنکردنی ترین قتل های زنجیره ای است . چیزی که شاید بیشتر شبیه به خیالپردازی های نویسندگان کتابهای جنایی باشد.

مجید سالک محمودی به دلیل بدهکاری و کشیدن چک بی محل، به مدت دو سال زندانی شد. بعد از آزادی متوجه خیانت همسرش به وی شد. همسر مجید در نبود او با پسرخاله خود در ارتباط بود و همین امر بزرگترین انگیزه مجید برای انجام قتل های سریالی اش شد. اما چرا او همسرش را نکشت سوالی بود که بی جواب ماند.

مجید سالک به محض اطلاع از خیانت زنی به همسرش او را به قتل می رساند. گزارشهای فراوانی از قتل های وحشیانه زنان و کودکانشان به دست پلیس می رسید که تمام آنها با طناب سفیدرنگ یک متری، خفه شده بودند. اولین قتل او که فجیع ترین آنها نیز هست مربوط به زنی 36 ساله به نام اختر و دو فرزند 11 و 9 ساله اش به نام های محمد و فرحناز بود.

مجید سالک طی سالهای 59 تا 64 قتل های متعددی انجام داد. خواهر یکی از مقتولان از حضور یک شرولت سبز رنگ گفت که در تعقیب آنها بوده است. این اظهارات شاهد سرنخی شد برای پلیس تا به دنبال خودرویی با این مشخصات باشد که دست آخر در میدان بهارستان خودرویی با این مشخصات که در صندوق آن تعداد زیادی لباس زنانه و طناب سفیدرنگ یک متری وجود داشت، مورد سوءظن پلیس قرار گرفته و به دام افتاد.

به روایت احمد محققی در کتاب "آخرین شکار قاتل" که در مورد این قاتل زنجیره ای بود، محمود، ساعت 21:30 روز 8 خردادماه سال 1365 در زندان قصر خودکشی کرد.

غلامرضا خوشرو ( خفاش شب ):

خفاش شب نامی آشنا که هنوز هم شنیدنش باعث رعب و وحشت می شود. غلامرضا خوشرو معروف به خفاش شب، یکی از معروفترین قاتلان زنجیره ای ایران است. اقدامات وحشیانه او در خصوص قتلهای سریالی اش را از سال 1371 آغاز کرد. خوشرو 2 بار دستگیر شد. بار اول به جرم سرقت و تجاوز در سال 1371 که توانست از چنگال پلیس بگریزد و بار دوم به جرم 9 فقره قتل، محکوم به حبس شد.

غلامرضا خوشرو کوران کوردیه متولد یکم آذرماه سال 1343 در یکی از روستای فاروج بود. در تهران ازدواج کرد اما به دلیل بدخلقی از همسرش جدا شد و به خراسان بازگشت. وی در سال 1361 به جرم سرقت در خراسان دستگیر و طبق اعترافات خود به جرم جاسوسی برای روسیه محکوم به حبس شد. سال 1371 خوشرو به تهران بازگشت و از همان زمان جنایات خود را آغاز کرده و تا لحظه دستگیری ادامه داد. او با یک خودروی سرقتی اقدام به مسافرکشی می کرد و مسافران او را زنان و دختران جوان تشکیل می دادند. خوشرو بعد از سوار کردن مسافران، آنها را به مکان خلوتی کشانده و طلاها و اموالشان را به سرقت برده، و در برخی موارد بعد از تجاوز، جسد آنها را می سوزاند. وی در تمام قتلهای خود لباس سیاه به تن داشت و به این دلیل تا قبل از شناسایی هویتش به خفاش شب معروف شد.

از فجیع ترین اقدامات خفاش شب می توان به قتل مادر ی به همراه دخترش اشاره کرد. جسد سوخته این دو در بلوار آسیا کشف شد که طبق بررسی ها و اظهارات پزشکی قانونی، مادر با 27 ضربه چاقو به سینه و گردن و دخترش در اثر خفگی کشته شده بودند.

غلامرضا خوشرو در ساعت 22 روز 5 تیرماه سال 1376 به دست بسیجیان پایگاه شهید نظری در غرب تهران در منطقه پونک دستگیر شد. او تمام قتل هایش را انکار کرد و گفت همه آن جنایات را همدستش حمید رسولی مرتکب شده و جرم او تنها سرقت بوده است. حکم اعدام این فرد در 22 مرداد ماه سال 76 در چهار دیوار انبار روباز ورزشگاه آزادی واقع در سه راه دهکده المپیک اجرا شد.

محمودی

سعید حنایی ( قاتل عنکبوتی ):

سعید حنایی قاتل سریالی شهر مشهد، مدعی بود که با نیت خیر چنین قتل هایی را مرتکب شده است. سعید حنایی از سال 79 تا 80، 16 فقره قتل انجام داد. شکارهای این قاتل، زنان خیابانی ای بودند که به عقیده وی باعث گسترش فساد و بی بندوباری در شهر مقدس مشهد می شدند. طبق اظهارات وی در دادگاه، انگیزه او از انجام این قتل های سریالی و ایجاد رعب و وحشت در میان زنان مشهد، انتقام از یک راننده تاکسی ای بود که روزی مزاحم همسرش شده بود و تمام مردانی که ایجاد مزاحمت می کنند. او در ادامه اعترافاتش در دادگاه گفت، وقتی نتوانستم با مردان مقابله کنم و از سوی آنها مورد ضرب و شتم قرار گرفتم تصمیم گرفتم از زنان خیابانی و فاسد انتقام بگیرم.

او با ادعای اینکه یک فرد مذهبی است، افزود هدفش تنها پاکسازی شهر مشهد از وجود افراد فاسد بوده واین کار را به عنوان یک وظیفه دینی و شرعی، با رضایت کامل انجام داده است. تمامی قربانیان این قاتل زنجیره ای زنان سابقه داری بودند که به ادعای این مرد موجب به فساد کشیده شدن جوانان می شدند. سعید حنایی مقتولان را بعد از خفه کردن با روسری یا دست درون چادر سیاهی می پیچید و در نقاط مختلف شهر رها می کرد. او از تجاوز چیزی نگفته و این عمل را بسیار زشت و غیر انسانی خواند و گفت من نه تنها مرتکب چنین گناه بزرگی نشدم بلکه آن رابسیار وقیحانه می دانم و به این دلیل این افراد را کشتم. سعید حنایی هرگز بابت جنایتی که مرتکب شده بود پشیمان نبود و حتی در یکی از جلسات دادگاه گفت اگر دستگیر نشده بودم باز هم این کار را ادامه می دادم تا تعداد مقتولان به 150 نفر برسد.

او در 28 فروردین سال 81 در محوطه زندان مرکزی مشهد به دار مجازات آویخته شد.

سعید جنایی

فرید بغلانی:

فرید بغلانی قاتل 40 ساله آبادانی به جرم ارتکاب 16 فقره قتل به دار آویخته شد. از 12 سالگی با پدربزرگش زندگی می کرد. پدربزرگ وی تنفرش از زنان را به او هم انتقال داده بود. سال 83 بود که گزارش اولین قتل آبادان به دست پلیس آگاهی رسید. این گزارش ها تا سال 86 ادامه داشت، شباهت قتل ها تردید پلیس را در مورد سریالی بودن آنها به یقین تبدیل کرد. فرید بغلانی باغبان دوچرخه سواری بود که بواسطه کارش کم کم به خانه متولین شهر راه یافت. او به محض تنها یافتن زنان، وارد خانه شده و به ضرب و شتم و کتک کاری آنها می پرداخت. به دلیل شکایات این افراد او محکوم به 5 سال زندان شد که این امر موجب افزایش تنفر حنایی نسبت به زنان شد.

او بعد از آزادی از زندان 16 فقره قتل مرتکب شد. 13 زن و دختر و یک پسر در آبادان و نیز دو زن دیگر در خرمشهر مجموع قتلهای او از اسفندماه 1383 تا خرداد 1387 بود. طبق اعترافاتش در دادگاه، بغلانی بعد از اتمام کارش، با دوچرخه در اطراف شهر پرسه زده و به محض رویت زن یا دختر تنهایی، با ضربه آهنی که همیشه به همراه داشت به سرش، او را به قتل می رساند و جسد را درمیان انبوه خاروخاشاک مخفی می کرد. سن و سال قربانیان برایش اهمیتی نداشت و تنها جنسیت آنها مهم بود.

فرید بغلانی

محمد بسیجه ( محمد بیجه ):

محمد بسیجه معروف به بیجه، قاتل دهه 80 کودکان پاکدشت، کودکی بسیار بدی داشت. او در یک خانواده پرجمعیت به همراه 6 خواهر و 6 برادر ناتنی اش زندگی می کرد. مادر ش را در 4 سالگی از دست داد و پدرش کارگر کوره پزخانه پاکدشت مرد بسیار بداخلاق و مستبدی بود که بعد از مرگ مادرش مجددا ازدواج کرد. بیجه در دوران کودکی مورد بی مهری های بسیاری قرار گرفت. او در سن 12 سالگی درس و مدرسه را رها کرده و به کارگری درکوره پزخانه مشغول شد. وی در دادگاه به تجاوز و قتل 17 کودک و 3 بزرگسال اعتراف کرد و انگیزه اش را از ارتکاب این جنایات، انتقام خواند و گفت به دلیل کمبود توجه در کودکی و نیز دو بار مورد تجاوز واقع شدن دست به چنین عمل وقیحانه و وحشیانه ای زده است. او در ادامه افزود که اگر دستگیر نمی شد تا قتل 100 کودک پیش می رفت. محمد بیجه در 15 شهریور 1383 دستگیر و در 27 آبان ماه همان سال به 16 بار قصاص و یک بار اعدام ، 15 سال حبس و 100 تازیانه محکوم شد.

محمد بیجه درحضور 5 هزار تماشاچی، شلاق زده شد که در طول آن دو بار به زانو درآمد اما هنگام اجرای حکم اعدامش سکوت کرد.

 

محمد بسیجه

معروف ترین و خطرناک ترین قاتلان زنجیره ای در ایران

4.434
این مطلب مفید بود ؟304
برگرفته از باشگاه خبرنگاران - / ل
برچسب : قاتل
وبگردی