قبر عجیب

قبرهای سنگی با ابعادی عجیب و بزرگ در ایران

تاریخ انتشار : 6 شهریور 1395کد مطلب : 35624زمان مطالعه : 2 دقیقه
این قبرهای بزرگ و در عین حال عجیب در ایران قرار دارند که با توجه به دوره های مختلف و تغییراتی که کرده اند عظیم و ماندگارتر هستند.

عجیب ترین و بزرگترین قبرهای ایرانیان

در قبرستان های گوشه کنار دنیا، سنگ قبرهای عجیبی به چشم می خورد اما ااین قبرها خیلی متفاوت از قبرهای دیگر هستند که در ادامه آنها را مشاهده میکنید.

شاید پر بی راه نباشد اگر بگوییم ابناء بشر در طول تاریخ گاهاً بیش از آنکه دغدغه نوع زندگی و محل اسکانشان را داشته باشند، نگران محل مرگ، نوع قبر و محل استقرار بدنشان در زندگی پس از مرگ بودند؛ دغدغه ای که ارجحیت آن بر نوع محل اسکانشان، از ماندگارتر بودن مقبره های آن ها هویدا است؛ مقبره هایی که نه تنها شکل ظاهرشان، که حتی نوع فلسفه ساخت آن ها نیز دستخوش تغییراتی بنیادین در ادوار مختلف تاریخ شده است.

قبرهای باستانی

قبرهای عظیم الجثه ایرانیان

شکل قبر و آیین تدفین مردگان در تمدن های مختلف جهان بر اساس فلسفه مرگ و جهان بینی این تمدن ها شکل گرفته است؛ تمدن هایی که برخی از آن ها سوزاندن مردگان را ضامن شادی ارواح آن ها می دانستند و برخی از آن ها مومیایی کردنشان را؛ اما در کشورمان نیز تمدن های مختلف عیلامی پارسی و مادها هریک شیوه و آیین خاصی در فرم و محتوای بدرقه امواتشان به دنیای مردگان داشتند.

یکی از بقایای به جا مانده از این آیین و مراسم، «گوردخمه »های عجیبی است که هنوز در شمال استان خوزستان قابل روئیتند؛ گورهایی چندین تُنی که با ظرافت خاصی تراشیده شده و خانه امنی برای اموات در جهان مردگان مهیا می ساخته است. گورهایی سنگی با ابعادی عجیب و بزرگ...

قبرهای سنگ چین

قبرهای عجیب و بزرگ

این سنگ های عظیم چند هزار ساله که هنوز بقایای رها شده تعدادی از آن ها در شمال خوزستان باقی است، نشان می دهد که خانه مردگان نزد عیلامی ها، از چنان ارزش و مقامی برخوردار بوده که حاضر بودند برای مهیا کردن ساز و برگ سفر مردگان، مدت ها زمان گذاشته و خانه ای به این زیبایی و شکوه برای اجساد فراهم کنند؛ خانه ای ساخته شده از سنگی عظیم و یک تکه که تک دریچه کوچکی در آن تعبیه شده؛ سنگی بزرگ، که درونش به صورت ماهرانه و هنرمندانه ای تراشیده شده تا جا برای جسد، همراهان و مایحتاج سفر به دنیای مردگان را مهیا کند.

در داخل این گوردخمه ها، فضایی برای خواباندن اجساد و نگهداری خوراکی ها و نوشیدنی های مختلف تعبیه شده و نکته جالب در ساخت آن ها، تراشیدن ماهرانه فضای داخلی سنگ های چند تُنی از درون دریچه کوچک تعبیه شده بر دیواره آن ها است که با توجه به ابزار و ادوات ابتدایی و یک تکه بودن سنگ این گوردخمه ها، نیازمند زمان و صرف انرژی بسیاری بوده است.

عجیب ترین قبرها

عظیم ترین قبرهای ایرانیان

به گفته برخی ها، عیلامی ها، افراد پیر و از کار افتاده خود را به همراه غذا و نوشیدنی در داخل این گوردخمه ها رها می کردند و دریچه آن را مسدود می کردند که البته با توجه به شیوه زندگی عیلامی ها، بسیاری از کارشناسان این فرضیه را مردود می دانند.

قبرهای قدیمی

قبرهای عجیب و عظیم ایرانیان

قبرهای سنگی با ابعادی عجیب و بزرگ در ایران

55
این مطلب مفید بود ؟50
برگرفته از تسنیم -/ح
برچسب : سنگ قبر
وبگردی