سالن قدیمی ال جم در تونس

قدیمی ترین سالن آمفی تئاتر ال جم در تونس + عکس

تاریخ انتشار : 25 خرداد 1392کد مطلب : 3030زمان مطالعه : 2 دقیقه
سالن آمفی تئاتر ال جم در شمال آفریقا و شرق کشور تونس واقع شده است و دومین آمفی تئاتر رومی به حساب می آید. این اثر در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

مروری بر سرگذشت قدیمی ترین سالن آمفی تئاتر دنیا...

آمفی تئاتر ال جم یک اثر باستانی جهانیست که ثبت یونسکو میباشد. قسمتی هم از فیلم گلادیاتور در این اثر باستانی فیلمبرداری شده است. به گفته لیدرتورمون دومین آمفی تئاتر بزرگ رومیها در جهان می باشد ولی در کتاب راهنمای تونس ششمین نوشته شده است. این سالن قدیمی آمفی تئاتر در سه طبقه ساخته شده و گنجایش 30.000 جمعیت داشته که برای تماشای مبارزه در قرون وسطی و قبل از آن مورد استفاده قرار می گرفته است. در آن مبارزه انسان با انسان و همینطور انسان با حیوان صورت میگرفته و این مبارزات گاهی با هدف انتقام و گاهی به قصد انتخاب برده یا سرباز و جنگجوی نیرومند برای پادشاه و حکمران بوده است.

طبقات زیرزمین ال جم مکان نگهداری حیوانات وحشی بوده که از دریچه های کناری برای مبارزه وارد میدان میشدند. در میدان هم چندین گودال بزرگ و کوچک وجود دارد که هرکس داخل آن می افتاد بازنده محسوب میشد.

این آمفی تئاتر دردوران استیلای سلطان عثمانی به دلیل پناه آوردن مردم به آن از دست سلطان عثمانی برای فرار از مالیات توپ باران شد که علت اصلی تخریب آن می باشد. فستیوال سالانه در یک قسمت با حضور خواننده ها برگزار میشده که در جنگ جهانی دوم توسط ایتالیاییها بمباران میشود و البته بعدها خود ایتالیاییها مجددا این اثر باستانی را بازسازی کردند چرا که  ال جم  یک اثر رومی هست و که قدمتش به 300 قبل از میلاد برمیگردد یعنی 1700 سال قدمت دارد.

قدیمی ترین سالن آمفی تئاتر ال جم در تونس  عکس

 

قدیمی ترین سالن آمفی تئاتر ال جم در تونس  عکس

 

قدیمی ترین سالن آمفی تئاتر ال جم در تونس  عکس

 

قدیمی ترین سالن آمفی تئاتر ال جم در تونس  عکس

 

قدیمی ترین سالن آمفی تئاتر ال جم در تونس  عکس

 

قدیمی ترین سالن آمفی تئاتر ال جم در تونس  عکس

جاذبه های گردشگری کشور تونس

مهمترین شهرهای توریستی کشور تونس می توان به جربه، تونس، قابس، القیروان، الکاف، المنستیر، صفاقس، سوسه، تابارکا، مهدیا، نفتا، بیزرته و توزر اشاره کرد.
پارک بلودر، مسجد الزیتونه، کلیسای سن وینست در پاول، باب سعدون، باب البحر، موزه ملی بردو، موزه داربن عبدالله، موزه صدر مسیحیت، خانه های دوره مستعمره، موزه باستان شناسی سوسه، مدینه سوسه، مسجد بزرگ سوسه، مناستیر و رباط، ساحل بوجعفر، کلوت القوبا، زاویه زکاک، مقابر دخمه ای کاتاکومب ها، سید بو سعید، فرهنگسرای بین الملل، مسجد بزرگ حمامت، شهر باستانی پاپوت و مسجد اکبا ابن نفع از مهترین جاذبه های گردشگری تونس می باشند.
تونس از 8 اثر ثبت شده در میراث جهانی یونسکو برخوردار است. آمفی تئاتر ال جم، شهر باستانی قرطاج، دقه، القیروان، شهر قدیمی سوسه، شهر قدیمی تونس و شهر بونیقیون کرکوان 7 سایت میراث فرهنگی و دریاچه اشکل (پارک ملی) 1 سایت میراث طبیعی ثبت شده در فهرست یونسکو می باشند.

قدیمی ترین سالن آمفی تئاتر ال جم در تونس + عکس

55
این مطلب مفید بود ؟50
وبگردی