قلعه رودخان فومن
قلعه رودخان فومن یا قلعه حسامی یکی از جاذبه های تاریخی و گردشگری بکر استان گیلان است که در دوران ساسانیان ساخته شده است.

جاذبه های تاریخی قلعه رودخان فومن

قلعه حسامی یا همان قلعه رودخان جزو بناهای تاریخی شهر فومن در گیلان می باشد که قدمت آن به دوره ساسانیان بر می گردد.

با قلعه رودخان شهر فومن بیشتر آشنا شوید

در20 کیلومتری جنوب غربی شهر فومن در استان گیلان قلعه تاریخی به نام قلعه حسامی یا دژ رودخان واقع است بسیاری از کارشناسان احداث و ایجاد این قلعه باستانی را به دوران ساسانیان و مقارن با حمله عرب ها به ایران ربط دادند. این قلعه متعلق به دوره سلجوقیان بوده که در روستای زیبای رودخان و بر فراز ارتفاعات جنگلی بنا شده است و مساحت آن 2.6 هکتار و 65 برج و بارو و دیواری 1500 متری را دارا است.

قلعه رودخان فومن

 قلعه رودخان فومن دژ استان گیلان

قلعه رود خان تا شهر ماکلوان 25 کیلومتر،تا شفت 20 کیلومتر و تا ماسوله 45 کیلومتر فاصله مستقیم دارد. ولی چنانچه در بخش گردشگری نمناک گفته ایم از مسیر آسفالته و اصلی مسافت قلعه تا فومن 25 کیلومتر میباشد و تا ماکلوان تقریبا 35 کیلومتر و تا ماسوله چند کیلومتر فاصله دارد.

ارتفاع این قلعه از سطح دریا حدوداً بین 665 تا 715 متر می باشد و در کنار آن رودخانه ای جاری است که همین نام را به خود اختصاص داده است.

این دژ ارزشمند رودخان به خاطر معماری و ویژگی های استراتژیکی و ساختار و رزمی که دارد در تاریخ 30 مرداد 1354 خورشیدی ، با شماره ثبت 1549/ 3 در فهرست آثار ملی و تاریخی دیرین ایران ماندگار شد.

جاذبه تاریخی قلعه رودخان

 جاذبه های گردشگری قلعه رودخان فومن

تاریخچه قلعه رودخان فومن

همانطور که پیش از این گفته شد پیشینه این قلعه به دوران ساسانیان و مقارن با حمله عرب ها به ایران مربوط می شود این قلعه در دوره سلجوقیان مجدداً بنا شد و از پایگاه های مبارزاتی اسماعیلیان محسوب می شد.

باید بدانید متنی که در روی کتیبه سردر ورودی قلعه درج شده است نشان از آن است که این قلعه در سال 918 تا 921 هجری قمری برای سلطان حسام الدین مجدداً بنا شد این کتیبه هم اکنون در موزه گنجینه رشت محافظت می شود.

اولین قدرت این منطقه ای که از اطاعت صفویان مامانت و سرپیچی کرد امیر حسام الدین دباج فومنی(مظفر السلطان) می باشد که قلعه رودخان را بازسازی کرد تا توسط آن اقدام به مقاومت بکند اما هیچ موفق نشد و پا به فرار به در بند گذاشت و در نهایت دستگیر و در شهر تبریز اعدام گردید.

تاریخچه قلعه رودخان فومن

قدمت قلعه رودخان فومن

موقعیت جغرافیایی قلعه رودخان فومن

در فاصله 20 کیلومتری شهر فومن استان گیلان قلعه رودخان واقع است این قلعه بالای رودخان قرار دارد برای اینکه به این مکان زیبا و بینظیر برسید بایستی از روستاهای کردمحله ، گشت ، سیاهکل ، سعیدآباد ، گورا پست ، گشت رودخان و ملسکام عبور کنید و در نهایت به این روستا برسید پس از رسیدن به این جای بی نظیر استراحتی کوتاه زیر سایه درختان لذت شما را دو چندان می کند بنابراین در نهایت بایستی از حیدر آلات بگذرید و با سپری کردن مسافتی 3 کیلومتری جاده خاکی به قلعه رودخان برسید.

 

جاذبه های گردشگری قلعه رودخان فومن + آدرس و موقعیت و ..

4.638
این مطلب مفید بود ؟353
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی