خواص قهوه تلخ
قهوه تلخ یک نوشیدنی بسیار پر طرفدار است که خواص بسیاری را به همراه دارد، در ادامه از تمام فواید و خواص نوشیدنی قهوه تلخ آگاه می شوید.

خواص، فواید و عوارض مصرف قهوه این نوشیدنی پرطرفدار

کدام ماده مخدر در دنیا بیشترین مصرف را دارد؟ پاسخ این سوال نیکوتین یا چیز غیر قانونی دیگری نیست. کافئین است و محبوب ترین شکل آن قهوه است. بسیاری از مردم شوخی می کنند که نمی توانند بدون قهوه زندگی کنند برخی ها هم از آن متنفرند. قهوه فواید بسیاری دارد اما اثرات جانبی هم دارد به خصوص اگر زیاد مصرف شود که در این بخش از سلامت نمناک به تمامی آنها پرداخته شده است.

خواص و فواید قهوه برای سلامتی بدن

1:قهوه انرژی را افزایش می دهد

افراد آن را می نوشند و کم تر احساس خستگی می کنند چون کافئین دارویی محرک است. وقتی قهوه مصرف می کنید، کافئین در جریان خون جذب می شود سپس به سمت مغز حرکت می کند که در آن، انتقال دهنده عصبی آدنوزین را مسدود می کند.

آدنوزین یک انتقال دهنده عصبی بازدارنده است، اگر چه به انتقال انرژی کمک می کند اما به عنوان بخشی از سیستم عصبی مرکزی عمل می کند. این به آن معنی است که برانگیختگی را سرکوب می کند و خواب را بهبود می دهد. معمولا، میزان آدنوزین در مغز هر ساعت وقتی بیدار می شوید افزایش می یابد و بیشتر و بیشتر خواب آلود می شوید و هنگامی که مسدود شود، انتقال دهنده های عصبی دیگری مثل نور اپی نفرین و دوپامین افزایش پیدا می کنند. این همان چیزی است که اثر محرک را ایجاد می کند. تعداد نورون ها نیز افزایش می یابد در نتیجه بیشتر بیدار می مانید.

بسیاری از تحقیقات نشان می دهند که قهوه حافظه، حالت، سرعت واکنش، هوشیاری و عملکرد شناختی عمومی را بهبود می دهد بنابراین علاوه بر افزایش سطح انرژی، قهوه نیز شما را باهوش تر می سازد.

2:قهوه عملکرد فیزیکی را بهبود می بخشد

وقتی کافئین سیستم عصبی را تحریک می کند، می رود که سیگنال ها را به قسمت های دیگر بدن ارسال کند. به سلول های چربی پیام داده می شود که چربی بدن را تجزیه کنید؛ در کوتاه مدت مصرف کنندگان قهوه می توانند به طور خاص چربی ها را بسوزانند. مطالعات نشان داده اند که قهوه می تواند تا 29 درصد چربی در افراد لاغر و 10 % درافراد چاق را بسوزاند. وقتی چربی در جریان خون ترشح می شود، اسیدهای چرب آزاد می شوند. سپس می توانید از آن ها به عنوان سوخت استفاده کنید.

با تغییر کم در انواع مختلف قهوه، قهوه می تواند متابولیک را 3 تا 11 درصد افزایش دهد اما از همه مهم تر، کافئین میزان آدرنالین در خون را افزایش می دهد. می دانید آدرنالین باعث می شود چند ساعت بدوید؟ هدف از این هورمون، آماده کردن بدن برای اعمال فشار فیزیکی شدید است. همه اینها را کنار هم بگذارید، شما می توانید عملکرد فیزیکی خود را با نوشیدن قهوه بهبود بخشید و دفعه بعد که به سالن ورزش میروید، قبل از اینکه شروع کنید یک فنجان قهوه سیاه را امتحان کنید.

3:قهوه می تواند درد پس از ورزش را کاهش دهد

نه تنها قهوه می تواند به شما کمک کند که بهتر کار کنید، پس از آن نیز از شما مراقبت خواهد کرد. برای کاهش درد عضلات نوشیدن دو فنجان قهوه را امتحان کنید. در آزمایشی شرکت کنندگان بعد از اینکه ماهیچه های آن هاعجیب و غریب تحریک شدند با ورزش،در آخر نوشیدنی ها را مصرف کردند. با این نوع تمرین، ماهیچه های شما به خاطر نیروی مخالف، بزرگ تر می شوند.

یک ساعت پس از نوشیدن قهوه، شدت درد از صفر تا 100 محاسبه شد. قهوه باعث کاهش قابل توجهی در درد شده بود و براساس این یافته ها، نوشیدن حدود 2 فنجان قهوه دم کرده پس از ورزش به میزان زیادی به کاهش درد کمک خواهد کرد.

نوشیدن قهوه تلخ

کاهش دادن درد پس از ورزش با قهوه

4:قهوه می تواند احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش دهد

بیماری آلزایمر، که به عنوان "بیماری قدیمی" شناخته می شود، معمولا بر سالمندان بالای 65 سال تاثیر می گذارد. این عامل اصلی زوال عقل است. هم چنین شایع ترین بیماری اعصاب در سراسر جهان است. این یک اختلال ذهنی برگشت ناپذیر است. به تدریج، افراد مبتلا به آلزایمر مهارت های حافظه خود را از دست می دهند متاسفانه هنوز هیچ درمان شناخته شده ای وجود ندارد. با این حال، اقدامات پیشگیرانه زیادی وجود دارد که می توانید انجام دهید.

بسیاری از مطالعات نشان می دهند که مصرف کنندگان قهوه می توانند بیش از 65 % شانس ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش دهند. در مطالعه ای با 54 شرکت کننده، مصرف کافئین با ریسک بسیار پایینی همراه بود. این امر مستقل از عوامل دیگر نیز بود.

5:قهوه می تواند خطر ابتلا به پارکینسون را کاهش دهد

بعد از بیماری آلزایمر، پارکینسون دومین بیماری عصبی شایع است. و مثل آلزایمر، هنوز هیچ درمان شناخته شده ای برای این بیماری وجود ندارد.این بیماری در زمانی ایجاد می شود که نورون ها، دوپامین را در مغز مرده تولید می کنند. در افرادی که قهوه می نوشند حدود 32 تا 60 درصد احتمال آن را کاهش می یابد. این ممکن است به این دلیل باشد که کافئین دارای اثر مثبت روی انتقال دهنده های عصبی دوپامین است. علاوه بر پیشگیری، قهوه ممکن است به کسانی که از پارکینسون رنج می برند نیز کمک کند. طبق گزارش موسسه تحقیقات مرکز سلامت دانشگاه مک گیل، کافئین می تواند به کنترل حرکت کمک کند.

6:قهوه می تواند به مبارزه با افسردگی کمک کند

همان طور که قبلا ذکر شد، کافئین سطح دوپامین را در جریان خون افزایش می دهد. دوپامین انتقال دهنده عصبی است که مسئول حرکت، حافظه و شناخت است. با این حال، آن هم چنین نقشی را با احساس لذت بازی می کند و این ممکن است دلیل این باشد که چرا قهوه به مبارزه با افسردگی کمک می کند. مطالعه ای که توسط هاروارد انجام شد نشان داد زنانی که قهوه می نوشند باید 20 % کم تر از افسردگی داشته باشند. مطالعه دیگری که به دنبال افراد 208،424 انجام شد نشان داد که کسانی که قهوه می نوشند، کم تر از 53 % احتمال خودکشی دارند که برای هر دو مطالعه، عدد جادویی 4 (یا بیشتر) بود.

7:قهوه می تواند به سلامت کبد کمک کند

کبد مسئول صدها وظیفه است که بدن را فعال نگه می دارد. بیماری هایی که می توانند بر کبد تاثیر بگذارند نیز متعدد هستند. آن ها شامل هپاتیت، بیماری کبد و... هستند. بسیاری از اینها منجر به سیروز می شوند. خوشبختانه، قهوه می تواند سلاحی علیه سیروز باشد. هر روز 4 یا چند فنجان قهوه بنوشید که ممکن است ریسک را تا حدود 22 درصد کاهش دهید. در نتیجه یک جز در قهوه به ویژه در برابر سیروز الکلی مفید است. این موضوع با تحقیقات دیگری تقویت شد. این نشان داد که نوشیدن روزانه دو یا چند فنجان بیشتر می تواند احتمال مرگ را از سیروز جگر تا حدود 66 درصد کاهش دهد.

قهوه چه تاثیرات مثبت دیگری بر کبد دارد؟

دکتر کارلو لا وچیا و دیگر محققان میلان، ایتالیا دریافتند که نوشیدن قهوه می تواند خطر ابتلا به سرطان کبد را نیز کاهش دهد. نوشیدن منظم قهوه ممکن است باعث کاهش PSC ریسک شود. یک بیماری نادر است که مجاری صفراوی را تحت تاثیر قرار می دهد. قهوه می تواند آنزیم کبد را کاهش دهد، همانطور که در مطالعه ای در ژورنال پزشکی هپاتولوژی نشان داده شده است.

قهوه برای کبد

تاثیرات مثبت قهوه بر کبد

8:قهوه می تواند از بدن در برابر سنگ صفرا محافظت کند

سنگ صفرا قطعات جامدی هستند که در کیسه صفرا شکل می گیرند که درست زیر کبد قرار دارد. اگر لوله صفرا را مسدود کنند، باعث درد عظیمی خواهد شد. این سنگ ها می توانند به خاطر رژیم غذایی شما (کلسترول خیلی زیاد) تشکیل شوند، مشکلات کیسه صفرا (نمی تواند به درستی یا شرایط پزشکی مانند سیروز) ایجاد شود. قهوه می تواند به جلوگیری از این عوامل کمک کند و از تشکیل سنگ صفرا جلوگیری کند.

9:قهوه می تواند خطر دیابت نوع 2 را کاهش دهد

دیابت نوع 2 مشکل جدی در سراسر جهان است. این بیماری حدود 300 میلیون نفر را تحت تاثیر قرار داده است. کسانی که گرفتار شده اند یا قادر به تولید انسولین یا مقاومت انسولین نیستند و منجر به بالا بردن سطح قند خون می شود. به نظر می رسد که قهوه خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می دهد. مطالعات نشان می دهد که یک کاهش کلی از 23 % تا 50 % دارد. اما یک مطالعه نشان داد که تا 67 % می تواند کاهش دهد. مروری بر 18 مطالعه و مجموع شرکت کنندگان نشان دادند که با هر فنجان که هر روز می نوشید می توانید احتمال ابتلا به دیابت را 7 درصد کاهش دهید.

این موضوع توسط دانشکده بهداشت عمومی هاروارد نیز اثبات شد. محققان HSPH داده ها را از سه مطالعه دیگر جمع آوری کردند. از پرسشنامه ها برای ارزیابی رژیم غذایی شرکت کنندگان هر چهار سال استفاده شد. شرکت کنندگان 7،269 دیابت نوع 2 داشتند و می بایست پرسشنامه دیگری را بایگانی کنند. کسانی که هر روز یک فنجان دیگر را در طول چهار سال مصرف می کردند، دارای 11 % خطر کم تر بودند. آن هایی که سطح جذب خود را تغییر ندادند، هیچ تغییری در ریسک نداشتند.

محققان در UCLA متوجه شده اند که مصرف قهوه تاثیری بر روابط جنسی هورمون جنسی دارد (SHBG). این پروتئین فعالیت تستوسترون و استروژن را کنترل می کند. این هورمون جنسی در پیشرفت دیابت نوع 2 وجود دارد. دکتر سیمون لیو، یکی از نویسندگان این مطالعه، یادآور شد که رابطه معکوس میان مصرف قهوه و خطر دیابت نوع 2 وجود دارد. با افزایش سطح پلاسما، قهوه ممکن است مانع توسعه دیابت شود.

10:قهوه می تواند از بدن در مقابل نارسایی قلبی محافظت کند

مصرف متوسط قهوه برای محافظت در برابر حملات قلبی مناسب است. آیا کافئین فشار خون را افزایش نمی دهد؟ پس چگونه قهوه می تواند به بیماری های قلبی و سکته کمک کند؟ زنانی که قهوه می نوشند، شواهدی از کاهش خطر بیماری قلبی را نشان داده اند. علاوه بر این، مطالعاتی نیز وجود دارند که 20 % کاهش خطر سکته در مصرف کنندگان قهوه را نشان می دهد. این ممکن است به خاطر آنتی اکسیدان ها در قهوه باشد.

11:قهوه منبع عالی آنتی اکسیدان ها است.

این یکی از دلایلی است که چرا برخی می گویند قهوه سالم ترین نوشیدنی است.کافئین و قهوه بدون کافئین در یک سطح آنتی اکسیدان دارند. که بیشتر از میزانی است که می توانید از میوه ها و سبزیجات بدست آورید (در رژیم غذایی غربی معمولی).

این آنتی اکسیدان ها که بارها در بخش سلامت نمناک از آنها گفته ایم چه کاری برای کمک به سلامتی شما انجام می دهند؟آن ها با رادیکال های آزاد در بدن مبارزه می کنند. مهم تر از همه، آن ها ریسک ابتلا به سرطان دهان را کاهش می دهند. سرطان های دهان شامل دهان و سرطان های گلو هستند. قهوه نیز تاثیر مثبتی داشت، اگرچه ضعیف تر بود.اما چای اثری حفاظتی نداشت.

12:قهوه می تواند در برابر آسیب شبکیه محافظت کند

از همه آنتی اکسیدان ها، قوی ترین آن ها کلروژنیک اسید است (CGA). مطالعه دانشگاه کورنل نشان میدهد که این خواص بزرگ قهوه، مرگ سلول های شبکیه ناشی از استرس اکسیداتیو یا کمبود اکسیژن را نشان میدهد. نوشیدن قهوه به جلوگیری از تخریب شبکیه می توان کمک کند. انحطاط چشم میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد.

13:قهوه اثرات مثبتی بر سرطان روده بزرگ دارد

در جامعه مدرن، یکی از علل اصلی مرگ در سراسر جهان سرطان است. نوشیدن قهوه می تواند از شما در مقابل سرطان کبد و سرطان روده بزرگ محافظت کند این سومین و چهارمین عامل مرگ سرطان در جهان هستند. تاثیرات مثبت قهوه در کبد قبلا مورد بحث قرار گرفته است. مصرف کنندگان قهوه ثابت کرده اند که خطر ابتلا به این سرطان 40 % کاهش پیدا میکند. علاوه بر این، مطالعه ای با شرکت کنندگان 489،706 انجام شد.افرادی که هر روز 4 تا 5 فنجان قهوه می خوردند، 15 % خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در این افراد کاهش پیدا میکند.

قهوه برای روده

اثرات مثبت قهوه بر سرطان روده بزرگ

14:قهوه می تواند خطر سرطان پوست را کاهش دهد

سلول کارسینوما شایع ترین شکل سرطان پوست است در واقع BCC شایع ترین شکل همه سرطان ها است.سلول های کارسینوما در عمیق ترین لایه پوست بیرونی قرار دارند. با این بیماری، آسیب هایی که در سلول ها رشد می کنند را خواهید دید. آن ها شبیه زخمهای باز و یا لکه های قرمز هستند. اگرچه این سرطان ها معمولا تهدید کننده نیست، اما می تواند ظاهر بدی ایجاد کند. در مطالعه ای که از داده های مطالعه سلامت پرستاران و متخصصان بهداشت و درمان استفاده شد، مصرف کافئین ریسک BCC را کاهش داد. زنانی که بیش از 3 فنجان در روز می نوشیدند پایین ترین خطر را دارند علاوه بر این، نتایج مشابهی برای کسانی داشت که چای، کولا یا شکلات را به جای قهوه برای کافئین مصرف می کردند با این حال، این مطالعه هیچ تغییری در کاهش خطر بیماری های پوستی دیگر مانند سرطان پوست ایجاد نکرد. با این حال، مطالعه دیگر نشان داد که قهوه ممکن است به جلوگیری از ملانوما که عامل اصلی مرگ سرطان پوست است کمک کند.

15:قهوه از کرم خوردگی و پوسیدگی دندان جلوگیری می کند

کرم خوردگی نوعی بیماری دندانی است، معمولا به شما گفته می شود که مرتب مسواک و نخ دندان بزنید اما مطالعه نشان داد که قهوه می تواند به جلوگیری از کرم خوردگی کمک کند. نمونه های تصادفی از افرادی گرفته شد که از گروه علوم دندانپزشکی جامعه در موسسه علوم دندانپزشکی دیدن کردند. موارد زیر به صورت فاکتور در رابطه با جذب قهوه در نظر گرفته شدند:

مقدار و دوره مصرف

با شیر یا بدون شیر

با یا بدون شکر

برند قهوه

علاوه بر مصرف قهوه، رژیم غذایی، شیرینی و مسواک زدن نیز مورد توجه قرار گرفتند. در پایان، نتایج نشان داد که بیشتر مردم روزانه حدود سه فنجان قهوه شیرین می نوشیدند. آن هایی که آن را نوشیدند، کم ترین مقدار حفره ها و دیگر مشکلات دندانی را داشتند.

16:قهوه می تواند دی انی ای را قوی تر کند

گاهی اوقات، رشته های دی ان ای از بین خواهند رفت.شکستن دو رشته زمانی اتفاق می افتد که خاصیت جانبی متابولیسم سلولی باعث آسیب روی دی ان ای و تکثیر قطعات می شوند. این برای سلول ها مهلک است اگر تعمیر نشده باشند.بدن شما تکامل یافته است تا مکانیسم ها ایست بازرسی داشته باشد. اما خبر خوب دیگر این است که مصرف قهوه می تواند DNA را تقویت کرده و آن را نسبت به شکنندگی کمتر آسیب پذیر کند. مطالعه ای بر روی تجزیه و تحلیل افراد سالم انجام شد که برای چهار هفته قهوه یا آب می نوشیدند. در ابتدا هر دو گروه دارای سطوح مشابهی از تجزیه و تحلیل طبیعی DNA بودند. بعدا، تنها گروه آب افزایش یافت در حالی که گروه قهوه کاهش یافت. تفاوت کلی 27 % بود.

17:قهوه می تواند خطر ابتلا به نقرس در مردان را کاهش دهد

نقرس یک نوع رایج و پیچیده آرتروز است. این به احتمال زیاد بر مردان تاثیر می گذارد و به آن ها دردهای شدیدی می دهد که اغلب در ناحیه نوک پنجه بزرگ قرار دارند. همچنین زنان بعد از گذر از یائسگی در معرض این بیماری قرار می گیرند. در اغلب شرایط، مفاصل می توانند به طور دائم آسیب دیده باشند. هم چنین می تواند بر کلیه ها تاثیرگذار باشد و گاهی موجب سنگ کلیه شود.محققین بیش از 12 سال است که تعداد 45،869 مرد را مورد مطالعه قرار داده اند. مصرف آن ها از نوشیدنی های مختلف (قهوه، قهوه بدون کافئین، چای، کافئین کامل)با پرسشنامه تحلیل شد. سوالات دیگری از کالج آمریکایی به عنوان معیار ابتلا به نقرس مورد استفاده قرار گرفت. در این مطالعه 757 مورد کلی نقرس وجود داشت. با این حال افزایش مصرف قهوه، باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری نقرس شد. بیشترین میزان مصرف روزانه، بیش از 6 فنجان درروز بود. (اما به خاطر داشته باشید که نوشیدن بیش از حد قهوه روزانه می تواند منجر به مشکلات دیگری شود!

18:قهوه پر از مواد مغذی مهم است

قهوه بیشتر از کافئین است (و آنتی اکسیدان ها)!بخش اعظم مواد غذایی در لوبیای قهوه در نوشیدنی ها باقی می مانند و توسط بدن ما جذب می شوند. بیایید در این بخش از سلامت نمناک باهم بدانیم که چه چیزی از ویتامین ها و مواد معدنی در یک فنجان قهوه وجود دارد:

 • ویتامین ب2 (ریبوفلاوین):11 %
 • ویتامین ب5 (پانتوسنیک اسید):6 %
 • منگنز و پتاسیم:3 %
 • نیاسین و منیزیم:2 %

با قهوه پوستی جوان و شاداب داشته باشید

قهوه نیز مانند شاتوت و انار دارای آنتی اکسیدان هایی قوی است که اثر فوق العاده ای بر روی سلامت پوست دارد و با پیری زودرس پوست که بر اثر آلودگی، گرما و نور ایجاد می شود مبارزه می کند.

قهوه بی نظیر برای زیبایی و سلامت مو

در مراکز زیبایی سراسر جهان از قهوه برای زیبایی و سلامت موها استفاده می کنند. برای اینکه از خواص بی نظیر قهوه برای موها بهره ببرید تنها کافی است قهوه را در خانه دم کنید و بر روی موهای خود بگذارید. خواص قهوه برای موها عبارتند از :

 • ماسک قهوه از شکستن موها جلوگیری کرده و موها را درخشان و خوشبو می کند.
 • آنتی اکسیدان های موجود در قهوه سبب براق شدن موهای شما خواهد شد.
 • قهوه سبب برطرف شدن آسیب هایی که بر اثر مواد شیمیایی ایجاد شده، می شود

قهوه تلخ برای لاغری

فواید قهوه برای زیبایی و مو

خاصیت قهوه برای رفع تیرگی دور چشم

قهوه برای رفع سیاهی دور چشم مفید است و به علت گشادکنندگی عروق سبب برطرف شدن پف زیر چشم خواهد شد. برای این منظور قهوه را با کرم های مخصوص چشم مخلوط نمایید و دور چشمان تان بزنید. این ترکیب سبب گشاد شدن رگ های خونی دور چشم می شود اما هیچگاه قهوه را به طور مستقیم دور چشمان تان نمالید.

با قهوه پوست خود را روشن کنید

قهوه دارای خاصیت ضد تورم و التهاب است و به عنوان اسکراب بدن استفاده می شود و پوست را روشن می کند. کافئین موجود در قهوه سبب سفت شدن پوست و جلوگیری از چین و چروک و افتادگی آن می شود. همچنین قهوه برای رفع سلولیت و کاهش دانه های رنگی روی پوست مفید است.

رنگ موی طبیعی با قهوه

برای رنگ کردن مو از رنگ های شیمیایی و آسیب زا برای مو استفاده نکنید بلکه بهتر است برای براق و خوشرنگ شدن موهایتان قهوه را به مدت طولانی دم کرده و روی مو بگذارید. چنانچه پیش از این در بخش دنیای مد نمناک در مطلب رنگ کردن مو با مواد طبیعی گفتیم برای تیره شدن موها می توانید از پودر کاکائو نیز استفاده کنید و یا قهوه را با حنا مخلوط کنید تا رنگ زیبایی به دست آید.

قهوه و عسل ترکیبی بی نظیر برای مرطوب شدن پوست

برای مرطوب شدن پوست صورت و گردنتان یک قاشق عسل و یک قاشق بزرگ قهوه را با هم مخلوط کرده و روی صورت و گردن تان دایره وار بمالید و 20 دقیقه اجازه دهید این ماسک بر روی پوست شما باقی بماند سپس صورت خود را با آب بشویید. این ماسک دارای خاصیت ضد التهابی و مرطوب کنندگی است.

لایه برداری از پوست با ماسک قهوه، جوی دوسر و ماست

برای لایه برداری پوست خود یک قاشق ماست و جوی دو سر پودر شده را با هم مخلوط کرده وسپس به آن یک قاشق قهوه و یک قاشق عسل اضافه کنید و اضافه کنید و بعد از نیم ساعت بشویید. قهوه و جوی دو سر خاصیت لایه برداری و ماست و جوی دو سر نیز خاصیت نرم کنندگی برای پوست دارند.

پوستی جوان با ماسک قهوه و کاکائو

برای درمان آسیب های وارد شده به پوست و جوان شدن آن یک میزان قهوه و کاکائو را میکس کنید و به آن عسل اضافه نمایید تا خمیری مانند گردد سپس این ماسک را روی پوست خود بگذارید و اجازه دهید چند دقیقه بماند و سپس آبکشی کنید.

پوستی درخشان با ماسک قهوه و لیمو و عسل

این ماسک، ویتامین C موردنیاز پوست را به علت دارا بودن لیمو تامین می کند و برای درخشان شدن پوست بسیار مفید است. یک قاشق پودر قهوه را با. یک قاشق عسل مخلوط کنید و چند قطره لیمو داخل آن بریزید سپس این ماسک را روی گردن و صورت خود بمالید و 30 دقیقه صبر کرده و پوستتان را با آب بشویید.

عوارض نوشیدن قهوه

1:قهوه می تواند منجر به بی خوابی شود

در حالی که کافئین سطح انرژی را بالا می برد، تاثیر آن زمانی مضر است که می خواهید بخوابید.کافئین پس از هضم وارد جریان خون می شود. اثر محرک آن می تواند 15 دقیقه بعد از مصرف احساس شود. با این حال، تاثیر آن بسیار طولانی تر خواهد بود. حدود 6 ساعت طول می کشد تا حتی نیمی از آن حذف شود.برای استراحت خوب شبانه، سعی کنید بعد از ظهر از نوشیدن قهوه اجتناب کنید. یا حداقل 2 تا 3 ساعت قبل از رفتن به خواب.

2:قهوه با دارو تداخل پیدا می کند و دارو را تغییر می دهد

اگر دارو مصرف می کنید، قبل از نوشیدن قهوه با پزشک خود مشورت کنید. قهوه ممکن است با داروهای تجویزی تداخل داشته باشد. تاثیر داروهای شما ممکن است کاهش، افزایش یا تغییر ایجاد کند. برای مثال، مطالعه ای در رابطه با Fosamax انجام شد (یک داروی پوکی استخوان که به طور علمی با آب یا نوشیدنی های دیگر شناخته می شود). ظاهرا با استفاده از قهوه سیاه یا آب پرتقال میزان جذب را 60 درصد کاهش خواهد داد. برای نتیجه بهتر وقتی روز را شروع میکنید باید آن را با آب و با معده خالی بخورید. تاثیر داروهای تیروئید به میزان 55 درصد وقتی با قهوه یا اسپرسو خورده می شود کاهش می یابد.

برخی داروهای دیگر که با کافئین تداخل دارند عبارتند از:

 • داروهای آنتی باکتریال
 • داروهای آسم
 • تیلنول
 • بعضی از ویتامین ها

بنابراین مطمئن شوید که با پزشک خود مشورت می کنید تا ببینید چه چیزی برای شما لازم است!

نوشیدنی قهوه

نوشیدن قهوه چه عوارضی دارد؟

3:قهوه می تواند سوزش معده و یا برگشت اسید را تشدید کند

علائم برگشت اسید شامل تپش قلب، سوزش سینه است. این اتفاق زمانی می افتد که اسفنکتر در ورودی معده وقتی که باید بسته شود صورت نمی گیرد اسیدی که معده تولید می کند می تواند به مری منتقل شود.اگر این نشانه ها حداقل دو بار در هفته رخ دهند، ممکن است بیماری رفلکس اسیدی داشته باشید. و اگر اینطور است، دقت کنید و ازخوردن قهوه اجتناب کنید! قهوه بسیار اسیدی است و این می تواند منجر به شرایط برگشت اسید و یا بدتر شدن آن شود.

4:قهوه می تواند باعث سوهاضمه شود

وقتی با معده خالی می نوشید، تولید اسید هیدروکلریک را تحریک می کنید که می تواند مشکلی جدی باشد.معمولا وقتی غذا می خورید، معده اسید هیدروکلریک را تولید می کند. وظیفه آن هضم پروتیین و یا چربی است که هضم نمی شود، سطوح پایین تر در زمانی تولید می شوند که ما واقعا به آن نیاز داریم و این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که ما بیش از حد چربی ها و پروتئین ها را بخوریم. یا وقتی قهوه خیلی زیاد با شکم خالی می خوریم. این وضعیت به طور خاص بر هضم پروتیین تاثیر می گذارد. زمانی که پروتئین به درستی هضم نشود، مشکلاتی می تواند رخ دهد. هضم پروتئین می تواند موجب نفخ، گاز و ناراحتی شود. اما در نهایت، می تواند منجر به بروز آی بی اس یا حتی سرطان روده بزرگ شود.

5:قهوه می تواند ملین باشد

قهوه حرکت ماهیچه های کولون را تحریک می کند.حرکات دودی را افزایش می دهد که فرآیند گوارشی و انقباض عضلانی است که باعث می شود شما نیاز به شماره 2 داشته باشید.شاید خوب به نظربرسد اما می تواند یک مشکل باشد به خصوص اگر یبوست نداشته باشید در حالی که قهوه حرکات دودی را تحریک می کند، به نظر می رسد معده خالی را هم تحریک کند و این باعث می شود هر چیزی که در معده وجود دارد به روده کوچک منتقل شود. قبل از اینکه غذا به درستی تجزیه و هضم شود.

6:قهوه می تواند حاوی مواد مسبب سرطان باشد

قهوه اثرات مثبتی در مقابل با سرطان های خاص دارد. با این حال، وقتی لوبیای قهوه در دماهای بالا کباب می شود، آکریلامید می تواند شکل بگیرد.آکریلامید سرطان زا و ژنوتوکسیک است. این به این معنی است که می تواند به طور بالقوه موجب سرطان شود و به مواد ژنتیکی سلول ها آسیب برساند.در حالی که بسیاری از غذاها حاوی سطوح خطرناکی ازآکریلامید (مانند سیب زمینی سرخ کرده و نان برشته)هستند اما به نظر می رسد که قهوه منبع اصلی این مواد شیمیایی است. هرچه لوبیا قرمز تیره تر باشد، سطوح بالاتری دارند.

7:قهوه می تواند مانع توانایی پلاکت ها شود

پلاکت ها قطعات سلولی تولید شده در مغز استخوان هستند.آن ها بزرگ ترین نقش را در توقف خونریزی بازی می کنند. پروتئین های سطحی به آن ها این امکان را می دهد که به یکدیگر و دیوارهای رگ خونی بچسبند.در سال 2008، مطالعه ای روی تاثیر قهوه و کافئین بر روی پلاکت ها انجام شد. شرکت کنندگان قهوه یا کپسول کافئین و آب مصرف می کنند. آن هایی که فقط قهوه می نوشند اثر ضد پلاکت را تجربه می کنند. پلاکت توانایی کاهش در چسبیدن را دارد.

8:قهوه می تواند احتمال بارداری را کاهش دهد

طبق نظر محققان دانشکده پزشکی نوادا، فعالیت لوله های فالوپین با مصرف معمولی کافئین کم می شود.این لوله ها تخمک ها را از تخمدان ها به رحم حمل می کنند. ما هنوز چیزهای زیادی در مورد چگونگی سفر از طریق این لوله های ماهیچه ای نمی دانیم. برای یک بارداری موفق، تخمک باید آن را از طریق لوله به رحم ببرد. اما در تحقیقات انجام شده با موش ها، هنگامی که موش ها کافئین مصرف کردند، انقباض کمتری وجود داشت.

9:قهوه کلسترول را بالا می برد

کلسترول ماده ای چرب است که برای تولید هورمون ها، ویتامین ها و دیگر مواد ضروری مورد نیاز است. دو نوع وجود دارد:چگالی کم (LDL) و لیپو پروتئین چگالی بالا (HDL) باید سطوح سالمی از هر دو نوع برای بدن خود داشته باشید تا عملکرد بهتری ببینید. با این حال، کلسترول بد (LDL) نام دارد. به این دلیل است که خیلی از آن می تواند منجر به انباشته شدن رگ های شما شود. این امر باعث بروز بیماری های قلبی و فشار خون می شود.

10:قهوه می تواند باعث پوکی استخوان شود

پوکی استخوان بیماری جدی و پر هزینه است. این اتفاق زمانی رخ می دهد که استخوان بیش از حد از دست رفته و یا خیلی ضعیف شده است. استخوان ها چگالی را از دست می دهند و شکل مانند کندو پیدا می کنند. استخوان ها ترد و شکننده می شوند. در موارد جدی، استخوان ها می تواند با عطسه کردن بشکند!

این بیماری برای شهرنشینان بسیار خطرناک است و موجب درد دائمی می شود. به خصوص اگر تراکم استخوان پایین دارید به طور خاص قابل درک است. و همانطور که مطالعات متعدد نشان می دهند، کافئین نیز می تواند یک عامل باشد. کلسیم برای حفظ استخوان های سالم ضروری است. کافئین میزان جذب کلسیم را کاهش می دهد. مطالعه دیگر نشان داد که کافئین می تواند منجر به از بین رفتن تراکم مواد معدنی استخوان در زنان مسن شود.

قهوه تلخ برای کبد مفید است؟

نوشیدن قهوه می تواند باعث پوکی استخوان شود

11:قهوه جذب آهن را کاهش می دهد

حتی اگر رژیم غذایی غنی و یا مکمل های غذایی داشته باشید. همانطور که پیشتر اشاره شد، جذب کلسیم مورد تاثیر قرار می گیرد.علاوه بر این، کلیه ها برای حفظ روی و منیزیم مشکل خواهد داشت. منیزیم برای تنظیم روده مورد نیاز است. و جذب معده هم ممکن است کاهش یابد.آهن برای تشکیل هموگلوبین مورد نیاز است. این پروتئین، بخشی از سلول های خونی شما، اکسیژن را از ریه ها به بقیه بدن حمل می کند. ترکیبات فنولیک در قهوه به آهن مربوط می شود و مانع جذب می شود. مشاهده شد که نوشیدن 150 - 250 میلی لیتر فنجان قهوه می تواند جذب آهن را تا حدود 35 درصد کاهش دهد.

چای تاثیر بزرگتری دارد و میزان جذب آهن را تا 64 درصد کاهش می دهد. از سوی دیگر، مطالعات نشان داده اند که آب پرتقال منجر به افزایش 85 درصدی آهن شده است.

12:قهوه می تواند موجب بیماری فیبروسیست پستانی در زنان شود

اگر خانم هستید، شاید سینه های متورم و یا دردناک را تجربه کرده اید. آن می تواند بیماری فیبروسیست پستانی باشد. این بیماری خوش خیم معمولا توده در پستان را نشان می دهد که قبل از دوره های ماهانه بزرگ تر می شود.علت دقیق این بیماری مشخص نیست. شاید در دوران قاعدگی باشد و طبق یک مطالعه در بیمارستان، زنانی که روزانه 31 تا 250 میلی گرم کافئین مصرف می کنند، 1.5 برابر افزایش خطر دارند. مصرف کافئین می تواند خطرات را تا 2.3 افزایش دهد با این حال مصرف کافئین تاثیری منفی بر دیگر انواع بیماری های خوش خیم پستان نداشته است.

13:قهوه می تواند دستگاه گوارش را تحریک کند

قهوه شدیدا اسیدی است و منجر به افزایش بیشتر اسیدیته می شود. باعث تحریک شدن روده کوچک و معده خواهد شد.اگر از زخم معده و یا آی بی اس رنج می برید، پزشکان توصیه می کنند که از نوشیدن آن به طور کامل پرهیز کنید. قهوه ممکن است مسئول ایجاد این مشکلات در وهله اول باشد.یکی از دلایل زخم ها هلیکوباکتر است. هورمون های استرس ممکن است سیستم ایمنی شما را سرکوب کنند.در روده ها کوچک، قهوه می تواند ویرانی را به بار بیاورد از جمله مشکلات اسپاسم شکم، گرفتگی عضلات، یبوست و یا اسهال میباشد.

این شرایط به عنوان سندروم روده تحریک پذیر (IBS) شناخته می شود که این مساله در سال های اخیر به یک مشکل اساسی شناخت شد.

14:قهوه می تواند استرس و اضطراب را بیشتر کند

کافئین با ترشح آدرنالین، نور اپی نفرین و کورتیزول را بالا می برد. قهوه سطح انرژی را بالا می برد و شما را بیدار می کند. اما هر چیز مزایا و معایبی دارد. جنبه منفی این امر این است که انرژی می تواند کمی بیش از حد باشد.

15:قهوه می تواند ریسک سقط جنین را افزایش دهد

نکته ترسناک این است که این فقط مربوط به زنان نیست!موسسات ملی بهداشت و دانشگاه ایالتی اوهایو اطلاعات مورد بررسی 501 زوج را از 16 شهر در ایالات متحده مورد بررسی قرار دادند. رابطه ایی بین قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی در محیط، سبک زندگی و باروری نیز بررسی شد. معلوم شد که اگر این زوج قبل از نزدیکی بیش از دو فنجان نوشیدنی کافئینی مصرف کنند خطر سقط جنین احتمال بیشتری دارد.مصرف کافئین هم برای جنس مذکر و هم مونث بر این خطر بزرگ تاثیر دارد.

برای تضمین بارداری و نوزاد سالم از مصرف کافئین و سیگار کشیدن اجتناب کنید. به جای آن، مصرف روزانه ویتامین را در نظر بگیرید.محققان دریافتند زنانی که در دوران بارداری زودهنگام ویتامین میخورند، ریسک را به میزان 79 درصد کاهش دادند.

ویتامین های اصلی، ویتامین B6 و اسید فولیک هستند آن ها معمولا در فرمول مربوط به ویتامین بارداری و حاملگی پیدا می شوند.

16:قهوه می تواند خطر فشار خون بالا را افزایش دهد

حتی بدون وجود علائم، رگ های خونی و قلب آسیب می بینند. این بیماری می تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی نظیر سکته یا حمله قلبی شود. و حتی بدون علایم، فشار خون بالا نیز می تواند تشخیص داده شود. قهوه ممکن است به مشکلات قلبی کمک کند اما برای جوانان مبتلا به فشار خون، ممکن است اوضاع را بدتر کند.

17:کافئین می تواند باعث بی اختیاری در زنان شود

با این شرایط، کنترل مثانه تان را از دست می دهید؛در موارد شدید، حتی عطسه کردن می تواند باعث بی اختیاری شود.

18:قهوه می تواند به رژیم غذایی شیرین منجر شود

همه ما از مصرف نوشیدنی های قندی آگاه هستیم چرا که ناسالم هستند. نوشیدنی های کربناتی، آب میوه و دیگر نوشیدنی های شیرین (SSB) می تواند منجر به دیابت نوع 2، چاقی و غیره شود. در یک آزمایش تصادفی کنترل شده، شرکت کنندگان تا جایی که می خواستند نوشیدنی های گوناگون خوردند. یک گروه شامل نوشیدنی ها حاوی کافئین بود. دفتر روزانه آن ها جمع آوری و آنالیز شد، شرکت کنندگان از گروه کافئین مصرف روزانه 419 میلی لیتر را داشتند. این خیلی بیشتر از گروه غیر کافئین بود. به طور متوسط، آن ها فقط 273 میلی لیتر در روز مصرف کردند. گروه کافئین نیز امتیاز بالاتری نسبت به نوشیدنی های قندی به خود اختصاص دادند.

خواص و فواید کامل قهوه ؛ 36 خاصیت و عارضه مصرف قهوه

4.5333
این مطلب مفید بود ؟30231
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : healthline / drinkpreneur / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب /ن
وبگردی