لیزر موهای زائد
راه های مختلفی برای حذف موهای زائد بدن افراد وجود دارد که مورد استفاده قرار می گیرد، که معمولا دستگاه های لیزر موهای زائد بدن مرسوم تر می باشد.

مقایسه لیزر موهای زائد بدن با روش های سنتی برای حذف موهای زائد

برای حذف موهای زائد بدن روش های مختلفی از دیر باز وجود داشته و به مرور و با توجه به زمینه های بومی و فرهنگی جوامع مختلف راهکار های مختلفی مورد استفاده قرار می گرفته که البته برخی از آنها با توجه به امکانات و مواد قابل دسترس بوجود آمده اند. در میان این روش های سنتی روش های علم پزشکی نوین نیز دستگاه های لیزر موهای زائد بدن را از حدود دو دهه پیش معرفی کرده که ضمن حدف موهای زائد از رشد مجدد آنها نیز جلوگیری می کند که در این مطلب مقایسه بین این روش ها خواهیم داشت.

روش های سنتی اصلاح موهای زائد بدن

در ادامه روش اصلاح با تیغ و اپیلاسیون که متداول ترین روش های سنتی بوده را برسی کرده ایم اما روش های دیگری مانند اصلاح با ماشین ، کرم ها و پودر های موبر نیز وجود دارند که به دلیل کاربرد کم تر از برسی آنها در جهت سبک تر شدن مطلب خوداری کرده ایم.

اصلاح با تیغ

شاید بتوان اصلاح با تیغ را شناخته شده ترین و از قدیمی ترین روش های اصلاح موهای زائد بدن برشمرد که از دیر باز موردد استفاده قرار می گرفته. در این روش مو ها از قسمت ساقه و از جایی که بیرون از پوست در دسترس هستند تراشیده شده و تا چند روز اگر اصلاح مناسبی صورت گرفته باشد قابل رویت نبوده اما به زودی با رشد موها مجددا نیاز به تکرار خواهد داشت. این روش از سریع ترین روش ها برای رفع موهای زائد بدن می باشد که افراد بدون نیاز به کلینیک زیبایی یا آرایشگاه ، خود از پس آن بر می آیند.

اپیلاسیون با موم

استفاده از موم برای کندن موها از ریشه نیز ازجمله روش های متداول برای حذف موهای زائد بدن بوده کهخود نیز روش های مختلفی از جمله موم سرد و گرم و همچنین موم های دائمی بوده که بیشتر روش موم گرم متداول بوده. در این روش سطح پوست را با مومی که حالت چسبندگی داشته پوشانده و با پارچه مخصوص به یکباره موم را به همراه موهایی که به آن چسبیده بلند کرده و در اثر آن تمامی موهای زائد از جمله موهای بسیار ریز و کم رنگ از ریشه خارج می شوند. تمیزی اصلاح از ریشه مزایای این روش ، درد ، سوزش و امکان ایجاد حساسیت های پوستی نیز از معایب آن می باشد.

مزایای روش های سنتی اصلاح موهای زائد بدن

از جمله مزایای استفاده از روش های سنتی این است که می توان به روش های خانگی و با کمترین امکانات و در هرجایی از آنها استفاده نمود. البته این موضوع بیشتر در مورد اصلاح با تیغ و ژیلت صدق می کند.همچنین هزینه های اولیه آنها برای یک بار اصلاح کردن به مراتب کمتر از روش های پزشکی و لیزر درمانی می باشد.

معایب روش های سنتی اصلاح موهای زائد بدن

در کنار سادگی روش های سنتی نیاز به تکرار اصلاح بصورت هفتگی و در بهترین حالت دو هفته یکبار از جمله اصلی ترین معایب آنها بوده که باعث افزایش هزینه ها در بلند مدت نسبت به لیز گردیده ضمن اینکه مشگلاتی مانند تقویت موهای زائد در اثر اصلاح های مداوم ، بریدگی ، ایجاد زخم و حساسیت نیز در آنها وجود داشته و همچنین اصلاح کامل کل بدن بصورت هفتگی زمان زیادی را از فرد طلب می کند.

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد بدن روش نوین و پزشکی برای رفع موهای زائد

روش کار لیزر

دستگاه های لیزر موهای زائد با تاباندن اشعه لیزر به ریشه موها ( دقت نمائید که عمق نفوذ این اشعه فقط تا ریشه موها بوده و شایعاتی مبنی بر ایجاد عوارضی مانند نا باروری و اینگونه موارد کاملا بی اساس بوده و تا کنون هیچ منبعی چنین چیزی را تائید نکرده ) باعث از بین بردن فلیکول ریشه موها گردیده و از رشد آنها جلوگیری می نماید که فرد پس از چند روز از انجام این عمل شاهد ریزش موهای زائد خود می گردد. البته در اکثر مواقع برای نتیجه قطعی ممکن است نیاز به چند مرتبه تکرار داشته باشد.

مزایای لیزر درمانی

رفع دائمی رشد موهای زائد با استفاده از لیزر درمانی بدون درد و عوارض جانبی قطعا اصلی ترین مزایای این روش بوده و اگر کامل رشد آنها را متوقف نکند حداقل تا بیش از 90 درصد آنها را بطور دائم از بین می برد . البته تاثیر آن بسته به دستگاه و جنس موهای زائد شخص نیز داشته و کمترین تاثیر به دلیل عدم جذب نور تابیده شده از دستگاه لیزر در موهای بلوند و روشن کرکی شکل بوده اما موهای تیره بطور قطع برای همیشه حذف می شوند.

معایب

در کنار مزایای زیاد لیز موهای زائد معایب آن بیشتر مربوط به خطا های انسانی در استفاده و تنطیم ناصحیح طول موج و شدت اشعه بوده که گاها باعث سوختگی های سطحی پوست یا ایجاد لکه می گردد که اگر برای این منظور به جای سالن های زیبایی به کلینیک زیبایی و تخصصی پوست با پزشک متخصص برای این کار اقدام کنید از این مشکلات در امان بوده ضمن اینکه با توجه به انتخاب صحیح پزشک برای شرایط شما تعداد جلسات کاهش و نتیجه زود تر حاصل خواهد شد. همچنین توصیه های پزشک برای انجام فعالیت های بهداشتی پس از لیز درمانی برای شما بسیار مفید خواهد بود.

 لیزر موی زائد

برای حذف موهای زائد بدن لیزر بهتر است یا روش های سنتی؟

بسته به هدف فرد و همانگونه که در بالا نیز به آن اشاره شد اگر به دنبال حذف دائمی موهای زائد بدن و جلوگیری از رشد مجدد آنها هستید قطعا روش لیزر بهترین گزینه و در بلند مدت کم هزینه ترین آن بوده ضمن اینکه اگر در یک مرکز زیبایی یا کلینیک تخصصی پوست این کار را انجام دهید تقریبا هیچ عوارضی نداشته و درد هایی که گاها در اپیلاسیون یا موم درمانی وجود دارد را احساس نخواهید کرد و با انجام چند جلسه برای همیشه از شر موهای زائد بدن خود رهایی خواهید یافت.در حا حاظر روش لیز استاندارد ترین و بی عارضه ترین روش در کل جهان بوده که تمامی تائیده های پزشکی را برای این منظور کسب نموده و مورد استفاده عموم قرار دارد.

مقایسه لیزر موهای زائد بدن با روش های سنتی برای حذف موهای زائد

4.37
این مطلب مفید بود ؟61
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی