نمناک سبک زندگیکودک آموزش کامل ماساژ صحیح کودک + نکات و تصاویر
ماساژ کودک ، آرامش نوزاد
یکی از اصول مراقبت از نوزاد دانستن رازهایی در مورد ماساژ کودک و انجام صحیح آن است ، تاثیر مثبت و آرامبخش ماساژ امری ثابت شده در رشد کودک است.

چگونه بدن کودک را ماساژ می دهید

ماساژ کودک از دیرباز جز فرهنگ آسیایی ها ، اروپایی ها و امریکای لاتین بوده است و همانطور که پزشکان بیان می کنند ماساژ برای رشد و شادابی کودک لازم است چرا که این بخش از مراقبت از او محرک سیستم ایمنی بدن و برای هضم چرخش خون مفید است و ارتباط شما با کودکان را بهتر میکند.

آنچه که باید در مورد ماساژ کودک و نوزادتان بدانید

ماساژ کودک

نکات مهم ماساژ کودک و نوزاد

بهترین ساعت روز برای ماساژ کودک ؛ زمانی را انتخاب کنید که برای شما و کودکتان مناسب است

کودک را روزانه ماساژ دهید ،فقط به خاطر داشته باشید اگر استرس و عجله داشته باشید نا آرامیتان به کودک منتقل می شود. در بسیاری از فرهنگها ماساژ کودک صبحها و یا قبل از حمام رفتن مرسوم است .واقعا ماساژ کودک زمان خاصی ندارد هر زمانی که خانواده و کودک آمادگی داشته باشند بهترین زمان است ، فراموش نکنید که باید از ماساژ کودک بعد از غذا خوردن و زمانی که ناراحت و اخمو است خودداری کنید.

بهترین روغن برای ماساژ کودک

از روغن نارگیل یا زیتون برای ماساژ استفاده کنید ،کودک را با دست و با روغن های گیاهی مثل روغن زیتون یا روغن آفتابگردان چرب کنید .این روغن ها حاوی ویتامین و اسیدهای چرب هستند و برای پوست مفید است .
در هندوستان روغن نارگیل را برای ماساژ کودک استفاده می کنند این روغن را ابتدا روی پوست بریزیدو درجهت رویش مو ماساژ دهید تا از مسدود شدن منافذ پوست جلوگیری شود البته قبل از استفاده از روغنها آن را روی بازو کودک تست کنید اگر به آن حساسیت نداشته کل بدن کودک را چرب کنید ، به یاد داشته باشید که از روغن گردو و فندق استفاده نکنید چون محرک آلرژی است.

محیط مناسب ماساژ کودک

محیط آرامی را ایجاد کنید،  آماده کردن کودک برای ماساژ آسان است تمام چیزی که نیاز دارید .وقت آزاد، اتاق گرم ،موسیقی آرام ، لباس راحت و مصرف شده است که اگر چرب شد مهم نباشد. به خاطر داشته باشید اگر کودک زیورآلاتی دارد قبل از ماساژ آن را در بیارید چون ممکن است باعث آزار شود.
راحت بنشینید و محیط امنی را برگزینید ؛در جنوب آسیا خانم ها روی زمین می نشیند و چهار زانو میزنند وکودک را روی پای شان می گذارند اما اگر دوست دارید ماساژرا با مهارت بیشتری انجام دهید پارچه ای نرمی را روی زمین پهن کنید و کودک را روی آن قرار دهید و با خیال راحت ماساژ را شروع کنید.

مرحله به مرحله ماساژ بدن کودک

ماساژ کودک

ماساژ بدن کودک را چطور انجام دهیم؟

مسیر صحیح ماساژ کودک ، از نوک پا تا سر ماساژ دهید

پاها ماساژ را از پای کودک به آرامی و محکم شروع کنید ،معمولا کودکان احساس خوبی پیدا می کنند و اگر این طور نشد ماساژ را متوقف کنید و در صورت داشتن حس خوب ماساژ را به سمت باسن ببرید.
کف دو دست خود را روی شانه های کودک بگذارید و ماساژ دهید و به سمت پایین بیاورید و با انگشتان دست که آغشته به روغن است دستهارا بمالید.

ماساژ شکم کودک

هرگز شکم کودک را اگر پر است ماساژ ندهید یا اگر هنگام ماساژ کودک خود را جمع کرد از ادامه ماساژ صرف نظر کنید ،ماساژ شکم باید با یک دست و در جهت عقربه های ساعت باشد.
صورت گونه ها و پیشانی کودک را با انگشت و سط ماساژ دهید طوری که ماساژ به سمت بیرون باشد.
بعد از اینکه ماساژ تمام شد کودک را با آب گرم حمام کنید و کمی سوسن اصغر را روی سر کودک بمالید تا از سرماخوردگی کودک جلوگیری کرده باشید.

آموزش کامل ماساژ صحیح کودک + نکات و تصاویر

منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ز.ن
این مطلب مفید بود ؟ 9 3
نظر کاربران
الهام

الهام

در جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی کارگاه های تخصصی ماساژ کودک برگزار می شود!

پاسخ دادن 0 1
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف