ماه چهارم بارداری
در ماه چهارم بارداری به دلیل رشد سریع جنین و تشکیل توده استخوانی او، نیازهای تغذیه ای او و مادر در این دوران افزایش می یابد ،به همین دلیل مادر باردار باید به تغذیه خود توجه ویژه ای داشته باشد.

برنامه تغذیه و رژیم غذایی برای ماه چهارم بارداری

در ادامه مطالب مربوط به تغذیه دوران بارداری در این بخش از نمناک می رسیم به ماه 4 بارداری و پاسخ به سوال اینکه چه غذاهایی باید بخورید و از خوردن چه غذاهایی باید خودداری کنید؟

ماه چهارم بارداری چه چیزهایی باید بخوریم

در اینجا یک برنامه رژیم غذایی وجود دارد ،که میتوانید درطول 4 ماهگی بارداری از آن استفاده کنید.

ماه چهارم بارداری

رژیم غذایی مناسب در ماه چهارم بارداری

1.فیبر بالا :

این بهترین زمان است که از شر یبوست در طول بارداری و حتی پس از زایمان راحت باشید مطمئن شوید ،که مقدار زیادی از فیبر را در رژیم غذایی 4ماهگی بارداری خود و در وعده های غذاییتان مصرف میکنید.غذاهایی که حاوی فیبر بالا هستند، شامل:غلات ,جو,سبزیجات. گندم نان غنی شده را ،به جای نان سفید معمولی انتخاب کنید.

ماه چهارم بارداری

تغذیه مناسب در ماه چهارم بارداری

2.اسانس اسید چرب :

در کنار چیزهای دیگر ،نوزاد و بدن شما به این اسید نیاز دارد. تا خطر ابتلا به زایمان زودرس,وزن کم نوزاد در هنگام تولد, عقب ماندگی ذهنی و شناختی در کودک را کاهش دهد.مطمئن شوید ،که رژیم غذاییتان حاوی مقادیر کافی امگا 3,6,9 اسید چرب است.غذاهایی مانند؛ ماهی تازه، آب شیرین ,ماهی کنسرو شده,آجیل و روغن زیتون بخورید.

تغذیه مادر در ماه چهارم بارداری

3.محصولات لبنی :

بدن شما و نوزادتان هنوز هم به افزایش کلسیم نیاز دارد احتمالا پزشک شما در ماه 4 بارداری ویتامینD و قرص کلسیم تجویز میکند ، شما میتوانید با اضافه کردن حداقل یک لیتر بر محصولات لبنی,به قوی تر شدن استخوان های کودکتان کمک کنید. روزانه 2 لیوان شیر,500 گرم سرشیر و یا 200 گرم پنیر مصرف کنید این کار، یک مکمل قوی به جای داروهای کلسیم شما است.

 ماه چهارم بارداری

محصولات لبنی یکی از بهترین غذاها در ماه چهارم بارداری

4.گوشت :

اگر حالت تهوع شما ازبین رفته باشد, میتوانید گوشت را در رژیم غدایی خود قرار دهید اما مطمئن شوید که کاملا شسته و پخته شده باشد. گوشت خام و نپخته، ممکن است باکتری ها و ویروس های کشنده ای را با خود حمل کند اگر شما برای خوردن گوشت، در بیرون از خانه وسوسه شده اید, گوشت تنوری و یا برشته سفارش دهید و مطمئن شوید که کاملا پخته شده است.

آنچه باید در ماه چهارم بارداری بخورید

5.میوه ها :

میوه های تازه ،باید در دوران بارداری مصرف شوند. زیرا,مواد مغذی و ویتامین زیادی دارند علاوه بر این، آنها مقدار زیادی آب و فیبر دارند به همین دلیل است که ،میوه های تازه ،مواد نگهدارنده و رنگ مصنوعی ندارند. در ماه چهارم بارداری ممکن است دچار سوزش و یا اسیدی شدن سر دل شوید بنابراین,میوه های تازه باید یک بخش جدا ناپذیر از رژیم غذایی ماه چهارم بارداری شما باشد.

 ماه چهارم بارداری

میوه ها یکی از بهترین های تغذیه ای در ماه چهارم بارداری 

6.غذاهای غنی از آهن :

در ماه چهارم بارداری، جنین برای شروع رشد به آهن نیاز دارد علاوه بر این ،بدنتان به 3تا 6 لیتر خون اضافی برای بارداری نیاز دارد. رژیم غذایی غنی از آهن به بیشتر شدن خون شما و رشد بهتر نوزادتان کمک میکند غذاهایی مانند:آجیل, تخم مرغ,میوه های خشک شده و محصولا غنی از گندم را به رژیم غذاییتان اصافه کنید و همچنین قبل از شروع استفاده از هر مکمل آهن ،با پزشک خود مشورت کنید.

مواد غذایی ممنوعه در ماه چهارم بارداری

اگرچه 3ماهه اول، که مهم است تمام شده و شما میتوانید، منتظر نوزاد خود باشید که عجیب است برخی از اقدامات احتیاطی و غذاهایی وجود دارد که باید برای اطمینان از ایمنی نوزاد در رژیم چهارماه بارداری از آنها دوری کنید.

ماه چهارم بارداری

در ماه چهارم بارداری چه نخوریم

1.پنیر خامه ای :

اغلب این پنیر ها از شیر غیر پاستوریزه شده که ممکن است باکتری و ویروس های مضر پنهان داشته باشد، ساخته شده اند بنابراین از انواع پنیر های خامه ای دوری کنید. شما همیشه میتوانید موادغذایی حاوی پنیر سفت را انتخاب کنید ،زیرا مقدار آب کمتری دارند محتوای آب کم,باعث کم شدن بیماری های میکروارگانیسم ها میشود.

ماه چهارم بارداری

پنیر خامه ای یکی از  غذاهای ممنوعه در ماه چهارم بارداری

2.آرد تصفیه شده :

آرد تصیفیه شده ،مهم ترین نباید رژیم غذایی در ماه چهارم است زیرا هضم آن مشکل است و میتواند باعث یبوست دردناک شود هرچند یبوست یک چیز جزئی است, که میتواند باعث تحریک هموروئید شود بنابراین به غذاهایی، مانند:سمبوسه,موم,رشته فرنگی وغیره نه بگویید.

ماه چهارم بارداری

ماهی یکی از  غذاهای مضر در ماه چهارم بارداری

3.ماهی و غذاهای دریایی :

تاجایی که ممکن است,از ماهی های دریا اجتناب کنید زیرا آنها با متیل کربن پر شده اند,یک ترکیبی که میتواند باعث عقب ماندگی ذهنی در جنین شود. اگر بدون ماهی نمیتوانید,به سراغ انواع ماهی آب شیرین بروید.

خوراکی های ممنوعه در ماه چهارم بارداری

4.غذای خیابانی :

اگرچه میل به غذاهای خیابانی وسوسه انگیز است ,اما باید ازبین بروند هیچ تضمینی برای پاکیزگی وطراوت موادغذایی و ظروف وجود ندارد.غذاهای خیابانی ،میتوانند باعث مسمومیت غذایی ودیگر بیماری های منتقله مانند تیفوئید(حصبه) شود بنابراین,یک بشقاب از چتا,پاکودیس,آنداهی بهالا را در خانه خود آماده کنید.

ماه چهارم بارداری

میوه های بیش از حد خشک یکی از  غذاهای ممنوعه در ماه چهارم بارداری

5.میوه های بیش از حد خشک شده :

اگرچه یک فنجان میوه خشک شده، برای شما مناسب است,از مصرف بیش از حد میوه های خشک شده در طی ماه چهارم بارداری اجتناب کنیدآنها بسیار غنی ودر اصل، گرم هستند و برای برخی از زنان میتوانند باعث انقباضات نامنظم شوند.

ماه چهارم بارداری

شیرین بیان یکی از  مواد ممنوعه در ماه چهارم بارداری

6.شیرین بیان :

این گیاه، به اصطلاح شگفت انگیز به نام مولتی در هندی، میتواند باعث بروز انقباضات در حاملگی شود بنابراین ،از شیرین بیان و عصاره آن اجتناب کنید وهمچنین به یاد داشته باشید ،که برخی از آب نبات ها,خمیردندان ها و گلابی های هند، حاوی شیرین بیان میباشند.

بخور نخورهای مادران باردار در ماه چهارم و رژیم غذایی سالم بارداری

4.760
این مطلب مفید بود ؟564
منبع : بخش ورزش و تناسب اندام نمناک / ن / ف
وبگردی