موسیقی ایرانی

مجید اخشابی: رپ موسیقی ایرانی نیست

تاریخ انتشار : 7 اسفند 1393کد مطلب : 12288زمان مطالعه : 3 دقیقه
مجید اخشابی خواننده مطرح موسیقی پاپ درگفتگویی در مورد رپ فارسی و موسیقی اصیل ایرانی سخن گفت و ابراز داشت رپ جزء هنر موسیقی ایرانی نیست.

مجید اخشابی خواننده موسیقی پاپ با اشاره به سطح پائین محتوای رپ گفت:این سبک جزء هنر موسیقی ایرانی نیست و با فرهنگ ایرانی همخوانی ندارد.

مجید اخشابی خواننده موسیقی پاپ، در گفتگویی در خصوص همخوانی سبک رپ فارسی با فرهنگی ایرانی گفت:من به شخصه این ژانر را جزء کارهای موسیقایی یا ترانه و آهنگ نمی دانم و فکر می کنم که این سبک با فرهنگ ما تناسب زیادی ندارد. هر فردی می تواند با صرف زمان یک ساعته، متن موسیقی را آماده کند و با خواندن زیر صدا، به راحتی یک آهنگ تولید کند. 
 
مجید اخشابی
 
وی عنوان کرد:این سبک، از سبک های غربی تأثیر گرفته و خواستگاه آن به موسیقی استوا بر می گردد. جنس این موسیقی از جنس اعتراضش است یعنی با دست خالی و بدون داشتن ارکستر، ساز  و فقط با استفاده از یک ساز کوبه ای، حرف خود را به گوش مردم برساند. 
اخشابی با بیان اینکه چنین موسیقی هایی را باید موسیقی تظاهراتی دانست، تصریح کرد:این سبک؛ تنها به درد فضاهایی مثل تظاهرات می خورد و با ساختن لحظه ای، یک طومار را به صورت ریتمیک می خواند و این را دیگر نمی توان آهنگ نامید. 
این خواننده ادامه داد:این جنس موسیقی نا خود آگاه از یک اعوجاج و هرج و مرج سخن می گوید اگر یک مخاطب جوان بخواهد شب و روز این جنس موسیقی را پشت سر هم گوش کند، باید بیشتر مراقب سلامتی گوش و روانش باشد. 
وی با اشاره خصوصیات موسیقی رپ اظهار داشت:مشخصه ی رپ این است که معمولا یک متن بلند، تقریبا بدون آهنگ و فقط با یک ریتم تند خوانده می شود و موسیقی نقش چندانی در آن ندارد حتی اگر هم بتوان گفت نقشی دارد، نقش موسیقی های رابط میانه و فضا ساز را خواهد داشت این جنس موسیقی ها را می توان رپ نامید که در واقع قالب چندان مشخصی هم نمی تواند داشته باشد. 
 
رپ
 
او در ادامه افزود:برخی خوانندگان برای تغییر و تنوع آثارشان؛  آوازی سنتی روی آن قرار می دهند که شاید این کار باعث استقبال برخی مخاطبان بشود. با همه  این اوصاف، اینگونه آثار را فی الذات نمی توان آثاری فاخر، هنرمندانه، متفکرانه و تأثیر گذار پنداشت. 
اخشابی در ادامه در خصوص علت گرایش جوانان به این سبک عنوان کرد:علت علاقه جوانان به این سبک موسیقی را نمی دانم اما در مجموع با مرور زمان به آن وفادار نخواهند ماند. یعنی مخاطب با تجربه موسیقایی و یا گذر زمان اگر هم طرفدار موسیقی رپ بوده باشد، دیگر به آن بی علاقه می شود. 
 وی تقلید و فشار رسانه ها و مهمتر از آن؛ غفلت مسئولان از آموزش و ارتقاء آگاهیهای هنری جامعه را از دلایل پیروی جوانان از سبک رپ فارسی بر شمرد و گفت:مسئولان از ارتقاء آگاهیهای هنری جامعه باز مانده اند یعنی هیچ برنامه ای در مورد این قضیه وجود ندارد همچنین برنامه آموزشی برای هنر به ویژه تشخیص موسیقی خوب از بد؛ برای علاقه مندان وجود ندارد. 
 
مجبید اخشابی
 
اخشابی ابراز داشت:به هر حال جوان 15 ساله و علاقمند به این نوع موسیقی به یک کارشناس نیاز دارد تا در این زمینه به او کمک کند. حالا جای این سؤال وجود دارد که این کارشناس چطور می تواند درستی مطلب را به او تفهیم کند؟ موضوع این است که این جوان هم با خودش فکر می کند کعبه ی آمالش را پیدا کرده است! و از  سبک زندگی این خوانندگان تقلید می کند به همین دلیل جامعه آسیبهایی از این دست را متحمل می شود. 
اخشابی در پایان گفت:من با هیچ نوع موسیقی مخالف نیستم. من اعتقاد دارم که باید بر روی هر سبک موسیقی به اندازه ظرفیت و کاربردش تأکید کنیم. اگر قرار باشد یک جوان درصد بیشتری از آهنگ هایی که گوش می دهد، رپ باشد این امر خطرناکی است، ما باید به آن شعور و آگاهی از سلیقه ی هنری برسیم که سبد موسیقایی و فرهنگی مان را درست  پرکنم.

مجید اخشابی: رپ موسیقی ایرانی نیست

2.830
این مطلب مفید بود ؟1713
برگرفته از باشگاه خبرنگاران - / ک
برچسب : مجید اخشابی
وبگردی