تولد
مرغ مینا

راهنمای کامل اصول و روش نگهداری مرغ مینا

کد مطلب : 37879تعداد نظرات : 2 نظرزمان مطالعه : 7 دقیقه
مرغ مینا از پرندگان سخنگویی است که نیاز به مراقبت و محبت افراد دارد، برای نگهداری مرغ مینا در خانه باید از اصول نگهداری آن به خوبی مطلع باشید و شرایط لازم برای نگهداری آن را فراهم کنید.

راهنمای کامل اصول و روش نگهداری مرغ مینا

پرنگان مینا از محبوبیت خاصی در نظر بسیاری از افراد برخوردارند. استعداد این پرندگان در سخنوری یکی از دلایل اصلی علاقه مندی انسان ها به این نوع پرنده است. این پرندگان بسیار اجتماعی بوده و به راحتی با شرایط محیط زندگی شما انس خواهند گرفت. در صورت تامین نیازهای اساسی این پرنده ، قادر به نگهداری از آن ها برای مدت طولانی خواهید بود. در این قسمت از نمناک به ارائه توضیحاتی در زمینه نگهداری از پرنده مرغ مینا خواهیم پرداخت.

ایجاد زیستگاه مناسب برای نگهداری مرغ مینا

1. پرنده مرغ مینا نیازمند قفسی بزرگ و جا دار و تمیز است. ابعاد مناسب برای قفس این پرنده، قفسی به طول 60 سانتی متر ، عرض 90 تا 100 سانتی متر و عمق 60 سانتی متر است. در صورتی که پیدا کردن قفس مناسب برای این پرنده برای شما امکان پذیر نبود ، بهتر است اقدام به ساخت آن کنید. همچنین بهتر است قفسی انتخاب کنید که تمیز کردن آن راحت باشد.

2. نشیمنگاهی چوبی یا پلاستیکی برای پرنده خود ایجاد کنید. دقت کنید که چوب یا قطعه پلاستیک دارای شکستگی نباشد که در غیر اینصورت احتمال بروز آسیب دیدگی در پاهای پرنده وجود خواهد داشت.

3. یک جعبه کوچک به منظور تامین فضای لازم برای خوابیدن پرنده درون لانه تامین کنید زیرا مرغ مینا در هنگام چرت زدن نیازمند قرار گرفتن در محیطی تاریک است. جعبه کوچک را می ‎توانید از فروشگاه های حیوانات خانگی تهیه کنید و یا خودتان اقدام به ساخت آن کنید. هنگان نصب لانه حتما دستورالعمل سازنده را رعایت کنید.

مراقبت از مینا

دما و رطوبت مناسب نگهداری مرغ مینا

1. قفس را در محیطی مناسب که از نور کافی و دمای مناسب برخوردار باشد قرار دهید.

2. دمای مورد نیاز برای نگهداری از مرغ مینا دمای 24 درجه سانتی گراد است.

3. از نگهداری مرغ مینا در مکان های سرد و یا در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید زیرا مرغ مینا در فضای سرد سرما می خورد و ذات الریه می گیرد و در گرما نیز گرما زده می شوند.

4. از علائم گرمازده شدن مرغ مینا ، له له زدن و کمتر شدن جنب و جوش آن است. در صورت سرد بودن جای مرغ مینا ، پرهای پرنده پف می کند و قسمت های رنگی روی سرش رنگ پریده و مایل به آبی می شود.

5. مرغ مینا از آب تنی کردن و شستن پرهای خود بسیار لذت می برد.

6. نگهداری مرغ مینا داخل خانه باعث می شود این پرنده در معرض تغییرات دمایی قرار نگیرد و سالم بماندزیرا در تابستان با وجود وسایل سرمایشی مانند کولر و پنکه، درجه حرارت خانه ها بالای 10 درجه است و در زمستان نیز با وجود شوفاژ و بخاری، دمای داخل خانه 25 تا 27 درجه سانتی گراد است. برای نگهداری از مرغ مینا دقت کنید مرغ مینا را در معرض سرمای مستقیم یا حرارت مستقیم قرار ندهید.

نگهداری مرغ مینا

تامین نیازهای پرنده 

1. پرنده مینا از مواد غذایی مانند میوه ، سبزیجات ، آجیل ، حشرات و حیوانات کوچک تغذیه می کند . با این حال باید دقت کنید که تامین رژیم غذایی متعادل برای این پرنده از اهمیت بالایی برخوردار است . تهیه غذای مخصوص این پرندگان نیز مناسب است اما با این حال توجه کنید که این پرندگان قادر به جویدن نیستند و بنابراین لازم است که غذای مصرفی آن در قطعات کوچکی باشد.

از آن جایی که این پرندگان توانایی جذب آهن بیش از حد را ندارند ، بهتر است که از خوراندن مواد غذایی سرشار از آهن به آن ها خودداری کنید.

مصرف مواد غذایی متشکل ازا حشرات نباید بیش از 5% درصد از رژیم غذایی پرندگان مینا را تشکیل دهد.

تامین مواد مغذی مورد نیاز این پرندگان از طریق مکمل های غذایی نیز ایده مناسبی خواهد بود.

2. در صورتی که پرنده تان ، پرنده ای اهلی بوده باشد ، می ‎توانید به منظور ایجاد انس بیشتر او با اعضای خانواده ، او را برای ساعتی در طول روز بیرون از قفس نگهداری کنید اما با این حال مطمئن شوید که تمامی درها و پنجره ها بسته باشند و همچنین از نگهداری این پرندگان در کنار حیواناتی نظیر گربه خودداری کنید.

از دستکاری کردن بال پرنده مینا خود خودداری کنید زیرا ممکن است منجر به عدم تعادل پرنده در حین پرواز شده و منجر به آسیب و یا مرگ آن شود.

3. به منظور حفظ تمیزی و پاکیزگی پرنده ، ظرفی حاوی آب مقطر درون قفس پرنده قرار دهید تا در آب شستشو یابد. دقت کنید که ظرف کم عمقی انتخاب کنید و آب آن را مرتبا تعویض کنید و از استفاده از آب شیر برای شستشو پرنده خود، خودداری کنید زیرا باعث آسیب رسیدن به آن خواهد شد.

4. برای سرگرمی پرنده مرغ مینایتان ، اسباب بازی های متنوع برای آن تهیه کنید. از شلوغ کردن قفس خودداری کنید زیرا باعث گیر کردن پای پرنده به آن ها و آسیب رسیدن به آن شود. مرغ مینا دوست دارد با وسایل نوزادان مثل پستونک و لاستیک دندانی بازی کند. نباید اسباب بازی های مینا نباید به قدری کوچک باشد تا پرنده آنها را ببلعد و خفه شود. از اسباب بازی خوب برای مرغ مینا ، توپ پینگ پونگ، زنگوله و انواع توپهای پلاستیکی می توان نام برد.

5. تکه ای آینه در قفس مرغ مینا بگذارید تا وقتی مرغ مینا خودش را در آینه تماشا می کند، خوشحال شود.

6. درون قفس مرغ مینا یک سنگ کوچک یا آجر قرار دهید تا مرغ مینا بعد از غذا خوردن، نوک منقارش را تمیز کند.

مراقبت از مرغ مینا

معاشرت با پرنده مینا

1. بهترین راه برای معاشرت با پرنده مینای خود ، خریداری جوجه مرغ های مینا در 6 الی 8 هفتگی آن ها می ‎باشد. پرندگان مینا از سه تا چهار ماهگی شروع به صحبت کردن می ‎کنند و بعد از دو سالگی توانایی یادگیری کلمات جدید را از دست می‎ دهند و بنابراین به محض آوردن مرغ مینا به منزلتان ، سعی در صحبت کردن و معاشرت با آن داشته باشید. برای مثال، به او بگویید سلام.

2. از آن جایی که مرغ مینا ، پرنده ای اجتماعی است و از معاشرت با انسان ها لذت می ‎برد ، بهترین روش برای یاد دادن جملات مختلف ، قرار دادن آن در مکان های شلوغ منزلتان است. به این ترتیب شرایط مناسب برای توسعه مهارت های زبانی آن فراهم خواهد شد.

پرندگان مینا حافظه قوی دارند و با افرادی که با آن ها با خشونت رفتار کرده اند ، تهاجمی برخورد خواهند کرد.

3. برای آموزش سخنوری به پرنده مینای خود ، از آموزش کلمات و جملات ساده آغاز کنید و دائما آن ها را برای او تکرار کنید. به یاد داشته باشید که شما تنها تا 2 سال قادر به آموزش سخنوری به او هستید و دوران اوج یادگیری آن ها 3 تا 9 ماهگی آن ها است.

پرندگان مینا قادر به یادگیری بیش از 100 کلمه هستند و بنابراین تمام تلاش خود را بکنید تا قبل از 2 سالگی ، کلمات دلخواهتان را به آن آموزش دهید.

4. از آن جایی که پرندگان مینا در طول دوره جوانیشان قادر به یادگیری هستند ، بهتر است در این دوره آن ها را با اعضای خانواده و پرندگان خانگیتان آشنا کنید که این امر به ایجاد سازگاری بهتر در آن ها با شما و اعضای خانواده تان کمک خواهد کرد.

5. اگر شما با دست به جوجه مرغ مینا غذا بدهید، مرغ مینای شما کاملا اهلی می شود. اهلی شدن مینا یا دستی شدن مرغ مینا، باعث می شود که پرنده با شما ارتباط برقرار کند و احساس راحتی بیشتری داشته باشد و برای حرف زدن و تقلید صدا اشتیاق بیشتری داشته باشد.برای دستی کردن مرغ مینا، وقت زیادی برای پرنده بگذارید و با او رابطه دوستانه ای داشته باشید تا اهلی کردن مرغ مینا راحت تر و سریعتر صورت می گیرد.

6. اگر می خواهید پرنده شما به خوبی دستی شود و اخلاق خوبی داشته باشد، به رفتارهای خود توجه کنید و سعی کنید رفتارتان درست باشد تا مرغ مینا خوب تربیت شود.

7. وقتی پرنده روی دست شما می پرد تا غذا بخورد، دست خود را به صورت ناگهانی نکشید؛ زیرا این پرنده حساس است و حرکت شما در حافظه اش می ماندو اعتماد به نفس مرغ مینا را از بین می برد.

نگهداری مرغ مینا

شرایط نگهداری مرغ مینا در زمستان

اگر سرمای هوا شروع شده و مرغ مینای شما در پارکینگ نگهداری می کنید ، مرغ مینای خود را به مکانی گرمتر منتقل کنید زیرا مرغ مینا اگر در معرض هوای سرد قرار بگیرید، دچار لرزش و اشکالات تنفسی می شود.

زمان نگهداری از مرغ مینا در خانه ، مواظب باشید حرارت و بوی غذا به پرنده برخورد نکند زیرا مرغ مینا از بوی سرخ کردنی و بوی سیگار و… بیزار است.

مرغ مینا، نسبت به تغییرات محیطی از خود واکنش بدی نشان نمی دهد و اذیت نمی شود پس می توانید، مرغ مینای خود را به مسافرت ببرید.

مرغ مینا در بارداری

نگهداری مرغ مینا در زمان بارداری

نگهداری مرغ مینا و هر پرنده ای در زمان بارداری اگر پرنده سالم باشد ، خطرناک نیست و باعث سقط جنین نمی شود. در این دوران اگر از پرنده ای نگهداری می کنید مسائل بهداشتی را در هنگام تماس با او و وسایلش رعایت کنید و بعد از هر تماس با پرنده دستهای خود را بشویید تا میکروب و عفونت منتقل نشود. بهتر است در این دوران خود شما به پرنده آب و غذا ندهید و این کار و تمیز کردن قفس پرنده را به فرد دیگری بسپارید.

در نگهداری مرغ مینا در منزل به نکات زیر توجه کنید:

پس از بالغ شدن پرنده بال های آن را کوتاه کنند چرا که احتمال دارد مرغ مینا پس از بزرگ شدن جهت پیدا کردن جفت فرار کند.

در محل پرورش مرغ مینا حیوانات خانگی مانند سگ و گربه نگه داری نکنید زیرا مرغ مینا بسیار حساس است و این کار موجب پرریزی آن می شود.

مرغ مینا پرنده حسودی هست که دوست ندارد شما به حیوان دیگری توجه کنید.

در آموزش تقلید کلمات به این پرنده می توانید از روش پاداش دادن استفاده کنید زیرا مرغ مینا علاقه بسیار زیادی به میوه جات مخصوصا گرفتن میوه به صورت پاداش دارد.

از خرید جوجه های کر و لال و یا جوجه های مریض خودداری کنید.

در هنگام خرید دست خود را داخل جعبه کنید و پرنده هایی که به سمت دست شما هجوم می برند ، را انتخاب کنید.

جوجه ها را در جلوی آفتاب بگذارید تا چرت بزنند. اگر با تولید صدا جوجه ها از خواب بیدار شوند ، جوجه ها کر نیستند.

راهنمای کامل اصول و روش نگهداری مرغ مینا

4.7538
این مطلب مفید بود ؟50533
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
2 نظر به ثبت رسیده است
نیروانا1400-11-25
جالب بود????????????
223
مهاجر تنها1400-12-26
مرسی اموزنده
213
وبگردی