آسپرین سکته مغزی
مصرف قرص آسپرین بعد از سکته مغزی دارای اهمیت بسیار بالایی است زیرا می تواند از یک سکته مغزی دیگر جلوگیری کند.

آسپرین سکته مغزی را درمان می کند؟

مصرف آسپرین پس از سکته مغزی خفیف موثر است چون خطر ناتوانی ماداما العمر یا مرگ با مصرف فوری آسپرین بعد از بروز علائم هشدار 70تا80 در صد کاهش پیدا می کند. آسپیرین علاوه بر اثر ضددرد و التهاب، خاصیت رقیق کردن خون را هم دارد.

محققین به این نتیجه رسیده اند که به محض رسیدن بیمار به بیمارستان، تزریق آسپرین برای قربانیان سکته، ریسک ابتلا به سکته دوم را کاهش می دهد. در چند روز اول پس از سکته مغزی، بیماران در معرض سکته دوم قرار دارند.

پزشکان دریافتند که آسپرین کافی برای ترمیم آسیب ناشی از سکته اولیه بسیار عمل می کند، و این احتمال وجود سکته دوم را در بیمارستان کاهش داده است.

دو نوع سکته وجود دارد:

  1. سکته ایسکمیک، که ناشی از لخته ای است که یک رگی را مسدود می کند، که مغز را با تغذیه می کند.
  2. سکته خونریزی یا هموراژیک که توسط یک رگ خونی نشتی دار ایجاد می شود که خون وارد مغز می شود.

سی تی اسکن از مغز می تواند به پزشک کمک کند تا مشخص کند که سکته مغزی کدام نوع است.

آسپرین سکته مغزی

تاثیرات مثبت آسپرین برای سکته مغزی

آسپرین بعد از سکته مغزی

آسپیرین، که خون را رقیق می کند و در نتیجه از لخته های خون جلوگیری می کند، در حال حاضر برای کاهش خطرات دراز مدت در بیمارانی که سکته مغزی ایسکمیک دارند، استفاده می شود. اما دادن آسپرین به بیمارانی که سکته مغزی هموراژیک دارند، خطرناک تلقی می شود، چون می تواند خونریزی و آسیب های بیشتری را ایجاد کند.

اساساً، پزشکان در کل تمایل دارند تا برای حل مشکل صبر کنند؛ آن ها صبر می کنند تا مطمئن شوند که سکته از کدام نوع است.

نتایج دو مطالعه بسیار بزرگ مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت که 40.000 بیمار سکته ای را مورد مطالعه قرار داده بود، و دریافتند که در مقایسه با بیمارانی که آسپرین دریافت نکرده بودند، یک سوم از بیمارانی که آسپرین دریافت کرده بودند، سکته دوباره ای را داشتند. به عبارت دیگر، دادن آسپرین به 1.000 نفر باعث شد تا حدود 9 کشته یا چند سکته به بار آید.

موارد مصرف آسپرین

مصرف آسپرین بعد سکته مغزی

جلوگیری از مرگ با مصرف آسپرین بعد از سکته مغزی

به گفته دانشمندان جلوگیری از سکته یا کشته شدن در 1.000 بیمار ممکن است زیاد به نظر نرسد، اما اگر در نظر بگیرید هرسال چندین میلیون سکته در سراسر جهان اتفاق می افتد، با درمان یک میلیون نفر از مبتلایان در سال با آسپرین، این بیماری از 20.000 سکته یا مرگ جلوگیری خواهد کرد.

حتی بیماران سکته مغزی هموراژیکی که به صورت ناخواسته به آنها آسپرین داده می شود، به خوبی عمل می کنند.

حدود 800 بیمار وجود داشتند که در گذشته تشخیص نادرست دریافت کرده بودند و آن ها بدتر از بیمارانی نبودند که آسپرین دریافت نکرده بودند.آسپرین باید برای حمله قلبی به یک روال عادی تبدیل شود، آنچه ما دریافته ایم، این است که هرچه زودتر اقدام کنید، از نظر اجتناب از وقوع دوباره سکته بهتر است.

قرص سکته مغزی

آسپرین چه تاثیری روی سکته مغزی می گذارد؟

اهمیت حیاتی مصرف آسپرین بعد از سکته مغزی

سکته ایسکمیک زمانی رخ می دهد که یک لخته خون، رگی را در مغز مسدود می کند، و سکته خونریزی وقتی اتفاق می افتد که رگ سوراخ شود. افرادی که دچار سکته مغزی می شوند در عرض چند روز در معرض خطر بالایی قرار دارند که دوباره دچار سکته شوند، اما آسپرین می تواند این خطر را کاهش دهد.

پزشکان نسبت به درمان با آسپرین زودهنگام به بیمار محتاط بودند، در صورتی که نوع سکته مغزی تشخیص داده می شد یا سکته ایسکمیک به سکته خونریزی تبدیل می شد، اما این تحقیق نشان می دهد که درمان با آسپرین نسبتاً بی خطر است.

 

تاثیر مهم مصرف آسپرین در سکته مغزی خفیف

3.918
این مطلب مفید بود ؟144
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : webmd / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
برچسب : قرص آسپرین
وبگردی