مصرف برق
میزان مصرف برق کولرهای گازی دست دوم بین 3 تا 4 برابر بیشتر از کولرهایی است که به صورت نو خریداری و نصب می شود.

مصرف برق کولرهای دست دوم بیشتر از نو

احمدی یزدی با بیان اینکه میزان مصرف برق کولرهای گازی دست دوم(مستهلک) بین 3 تا 44 برابر بیشتر از کولرهایی است که به صورت نو خریداری و نصب می شود، گفت:مشترکان در صورت استفاده از کولرهای گازی دست دوم، مبلغ قبض برقشان افزایش چشم گیری خواهد داشت.

وی افزود:تقریبا در اکثر روزهای شش ماهه اول سال (به جز روزهای تعطیل) نقطه اوج مصرف برق بین ساعت های 14 تا 15 به ثبت می رسد، بنابراین بررسی ها نشان می دهد که نوسان اندکی میان ساعت ها و حتی دقایق نقطه اوج مصرف برق در این روزها وجود دارد که همین موضوع نشانگر آن است که در همان ساعت ها، دمای هوا نیز به اوج خود می رسد و این عامل، مصرف برق را افزایش می دهد. به گفته وی، به ازای هر یک درجه افزایش دمای هوا، مصرف برق بین 500 تا 700 مگاوات افزایش می یابد.

وی افزایش مصرف برق بین ساعت های 11 تا 16 هر روز را نشانگر ورود یک نوع مصرف کننده خاص به شبکه برق دانست اظهار داشت:نمی توان مشترکان را از داشتن و استفاده وسایل سرمایشی (انوع کولرها، چیلرها و.. ) محروم کرد بلکه باید نحوه درست استفاده از این نوع وسایل توسط مشترکان رعایت شود.

یزدی با بیان این که مشترکان تنها با یک عمل ساده می توانند در ساعت های گرم روز (11 تا 16 هر روز)، ضمن حفظ رفاه و بهره گیری از باد خنک وسایل سرمایشی، از میزان قبض برق خود نیز بکاهند، گفت:براین اساس دارندگان کولرهای گازی با تنظیم دمای این نوع کولرها بین 24 تا 26 درجه سانتیگراد و دارندگان کولرهای آبی با استفاده از دور کند این نوع وسایل می توانند از مصرف برق خود به میزان بسیاری بکاهند و در عین حال مبلغ قبض برق خود را نیز کاهش دهند.

 

 مصرف برق

راهی برای کاهش میزان مصرف برق

 وی درعین حال با اشاره به این که میزان مصرف برق کولرهای گازی حدود 4 برابر بیش از کولرهای آبی است، خاطر نشان کرد:میزان مصرف برق کولرهای گازی دست دوم(مستهلک) بین 3 تا 4 برابر بیشتر از کولرهایی است که به صورت نو خریداری و نصب می شود و از این رو مشترکان در صورت استفاده از کولرهای گازی دست دوم، مبلغ قبض برقشان افزایش چشم گیری خواهد داشت.

به گفته معاون دفتر مدیریت مصرف برق، سرعت افزایشی مصرف برق از ساعت 11 شروع و در بین ساعت های 14 تا 15 هر روز به اوج خود می رسد.

برپایه این گزارش،حدود 70 درصد از خانوارهای ایرانی در فصل گرما از کولر های آبی و یا گازی برای خنک کردن محیط زندگی خود استفاده می کنند. توان کولرهای آبی در حدود 500 وات و در مورد کولرهای گازی بالغ بر 2000 وات است.

کولرهای آبی در مناطقی که رطوبت هوا بالا است، مانند شمال و جنوب کشور از کارایی خوبی برخوردار نیستند، لذا در این مناطق از کولرهای گازی به طور گسترده استفاده می شود. لکن در مناطقی که شرایط آب و هوایی برای استفاده از کولر آبی مساعد است، استفاده از کولر گازی اشتباه است.

تفاوت مصرف برق کولر گازی و کولر آبی

4.510
این مطلب مفید بود ؟91
برگرفته از خبرگزاری فارس/ی
وبگردی