تولد
مادران باردار
مصرف غذاهای آماده توسط مادران باردار به دلیل وجود نیتروز آمینها احتمال ایجاد تومور مغزی در نوزادان را افزایش می دهد.

مادران باردار مراقب تغذیه خود باشند

مصرف غذاهای آماده و فست فودها توسط مادران باردار از مهم ترین عوامل ابتلای جنین به انواع بیماری ها است . در دنیای امروز که کار و تحصیل بیش از پیش مورد توجه اقشار مختلف جامعه و به ویژه زنان و جوانان قرار گرفته است فرصت آشپزی سنتی را محدود کرده و مصرف غذاهای آماده را بیش از پیش در جامعه افزایش داده است.

رژیم غذایی سالم و پر انرژی مادران باردار بر سلامت جنین اثرات فراوانی دارد و مصرف فست فودها در دوران بارداری سبب تغییر مسیر پیام رسانی مغز می شود و ممکن است جنینی با اختلالات مغزی و ناقص به دنیا بیاید.

غذاهای فاقد ارزش غذایی مثل انواع فست فود و تنقلات عملکردی همچون مواد مخدر در بدن را دارند و زنانی که به خوردن این غذاها عادت دارند سبب تغییر در سلامت جنین خود می شوند و این به این معناست که در آینده این کودکان باید مقادیر زیادی از این غذاها را مصرف کنند تا به رضایت درونی دست پیدا کنند و نیاز بدنشان را تامین کنند.

مادران باردار باید بدانند مصرف بیش از اندازه شکلات، شیرینی، آبنبات و همبرگر باعث تولد فرزندان بیش فعال و زودرنج می شود.
 
تحقیقات پیشین نشان داده بود ، مواد غذایی همچون همبرگر و شیرینی جات دارای حجم بالایی از چربی و شکر هستند که می تواند موجب اختلال ADHD در نوزاد شود. بروز اختلال ADHD در جنین و از رحم مادر آغاز می شود و با رعایت رژیم غذایی سالم می توان از ابتلای نوزاد به مشکلات مغزی جلوگیری کرد.
مادران باردار

مصرف فست فود توسط مادران باردار جنین را با مشکلات جدی مواجه میکند

 
براساس این تحقیقات که در مجله child psychology and psychiatry به چاپ رسیده است، خوردن غذاهای چرب و شیرین می تواند بر روی ژن های در حال شکل گیری جنین اثر مخرب گذاشته و حتی نحوه اتصال نورون های مغزی به همدیگر را تغییر دهد و در نهایت جنین را با انواع بیماری های جسمی و روحی در آینده مواجه کند.
 
بیماری ADHD یا همان اختلال بیش فعالی از دسته بیماری های اعصاب و روان است که از دوران خردسالی خود را نشان می دهد و در کودک مشکلاتی چون پرخاشگری، عصبی بودن، عدم تمرکز بر روی کارها، مشکلات یادگیری ، تغذیه ای و بسیاری دیگر از عوارض جسمی و روحی را ایجاد می کند، براساس تحقیقات این بیماری حتی می تواند تا سنین بزرگسالی نیز ادامه پیدا کند و باعث مشکلاتی چون ترک تحصیل، عدم یادگیری مطالب درسی و مهارت های جدید، چاقی و اضافه وزن در افراد شود.
 
کارشناسان به زنان باردار پیشنهاد می کنند برای کاهش درصد ابتلای نوزاد خود به این بیماری، رژیم غذایی سالم متشکل از انواع میوه وسبزی، دانه های آجیل بویژه گردو و بادام، گوشت مرغ و غذاهای دریایی شامل ماهی های روغنی حاوی اسید های چرب امگا 3 و امگا 6 مصرف کنند.
 
این نوع رژیم غذایی برای شکل گیری رشته های عصبی مغز و تکمیل فرآیند ساخت اعصاب مغز بسیار موثر است و مادرانی که از مواد غذایی طبیعی و سالم در دوران بارداری خود استفاده کرده فرزندانی سالم و باهوش بدنیا آورده اند.
 
زندگی صنعتی امروزی و کمبود زمان برای آشپزی باعث شده است تا اکثر افراد به خوردن مواد غذایی ناسالم روی آوردد و این می تواند سبب تولد نوزادانی با بیماری های مختلف جسمی و روحی شود.
 
گفتنی است؛ زنان باردار باید سعی کنند قسمتی از زمان خود را برای پخت غذاهای خانگی و سالم صرف کنند ودر کنار بهره گیری از رژیم غذایی سالم برای جلوگیری از افزایش وزن غیر طبیعی ساعاتی از روز را به ورزش و تحرک بدنی اختصاص دهند.

 

خطرات مصرف فست فود در مادران باردار

4.48
این مطلب مفید بود ؟71
برگرفته از باشگاه خبرنگاران / م.ف
وبگردی