مکان های معنوی تهران
اگر در شهر تهران به دنبال مکانی آرامش بخش و معنوی هستید به این جاهای زیبا و مذهبی شهر تهران که جزء مناطق تاریخی هم محسوب می شوند سری بزنید.

 مکان های معنوی و آرامش بخش تهران

تهران پایتخت ایران و یکی از پر جمعیت ترین شهرهای ایران می باشد که همیشه در تلاطم است اما علی رغم این شلوغی ها جاذبه های معنوی و دیدنی زیادی دارد . در پایتخت ایران زمین مکان هایی را می توان یافت که غرق در معرفت و معنویت است طوری که با قدم گذاشتن در آن احساس آرامش فراوانی به افراد دست خواهد داد.

برای اینکه بتوانید مدتی را در آرامش به سر ببرید و کمی از دغدغه های روزانه خود دور باشید ، پیشنهاد می کنیم این بخش از گردشگری نمناک را که به معرفی جاذبه های معنوی این شهر جذاب و پر هیجان می پردازد ، مطالعه نمایید.

آستان مقدس امامزاده شاه عبدالعظیم (ع)/ شهرری

حرم شاه عبدالعظیم در ری از قدیمی ترین مکان های مذهبی تهران است که در جنوب شهر تهران قرار دارد . حضرت شاه عبدالعظیم حسنی که از مشهورترین زیارتگاه های شیعیان ایران است ، از نوادگان حسن بن علی بوده و به دوره ایلخانی ، دوره صفوی و دوره قاجار مربوط می باشد و ارزش تاریخی فراوانی دارد . این آستان گنبد طلایی بسیار زیبایی داشته و حیاط وسیع آن زائران فراوانی جذب خود نموده است.

امامزاده شاه عبدالعظیم حسنی

آستان مقدس امامزاده صالح (ع)

امامزاده صالح که در تجریش قرار دارد ، در شمال تهران در منطقه ای خوش آب و هوا در تهران به نام تجریش وجود دارد که در مقابل آن رشته کوه البرز وجود دارد . امامزاده صالح از فرزندان امام موسی کاظم (ع)، امام هفتم شیعیان می باشد.

آستان مقدس امامزاده صالح (ع) دارای گنبد کاشی کاری شده و مناره لاجوردی می باشد و از سبک دوره صفوی در آن استفاده شده است . در سال مرحوم حسن فداکار 1338 گنبد کاشی کاری شده بقعه را تعمیر و کاشی کاری مجدد نمود.

امامزاده داوود در تهران

یکی دیگر از مشهورترین مکان های مذهبی در تهران ، امام زاده داوود است که در میان دره ای سرسبز میان کوهستان در نزدیکی شهر تهران قرار دارد. امامزاده داوود دارای مسیر صعب العبور می باشد که برای رفتن به آن مردم از قاطر استفاده می کنند .

نسب امام زاده داوود به نسل یازدهم امام حسن مجتبی (ع) می رسد . در دره های نزدیک به امام زاده وجود دارد محلی ها یی وجود دارد که به پدر و برادران ایشان متعلق می باشد . بقعه قدیمی امامزاده داوود در دوران صفویان بنا شد که در اثر سیل از بین رفت اما بقعه جدید آن در زمان قاجار ساخته شد .

امامزاده داوود تهران

امامزاده قاسم (ع)

از دیگر اماکن مذهبی در تهران امامزاده قاسم است که در در شمال شمیران و در روستای قدیمی دژعلیا قرار دارد . در نزدیکی این امزاده گورستانی به صورت پلکانی وجود دارد که قبرهای خانوادگی خانواده های قدیمی و سرشناس تهران در آن قرار گرفته است .

بنای اصلی امامزاده که برجی هشت ضلعی می باشد از آجر ساخته شده و در هر ضلع آن از داخل 2 ٫ 25 متر دارد. بقعه امامزاده در قرن هفتم هجری و در زمان شاه تهماسب صفوی صندوقی ساخته شده است و دارای صحن، ایوان، رواق و گنبد کاشی می باشد . گنبد امامزاده قاسم با پوششی از کاشی خشتی با نقوش هندسی تشکیل شده و پیازی شکل می باشد .

امامزاده یحیی (ع) در تهران

امامزاده یحیی یکی از مکان های مذهبی تهران می باشد که در محله عودلاجان قرار دارد . قرار گرفتن این امامزاده در بافت تاریخی تهران گردشگران زیادی را به خود جذب می کند . در تاریخ 15 آذر 1314 این بنای تاریخی و مذهبی به شماره 241 در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .

در حیاط امامزاده یحیی درخت چنار قدیمی به قدمت 900 سال قرار دارد که از کهن ترین درختان تهران می باشد و در سال 1330 در فهرست وزارت فرهنگ و اداره باستان شناسی به ثبت رسیده است.

امامزاده یحیی (ع)

امامزاده عینعلی و زینعلی در تهران

از قدیمی ترین مکان های مذهبی در تهران ، امامزاده عینعلی و زینعلی می باشد که در منطقه پونک تهران قرار دارد . روایت است که عینعلی و زینعلی از فرزندان امام سجاد(ع) هستند که در زمان امام رضا (ع) به ایران آمده بودند که به دیدار امام رضا روند و اما توسط خلیفه ‎عباسی در این محل کشته شده  اند . برای رفتن به امامزاده عینعلی و زینعلی می توانید از خطوط اتوبوس تندرو (BRT) نیز استفاده کنید .

زورخانه آیت الله طالقانی

زورخانه ها نیز لحظاتی روحانی را برایتان به ارمغان می آورند و جلوه گاه عرفان شیعی هستند . زورخانه آیت الله طالقانی که در در چیذر جنب امامزاده حضرت علی اکبر (ع) وجود دارد می تواند آرامش و لحظات معنوی برای شما به ارمغان آورد .

ورزش زورخانه ای از دیگر ورزش های باستانی ایرانیان است که طرفداران زیادی دارد و از محبوب ترین ورزش ها در بین ایرانی ها می باشد و اسباب و آداب و رسوم خاص خود را دارد .

این مرکز ورزشی 300 متر مربع مساحت دارد و در سال 1359 تاسیس شده است و در آن حرکات و فنون مختلف ورزش باستانی ایران مانند میل، کباده، سنگ، شنای زورخانه ای، چرخ باستانی، میل بازی آموزش داده می شود.

گلزار شهدای بهشت زهرا

در تهران آرامستانی به نام بهشت زهرا وجود دارد که در خود شهدای گرانقدر و عزیزی که از آب و خاک وطن دفاع کرده اند را قرار داده است . بهشت زهرا مانند همه قبرستان های شهر ، شما را به یاد دنیای پس از مرگ می اندازد و لحظات عرفانی و معنوی را برای شما به وجود می آورد .

گلزار شهدای بهشت زهرا

مسجد مصلی در تهران

مسجد مصلی از امکان مذهبی تهران است که با مساحت حدود 650000 متر مربع در سال 1369 ساخته شده است. از معماری سنتی و مدرن در ساخت این مسجد استفاده شده است. در مسجد مصلی تهران همه ساله نمایشگاه بین المللی کتاب برگزار می شود که علاقه مندان به کتاب و کتاب خوانی را جذب خود می نماید .

کلیسای سنت سرکیس در تهران

کلیسای سنت سرکیس از دیگر اماکن مذهبی تهران است که در خیابان نجات الهللی (ویلا) قرار دارد .

علت نامگذاری این کلیسا این بوده که ساخت آن توسط شخصی خیر از ارامنه تهران به نام مارگار سرکیسیان انجام شده است . او این بنا را به یاد همسرش در سال در سال 1349 ساخته و طراحی آن توسط مهندس اوژن آفتاندلیانس صورت گرفته است .پلان کلیسای سرکیس از داخل و خارج دارای شکل بازیلیکی می باشد . در بالای مرکز نمازخانه این کلیسا یک گنبد وجود دارد .

آتشکده زرتشتیان (آدریان)

در تهران نیز مانند شهرهای یزد و کرمان آتشکده ای به نام آتشکده ی زرتشتیان وجود دارد که از مکان های مذهبی تهران به شمار می رود. این آتشکده توسط عده ای از زرتشتیان و کیخسرو شاهرخ در روز اشتاد ایزد در سال 1293 هجری خورشیدی بنا شده است و برای ساخت این آتشکده ، از بهرام جی بیکاجی انجمن پارسیان هندوستان کمک گرفته شده است .

قدمت آن به دوره قاجار می رسد . این آتشکده در سال 1381 به عنوان آثار ملی ایران ثبت گردیده است . فضای روحانی ویژه ای در این نیایشگاه وجود دارد و همیشه شعله ای دائمی در آن می سوزد .

مکان های معنوی تهران و جاذبه های مذهبی تاریخی آن

4.49
این مطلب مفید بود ؟81
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی