میزان خواب کودک
کودکان در سنین مختلف نیاز به میزان خواب متفاوت از هم دارند بهتر است یک نمودار خواب برای نوزادتان تهیه کنید و میزان و زمان خواب او را بصورت دقیق یادداشت کنید.

بچه ها به چقدر خواب نیاز دارند؟ 

تمام نوزادان متفاوت هستند، اما اگر نوزاد شما به طور کلی خوشحال باشد، احتمالا به اندازه کافی می خوابد اگر ناراحت به نظر برسد، ممکن است کمی بیشتر به خواب نیاز داشته باشد این ایده خوبی است که برای یک هفته خواب کودک را دنبال کنید.

میزان خواب کودک بسته به عوامل خاص و شخصیت او از جمله سن کودک متفاوت است. میزان خواب کودک که با اختلال آن در رشد و مراقبت های مهم از کودک همراه است باید با دقت بیشتری به آن رسیدگی شود.

در ادامه بهترین میزان خواب کودک از 1 روزگی تا 12 سالگی را برایتان شرح می دهیم. در این بخش از نکات مراقبت از نوزاد در نمناک برخی از دستورالعمل های کلی آورده شده است:

میزان خواب کودکان در سنین مختلف

بچه ها، درست مثل بزرگ ترها، در مقادیر مختلفی می خوابند. اما حالت روحی و رفاه کودک اغلب یک راهنمای خوب برای این است که آیا او به اندازه کافی خوابیده است یا نه.

 اگر کودک شما چنین است: 

بد اخلاق و ناراحت است احتمالا به خواب بیشتری نیاز دارد. 

راضی وبیدار است، احتمالا به اندازه کافی خوابیده است.

خواب نوزادان

میزان دقیق خواب کودکان چقدر است؟

نگرانی برای کودکی که به اندازه کافی نخوابیده :

اگر نگران این باشید که نوزادتان خواب کافی ندارد، پیگیری خواب کودک برای یک هفته یا بیشتر می تواند ایده خوبی باشد این می تواند به شما کمک کند تصویر روشنی از آنچه در حال رخ دادن است داشته باشید.

می توانید این کار را با رسم یک نمودار ساده با ستون هایی برای هر روز در هفته انجام دهید. روزها را به قطعات ساعتی تقسیم کنید و زمانی که نوزادتان خواب است، فواصل را مشخص کنید. چارت خود را برای 5 تا 7 روز نگه دارید.

زمانی که این نمودار تکمیل شد، نمودار به شما خواهد گفت:

  • زمانی که نوزادتان خواب است
  • کودک شما چقدر می خوابد
  • چند بار کودک در طول یک هفته از خواب بیدار می شود
  • چه زمانی کودک شب بیدار می شود
  • چقدر طول می کشد تا نوزاد بعد از بیدار شدن آرام بگیرد

سپس می توانید اطلاعات موجود در نمودار خود را با اطلاعات کلی درباره نیازهای خواب کودک در بالا مقایسه کنید: 

چگونه کودک شما با دیگر کودکان در سن و سال مقایسه می شود؟ تمام نوزادان متفاوت هستند، اما اگر نوزادتان خواب کمتری نسبت به دیگران دارد، کودک شما ممکن است خسته باشد و به فرصت های بیشتری برای خواب نیاز داشته باشد.

چند بار کودک شما در طول شب بیدار می شود؟ اگر نوزادتان فقط یک یا دو بار بیدار می شود، نوزاد شما با همسالان خود فرق ندارد. اما اگر 3 تا 4 بار در شب یا بیشتر باشد، ممکن است خیلی احساس خستگی کنید. ممکن است بخواهید درباره تغییر الگوهای خواب کودک فکر کنید. 

چارت خود را طوری نگاه دارید که به دنبال راه هایی برای رسیدگی به مشکلات خواب کودک باشید. این به شما این امکان را می دهد که پیشرفت خود را ارزیابی کرده و ببینید چقدر تغییر در حال رخ دادن است.

کل خواب نوزاد 4 ماهه حدود 16تا 18 ساعت است ، خواب شبانه نوزاد 8تا9 ساعت و در طول روز 7تا9 ساعت.

کل خواب کودک 4 تا 12 ماهه حدود 12 تا 16 ساعت است ، خواب شبانه کودک 9تا 10 ساعت و 4 یا 5 ساعت در طول روز.

کل خواب کودک 1 تا 2 ساله ،11تا 14 ساعت خواب شبانه و 2 تا 3 ساعت در طول روز است .

کل خواب کودک 3تا5 ساله ،10تا11ساعت خواب شبانه و 1 ساعت در طول روز است.

کودک 6 تا 12 ساله 10 تا 11 ساعت خواب شبانه روز دارد.

مقدار خواب نوزاد

میزان خواب کودکان از لحظه تولد به بعد

1 - 4 هفتگی :15 تا 16 ساعت در روز

نوزادان معمولا حدود 15 تا 18 ساعت روزانه می خوابند، اما تنها در دوره های کوتاه مدت . دوتا چهار ساعت نوزادان زودرس ممکن است بیشتر بخوابند. 

از آنجایی که نوزادان هنوز یک ساعت زیستی درونی یا روال شبانه روزی ندارند، الگوهای خواب آن ها به چرخه های نور روز و شب مربوط نمی شود. در واقع، آن ها تمایل دارند که بیشتر یک الگو داشته باشند.

1 - 4 ماهگی :14 تا 15 ساعت در روز

از 6 هفتگی کودک شروع به تنظیم الگوهای خواب منظم تری می کند. طولانی ترین دوره های خواب چهار تا 6 ساعت طول می کشد و در حال حاضر معمولا به طور منظم در غروب رخ می دهد.

اما هر 2 - 4 ساعت برای تغذیه از خواب بیدار می شوند. آن ها به تغذیه خیلی زیادی نیاز دارند، چون خیلی کوچک هستند.

توصیه های خواب برای کودک 2 ماهه :

خوابیدن در فواصل 2 تا 4 ساعت، بیدار شدن برای شیر خوردن. 

کودکان در این سن گرایش به تکان خوردن دارند و در طول خواب مضطرب به نظر می رسند. از آنجا که واکنش ها را نمی توانند کنترل کنند، مشاهده می شود آن ها بازوها و پاهای خود را تکان می دهند، لبخند می زنند و صداهای مکیدن را ایجاد می کنند. 

نوزادان نمی دانند برای تسکین نیاز به خواب دارند بنابراین کمک کنید و با استفاده از تکان دادن و شیردهی او را نوازش کنید تا چرت بزنند.

توصیه های خواب برای کودکان 2 تا 4 ماه:

کودکان در این سن ممکن است به مدت 6 ساعت در شب بخوابند و بیشتر به یک برنامه خواب منظم تبدیل شوند. نمناک توصیه می کند که برای اینکه کودک را روی برنامه روتین خواب خوب قرار دهید، حتما با او بازی کنید و در طول روز به مقدار زیادی او را در معرض نور خورشید قرار دهید و از تحریک کردن او در زمانی که بی حال است اجتناب کنید. 

شروع برنامه روتین قبل از خواب مانند حمام کردن ، غذا دادن، داستان گفتن می تواند به کودک برای خوابیدن در طول شب به مدت طولانی کمک کند. 

توصیه های خواب برای کودکان 4 و 6 ماه:

کودکان در این سن شروع به ترک شیر خوردن شبانه می کنند و معمولا آماده خوابیدن در طول شب هر جایی از شش تا 12 ساعت هستند. تحقیقات نشان می دهد که حدود 60 درصد از کودکان تا 6 ماهگی می خوابند و بیشتر از80 درصد در 9 ماهگی. 

به خاطر داشته باشید که همه کودکان گاهی اوقات در طول شب بیدار می شوند، اما آن هایی که به هر نحوی می خوابند، یاد گرفته اند که چطور به تنهایی دوباره بخوابند.

توصیه های خواب برای کودکان 6 تا 12 ماهگی:

بعضی از کودکان به خاطر اضطراب جدایی از خواب بیدار می شوند. کودک می داند حتی وقتی نمی تواند شما را ببیند در اطراف او هستید از خواب بیدار می شود و ممکن است وقتی بیدار می شود ناراحت شود.

 خوب است کودک گریان خود را چک کنید، اما به ملاقات کوتاه بروید و سعی کنید (به همان اندازه که لازم است)او را بغل کنید و یا به او غذا دهید. سعی کنید پشتش را مالش دهید و یک لالایی آرامش بخش را بخوانید و بعد از چند دقیقه آن را رها کنید.

نمودار خواب کودکان

میزان خواب کودکان زیر یک سال

توصیه های خواب برای کودکان 1 تا 2 ساله:

کودکان نوپا می توانند در استراحت کردن شبانه مشکل داشته باشند سعی کنید همه چیز را تا حد ممکن آرام نگه دارید و به فعالیت های آرامش بخش مانند حمام و گفتن داستان پایبند باشید.

 وقتی بچه یاد می گیرد که از گهواره بیرون برود ممکن است سعی کند با شما روی تخت خواب بنشیند. ترک این عادت بسیار سخت است، بنابراین اگر نمی خواهید با هم بخوابید او را به اتاق خودش ببرید.

توصیه های خواب برای کودک 2 تا 5 ساله:

مشکلات خواب شبانه کودک شامل به تعویق انداختن و مقاومت در برابر زمان خواب و خروج از بس ترهای بزرگتران ، کودک هنگامی که شب ها بیدار می شود در حال مقابله با ترس های شبانه هستند.

 برنامه روتین خواب را پیگیری کنید و مطمئن شوید که کودکان قوانین را درک کرده و در مورد اجرای آن ها ثابت قدم هستند. استفاده از یک شمع یا چراغ خواب می تواند کودکان را تسلی دهد که از تاریکی نترسند یا کابوس نبینند.

توصیه های خواب برای کودک 5 تا 12 ساله:

تکالیف ، برنامه های اجتماعی ، تلویزیون و زمان پخش برنامه، زمان خواب این کودکان را عقب می اندازد. از مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین و... تماشای تلویزیون قبل از اینکه به خواب بروید اجتناب کنید.

 کودکانی که اتاق های خواب خوبی دارند تاریک، خنک و ساکت، بدون تلویزیون و یا کامپیوتر بهتر از آن هایی که با حواس پرتی زیاد می خوابند خوابشان می برد.

12 تا 18 سالگی:8 تا 9 ساعت خواب در روز برای کودکان

خواب کافی برای سلامتی نوجوانان حیاتی است اما بسیاری از نوجوانان در واقع ممکن است به خواب بیشتری نسبت به سال های قبل نیاز داشته باشند. با این حال برای بسیاری از نوجوانان فشارهای اجتماعی وجود دارد که کیفیت خواب را کاهش می دهد.

کودک تازه متولد شده را کجا بخوابانید؟ 

نوزاد می تواند در گهواره یا تخت خواب در اتاق خواب خودش یا اتاق خواب والدینش بخوابد. آکادمی پزشکان اطفال آمریکا در سال 2005 در اثر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد و کمیسیون ایمنی آمریکا توصیه می کنند که به علت خطر خفگی، فشردن گلو و سندرم مرگ ناگهانی نوزاد، بهتر است نوزاد در بستر خود بخوابد. نوزاد ممکن است برای تغذیه به پیش مادر آورده شود اما بعد از انجام این کار باید به گهواره برگردانده شود.

راهکارهایی برای کمک به خواب کودک تازه متولد شده :

چندین راه وجود دارد که می توانید به کودک کمک کنید که بهتر بخوابد. این موارد عبارتند از:

کار بر روی تغییر چرخه خواب بیشتر به سمت شب از 2 تا 3 ماهگی :

نوزادان اغلب اوقات روزها و شب هایی را دارند که معکوس می شوند و اغلب چرخه خواب و بیداری با نیاز به تغذیه اداره می شود. زمانی که نیاز به تغذیه در طول شب وجود دارد اتاق را تاریک نگه دارید .

در نهایت، این به توسعه یک برنامه خواب و بیداری سازگار کمک خواهد کرد. هم چنین سعی کنید زمان چرت زدن را کم نکنید چون این منجر به خستگی و کاهش کیفیت خواب می شود.

یاد بگیرید چطور علائم خستگی نوزادتان را درک کنید :

علائم خستگی در بین نوزادان متفاوت است اما می تواند شامل چیزهایی مانند اذیت کردن، گریه کردن، کشش بدن، خمیازه کشیدن و مالیدن چشم ها باشد.

قرار دادن کودک در رختخواب هنگام دیدن این علائم معمولا به آن ها اجازه می دهد که به سرعت به خواب بروند و برنامه روتین خواب را آغاز کنند. بسیاری از متخصصان توصیه می کنند که کودک خود را در حالی که هنوز بیدار اما خواب آلود است، روی تخت خواب قرار دهند. بدین ترتیب کودک یاد خواهد گرفت که چگونه بخوابد و یاد بگیرد که با شروع خواب با حضور شما ارتباطی نداشته باشد.

مراسم خواب تعیین کنید :

کودک می تواند به هنگام حمام کردن، تکان خوردن، خواندن، آواز خوانی، نواختن موسیقی نرم، نوازش، و ماساژ ملایم به خوبی پاسخ دهد. با اینکه ممکن است شما این علائم را درک نکند اما تنظیم کردن این در حال حاضر می تواند به ایجاد برنامه روتین خواب منظم کمک کند که منجر به عادات خواب خوب در آینده خواهد شد.

پس از حدود 6 ماه از زمان خواب، از خوابیدن وشیر دادن به کودک به عنوان بخشی از برنامه خواب اجتناب کنید. سعی کنید یک شی امن (برای مثال، یک اسباب بازی یا پتو یا تی شرت را با بوی بدن خود در آن)در حدود 1 سالگی در نزدیکی او قرار دهید این شی اگر توسط کودک پذیرفته شود ممکن است به کودک کمک کند که در شب آرام شود دقت کنید که محیط اتاق خواب آرام، خنک، تاریک، و راحت برای خوابیدن است.

 از دیدن تعداد زیادی از حرکات بدن هنگام خواب کودک تعجب نکنید ممکن است به نظر برسد که او بیدار است اما واقعا اینطور نیست خواهید دید که لبخند، مکیدن، تکان دادن و انواع حرکات وجود دارد اینها همه جنبه های طبیعی خواب هستند.

با این حال، اگر او برای چند دقیقه گریه را ادامه دهد وقت آن است که او را چک کنید نوزاد ممکن است سرما خورده، مرطوب، گرسنه، و یا حتی بیمار باشد و به مراقبت و توجه نیاز داشته باشد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

  • اگر به نظر می رسد که کودک به شدت ناراحتی دارد و قادر به تسکین دادن نیست ممکن است مشکل پزشکی مانند قولنج یا رفلکس (جریان برگشت محتویات معده به لوله غذا)داشته باشد.
  • به نظر می رسد که نوزادتان مشکل تنفسی دارد.
  • کودک به سختی از خواب بیدار می شود.
  • نوزادتان تمایلی به تغذیه یا فعالیت ندارد.

اندازه خواب کودک

میزان خواب کودکان و نوزادان بعد از تولد

نکاتی درمورد خواب کودکان و میزان آن:

خوابیدن به کمر :کودک را بر روی کمر قرار دهید تا در شب و در طی روز به خواب بروید. 

کودک را روی تشک محکم در یک گهواره تایید شده قرار دهید . 

کودک را بر روی یک تشک، کاناپه، تشک نرم، بالش و یا دیگر سطح نرم خوابیدن قرار ندهید. 

سر و صورت باید آزاد و عاری از پتو یا هر پوشش دیگر داخل گهواره باشد. اگر از یک پتو استفاده شود، باید در اطراف تشک قرار داده شود و نباید بالاتر از سینه در مقابل نوزادتان باشد.

حذف بالش، اسباب بازی های مخملی، و هر شی دیگری از این گهواره، می تواند با تنفس تداخل داشته باشد. مطمئن مطمئن شوید که هیچ چیزی با طناب و یا چیزی با گوشه های تیز و یا لبه تیز وجود ندارد.

محیط بدون دود:سیگاری ها باید خارج از خانه سیگار بکشند به خصوص، سیگار کشیدن در اطراف محل گهواره را مجاز نمی دانند.

دمای اتاق برای کودک باید مانند یک بزرگ سال معمولی باشد.

همه اسباب بازی های آویزی را حدود 5 ماه از گهواره دور کنید، سنی که کودک شما شروع به کشیدن خودش در گهواره می کند.

کودک را می توان بر روی شکم خود قرار داد در حالی که در طول روز بیدار می شود (نه در گهواره)تا به توسعه ماهیچه ها و چشم ها کمک کند و به جلوگیری از صاف شدن مناطق پشت سر کمک کند.

 

میزان خواب کودک از یک روزگی تا 12 سالگی + نکات مهم

4.1103
این مطلب مفید بود ؟8419
منبع : raisingchildren / parents / clevelandclinic / webmd / بخش سبک زندگی نمناک /ن /آ
وبگردی