لکه شلوار

نحوه پاک کردن لکه های کهنه لباس با روش های طبیعی در خانه

کد مطلب : 2415تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 4 دقیقه
از برخی لباس ها به دلیل کثیف و لکه شدن دیگر نمبتوانید استفاده کنید، اما از بین بردن تمام لکه ها راه حل دارد که بااستفاده از آنها لباسهایتان مثل روز اول می شود.

چگونه از شر لکه های کهنه لباس خلاص شویم؟

لباس های ما در معرض تماس با مواد مختلفی هستند که این مواد لکه هایی را روی لباس ها ایجاد می کنند. اگر پس از ایجاد لکه بر روی لباس اقدام به شستن آن کنید به راحتی لکه ها پاک و تمیز می شوند اما اگر لکه ها مدتی روی لباس باقی بمانند و خشک شوند به لکه های کهنه تبدیل می شوند که پاک کردن آن ها ساده نیست اما این کار با استفاده از روش هایی که در این بخش از نمناک ارائه کرده ایم، غیر ممکن نیست و شما می توانید از شر انواع لکه های کهنه خلاص شوید.

تمیز کردن لکه

پاک کردن لکه های کهنه با جوش شیرین

برای پاک کردن لکه های کهنه جوش شیرین بسیار موثر است. دستور العمل به این شکل است که چهار قاشق جوش شیرین را با یک چهارم پیمانه آب ولرم مخلوط کنید تا حالت خمیری به خود بگیرد سپس این خمیر را با یک مسواک یا برس کوچک روی لکه بمالید و اجازه دهید تا خشک شود. خمیر خشک شده را جدا کنید و لباس را بشویید.

جوش شیرین برای لکه

پاک کردن لکه های قدیمی با سرکه

نحوه پاک کردن لکه هایی که ثابت شده و کهنه هستند و با هیچ مواد شوینده ای پاک نمیشود این است که :دو قاشق غذا خوری پودر لباسشویی، سه قاشق غذا خوری سرکه و یک لیتر آب گرم را با هم مخلوط می کنیم و لکه را با آن شستشو می دهیم. این روشف روش قوی است که اگر در پاک کردن لکه موفق نبود روش های دیگر به سختی می توانند لکه ی روی لباس شما را از بین ببرند.

پرکربنات سدیم برای پاک کردن لکه های کهنه

محصولات زیادی در بازار به عنوان لکه بر اکسیژنه یا سفید کننده اکسیژنه وجود دارند که می توانید آنها را از فروشگاه های لوازم بهداشتی تهیه کنید. انواع پودری این محصولات را که حاوی کربنات پتاسیم و پرکربنات سدیم با درصد بالا هستند انتخاب کنید.

ظرف مناسبی با توجه به اندازه لباس یا ملحفه و... انتخاب کنید و این ظرف را با آب گرم پر کنید زیرا سفید کننده های اکسیژنه نیاز به آب گرم دارند تا عمل کنند. اندازه کافی آب بریزید تا لباس کاملا داخل آب غوطه ور شود.

از بین بردن لکه روی لباس

هر نوع از محصولات لکه بربه علت ترکیبات مختلف دستور خاصی برای استفاده دارند پس قبل از استفاده این دستورالعمل را به دقت بخوانید. سپس مقدار مناسب از ماده را داخل آب گرم بریزید و هم بزنید تا سریع تر حل شود.

قسمتی از لباس را که لک شده است داخل محلول بزنید و 30 دقیقه لباس را داخل آن قرار دهید.اگر می خواهید نتیجه بهتری بگیرید 5 تا 6 ساعت لباس را داخل محلول نگه دارید.

به منظور کاهش نیافتن فعالیت ماده شیمیایی سفید کننده در اثر خنک شدن تدریجی آب چند وقت یکبار کمی آب داغ به محلول اضافه کنید.

پس از محو شدن کامل لکه لباس را مانند همیشه بشویید و هنگام شستشو نیز کمی از پرکربنات سدیم را هم به آب اضافه کنید تا لکه های کهنه کامل پاک شود. اگر پس از شستن و آبکشی بخش هایی از لکه باقی ماند، دوباره از محلول سفید کننده اکسیژنه استفاده کنید.

رفع لکه بتادین

رفع لکه های قدیمی با توجه به نوع لکه

علاوه بر آنچه در بالا گفته شد، حالا به چند مورد از نوع لکه اشاره مستقیم خواهیم داشت تا در رفع آنها بهتر عمل کنید.

تمیز کردن لکه کهنه عرق روی لباس

برای تمیز کردن لکه کهنه عرق، با پشت قاشق سه عدد قرص بدون روکش آسپرین را پودر کنید و در نصف پیمانه آب ولرم حل کنید و سپس دو تا سه ساعت قسمت لک شده لباس را درون این محلول قرار داده و بعد آن را بشویید.

تمیز کردن لکه های کهنه خون لباس

بهترین ماده برای پاک کردن لکه های کهنه خون ماده ای است که برای ترد کردن گوشت در کبابی ها مورد استفاده قرار می گیرد زیرا ساختار پروتئینی را در هم می شکند. یک قاشق از این ماده را با دو قاشق آب مخلوط کنید و خمیر حاصل را روی لکه بمالید و پنج دقیقه صبر کنید سپس لباس را بشویید واگر تاثیر نداشت دوباره این کار را تکرار کنید و مدت بیشتری صبر کنید.

برای پاک کردن لکه های کهنه خون، لباس را با آب خیلی سرد خیس کنید و صابون را روی لکه بمالید سپس چند دقیقه صبر کنید و از فاصله زیاد روی لکه آب سرد بریزید و بعد لباس را بشویید.

لکه خون قدیمی روی لباس

رفع لکه های قدیمی چمن از روی لباس

برای تمیز کردن لکه های کهنه چمن، مقداری سرکه سفید را درون ظرفی بریزید و سی دقیقه قسمت لک شده لباس را داخل آن خیس دهید. میزان سرکه باید طوری باشد که لک در آن غوطه ور شود. سپس لباس را بشویید و اگر لکه وجود داشت قبل از خشک کردن لباس دوباره همین کارها را تکرار کنید.

تمیز کردن لکه های قدیمی جوهر از روی لباس

برای پاک کردن لکه کهنه جوهر، یک دستمال کاغذی زیر قسمت لک شده بگذارید و با اسپری موکه حاوی الکل است روی آن اسپری کنید و وقتی که هنوز خیس است لکه را با یک دستمال تمیز و سفید پاک کنید. چندین بار این کار را انجام دهید تا لکه کاملا پاک شود و بعد لباس را بشویید.

نحوه پاک کردن لکه های کهنه لباس با روش های طبیعی در خانه

3.9600
این مطلب مفید بود ؟471129
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /آ/ن.ح
1 نظر به ثبت رسیده است
وبگردی