نقش های پرویز پرستویی

نقش های به یادماندنی “پرویز پرستویی” + تصاویر

تاریخ انتشار : 3 تیر 1394کد مطلب : 16682زمان مطالعه : 4 دقیقه
“پرویز پرستویی” بازیگر پیشکسوت و محبوب سینما و تلویزیون کشورمان در کارنامه ی بازیگری خود چند شاه نقش دارد که در این یادداشت به مناسبت زادروزش دوم تیرماه آنها را مرور میکنیم.

پرویز پرستویی متولد دوم تیرماه 1334 است و به مناسبت زادروز این بازیگر توانمند کشورمان نقشهای شاه کار و به یادماندنی او را که برای همیشه در سینمای ایران ماندگار شده است را مرور کرده ایم.

آژانس شیشه ای – ابراهیم حاتمی کیا
پرویز پرستویی ، حبیب رضایی و ابراهیم حاتمی کیا
کاراکتر :حاج کاظم ،جانباز درد کشیده ی جنگ که حالا در یک آژانس هواپیمایی فریاد های فرو خفته رزمندگان هشت سال دفاع مقدس را بیرون می دهد.
خصوصیات نقش :بازی کاملا حسی و برونگرایانه و درک کامل پرستویی از موقعیت کاراکترش، نقشی را خلق کرد که تا همین امروز هم بخشی از وجود او را مال خود کرده است ؛ "حاج کاظم" جزو ماندگارترین های سینمای فارسی است.

بید مجنون – مجید مجیدی
پرویز پرستویی
کاراکتر :در نقش استاد دانشگاه که در کودکی نابینا شده و در میانسالی با عمل پیوند قرنیه دوباره بینا شده، او حضوری غافلگیر کننده و تاثیر گذار داشت که تماشاگر با تمام وجود آن را درک می کرد.
خصوصیات نقش :کاراکتر درونگرا ، شاکی و در عین حال ساکت فیلم (بید مجنون) که با استفاده از چشمانش حس را منتقل میکند در سکانس بالا رفتن مورچه از دیوار استثنایی است.

بیست – عبدالرضا کاهانی
پرویز پرستویی و مهتاب کرامتی
کاراکتر :سلیمانی، مالک رستورانی است که تا بیست روز آینده تعطیل می شود ، شخصیت وسواسی و مستبد و زورگو و در عین حال تنها که مناسب فضای یاس آور کار کاهانی است.
خصوصیات نقش :کاراکتر کم دیالوگ، کاهانی در عین اینکه دیالوگ کمی دارد، اما در پاره ای از سکانس ها برونگرایانه فریاد می زند او باید شخصیتی را ایفا کند که با نشانه های رفتاری نظیر؛ دائما مرتب کردن میز کارش، وسواس را نشان دهد.

لیلی با من است – کمال تبریزی
 

پرویز پرستویی

کاراکتر :صادق مشکینی فیلمبردار ترسویی است که در فضای پر از ستایش سالهای جنگ در رابطه با رزمندگان، مجبور به همراهی با کمالی(محمود عزیزی) در جبهه ها می شود، فیلم تبریزی جسورانه بود و خلق موقعیت های متضاد خنده ایجاد می کرد.
خصوصیات نقش :پرستویی باید کاراکتری را جان می داد که ترسش را باور کنیم و در عین حال به دستپاچه بودنش بخندیم. او در نقش مشکینی در پاره ای از سکانس ها مستقیما با مخاطب روبرو میشد، کار سهل و ممتنعی که پرستویی از عهده ی آن خوب بر آمد.

مرد عوضی – محمدرضا هنرمند
پرویز پرستویی ، فاطمه معتمدآریا و افسانه بایگان
کاراکتر :داریوش جم، مخترع و مدیر عامل کارخانه ی تولید پودر شوینده که طی اتفاقاتی عجیب و غریب و در فضایی فانتزی دچار تحول می شود، البته نه تحول درونی ،تحولی انضمامی و از بیرون تزریق شده. 
خصوصیات نقش :کاراکتر سختی بود که در فضای کمدی کار خیلی به چشم نیامد. پرستویی باید دوروی سکه یک مدیر عامل را نشان می داد؛ رویی مستبد و منفعت طلب، روی دیگر؛ وظیفه شناس و اهل تعامل ،در ضمن در دوگانه ی بایگان و معتمد آریا هم تنگنای کمیک ظریفی داشت.

مارمولک – کمال تبریزی
پرویز پرستویی
 
کاراکتر :جایگاه رضا مارمولک را می توان هم وزن حاج کاظم دانست، مطمئنا این دو نقش در کارنامه ی پرستویی جایگاه ویژه ای دارد ،رضا مارمولک زندانی فراری که در پوشش یک روحانی محبوب مردم می شود ، فیلم اگر از پرده پایین کشیده نمیشد، رکورد فروش را مال خود می کرد.
خصوصیات نقش :نقش دو گانه ای بود در جایی پرستویی رضا مارمولک خلافکار بودو لحن و بازی خاص می طلبید، در جایی دیگر او یک روحانی بود که مردم به سرش قسم می خوردند ، کاراکتری که در عین کمیک بودن دراماتیک شده بود.

کتاب قانون – مازیار میری
پرویز پرستویی
کاراکتر :مهندس رحمان توانا کارمند عالی رتبه ی دولتی در یک سفر کاری به لبنان می رود و به دختری مسیحی دل می بازد جالب اینجاست که رحمان توانا از پیشینه ی مذهبی بر خوردار است و در خانواده ای کاملا مذهبی رشد کرده است، حال او با این انتخاب در موقعیت خاصی قرار می گیرد.
خصوصیات نقش :مذهبی بودن و در عین حال متفاوت رفتار کردن دوگانگی ظریفی داشته که پرستویی موفق شده در فیلم کم ستاره ی کتاب قانون به خوبی از پس آن بر آید بار بازیگری فیلم را به دوش بکشد.
پی نوشت :کارنامه ی پرستویی آثار چشمگیری دیگری هم داشت. نظیر :موج مرده ،که چون کاراکترهای مشابه اش را در فهرست داشتیم ذکر نکردیم ، آثاری هم بودند که خیلی کیفیت بالایی نداشتند نظیر :عزیزم من کوک نیستم، آن ها را هم در فهرست نگذاشتیم.از آثار متاخر پرستویی هم فیلم قابل ذکری نبود.
آثاری نظیر :دو ، میهمان داریم و امروز، که در هر سه اثر نام برده پرستویی کیفیت قابل ملاحضه ای ندارد ، آشپز باشی و زیر تیغ، هم که جزو مجموعه های نمایشی تلویزیون هستند در این فهرست جای نمی گیرند.

به نام پدر – ابراهیم حاتمی کیا
پرویز پرستویی
کاراکتر :در فیلم ملودرام حاتمی کیا که به تبعات جنگ می پرداخت ،پرستویی ایفاگر نقش مهندس شفیعی است، او مهندس اکتشاف معدن است و به خاطر مشکلی که برای دختر باستان شناسش پیش می آید به گروهان کشف مین می پیوندد.
خصوصیات نقش :همان حاج کاظم آژانس شیشه ای، یا همان رزمنده ی گوشه گیر دور از اجتماع، که آوار نامهربانی ها را تاب نمی آورد فوران می کند، عصبیت ، برونگرایی از بارزترین خصوصیات نقش است.

پرویز پرستویی ، نقش های به یادماندنی پرویز پرستویی + تصاویر

3.67
این مطلب مفید بود ؟52
برگرفته از برترینها - / ک
وبگردی