نماد جنسی در خالکوبی
رواج تاتو و خالکوبی در میان ورزشکاران و هنرمندان باعث گسترش بیشتر در میان مردم عادی شده تا حدی که برای داشتن مدل خالکوبی افراد مشهور حاضر هستند هزینه های هنگفتی را تقبل کنند.خالکوبی های سه بعدی ، جنسی و نمادها مد جدید این روزهای تاتو است.

خالکوبی و عوارض بسیار آن برای بدن

این روزها داشتن تاتو و خالکوبی آنقدر عادی شده که اغلب افراد آن را یکی از تزئینات بدن دانسته و برای دستیابی به نقش و نگار دلخواه خود حاضر به پرداخت قیمت های هنگفتی هستند در حالیکه از عواقب آن آکاهی چندانی ندارند.

تا چند سال گذشته خالکوبی ها با رنگ های سیاه انجام می شد این روزها اما طیف وسیعی از رنگ هایی که گفته می شوند رنگ طبیعی هستند، برای خالکوبی استفاده می شود و فرد متقاضی خالکوبی می تواند نقش و نگار رنگینی را در بدن خود ترسیم کند.
 
قیمت پایین سوزن ها که از 250تومان شروع می شود و رنگ های متنوع استفاده شده در تاتو، باعث شده تا روزبه روز به مشتریان این به اصطلاح عمل زیبایی افزوده شود. اما با وجود تمام هشدارهایی که درخصوص انتقال چندین نوع بیماری به وسیله تاتو داده شده همچنان شاهد رونق این کار در سالن های زیبایی هستیم.
 
 براساس اعلام اداره بهداشت وزارت بهداشت آرایشگران نمی توانند اقدام به انجام تاتو کنند و این کار حتما باید تحت نظر پزشک انجام شود چرا که تاتو کاربردهای پزشکی در زمینه پوشاندن و از میان بردن نقایص مختلف مانند نقایص مادرزادی یا اکتسابی دارد که دلیل خوبی برای سپردن آن به دست پزشکان است.
 
 
تاتو سه بعدی

چه افرادی سراغ خالکوبی میروند؟

 
جوانانی که بحران هویت دارند به سراغ خالکوبی می روند!
 
یکی از دلایل گسترش خالکوبی٬ استفاده ی ورزشکاران و بازیگران مشهور از این نوع آرایش است که به شدت در گسترش آن تاثیر گذارخواهد بود. همین امر سبب شده است تا این مد دردناک میان مردم همه گیرشود
 
محمد حبیبی رفتارشناس و آسیب شناس اجتماعی تاکید می کند:رواج خالکوبی به یک مد جهانی تبدیل شده است و حتی نمادهای آن در بین ورزشکاران و هنرمندان مشهور جهان دیده میشود. وی با بیان اینکه٬ خالکوبی از دیدگاه دین اسلام عمل مقبوحی است که باعث آسیب بدن میشود٬ افزود:انجام خالکوبی غالبا مربوط به دوره جوانی است٬ اصولا جوانانی که با بحران هویت مواجه هستند برای ابراز هویت و نیاز اجتماعی شدن به این پدیده روی می آورند.
 
 رفتارشناس و آسیب شناس اجتماعی با تآکید بر اینکه٬ جوانان ما باید با هویت دینی و ملی کشورشان آشنا شوند٬ می افزاید:یکی از دلایل گسترش خالکوبی٬ استفاده ی ورزشکاران و بازیگران مشهور از این نوع آرایش است که به شدت در گسترش آن تاثیر گذارخواهد بود. همین امر سبب شده است تا این مد دردناک میان مردم همه گیرشود.
 
 
 
 
خالکوبی کردن

نرخ انجام خالکوبی

چند می گیری تاتو کنی؟
 
امروزه خالکوبی یا تاتو بیشتر از اینکه توسط متخصصان پوست انجام شود در آرایشگاه ها و سالن های زیبایی رواج دارد. آنچه مسلم است اینکه بیشتر کسانی که این کار را انجام می دهند نه تنها مجوز قانونی از وزارت بهداشت ندارند بلکه به صورت تجربی و در آموزشگاه های خصوصی چگونگی انجام تاتو را فرا گرفته اند و حالا به صورت مجزا اقدام به تاتو و خالکوبی می کنند که نتایج آن در بیشتر مواقع ایجاد حساسیت های پوستی در اثر خالکوبی و استفاده از رنگ های شیمیایی است. انتقال بیماری های واگیردار پوستی و خونی به دلیل استفاده از وسایل مشترک کمترین آسیب هایی است که به فرد وارد می شود.
وسایل انجام تاتو این روزها در اکثر مغازه های تجهیزات پزشکی خیابان ولیعصر به فروش می رسد وسایلی که گفته می شود به صورت قاچاق از آلمان و تایلند وارد کشور می شود.
 
اعظم. ف مسئول یکی از آرایشگاه های شرق تهران می گوید:بیشتر مشتریان تاتو این روزها 18تا 40سال دارند و بیشترین تاتو که در آرایشگاه های زنانه انجام می شود تاتوی ابرو، چشم و لب است و در مرحله بعد تاتوهایی است که روی بدن ترسیم می شود. به گفته وی قیمت تاتو در محله های مختلف شهر متفاوت است.
انجام یک خالکوبی به ابعاد یک در 2سانت از 150هزار تومان در جنوب شهر شروع می شود و به بالای 500هزار تومان در مناطق شمالی شهر می رسد. این تاتو اگر تک رنگ و مشکی باشد ارزان تر است و اگر از رنگ های متعدد استفاده شود گران تر می شود.
 
محل تاتو هم در قیمت ها بی تأثیر نیست، تاتو هر چقدر ظریف تر باشد و منطقه وسیع تری را دربر بگیرد مثل تاتوی کامل کمر و کتف قیمتی معادل 4تا 18میلیون تومان دارد. طرح های خاص هم اگر بدون شابلون و با هنر دست تاتوکار روی بدن ترسیم شود به صورت توافقی با مشتری هزینه دریافت می شود. این هزینه ها در حالی پرداخت می شود که یک قوطی 50گرمی رنگ تاتو 80هزار تومان خریداری می شود و معمولا برای تاتوهای کوچک برای 80تا 90تاتو را جواب می دهد.
اما نکته تأسف بار ماجرا آنجاست که اکثر افرادی که اقدام به تاتو می کنند چند سال بعد از این کار خود پشیمان شده و درصدد پاک کردن این نقش و نگار می افتند که پاک کردن تاتو با لیرز بهترین راه برای از بین بردن این نقش و نگارهاست و هزینه ای معادل 70هزار تومان تا 2میلیون تومان دارد.
 
خالکوبی؛ بستری برای انواع بیماری ها
 
 احمد فلاح متخصص بیماریهای عفونی در مورد خطرات انجام خالکوبی بر روی سلامت میگوید:در خالکوبی سوزن مستقیم به پوست و عمق بافت فرو میرود که به راحتی میتواند ویروس یا میکروب را وارد بدن کند . به گفته وی جوانانی که به خالکوبی به ویژه به شیوه سنتی مبادرت میورزند٬ بستری برای ابتلای خود به انواع بیماریها از را فراهم میکنند. وی تأکید میکند که در صورت آلوده بودن سوزنها و محیطی که خالکوبی درآن انجام میشود به راحتی امکان انتقال ویروس ایدز و هپاتیت وجود دارد.
 
وقتی به نقش های خالکوبی توجه میکنیم نقشهایی با پیام خشونت و پیامهای جنسی و را رو به گسترش مییابیم و در مجموع آنچه نگرانکننده است بروز بحران های اجتماعی٬ رخ نمایی این بحران ها درجای جای کنش افراد٬ وضعیت خشونت جنسی و بحرانهای مرتبط با آن است
 
 این متخصص بیماریهای عفونی می افزاید:پوسته پوسته شدن٬ سفت شدن پوست٬ خارش و تورم از عوارض خالکوبی است و معمولابه راحتی نمیتوان جای خالکوبی را در موقعی که فرد پشیمان شود پاک کرد. وی در مورد راهکارهای از بین بردن جای خالکوبی میگوید:از آنجایی که ماده رنگ بری برای خالکوبی در کشور موجود نیست. متخصصان پوست یا جراحان پلاستیک با استفاده از لیزر بسته به نوع خالکوبی و عمق آن سعی میکنند تا جای خالکوبی را محو کنند.
 
تبعات بهداشتی خالکوبی در زیر زمین ها!
 
شیوا دولت آبادی روانشناس و استاد دانشگاه معتقد است:خالکوبی به عنوان ابزاری برای ترسیم و نشان دادن باورها٬ اعتقادات٬ ویژگیهای سنتی و فرقهای در میان قبایل وطوایف برای اثبات وجود و ماهیت٬ امروز معنای خود را از دست داده است و موج جدید خالکوبی که امروزه در میان طبقه جوان رایج شده است بیشتر به صورت پیروی از مد خود را نشان میدهد . در گذشته تصاویر و کلماتی که در میان جماعتی خاص خالکوبی میشد نشانهای از تعلق به جمع بودند٬ اما در دهه های اخیر در سراسر جهان گرایش به خالکوبی به عنوان یک پدیده «مدگرایی» است تا جایی که شاهد تولید برچسبهایی به جای خالکوبیهای زیرپوست هستیم که ماندگار نیستند و با توجه به مد روز تغییر میکنند.
 
سعید خراطها مردمشناس و آسیب شناس اجتماعی نیز در این رابطه اظهار می کند:وقتی به نقش های خالکوبی توجه میکنیم نقشهایی با پیام خشونت و پیامهای جنسی و را رو به گسترش مییابیم و در مجموع آنچه نگرانکننده است بروز بحران های اجتماعی٬ رخ نمایی این بحران ها درجای جای کنش افراد٬ وضعیت خشونت جنسی و بحرانهای مرتبط با آن است. وی همچنین می افزاید:خیلی از خالکوبیها تحت شرایط ویژه روحی٬ روانی و در موقعیت اجتماعی خاص ایجاد میشوند و پس از عبور از آن موقعیت٬ کارکرد خود را از دست میدهند و برای فرد به یک ضایعه و عارضه تبدیل میشوند.
 
به نظر می رسد در این رابطه باید علاوه بر اطلاع رسانی و افزایش آگاهی جوانان از عوارض این پدیده شوم٬ به جای برخوردهای سلبی و برانگیختن حساسیت جوانان با یک راهکار فرهنگی به استقبالش رفت. راهکاری که اگر هرچه زودتر اندیشیده نشود٬ می تواند پیامدهای مخربی را در پی داشته باشد.

 

نماد جنسی در خالکوبی های امروزی

3.789
این مطلب مفید بود ؟6623
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از تبیان و همشهری-/ف
برچسب : تاتو
وبگردی