نوازش روحی
نوازش روحی همسر باعث ایجاد صمیمیت بیشتری در رابطه می شود و همچنین رضایت زوجین را از زندگی مشترک افزایش می دهد.

درباره نوازش روحی و روانی همسر چه می دانید؟

وقتی زن و مرد در زندگی مشترک خود فضای روانی امن و راحتی را در اطراف خود حس می کنند،می توانند بدون ترس و واهمه از تبعات سخنان خود به راحتی با همسر خود گفتگو کنند و حس کنند که همسرشان تنها فردی است که می تواند به خوبی درکشان کند و تکیه گاه امنی برایشان باشد توانسته اند به نوعی روح و روان همدیگر را نوازش کنند.

زوج ها بیشتر اوقات نوازش های روحی و روانی را به نوازش های جسمی ترجیح می دهند چون با این نوازش ها حس می کنند فهمیده شده اند و احساس نزدیک بودن و صمیمیت بیشتری می کنند که همین مسأله می تواند باعث افزایش رضایت از زندگی مشترک در زوج ها شود.

نوازش روحی زوجین علت رضایت از زندگی و خوشبختی واقعی

نوازش همسر

هنر نوازش روحی عاطفی همسر

نوازش روحی زوجین چیست و چگونه باید آن را به وجود آورد؟

برای داشتن یک نوازش روحی و روانی خوب و مؤثر در زندگی مشترک،زن و مرد باید بتوانند:

  • به راحتی و بدون نگرانی از دلهره ها،ترس ها و نگرانی هایش با همسر خود صحبت کند و همسر هم به خوبی به حرفهایش گوش کند.
  • به راحتی درباره ی استرس ها،تنش ها و فشارهای روانی روزمره خود با همسرش صحبت کند.
  • از دردها و آسیب های گذشته،کودکی و نوجوانی اش به راحتی و بدون ترس از قضاوت شدن با همسرش حرف بزند و همسر نیز با او همدلی کند.
  • بتواند به سهولت خواسته ها،نیازها و درخواست هایش را با همسرش مطرح کند و همسر نیز برخورد مناسب نشان داده و در حد توانش آنها رابرآورده کند.
  • بتواند بدون ترس و نگرانی دلخوری ها و انتقادهای بجا و سازنده خود را از همسرش با او مطرح کند و همسر نیز خود را به جای او قرار دهد و از دریچه او به ماجرا نگاه کند و برخوردی منطقی داشته باشد.

درک همسر

دوستی با همسر و نوازش روحی در رابطه

نوازش روحی و جسمی از بایدها در زندگی مشترک

نوازش های جسمی نوعی نوازش هستند که در افزایش صمیمیت زوج ها،ارضا نیازهای عاطفی،افزایش حس علاقه و محبت و کشش،آرامش بخشی و ایجاد حس امنیت آنها تأثیر قابل توجهی دارند.

وقتی نوازش های جسمی با محبت همراه باشند،مورد دلخواه و هماهنگ با اولویت های همسر باشد و بطور مرتب و با خلاقیت اتفاق بیفتند می تواند تأثیرات مثبت عمیق تری بگذارد.

محبت به همسر

نوازش روحی زناشویی چیست؟

به جز نوازش روحی، نوازش جسمی نیز برای آرامش بخشی لازم است

بوسیدن،در آغوش گرفتن،گرفتن دستها،نوازش و لمس صورت و موها و پشت و ماساژ دادن آرامشبخش همسر،همگی از انواع نوازش های جسمانی هستند.

بکار بردن خلاقانه و متنوع این نوازش ها می تواند روشی برای ابراز محبت و عشق به همسر باشد،احساس امنیت و حمایت شدن را به او بدهد و در مواقعی حتی مقدمه یک رابطه جنسی باشد و به رابطه جنسی مطلوب ختم شود. 

 

نویسنده :خانم دکتر ندا رحیمی متخصص روانشناسی / @drnedarahimi

هنر نوازش کردن در روابط زن و شوهر

4.323
این مطلب مفید بود ؟203
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /آ
وبگردی