کاربرد نوشابه
نوشابه جدا از اینکه نوشیدنی لذیذ ولی مضر برای بدن و دندان هاست کاربردهای دیگری برای نظافت و تمیزکاری در خانه داری دارد.

کاربرد نوشابه، از جرم گیری سرویس بهداشتی تا لکه بری لباس

نوشابه نوشیدنی پرطرفداری است که برای سلامت دندان و استخوان بسیار مضر است و می تواند زمینه ساز چاقی، دیابت، بیماری های قلبی- عروقی و... شود اما با همه این مضرات باز هم مردم آن را مصرف می کنند .

شاید اگر بدانید این نوشیدنی چه کاربردهای عجیب و غیرخوراکی دارد بتوانید مضرات آن را دریابید و دیگر مصرف نکنید.

نوشابه از زمان قدیم در کشورهای مختلف به فروش می رسد و به عنوان نوشیدنی در خیلی از رستوران ها کنار غذا مصرف می شود. نوشابه علاوه بر استفاده کنار غذا کاربردهای غیر خوراکی زیادی هم دارد که در این بخش از نکات خانه داری نمناک به آنها خواهیم پرداخت.

کاربرد نوشابه

نوشابه چه کاربردهایی دارد؟ 

شناخت کاربردهای عجیب و غیرخوراکی نوشابه برای تمیز کردن انواع لکه ها

از بین برنده لکه چربی لباس ها

چربی ها لکه های مقاومی هستند که به سختی از بین می روند . در برخی مواقع لکه های چربی با شستشو نیز از بین نمی رود.

پس لازم است هنگام شستشو لباس ها در ماشین لباسشویی، یک لیوان نوشابه را قبل از پودر لباسشویی در مخزن بریزید تا از شر لکه چربی رها شوید زیرا اسیدکربنیک و اسیدفسفریک موجود در این نوشیدنی عامل لکه بری هستند.

نوشابه، تمیز کننده سپر اتومبیل

برای برق انداختن سپر اتومبیل می توانید از نوشابه استفاده کنید زیرا هیچ ماده ای مانند نوشابه سپر اتومبیل را برق نمی اندازد.

شستن ماشین

کاربرد نوشابه برای اتومبیل

کاربردهای عجیب و غریب نوشابه 

نوشابه، نابود کننده حشرات

با مقداری نوشابه می توانید تله ای برای پشه ها و مگس ها بسازید. به این صورت که کمی نوشابه را در بطری بریزید و زیر درختان قرار دهید خواهید دید در عرض 30 ثانیه حشرات خیلی زود به طرف آن می روند و به سمت شما نمی آیند.

جدا کردن پیچ و مهره های زنگ زده با نوشابه

اگر باز کردن پیچ و مهره زنگ زده برای شما دشوار است ، مقداری نوشابه را در یک ظرف بریزید و 15 دقیقه پیچ و مهره ها را در آن بگذارید تا جدا شوند.

پیچ و مهره

کاربرد نوشابه برای فلزهای زنگ زده

کاربردهای فوق العاده جالب نوشابه 

رهایی از موش ها با نوشابه

موش ها جانورانی هستند که موجب انتقال بیماری ها می شوند پس از این رو برای رهایی از شر موش ها باید چاره ای اندیشید . شاید برایتان جالب باشد که بدانید موش ها عاشق نوشابه هستند.

و به این دلیل که بدن آنها قادر به دفع گاز کربنیک نوشابه نیست این نوشیدنی آنها را بیمار و چاق می کند و منجر به مرگشان می شود بنابراین در چند نقطه از منزلتان ظرف نوشابه قرار دهید تا موش ها از بین بروند.

برق انداختن مس و نقره با نوشابه

برای برق انداختن ظروف مسی ، مات شده و جلا از دست داده، مقداری نوشابه را روی پارچه بریزید و روی وسایل مسی بکشید و سپس آبکشی کنید و با پارچه ای تمیز، خشک نمایید. ظروف و زیورآلات نقره را نیزچند دقیقه در نوشابه خیس کنید و با آب و صابون بشویید و سپس آبکشی و خشک کنید تا به خوبی برق بزند.

تمیز کردن مس

کاربرد نوشابه برای شستن ظروف

کاربرد نوشابه در خانه داری

جدا کردن آدامس از سطوح مختلف با نوشابه

برای جدا کردن آدامس چسبیده به موها، روی فرش، دیوار و... نوشابه می تواند یک راه حل آسان باشد. به طوریکه باید لباس را در ظرف نوشابه خیس کرد تا آدامس جدا شود.

زدودن بخار آب را از روی شیشه یخ زده ی جلوی اتومبیل

نوشابه بخار آب را از روی شیشه یخ زده ی جلوی اتومبیل پاک می کند.

تمیز کردن فساد قطبهای باتری اتومبیل

نوشابه می تواند فساد قطبهای باتری اتومبیل را تمیز کند برای این کار یک قوطی نوشابه را روی قطبها بریزید تا با غلیان کردن، آن را تمیز کند.

برای پختن گوشت ران آبدار

برای پختن گوشت ران آبدار ، گوشت را لای کاغذ آلومینیوم بپیچید و داخل ماهی تابه که پر از نوشابه است قرار دهید تا بپزد. سی دقیقه قبل از پخت، کاغذ آلومینیوم را باز کنید، و آب گوشت را با نوشابه داخل ماهی تابه مخلوط کنید تا یک بتوانید یک سس قهوه ای بی نظیر درست کنید.

نوشابه و جرم کتری

کاربرد نوشابه در آشپزی و غذا

کاربرد نوشابه برای نظافت و بهداشت

تمیز کردن قابلمه سوخته با نوشابه

برای جدا کردن بی درد سر سوختگی های قابلمه ، نوشابه را در قابلمه سوخته بریزید و با حرارت ملایم 20 دقیقه حرارت دهید. سپس آن را بشویید اما اگر بازهم سوختگی ها پا برجا بود مقداری نوشابه در ظرف بریزید و به مدت یک شب بگذارید بماند تا سوختگی به راحتی جدا شود.

نظافت سرویس بهداشتی با نوشابه

برای نظافت سرویس بهداشتی به جای مواد شیمیایی و خطر ناک یک بطری کوچک نوشابه را روی سرویس بهداشتی بریزید واجازه دهید یک ساعت بماند و سپس آن را شستشو دهید این روش به محیط زیست نیزآسیب نمی رساند .اسیدفسفریک موجود در نوشابه روی رسوبات آلوده اثر می گذارد.

شستن توالت

کاربرد نوشابه برای تمیزکردن سرویس بهداشتی

کاربرد نوشابه برای تمیزکاری خانه

پاک کردن لکه خون با نوشابه

نوشابه قابلیت پاک کردن لکه خون از روی لباس را دارد فقط کافی است قبل از شستن لباس مقداری نوشابه بر روی لکه خون بریزید و 5 دقیقه صبر کنید و سپس با پودر لباسشویی لباس را بشویید.

از نوشابه برای از بین بردن لکه خون از روی آسفالت نیز استفاده می کنند . مامورین پلیس راه دو گالن نوشابه در صندوق عقب ماشینشان دارند تا در صورت تصادف رانندگی، خون را با کمک آن از جاده پاک کند.

برق انداختن شیشه با نوشابه

اسیدفسفریک نوشابه خیلی سریع لکه های مختلف و آلودگی روی سطوح شیشه ای را تمیز می کند تنها کافیست مقداری نوشابه روی شیشه اسپری و با اسفنج تمیز کنید و سپس با آب و صابون، آن را بشویید.

شستن شیشه

کاربرد نوشابه برای از بین بردن لکه های شیشه

کاربردهای خانگی یک بطری نوشابه 

برق انداختن وسایل آهنی زنگ زده با نوشابه

نوشابه می تواند وسایل آهنی زنگ زده، را کاملا تمیز کند و جلا دهد با این روش که باید وسایل آهنی زنگ زده را 24 ساعت در نوشابه بخیسانید و سپس وسیله را با آب بشویید و فورا خشک کنید. نوشابه می تواند لکه های زنگ را از سپر آب کرم کاری شده اتومبیل جدا کند بدین طریق که سپر را با یک تکه کاغذ (فویل) آلومینیوم مچاله شده آغشته به نوشابه بسایید.

از بین بردن لکه روغن ماشین با نوشابه

برای از بین بردن لکه روغن ماشین از روی زمین یک بطری نوشابه را روی زمین بریزید و اجازه دهید کمی بماندسپس لکه را بشویید.

پاک کردن جوهر از روی فرش با نوشابه

برای پاک کردن اثر جوهر از روی فرش و موکت ، مقداری نوشابه را روی لکه بریزید و بگذارید 10 دقیقه بماند تا خشک شود سپس روی آن را جارو برقی بکشید مطمئن باشید چیزی مانند نوشابه اثر جوهر را از فرش و موکت پاک نمی کند!

تمیزکننده استخر

با چند لیتر نوشابه می توانید کف استخرتان را به خوبی تمیز و براق کنید و جرمهایش را از بین ببرید کافیست درون استخر نوشابه بریزید و صبر کنید تا نوشابه اثر خود را بگذارد.

استخر شنا

کاربرد نوشابه برای تمیز کزدن استخر

کاربردهای متفاوت نوشابه 

حذف رنگ از روی مبلمان و سایر سطوح 

اگر هنگام رنگ آمیزی مبلمان به طور ناخواسته به نقاطی از آن رنگ پاشید می توانید با استفاده از یک حوله خیس شده با نوشابه به راحتی رنگ ناخواسته مورد نظر را پاک کنید.

تبدیل کردن موهای فر به صاف

موهای فر خود را با نوشابه بشویید، تا موهای تان صاف شود البته پس از شستن مو با نوشابه آن را با آب حتما بشویید.

رهایی از بوی بد

نوشابه ها خاصیت جذب بو دارند پس با ریختن نوشابه سیاه در مکانی که از آن بوی بد خارج می شود، می توانید آن بو را نابود کنید. اگر نوشابه را در باز درون یخچال خانه خود قرار دهید بوهای حاصل از مواد غذایی را جذب می کند.

بوی نوشابه

بهترین کاربردهای نوشابه 

کاربرد و استفاده های جالب نوشابه 

نوشابه در خدمت باغبانی

هر هفته مقداری نوشابه را به کمپوست گیاهی خود اضافه کنید، تا رشد گیاهان به دلیل به وجود آمدن میکرو اورگانیسم ها بیشتری در خاک بهتر شود.

برق انداختن سکه های قدیمی

با ریختن سکه ها درون یک ظرف پر از نوشابه سیاه آنها را برق بیندازید و دیگر نگران کهنه و کدر شدن سکه های خود نباشید.

رهایی از شر کک های درون موی سر

مالش دادن موی سر با نوشابه باعث فراری دادن کک های روی موی سر می شود. البته بعد از چند دقیقه موی سرتان را به خوبی با آب بشویید.

رفع کک مو

کاربرد نوشابه برای موهایی سالم تر

کاربرد نوشابه سیاه در زندگی روزمره

رهایی از درد حاصل از گزیدگی نیش حیوانات

نوشابه های سیاه به دلیل داشتن مواد شیمیایی درد حاصل از نیش خوردن خنثی می کند پس هنگامی که توسط زنبور عسل و یا عروس دریایی نیش خورده اید، به وحشت نیافتید و به سراغ نوشابه روید.

خاصیت رنگ بری

برای رنگ بری موهای تازه رنگ شده می توانید از این نوشیدنی سیاه استفاده کنید. وقتی که رنگ موهای تان رنگ دلخواهتان نشده می توانید با استفاده از نوشابه رنگ مویتان را پاک کنید اما تا زمانی که از رنگ کردن موهای تان زمان زیادی نگذشته باشد.

تمیز کننده پنجره ها

نوشابه های سیاه قدرت خوبی برای تمیز کردن پنجره ها دارند . شما می توانید یک پنجره فوق العاده تمیز با وجود اسید ستریک در درون نوشابه ها داشته باشید. 

 

کاربردهای شگفت انگیز نوشابه گازدار در خانه + آموزش

4.6145
این مطلب مفید بود ؟13411
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /آ
وبگردی