نمناک سرگرمیآیا میدانید نوک زبونمه ها! چرا حرف نوک زبونمون گیر می کنه؟
نوک زبونمه ، تحقیق درباره علت نوک زبونمه
نوک زبونمه یا پدیده زبان مشکلی است که برای همه به وجود می آید که محققان علت این مشکل و روش جلوگیری از این پدیده را کشف کردند.

نوک زبونمه ها ولی نمیتونم بگم؛ نکته هایی درباره پدیده زبان

آیا تا به حال برای شما سوال شده که پاسخ آن را می دانید، اما بخواهید تلاش کنید برای پیدا کردن پاسخ درست؟آه، من می دانستم ممکن است بگویید یا می دانم که با ب شروع می شود.این حسی است که همه ما با آن آشنا هستیم و معلوم می شود که این یک جمله مشترک ،یک اسم دارد این به عنوان پدیده نوک زبان شناخته می شود.

روانشناسان این پدیده را به عنوان یک احساس که ناشی از عدم توانایی موقت برای بازیابی اطلاعات از حافظه است، تعریف می کنند. حتی اگر شما فکر می کنید که پاسخ را می دانید، به نظر می رسد اطلاعات گمراه کننده ای در خارج از ذهن شما قرار گرفته است.

این احساس در آن هنگام می تواند نا امید کننده باشد، اما یکی از پیشرفت های این است که به پژوهشگران امکان می دهد جنبه های مختلف حافظه را تجزیه و تحلیل کنند که نتایج آن را در ادامه این بخش از نمناک آورده ایم.

نوک زبونمه

مشکل نوک زبونمه یا پدیده زبان

کشف محققان در مورد گیر کردن حرف نوک زبان و مشکل نوک زبونمه

برخی از چیزهای جالبی که محققان در موردش کشف کرده اند:

پدیده نوک زبان جهانی است، نظرسنجی ها نشان می دهد که حدود 90 درصد از سخنرانان با زبان های مختلف از سراسر جهان، لحظاتی به نظر می رسد که حافظه آنها غیر قابل دسترس شده است این لحظات اغلب اتفاق می افتد و با سن افزایش می یابد.

جوانان معمولا یک بار در هفته این اتفاق برایشان می افتد، در حالی که افراد مسن تر ممکن است یک بار در هر روز برایشان رخ دهد. مردم اغلب بخش هایی از اطلاعات را به یاد می آورند برای مثال، آنها ممکن است کلماتی را به خاطر بسپارند، کلمه ای که جستجو می کنند، با چه چیزی شروع می شود یا تعداد هجاهای کلمه را.

چرا چیزی نوک زبونمون گیر می کنه؟ چرا مردم پدیده نوک زبان را تجربه می کنند؟

زبان، فرآیند بسیار پیچیده ای است. اغلب اوقات این فرآیند به زحمت انجام می شود و ما به سختی به آن فکر می کنیم ما به چیزی که فکر می کنیم، مغز کلمات را نمایش می دهد، و ما آنچه در ذهن ما داریم را می گوییم اما به این دلیل که این فرایند بسیار پیچیده است، هر چیزی می توانند نادرست اتفاق بیافتد، از جمله نوک زبان.

هنگامی که این اتفاق می افتد، ممکن است احساس کنید که اطلاعاتتان در خارج از درک شما وجود دارد. شما می دانید که این اطلاعات را می دانید، اما به نظر می رسد موقتا در پشت نوعی دیوار آجری روانی قفل شده است ، هنگامی که چیزی که در نهایت باعث بازیابی حافظه میشود یا هنگامی که شخص دیگری اطلاعات مورد نظر را بگوید، تسکین این احساسات ناامیدی قابل لمس می شود.

علت گرفتن نوک زبان

کشف علت نوک زبونمه

چرا این اتفاق می افتد؟

محققان معتقدند که تعدادی از عوامل ممکن است در این مسئله نقش داشته باشند، اگر چه فرآیندهای دقیقی کاملا مشخص نیست به عنوان مثال، پدیده نوک زبان در زمانی که خسته هستیم، بیشتر احتمال دارد که اتفاق بیفتد، به عنوان مثال، اگر چه ویژگی های دیگر حافظه مانند چگونگی رمزگذاری اطلاعات و حضور خاطرات تداخل نیز می تواند تاثیر بگذارد.

توضیحات فراشناختی برای این پدیده نشان می دهد که حالت نوک زبان در خدمت نوعی هشدار است مانند یک سیگنال هشدار دهنده در ماشین شما، آنها می توانند شما را به یک مشکل بالقوه ای که باید در نظر گرفته شود، هشدار دهند.

با توجه به این نظریه ها، لحظاتی که نوک زبان رخ می دهند، به خودی خود مشکل نیستند در عوض، آنها به شما هشدار می دهند که مشکلی با سیستم بازیابی وجود دارد و به شما اجازه می دهد که آن مسئله را اصلاح کنید. اگر شما قبل از امتحان یا ارائه، این تجربه را بارها تجربه کرده اید، بعدا می دانید که ممکن است لازم باشد اطلاعات خود را بیشتر مطالعه کنید، تا بتوانید آن را در حافظه خود بیشتر نگه دارید.

آیا می توانید هر کاری برای جلوگیری از پدیده نوک زبان (نوک زبونمه) انجام دهید؟

برخی از محققان دریافتند که حالت نوک زبانی ممکن است نقش تطبیقی در حافظه و فرایند یادگیری داشته باشد ، بعضی از مطالعات نشان داده اند افرادی که تجربه زبادی از نوک زبان را دارند، یادگیری آنها در آینده بیشتر خواهد شد.

این نشان می دهد که این لحظات ممکن است در رمزگذاری قوی تر حافظه به درد بخورد، به این ترتیب بازیابی آسان تری در آینده خواهند داشت با این حال، محققان دیگری متوجه شده اند که صرف وقت برای تلاش برای فراخوانی اطلاعاتی که به نظر می رسد بر روی نوک زبان شماست، در واقع می تواند مشکل ساز باشد.در حالی که ممکن است وسوسه شده باشید تا برای پیدا کردن پاسخ تلاش کنید، روانشناسان نشان دادند که هرچقدر زمان بیشتری صرف تلاش برای به یاد آوردن یک کلمه که در نوک زبانتان است را انجام دهید، بیشتر احتمال دارد که درباره این کلمه دوباره در آینده این اتفاق برایتان بیافتد.

جلوگیری از پدیده زبان

ارتباط مشکل نوک زبونمه با حافظه

هامپریز در مصاحبه با خبرگزاری های علمی اعلام کرد:شما در حال چرخش تایرهای خود در برف هستید.. خود را عمیق تر حفاری می کنید. هامپریز علاقه خاص خود را به موضوع درمییابد که از تجربه شخصی نیز برخوردار بود، کلمات خاصی را به طور مداوم مانند یک چالش باید به یاد بیاورد.

این کار می تواند فوق العاده خسته کننده باشد .می دانید که کلمه را می دانید، اما فقط نمی توانید آن را کاملا به یاد آورید، او به اخبار روزانه مک مستر توضیح داد. و هنگامی که کلمه را به یاد بیاورید، حس خوبی خواهید داشت و نمی توانید تصور کنید که آن را دوباره فراموش کنید اما دوباره این اتفاق می افتدبنابراین ما شروع به فکر کردن درباره مکانیسم هایی کردیم که ممکن است این پدیده را زیر پا گذاشته باشند.

آنچه که آنها متوجه شدند این بود که وقتی برای افراد یک بار حالت نوک زبان پیش می آید، در واقع این احتمال بیشتر خواهد بود که این بار بیشتر تلاش کند که این کلمه را به خاطر بسپارد.به جای یادگیری کلمه صحیح، به نظر می رسد افرادی که واقعا تلاش می کنند دوباره کلمه را یاد بگیرند، حالت نادرست آن را یاد می گیرند.

در این تحقیق، محققان از 30 سوال استفاده کردند که آنها نمی دانستند و یا پاسخ هایی را در نوک زبان خود داشتند ؛ برای پاسخگویی به این نوک زبان، شرکت کنندگان به طور تصادفی به گروههایی تبدیل شدند که 10 یا 30 ثانیه وقت داشتند تا پاسخ را بگویند. این روش دو روز بعد تکرار شد.

هومفریس می گوید، هرچقدر بیشتر شرکت کنندگان وقت صرف جملات نوک زبانی خود می گذاشتند، بیشتر احتمال داشت که آنها دوباره همین تجربه را کسب کنند. "وقت اضافی که مردم در تلاش برای غلبه بر این کلمه صرف می کنند، محققان به عنوان عمل نادرست آن را توصیف می کنند. به جای یادگیری کلمه صحیح، مردم کلمه اشتباه را یاد می گیرند.

در تحقیقی که در سال 2015 منتشر شد در مجله شناخت، آنگلو و هموفریس و متوجه شدند که تکرار پدیده نوک زبان ممکن است به علت یادگیری ضمنی که شامل یادگیری اطلاعات پیچیده در راه های جانبی به صورت بدون هیچ آگاهی است، اتفاق بیافتد.

تحقیق در مورد پدیده زبان

تحقیق و کشف علت مشکل نوک زبونمه

این تحقیقات چه معنایی دارند؟

این مطالعه کاربردی برای دانشجویان و مربیان مهم است ، در طول جلسه تحصیلی بعدی شما، تمرکز بر نگاه کردن به پاسخ های صحیح مهم است تا تلاش برای فراخوانی اطلاعات.برای معلمان، مطالعه جواب های صحیح پاسخ مناسب تری را برای دانش آموزان نشان داده تا به آنها اجازه داده شود خودشان را به یاد بیاورند.

چگونه می توان از پدیده نوک زبان در آینده جلوگیری کرد؟

تحقیقات منتشر شده توسط وارنر، دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه مک مستر، نشان می دهد که بهترین راه برای شکستن این چرخه این است که کلمه مدام با خودتان تکرار کنید یا به صورت صریح و یا با صدای بلند تکرار کنید. با توجه به هامفریس، این مرحله یک حافظه دیگری ایجاد می کند که به تاثیر منفی عمل قبلی کمک می کند.

خبر خوب این است در حالیکه نکات نوک زبان را آموخته اید و در حالی که این اتفاق تکرار می شود، یادگیری نادرست می تواند از طریق حل مسئله به صورت خودآموز یا با استفاده از نشانه هایی برای بازیابی اطلاعات، درست باشد.

اگر شما تا به حال از این پاسخ ها گریزان بوده اید و بعد به طور ناگهانی برایتان یاد آور میشود، اغلب هنگامی که شما حتی سعی در فکر کردن به آن نیستید، بنابراین شما پیپه نوک زبان یا لتولوجیکا را تجربه کرده اید.

جلوگیری از نوک زبونمه

مشکل گیر کردن حرف در نوک زبان 

یک جمله از وریول

پدیده نوک زبان می تواند یک ناراحتی و مشکل باشد، اما این را بدانید که لزوما نشانه ای از این نیست که حافظه شما مشکل دارد و رو به نزول است.این چنین تجربه ها رایج هستند و در اغلب موارد صرفا یک منبع ناامیدی و ناراحتی هستند البته گاهی اوقات می توانند جدی تر باشند، مثلا اگر در امتحان مهم یا در وسط یک نمایش مهم، چنین لحظاتی را تجربه کنید.

تحقیقات نشان می دهند که ریشه های پدیده نوک زبان ممکن است چند بعدی و مرتبط با علل مختلفی باشند ؛ ممکن است بیشتر در زمان خستگی این اتفاق برایتان رخ دهد، یا شاید خاطره تان از اطلاعات به سادگی ضعیف باشد.

مهم نیست که چه علتی دارد، تلاش برای به یاد آوردن بخش کوچکی از اطلاعات، در آینده ممکن است باعث شود این اتفاق بیشتر بریتان رخ دهد. به جای تلاش برای یادآوری، به سادگی دنبال پاسخ گشتن می تواند در واقع یک راه مفید تر برای حل تجربه نوک زبان بعدی شما باشد.

نوک زبونمه و نکاتی در مورد شناخت پدیده زبان

برگرفته از بخش سرگرمی /ن/ ز.ت
این مطلب مفید بود ؟ 5 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف