نمناک سرگرمیآیا میدانید دلیل بالا کشیدن پرده های هواپیما هنگام فرود چیست؟
هواپیما ، صنعت حمل و نقل
دلایل زیادی وجود دارد که ثابت می کند قبل از فرود، پرده های پنجره هواپیما حتما باید بالا باشد با ما باشید تا این دلایل را بخوانید.

دلیل بالا کشیدن پرده پنجره هواپیما هنگام فرود

صنعت حمل و نقل هوایی پیچیدگی های خاص خود را دارد، هواپیما ها هم نکات و موارد زیادی دارند که خیلی از ما هنگام خرید بلیط هواپیما وسوارشدن به هواپیما از آن خبر نداریم. در این قسمت با هم نگاهی خواهیم داشت به چند نکته از نکات جذاب تحت عنوان دانستنیهای هواپیمائی که نمی دانستید.

دلایل زیادی وجود دارد که ثابت می کند قبل از فرود، پرده های پنجره ها «حتما» باید بالا باشد.
این جمله را در زمان فرود از زبان مهمانداران بارها شنیده اید که:«قبل از فرود، لطفا اطمینان حاصل کنید که پرده های پنجره بالا هستند.» آیا دلیل این کار را می دانید؟
این کار فقط برای این نیست که شما در زمان فرود، دید بهتری به منظره ی بیرون داشته باشید. این سوال هم مثل خیلی از سوال های دیگری که در مورد قوانین هواپیما برای همه ی ما پیش آمده است، مربوط به ایمنی مسافران است؛ یعنی همان چیزی که کل صنعت حمل و نقلی به شایستگی به آن می بالد.

دانستنی های جالب هواپیما

نکاتی جالب در مورد هواپیما

دلایل زیادی وجود دارد که ثابت می کند باز کردن پرده ها، ایده ی خوبی است. دلیل اول این که، این کار باعث می شود که چشمان شما به سطح نور خارج از هواپیما عادت کند. اگر در ساعات روز پرواز می کنید، بالا بودن پرده ها باعث می شود زمانی که از کابین تاریک خارج می شوید، چشمان شما در برابر نور آفتاب اذیت نشود؛ و اگر شب پرواز می کنید، دید بهتری خواهید داشت. (به همین دلیل است که نور لامپ های کابین را در پروازهایی که شبانه انجام می شود، قبل از فرود کم می کنند.)
دوم، باز کردن پرده ها باعث می شود که خدمه ی کابین، دید بهتری به بیرون هواپیما داشته باشند. معمولا، صندلی های خدمه به سمت عقب برگردانده می شود تا در صورت بروز حادثه، به سرعت متوجه شرایط شوند.
هواپیما طوری طراحی و تست می شود که در صورت لزوم بتوان همه ی افراد داخل آن را طی 90 دقیقه از هواپیما خارج کرد. خدمه ی پرواز در طول آموزش یاد می گیرند که ایمنی هر اتفاقی که در خارج از هواپیما می افتد را ارزیابی کنند و برای این کار، باید بتوانند بیرون هواپیما را ببینند – درست مثل شما. در صورتی که چیزی نادرست به نظر برسد، مسافران حکم چشمان کمکی خدمه را دارند؛ بنابراین، اگر خواستید سوالی از آن ها بپرسید در انجام این کار تردید نکنید.
سوم، بالا نگه داشتن پرده ها به این معنی است که در صورت بروز هر اتفاقی که نیازمند ورود سرویس های اورژانسی به هواپیما است، آن ها می توانند به سرعت و به راحتی داخل هواپیما را ببیینند. و البته، اگر دود داخل کابین وجود داشته باشد، تابش نور بیشتر به داخل آن هم به داشتن دید بیشتر کمک می کند. در صورتی که لازم باشد به صورت اضطراری از هواپیما خارج شوید، بالا بودن پرده ها شرایط را برای شما و افراد اطراف شما ایمن تر می سازد.
مزایای دیگری نیز وجود دارد. زمانی که هواپیما در حال آماده شدن برای پرواز بعدی است، باز بودن همه ی پنجره ها به کنترل آسان تر بال های هواپیما کمک می کند تا هر نکته ی مشکوکی را به سرعت شناسایی کنند.
مزیت دیگری که کاملا بی ربط با ایمنی است آن است که باز بودن پرده ها در صورت لزوم، باعث راحت تر شدن کار تمیز کردن پنجره ها می شود – خواه این کار توسط یکی از کارکنان مسئول پاک کردن پنجره ها انجام شود، خواه توسط یکی از مهماندارانی که با یک دستمال به سرعت لکه های به جا مانده از انگشت های چسبناک کودکان بازیگوش را از روی پنجره باز می کند!

دانستنی های جالب هواپیما

چرا هواپیماها در هنگام برخواستن نور کابین را کم می کنند؟

کم کردن نوردرکابین و بالابردن پرده ی پنجره ها در هنگام برخواستن هواپیما از معیارهای استانداردهای ایمنی پرواز در هنگام بلند شدن و به زمین نشستن هستند، “حساس ترین لحظات هر پرواز” . ولی آنها چه هدفی را دنبال می کنند ؟ همان طور که مشخص است ، کم کردن نور کابین یک معیار ایمنی است که شما را برای خروج از محیط هواپیما آماده می کند.
در طول پرواز چشم مسافرها به نور عادت می کند و خروج از هواپیما و مواجه شدن ناگهانی با تاریکی محیط بیرون می تواند مشکل ساز باشد. بنابراین با خاموش کردن چراغ های داخل کابین قبل از فرود، مردمک چشم شما را به تاریکی عادت می دهند تا بعد از خروج از هواپیما در تاریکی مشکلی در دیدتان نداشته باشید.

چرا پنجره های هواپیما همیشه بیضی شکل هستند؟

اگر با هواپیما سفر کرده باشید حتما دیده اید که پنجره ی همه ی هواپیماها، دایره ای یا بیضی شکل هستند. هیچ وقت به گرد بودنِ پنجره ی هواپیما فکر کرده اید؟ این پنجره ها فقط بر اساس اصول زیبایی شناسی این طور طراحی می شوند یا این که دلیل مهندسی دارد؟ در جواب باید بگوییم که این طراحی به هیچ وجه تصادفی نیست و برای افزایش ایمنی و سلامت مسافران، پنجره ی هواپیما به شکل بیضی طراحی و ساخته می شود. اما این شکل طراحی از ابتدای اختراع هواپیما وجود نداشته و تقریبا تا سال 1950 میلادی پنجره ی هواپیما را مربعی یا مستطیل شکل می ساختند. بعد از آن که سقوط هواپیماها را بررسی کردند متوجه شدند یکی از دلایل آن همین چهارگوش بودن شیشه ی پنجره هاست. چهارگوش بودن شیشه ها باعث می شد در برابر فشار هوا بسیار آسیب پذیر باشند و ترک بخورند. راه حل این بود که گوشه های پنجره ها به جای داشتن زاویه ی تیز، گرد باشد. منحنی کردن گوشه های پنجره ی هواپیما و بیضی شکل ساختن آن ها باعث می شود فشار واردشده بر پنجره ها به اطراف پخش شود و هیچ فشار متمرکزی روی پنجره ها نباشد که بعدا باعث ترک خوردن شیشه بشود. با اوج گرفتن هواپیما در آسمان، فشار جو بیرونی، توربولانس و نیروی کششی کاهش پیدا می کنند. هرچه ارتفاع هوایما زیادتر شود، فشار داخلی کابین هم بیشتر می شود. درنتیجه بین داخل و بیرون کابین، اختلاف فشار محسوسی به وجود می آید که این اختلاف فشار می تواند روی بدنه ی هواپیما و پنجره های آن تاثیر مخربی بگذارد که خوشبختانه امروزه با پیشرفت علوم و فنون مهندسی این مشکل حل شده است.

چرا مهمانداران از مسافران می خواهند که در صعود و فرود پشتی صندلی خود را به حالت عمودی برگردانند؟

هنگام بلند شدن و نشستن هواپیما، امکان فرود اضطراری بیشتر است. به همین دلیل هم در هنگام بلند شدن هواپیما و نشستن آن از مسافران خواسته می شود تا پشتی صندلی شان را به حالت عمودی برگردانند که در اصطلاح فنی به آن Brace Position می گویند. در این شرایط اگر هواپیما مجبور به فرود اضطراری شود، با عمودی بودن پشتی صندلی، کمترین فشار و آسیب به بدن مسافر وارد می شود. نکته ی تکمیلی اش را هم به شما بگوییم که مسافر هنگام فرود اضطراری باید روی زانوهایش خم شود و دست ها را دور زانوهایش حلقه کند. اگر یک نفر از مسافران پشتی صندلی اش را عمودی نکرده باشد و به حالت خوابیده باشد، فضایی برای مسافر پشت سری باقی نمی ماند تا این نکات را رعایت کند. بنابراین یادتان باشد رعایت نکات ایمنی هم به نفع خودتان است و هم به نفع دیگران.

چرا باید موبایل و لوازم الکترونیکی خود را هنگام پرواز خاموش کنیم؟

درست وقتی درِ هواپیما برای پرواز بسته می شود، تمام تلفن های موبایل و لوازم الکترونیک باید خاموش باشند. دلیلش استفاده ی روزافزون از سیستم های fly by wire است که سیم های برق، جای لوله های هیدرولیک و اتصالات مکانیکی را گرفته اند. این سیم ها می توانند با دریافت امواج رادیویی و مغناطیسی دچار اختلال بشوند. امروزه این محدودیت کمتر شده است و اگر سیستم های برقی تمام هواپیماها به پوشش shield یا سیستم سپر تدافعی مجهز باشند، ممکن است روزی استفاده از موبایل در پرواز آزاد بشود کما این که در شرکت امارات آزاد شده و حتی سرویس wifi اینترنت نیز در پرواز مهیا شده است.

چرا مهمانداران توصیه می کنند بعد از فرود تا لحظه ی باز شدن درِ هواپیما، صندلی خود را ترک نکنید؟

تا حالا چندبار در هواپیما دیده اید که بعد از فرود ، تق تق درهای مخزن های بالاسر مسافرها باز و بسته می شوند و آن دسته از مسافرانی که احساس زرنگی می کنند،کیف به دست وسط راهرو منتظر باز شدن در ایستاده اند و مهماندارها دائم به آنها توصیه می کنند که سر جایشان بنشینند؟ حالا منهای این که زودتر پیاده شدن و جلوافتادن به قدر چند دقیقه آن قدرها هم ارزش این کارها را ندارد، این توصیه دلیل ایمنی هم دارد. هواپیما بعد از فرود روی باند باید مسیری را طی کند تا به قسمت خروج مسافر برسد. اگر در این فاصله هواپیما با مانعی مواجه شود و مجبور شود ترمز ناگهانی کند، روشن است که ایستادگان توی راهروهای میانی تعادلشان را از دست می دهند و خودتان فکر برخورد با دیگر مسافرها و آسیب های بعدی اش را بکنید!

چرا در بعضی پروازها هواپیما تکان می خورد؟

در بسیاری از پروازها پیش می آید که حین پرواز با تکان های شدید مواجه می شویم. این لرزش ها و تکان ها گاهی باعث نگرانی مسافران می شود اما درواقع جای نگرانی ندارد. در سراسر دنیا هواپیما هنگام عبور از چاله های هوایی تکان های شدیدی می خورند. چاله ی هوایی یک اصطلاح عامیانه برای یک حالت خاص ترمودینامیکی در هوا است. کاهش یا افزایش ناگهانی دما باعث حرکت لایه های هوا و موجب ایجاد ستونی از هوا می شود که در حال بالا رفتن است. در این صورت اگر هواپیمایی وارد این شرایط شود همراه این ستون هوا به بالا کشیده می شود و بعد از عبور از این مقطع دوباره به ارتفاع اولیه برمی گردد. گاهی هم بر اثر برخورد با جریان های باد مخالف در هواپیما تکان های شدید احساس می شود. در هر حال در سیستم ایمنی و بدنه ی هواپیماهای امروزی تمام این موارد پیش بینی شده است و این تکان ها جای نگرانی ندارند. البته میزان و شدت این تکان ها به نوع هواپیما و ارتفاع پرواز هم ربط دارد. هرچه هواپیما سنگین تر و سریع تر باشد ، ساختار ایرودینامیکی بهتری داشته باشد، و ارتفاع پرواز بالاتر باشد، کمتر از جریان های هوایی تاثیر می گیرد.

دلیل بالا کشیدن پرده های هواپیما هنگام فرود چیست؟

برگرفته از الی گشت - سخت افزار - کویر آسمان -/ ل
این مطلب مفید بود ؟ 5 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف