هوش اجتماعی
هوش اجتماعی یک مهارت فردی است که به ما کمک میکند تا عکس العمل بهتری در موقعیت ها مختلف داشته باشیم و به خواسته های خود راحت تر برسیم.

هوش اجتماعی چیست و چطور می توان آن را افزایش داد

هوش اجتماعی توانایی کنار آمدن و همکاری کردن با دیگران می باشد. این هوش را می توان به یک مهارت فردی تعبیر کرد و این هوش شامل آگاهی از وضعیت ها و محرک های اجتماعی می باشد که می توان آن ها را رهبری کرد. همچنین استایل های تعاملاتی و استراتژی هایی را شامل می شود که به شخص کمک می کند تا به اهداف خود در رابطه با دیگران برسد. هو ش اجتماعی دیدگاه درونی ما را ارتقا می بخشد و باعث می شود که الگوهای عکس العملی بهتری داشته باشیم.

چنانچه در نمناک اشاره شده است هوش اجتماعی دسته بندی های مختلفی از لحاظ رفتار دارد و می توان اثر تقویتی و اثر سمی را از آن استخراج کرد.

رفتار سمی باعث می شود که افراد احساس شرمندگی و گناه داشته باشند و رفتار تقویتی باعث می شود که افراد احساس ارزشمندی، رقابتی و تشویق شدن داشته باشند . الگوی مداوم از رفتار سمی نشان دهنده سطح هوش اجتماعی پایین و ناتوانی در ارتباط برقرار کردن با افراد از راه موثر است . الگوبرداری از رفتار تقویتی نشان دهنده این است که شخص در رابطه با دیگران به شدت تاثیر گذار است و می تواند هوش اجتماعی بالای خود را با چنین رفتاری نشان دهد.

آیا هوش اجتماعی بخشی از شخصیت است ؟

خیر. هوش اجتماعی یکی از شاخه های هوش می باشد که در سال های گذشته به طور گسترده ای بر روی آن مطالعه انجام شده و آموزش های عمومی را درگیر کرده است.

عناصر کلیدی هوش اجتماعی چیست ؟

مهارت های ارتباطی به طور شفاهی :

این افراد می توانند به راحتی هوش اجتماعی خود را در دورهمی ها نشان دهند زیرا می دانند که همیشه از چه چیزی و چه جمله ای استفاده کنند. هوش بالای اجتماعی در افراد باعث می شود که مکالمات موثری با طیف وسیعی از انسان ها داشته باشند و همیشه حرف های مناسبی را رد و بدل کنند.

دانش قوانین اجتماعی:

هوش اجتماعی به طور فردی به ما یاد می دهد که چگونه نقش های مختلف اجتماعی را ایفا کنیم و همچنین به ما قوانینی را آموزش می دهد که بتوانیم استانداردهای خود را هر چه بهتر در تعامل با دیگران نشان دهیم و به عبارت دیگر افراد با هوش اجتماعی بالا می دانند که چگونه تعامل اجتماعی را اجرا کنند و در نتیجه مهارت های شنیداری آن ها اثر بخش خواهد بود و افزایش پیدا می کند. افراد با هوش اجتماعی بالا شنونده های بسیار خوبی نیز هستند.

شنیدن خوب

دانستن رگ خواب دیگران:

افراد با هوش اجتماعی بالا همیشه می دانند که دیگران از چه چیزهایی لذت می برند و رفتار آن ها را می شناسند. در واقع توانایی خواندن فکر و احساسات دیگران را دارند . احساسات و عاطفه بخشی از هوش عاطفی و هوش اجتماعی و هوش احساسی می باشد که با یکدیگر مرتبط است و باعث می شود که افراد مهارت خود را در این زمینه افزایش دهند .

نقش بازی کردن و تاثیرگذاری اجتماعی:

شخص با هوش اجتماعی بالا می داند که چگونه باید نقش های اجتماعی مختلف را ایفا کند و به دیگران اجازه می دهد که در کنار او احساس راحتی داشته باشند و در نتیجه اعتماد به نفس آن ها را افزایش می دهد. روانشناسان معتقدند که مهارت های مدیریتی باعث می شود که شخص همیشه بتواند خودش را در جایگاه های مختلف فرض کند و تعادل را ایجاد کند و همچنین به دیگران شخصیتی متعادل را نشان می دهد که این یکی از پیچیده ترین عناصر هوش اجتماعی می باشد.

بحث نکردن:

افراد با هوش اجتماعی بالا به راحتی می دانند که چه زمانی بحث در حال منحرف شدن می باشد و کاملاً از بحث کردن خود را دور می کنند و انسان های جنجالی و دعوایی نیستند و ایده های آن ها همیشه روشن و واضح است .

بحث نکردن

چگونگی افزایش هوش اجتماعی

بعضی از افراد به طور ذاتی هوش اجتماعی بالایی دارند و هیچ تلاشی هم برای آن انجام نداده اند. در حالی که بعضی از افراد دیگر با تلاش خودشان، آن را ارتقا داده اند که خوشبختانه استراتژی های خاصی وجود دارد که به شما کمک می کند تا مهارت های اجتماعی خود را افزایش دهید . در این قسمت از سایت نمناک به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم .

توجه کنید که چه چیزی و چه کسی در اطراف شماست:

هوش اجتماعی افراد باعث می شود که آن ها انسان هایی با دیدگاه باز باشند و همیشه به اطراف خود توجه کنند و بدانند که چه چیزی در اطراف آن ها در حال روی دادن می باشد. اگر افراد دورو بر شما مهارت های اجتماعی قوی دارند، نگاه کنید که چگونه با دیگران رفتار می کنند .

هوش عاطفی خود را بالا ببرید:

اگرچه که هوش عاطفی به هوش اجتماعی شباهت دارد اما هوش عاطفی چیزی فراتر از کنترل احساسات و وابسته نبودن به دیگران است ، هوش عاطفی به شما این اجازه را می دهد که در تشخیص احساس خود استادانه رفتار کنید و احساسات دیگران را نیز بشناسید و در نتیجه راحت تر آن ها را متعادل کنید. هوش عاطفی به افراد اجازه می دهد که احساسات منفی را شناخته و کنترل کنند و ناامیدی و عصبانیت را راحت تر از بین ببرند.

کاهش احساسات منفی

افزایش هوش هیجانی سبب می شود بتوانید در مدیریت و کنترل احساسات منفی توانایی بیشتری داشته باشید زیرا کنترل احساسات منفی بر قضاوت شما نسبت به وقایع و رویدادها تاثیرگذار است .اگر می خواهید هوش هیجانی شما افزایش یابد ، پس شخصی سازی های منفی را کاهش دهید پس هنگامی که نسبت به رفتار یک نفر احساس منفی پیدا کردید، سعی نکنید فوراً نتیجه گیری منفی داشته باشیدو قبل از هر واکنشی، آن رفتار را از جنبه های مختلف بررسی کنید. همچنین برای کنترل و مدیریت احساسات منفی ، ترس از جواب رد شنیدن را در خود کاهش دهید.

کنترل ترس های خود

همه ما در زندگی خود به دفعات متعدد ترس هایی را تجربه می کنیم و بسته به نوع شخصیت خود با آن برخورد می کنیم . برای کنترل ترس های خود صورت خود را با آب سرد بشویید و خود را در معرض هوای تازه قرار دهید تا استرس شما کم تر شود.

اگر احساس افسردگی یا ناامیدی می کنید، ورزش ایروبیک را انجام دهید و به خودتان انرژی بدهیداین کار سبب تقویت روحیه و اعتماد به نفس شما می شود.

 هوش اجتماعی بالا

رفتار قاطعانه

برای بالاتر بردن هوش هیجانی باید قاطعانه رفتار کنید و حد و مرزهای خودتان را مشخص کنید تا دیگران از جایگاه فعلی ما مطلع شوند.

ابراز احساسات صمیمانه

برای حفظ ارتباطات نزدیک باید در ابراز احساسات و ارزش قائل شدن برای آن ها و ابراز عواطف لطیف و عاشقانه توانا باشیم .مهارت در ابراز احساسات باعث افزایش هوش هیجانی می شود.

پذیرفتن تفاوت های فرهنگی:

تفاوت های فرهنگی و پذیرفتن و درک آن ها باعث می شود که مهارت اجتماعی شما افزایش پیدا کند. بدین صورت که اصلاً نباید دوستان و خانواده را با یکدیگر مقایسه کنید و قبول داشته باشید که هر کس می تواند فرهنگ متفاوتی داشته باشد که افراد با هوش اجتماعی بالا کاملا این موضوع را درک می کنند و پاسخ های مناسبی را ارائه می دهند .

تقویت مهارت شنیداری:

همراه با توجه برای افزایش هوش اجتماعی باید سعی کنید که مهارت ارتباطی خود را نیز ارتقا ببخشید که این کار نیازمند مهارت شنیداری فعال می باشد، به طور مثال وسط حرف دیگران نپرید و به آن ها اجازه دهید که فکر کنند و بعد با شما صحبت کنند .

قدردانی از افراد در زندگی:

افراد با هوش اجتماعی بالا روابط عمیق را با انسان ها برقرار می کنند که کاملاً معنادار هستند . به احساسات همسر، فرزندان، دوستان ، همکاران و دیگر افراد دور و بر خود توجه کنید و از آنها قدردانی کنید. اگر افراد نزدیک زندگی خود را نادیده بگیرید ، کم کم جایگاه خود را نزد آن ها از دست می دهید .

قدر دانی

اهمیت هوش اجتماعی چیست؟

 •  توانایی برقراری ارتباط موثر
 •  کسب توانایی همدلی و درک دیگران
 •  افزایش آگاهی محیطی و تشخیص صحیح جریانات جاری در محیط
 •  افزایش قدرت تاثیر گذاری ما بر دیگران
 •  افزایش مدیریت تعارضات
 •  کسب مهارت رهبری
 •  کسب مهارت های خدمات دهی و تشخیص نیاز دیگران
 •  کسب مهارت برقراری ارتباط، حفظ ارتباطات موثر و گسترش دایره ارتباطات
 •  افزایش تغییر پذیری در افراد
 •  ایجاد اعتماد در دیگران
 •  تقویت روحیه همکاری گروهی در افراد 

هوش اجتماعی چیست و چطور افزایش می یابد؟

4.471
این مطلب مفید بود ؟638
منبع : psychologytoday / scienceofpeople / greatergood / verywellmind / بخش سبک زندگی نمناک/ن/م.ح
برچسب : تست هوش
وبگردی