هوش هیجانی
هوش هیجانی یا همان EQ در افراد را می توان با یک سری تست های ساده شخصیتی تخمین زد که با توجه به آن در این گزارش شما به راحتی می توانید از داشتن این ویژگی در خود مطلع شوید.

7 نشانه داشتن هوش هیجانی بالا طبق نظر کارشناسان

هوش مهیج می تواند تفاوت رفتارهای اجتماعی معنی شود، اگرچه بیشتر مردم در مورد هوش مهیج شنیده اند اما نمی توانند آن را در خود یا سایرین تشخیص دهند، در ادامه این بخش از سبک زندگی نمناک ملاحضه می نمایید که هوش هیجانی دقیقا چیست و چه علائمی دارد.

اما هوش هیجانی یا هوش عاطفی یا هوش احساسی (EI یا EQ) دقیقاً چیست؟

داشتن این توانایی ها یعنی برخورداری از هوش هیجانی

توانایی تشخیص دقیق احساسات خودتان و همچنین دیگران

توانایی بهره گیری از احساسات و به کارگیری آن ها در اموری مانند تفکر و حل مسئله

توانایی مدیریت احساسات، شامل کنترل عواطف خودتان و همچنین توانایی مسرور کردن یا آرام کردن فردی دیگر

هوش مهیچ در فهم و درک مدیریت احساسات ضروری است. در ادامه این مطلب از نمناک به نشانه های هوش مهیج می پردازیم.

هوش هیجانی

با هوش هیجانی بیشتر آشنا شوید

نشانه های برخورداری از هوش هیجانی

1. فکر کردن در رابطه با عکس العمل :

هوش هیجانی (مهیج) یعنی تفاوت بین عکس العمل خوب و بد را بشناسید. احساسات شامل اطلاعات مهمی است که برای شخص و عملکرد اجتماعی مفید است. افرادی که هوش هیجانی پایینی دارند، بیشتر عکس العمل نشان می دهند، افرادی که احساسات منفی دارند عملکرد اجتماعی سخت تری دارند.

2. دیدن موقعیت های چالشی از علائم برخورداری از هوش هیجانی:

اگر توانایی شناخت احساسات منفی و موقعیت های چالشی را دارید، روی نقاط مثبت متمرکز شوید اما افرادی که احساسات منفی دارند ممکن است در فکر بیکاری و مدام نا امید باشند.

3. توضیح احساسات از علائم برخورداری از هوش هیجانی:

اوقاتی وجود دارد که احساس بهتری فرد از زندگی دارد و به مهارت هایی نیاز داریم که احساسات را تعریف می کند و هوش مهیج با اعصبانیت ارتباط دارد.

برخورداری از هوش هیجانی

علائم برخوردار بودن از هوش هیجانی

4. راه رفتن با کفش های دیگران :

اگر توانایی پرورش مهارت ها را در خود دارید نشانه ی دیگر سطح بالای هوش هیجانی است.هوش هیجانی در محیط کار بسیار حائز اهمیت است و کارمندان طبق قوانین باید احساسات و هیجان هایشان را سازمان دهی کنند. هوش هیجانی در طول زندگی افزایش می یابد.

 5.عامل تغییر بودن از نشانه های برخورداری از هوش هیجانی

افرادی با هوش هیجانی بالا از تغییر هراس ندارند. آن ها می دانند که تغییر جزء ضروری زندگی است  و خود را با آن وفق می دهند.

6. داشتن خود آگاهی از نشانه های برخورداری از هوش هیجانی

افراد برخوردار از هوش هیجانی می دانند در چه کاری خوب هستند و در چه زمینه هایی هنوز به یادگیری نیاز دارند  نقاط ضعف آن ها را متوقف نمی کنند و همجنان به مسیر خود ادامه می دهند.

7. داشتن تعادل یک از نشانه های هوش هیجانی

خودآگاهی این دسته افراد بدین معنی است که آن ها ذاتاً اهمیت یک تعادل حرفه ای-شخصی سالم در زندگی خود را می دانند و این که چگونه این تعادل را برقرار کنند. آن ها خوب غذا می خورند، به قدر کافی می خوابند و علایقی خارج از محیط کار دارند.

اگر این ویژگی ها را دارید هوش هیجانی شما بالاست

3.742
این مطلب مفید بود ؟3111
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن
وبگردی