درمان واریس
درمان های زیادی برای رفع واریس وجود دارد که با توجه به شدت بیماری باید یکی از آن ها را انتخاب کرد رژیم غذایی نیز می تواند به رفع آن کمک کند.

واریس چیست و چه عواملی باعث واریس شدن پا میشود؟

رگ های واریسی پیچیده اند ، هر سیاه رگ سطحی ممکن است تبدیل به واریس شود، اما رگ هایی که بیش ترین آسیب را می بینند، آن هایی هستند که در پاهای شما قرار دارند و به دلیل ایستادن و راه رفتن، فشار در رگ های پایینی بدن افزایش می یابد.برای بسیاری از مردم، واریس و رگ های عنکبوتی - یک تغییر رایج و خفیف از واریس - تنها یک مشکل و نگرانی زیبایی هستند.

برای بعضی افراد دیگر، واریس می تواند موجب درد و ناراحتی دردناکی شود. گاهی اوقات واریس به مشکلات جدی تری منجر می شود. درمان آن شامل اقدامات و یا روش های مراقبتی توسط پزشک برای بستن یا برداشتن رگ ها است.

واریس چیست

علائم واریس پا و روش های درمانی آن 

علائم واریس:

واریس ممکن است باعث درد نشود. علائم واریس، عبارتند از: 

 • رگ هایی که بنفش تیره یا آبی رنگ هستند.
 • رگ هایی که عموماً پیچ خورده هستند و اغلب شبیه طنابی روی پاهایتان میباشند. 

زمانی که علائم و نشانه های دردآور رخ می دهند، ممکن است شامل موارد زیر باشند: 

 • احساس سنگینی یا درد در پاها.
 • سوزش، زوق زوق کردن، گرفتگی عضلات و ورم در پاها.
 • پس از نشستن یا ایستادن برای مدتی طولانی، درد بدتر می شود.
 • خارش در اطراف یک یا چند رگ.
 • تغییر رنگ پوست در اطراف رگ ها.
 • رگ های عنکبوتی مشابه واریس هستند، اما کوچک تر.
 • رگ های عنکبوتی به سطح پوست نزدیک تر می شوند و اغلب قرمز یا آبی هستند.
 • رگ های عنکبوتی روی پاها هستند، اما می توانند روی صورت نیز وجود داشته باشند.
 • آن ها در اندازه و اغلب شبیه تار عنکبوت هستند.

علائم واریس

واریس با چه علائمی همراه است؟ 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

مراقبت از خود - مانند ورزش، بالا بردن پاها و یا پوشیدن جوراب های تنگ - این کارها می تواند به شما کمک کند تا درد واریس را کم کنید و از بدتر شدن آن ها جلوگیری کنید اما چنانچه در این بخش از سلامت نمناک خاطر نشان می کنیم اگر نگران ظاهر واریس خود هستید و احساس می کنید که روش مراقبت از خود کمک نمی کند، به پزشک مراجعه کنید.

در اغلب موارد، اقدامات مراقبت از خود برای مدیریت این وضعیت کافی هستند با این حال، توصیه می شود که به دنبال توجه پزشکی باشید، اگر: 

 • پوست بدن در ناحیه واریس پوسته پوسته شده و مستعد خونریزی، تغییر رنگ، یا زخم شدن است.
 • رگ های واریس گرم، قرمز و حساس هستند.
 • رگ های واریسی آسیب می بینند.
 • خونریزی زیادی وجود دارد.
 • خونریزی متوقف نمی شود.
 • نشانه ها بدتر می شوند.
 • کارهای مراقبت از خود جواب نمی دهند.

نگرانی درباره واریس

واریس و نگرانی های آن 

علل واریس:

دریچه های ضعیف یا آسیب دیده می توانند منجر به رگ های واریسی شوند.

شریان ها خون را از قلب به بافت ها حمل می کنند و رگ های خون را از بدن به قلب باز می گردانند، پس خون می تواند دوباره به چرخش در بیاید. برای بازگشت خون به قلب، رگ های پا باید بر ضد جاذبه کار کنند. 

انقباضات ماهیچه ای در پایین پاها به عنوان پمپاژ عمل می کند و دیواره ای رگ ها به بازگشت خون به قلب کمک می کنند. دریچه های کوچکی در رگ ها برای جریان خون به سمت قلب باز می شوند تا خون به سمت عقب متمایل نشود.

اگر این دریچه ها ضعیف یا آسیب دیده باشند، خون می تواند به سمت عقب برگردد و باعث شود که سیاه رگ کشش و یا چرخش داشته باشد.

علت واریس

علل اصلی بیماری واریس  

عوامل خطر واریس:

این عوامل خطر رشد واریس را افزایش می دهد:

سن:

خطر واریس با افزایش سن افزایش می یابد. پیری باعث فرسودگی و پارگی دریچه رگ ها می شود که به تنظیم جریان خون کمک می کنند. در نهایت باعث می شود که مقداری خون به رگ های شما جریان پیدا کنند و به جای آن که به سمت قلب بروند، در رگ جمع شوند. 

جنسیت:

به احتمال زیاد زنان بیشتر دارای این مشکل می شوند. تغییرات در دوران بارداری و یائسگی می توانند یک عامل باشد، زیرا هورمون های زنانه تمایل دارند دیواره های سیاه رگ را آرام کنند.

درمان های هورمونی، مانند قرص های کنترل بارداری، ممکن است ریسک واریس را افزایش دهند.

 بارداری:

در دوران بارداری، میزان خون بدن شما افزایش می یابد. این تغییر از جنین رو به رشد حمایت می کند، اما همچنین می تواند باعث ایجاد واریس به عنوان اثر جانبی تاسف بار در پاهای شما شود.

واریس در بارداری

چه عواملی موجب واریس می شوند؟ 

عوامل موثر در بوجود آمدن واریس

تاریخچه خانوادگی:

اگر بقیه اعضای خانواده تان دارای واریس باشند، احتمال بیشتری برای ابتلا وجود خواهد داشت. 

چاقی:

اضافه وزن باعث فشار مضاعف بر رگ ها می شود. 

ایستادن یا نشستن برای مدت طولانی:

جریان خون در زمانی که مدت طولانی در یک موقعیت باشید، کاهش می یابد.

نشستن طولانی

کارهایی که موجب واریس می شوند 

مشکلات واریس:

مشکلات مربوط به واریس، هرچند نادر، اما می توانند شامل موارد زیر باشند:

زخم:

زخم های دردناک ممکن است در پوست نزدیک واریس ها وجود داشته باشد، به ویژه نزدیک مچ پا. یک نقطه رنگ پریده روی پوست معمولاً قبل از تشکیل یک زخم آغاز می شود. اگر حدس می زنید که این اتفاق در حال رخ دادن است، فوراً به پزشک مراجعه کنید. 

لخته های خون:

گاهی اوقات، رگ های عمیق درون پاها بزرگ تر می شوند. در چنین مواردی پای آسیب دیده ممکن است دردناک و متورم شود.

هر گونه درد مداوم پا و یا ورم نیازمند توجه پزشکی است، زیرا ممکن است نشان دهنده یک لخته خونی باشد - شرایطی که از نظر پزشکی به عنوان ترومبوفلبیت معروف است. 

خونریزی:

گاهی اوقات، رگ های بسیار نزدیک به پوست ممکن است منفجر شوند. این معمولاً فقط باعث خونریزی جزئی می شود. اما هر گونه خونریزی به توجه پزشکی نیاز دارد.

خونریزی واریس

واریس باعث بروز چه مشکلاتی می شود؟ 

پیش گیری از واریس:

به هیچ وجه امکان ندارد به طور کامل از واریس جلوگیری شود اما بهبود وضعیت گردش و میزان ماهیچه ای ممکن است ریسک رشد واریس را کاهش دهد. همان اقداماتی که می توانید برای درمان ناراحتی واریس در خانه انجام دهید، می تواند به جلوگیری از ناراحتی هایش کمک کند و در این بخش از سلامت نمناک به طور کامل توضیح خواهیم داد عبارت است از :

_ورزش کردن

_مراقب وزن بودن

_خوردن یک رژیم غذایی با فیبر بالا و کم نمک

_اجتناب از پوشیدن کفش پاشنه بلند و جوراب تنگ

_بالا نگهداشتن پاها

_تغییر وضعیت نشستن یا ایستادن به طور مرتب

پیشگیری از واریس

راه پیشگیری از واریس چیست؟ 

تشخیص واریس:

برای تشخیص رگ های واریسی پزشک شما یک تست فیزیکی انجام می دهد، از جمله نگاه کردن به پاها در حالی که ایستاده اید تا ورم را چک کند. همچنین ممکن است پزشک از شما بخواهد تا هر گونه درد و ناراحتی را در پاهایتان توضیح دهید. 

همچنین ممکن است به یک آزمایش سونوگرافی نیاز داشته باشید، تا ببینید آیا دریچه های داخل رگ ها به طور طبیعی کار می کنند یا چک کردن اینکه آیا لخته خونی وجود دارد یا خیر.

در تست های غیر تهاجمی، تکنسین یک دستگاه کوچک دستی (مبدل) را در حدود اندازه یک صابون، در برابر پوست شما قرار می دهد. این مبدل تصاویر رگ های پاهایتان را به یک مانیتور انتقال می دهد و پزشک می تواند آن ها را ببیند.

نحوه تشخیص واریس

چگونگی تشخیص بیماری واریس  

درمان واریس:

خوشبختانه درمان معمولاً به معنای ماندن در بیمارستان و یا بهبودی طولانی و ناراحت کننده نیست. به لطف روش های تهاجمی کم تر، واریس را می توان سرپایی درمان کرد. 

مراقبت از خود:

مراقبت از خود مانند کارهایی چون ورزش کردن، کم کردن وزن، نپوشیدن لباس های تنگ، بالا بردن پاهای خود و اجتناب از دوره های طولانی ایستادن یا نشستن هستند که می توانند باعث تسکین درد و جلوگیری از بدتر شدن واریس ها شود. 

جوراب های فشرده کننده:

پوشیدن جوراب های فشرده شده در تمام روز معمولاً اولین رویکرد درمانی است. آن ها به طور پیوسته پاها را فشار می دهند و به رگ ها و ماهیچه های پا کمک می کنند تا به طور موثرتری خون را جابجا کنند. مقدار فشرده سازی در نوع و برند تغییر می کند.

جوراب واریس

راه های درمانی برای واریس  

درمان های قوی تر برای واریس شدیدتر:

اگر جوراب های فشرده شده و یا مراقبت از خود در شما جواب نداد، یا اگر شرایط شما جدی تر است، ممکن است پزشک یکی از این درمان های کارساز را پیشنهاد کند:

اسکلروتراپی:

در این روش، پزشک به رگ های واریسی تزریق هایی را با اندازه متوسط و کوچکی با محلول یا فوم هایی انجام می دهد. در عرض چند هفته با این درمان واریس ها باید محو شوند. 

اگر چه همان رگ ها ممکن است به بیش از یک بار تزریق نیاز داشته باشند، اما اگر به درستی انجام شود موثر است. اسکلروتراپی به بی هوشی نیاز ندارد و می تواند در دفتر پزشک نیز انجام شود. 

اسکلروتراپی فومی رگ های بزرگ:تزریق به سیاه رگ بزرگ با محلول فومی یک روش خوب برای بستن شریان است.

درمان واریس

واریس چطور درمان می شود؟ 

انواع درمان برای بیماری واریس

درمان لیزری:

پزشکان از تکنولوژی جدیدی در درمان لیزری برای بستن رگ های کوچک تر واریس و رگهای عنکبوتی استفاده می کنند. درمان لیزری با زدن شلیک های نوری بر روی رگ ها, باعث می شود واریس ها به آرامی محو و ناپدید شوند. هیچ برش یا سوزنی استفاده نمی شود. 

کاتتر - روش های کمکی با استفاده از فرکانس رادیویی یا انرژی لیزر.

در یکی از این درمان ها, پزشک لوله باریکی (کاتتر) را به یک رگ بزرگ وارد می کند و نوک کاتتر را با استفاده از فرکانس رادیویی یا انرژی لیزر گرم می کند. وقتی کاتتر خارج می شود, گرما رگ را از بین می برد. این روش درمان ترجیحی برای رگ های واریسی بزرگ مناسب است.

لیزر واریس

روش های درمانی برای واریس  

آشنایی با راه های درمان بیماری واریس

پیوند بالا و سست کردن رگ:

این روش شامل بستن یک رگ واریسی قبل از پیوستن به سیاه رگ اصلی و حذف رگ از طریق برش کوچک است. این یک روش سرپایی برای اکثر افراد است. برداشتن رگ ها مانع گردش خون در پای شما نخواهد شد زیرا رگ های عمیق تر, از حجم بیشتری از خون مراقبت می کنند. 

فلبکتومی آمبولیزاسیون:

پزشک رگ های کوچک تر را از طریق یک سری سوراخ پوستی کوچک جدا می کند. تنها قسمت هایی از پای شما که در این روش سرپایی بکار می روند بی حس می شوند. اسکار, عموماً خیلی کوچک است. 

جراحی آندوسکوپی رگی:

ممکن است تنها در یک مورد پیشرفته که شامل زخم پا است، نیاز به این عمل داشته باشید. جراح از یک دوربین ویدئویی نازک به پای شما وارد می شود و برای بستن رگ های خونی استفاده می کند و سپس رگ ها را از طریق برش کوچک برمی دارد. این روش به صورت سرپایی انجام می شود. 

رگ های واریسی که در دوران بارداری گسترش می یابند، به طور کلی بدون درمان پزشکی ظرف سه ماه پس از زایمان بهبود می یابند.

جراحی واریس

جراحی واریس چگونه است؟ 

بهترین درمان های خانگی برای واریس:

در ادامه بخش سلامت نمناک و بررسی مشکل واریس و رگهای واریسی به راهکارهای خانگی و نسخه های طب سنتی پرداخته ایم .

جوراب های فشرده ساز:

یک مطالعه نشان داد که جوراب های متراکم با دامنه فشار 11 و 12 میلی متر جیوه قادر به کاهش یا کاملاً جلوگیری از تورم در پاها هستند. 

سرکه سیب:

سرکه سیب را روی پوست خود بمالید. منطقه را به آرامی ماساژ دهید.این کار را هر روز صبح و قبل از خوابیدن انجام دهید.برای چند ماه این درمان را دنبال کنید تا اندازه واریس هایتان را کاهش دهید.

متناوبا, می توانید دو قاشق چای خوری سرکه سیب را به یک لیوان آب اضافه کنید و خوب هم بزنید.مخلوط را دو بار در روز برای کاهش واریس بنوشید.

خواص سرکه سیب

خواص فوق العاده سرکه سیب برای واریس  

درمان های خانگی واریس

بذر شاه بلوط هندی یا اسبی:

ژل بذر شاه بلوط هندی یا اسبی به آسانی در دسترس است. دو بار در روز از ژل اش در ناحیه آسیب دیده استفاده کنید. وقتی به طور منظم استفاده می شود، می تواند درد و ورم پا را به طور قابل توجهی کاهش دهد.

 همچنین می توانید از مکمل هایش نیز استفاده کنید. نکته:زنان باردار یا شیرده نباید از این درمان استفاده کنند.

ورزش:

تمرین های سبک به حفظ عضلات ماهیچه های ساق پا کمک می کنند. برخی از موثرترین تمرین ها، عبارتند از:شنا, پیاده روی, دوچرخه سواری و یوگا.

شنا برای واریس

تاثیرات ورزش شنا بر واریس 

درمان های مفید برای واریس در خانه

آناناس و چغندر: 

پیش گیری بهتر از درمان است و برای کاهش و یا از بین بردن علائم واریس یک ترکیب خوب وجود دارد: 

مواد لازم: 

 • نصف یک چغندر متوسط
 • نصف یک آناناس کوچک
 • 2 عدد ساقه کرفس
 • نصف فلفل دلمه ای زرد
 • یک چهارم لیمو
 • نیم سانت ریشه زنجبیل.
 • آب

این مواد برای کاهش یا از بین بردن علائم واریس عالی هستند.

آناناس برای واریس

چه چیزی برای واریس خوب است؟ 

واریس و نکات مفید برای امتحان کردن:

 • پاهای خود را دست کم سه بار در روز بالا ببرید.
 • از نشستن یا ایستادن برای دوره های طولانی اجتناب کنید.
 • انجام تمرینات پا به طور منظم.
 • اگر زخم و عفونت باز دارید, مراقب جراحات خود باشید.
 • به طور منظم ورزش کنید مثل شنا کردن و یا پیاده روی.
 • با خوردن غذاهای سالم مراقب وزن خود باشید.
 • روزانه مقدار زیادی آب مصرف کنید.
 • اگر پوست خشک و یا ترک خورده ای دارید، از مرطوب کننده استفاده بکنید. توجه داشته باشید که برخی درمان های مراقبت از پوست می توانند علایم واریس را بدتر کند.
 • آب سبزیجات برای قلیایی کردن بدن و برای تقویت گردش خون عالی هستند.
 • روغن های گیاهی قبل از استفاده به صورت موضعی باید رقیق شوند.

روغن برای واریس

نکات مراقبتی برای واریس  

غذاهایی که به درمان واریس کمک می کنند

تغییر رژیم غذایی:

غذاهای غنی از نمک یا سدیم می توانند باعث حفظ آب شوند, بنابراین کاهش مصرف غذاهای شور می تواند فظ شدن آب را به حداقل برساند. غذاهایی که پتاسیم بالایی دارند می توانند به کاهش حفظ آب کمک کنند.

 غذاهایی که میزان پتاسیم بالایی دارند عبارتند از:

_بادام و آجیل و پسته

_عدس و لوبیای سفید

_سیب زمینی

_سبزیجات برگ دار

_بعضی از ماهی ها مانند ماهی سالمون و ماهی تن

_غذاهایی با فیبر بالا که به حفظ عملکرد خوب روده ها کمک و از یبوست جلوگیری می کنند. 

غذاهایی که فیبر بالایی دارند، عبارتند از:

_آجیل, دانه ها و حبوبات

_جو, گندم و دانه کتان

_غذاهایی با گندم کامل

درمان خانگی واریس

غذاهای مفید برای واریس  

مواد مفید برای واریس

خوردن بیشتر فلانوئید:

 غذاهایی که حاوی فلاونوئیدها هستند، شامل:

_سبزیجاتی مثل پیاز, فلفل دلمه ای, اسفناج و بروکلی

_مرکبات و انگور, گیلاس, سیب و بلوبری

_کاکائو

_سیر

غذای مفید واریس

مواد غذایی عالی برای رفع واریس  

ماساژ برای واریس:

ماساژ آرام قسمت های آسیب دیده می تواند به تقویت حرکت خون در رگ ها کمک کند. فرد می تواند از روغن ماساژ ملایم یا مرطوب کننده برای اثرات مطلوبش استفاده کند. 

با این حال, ضروری است که از فشار مستقیم به رگ ها اجتناب کنید, زیرا ممکن است به بافت های شکننده صدمه وارد کند.

 

واریس و علل بروز واریس+ درمان با لیزر و نسخه های گیاهی درخانه

4.4109
این مطلب مفید بود ؟9712
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : mayoclinic / top10homeremedies / thewhoot / medicalnewstoday / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
برچسب : درمان واریس
وبگردی