ناباروری واریکوسل

نوعی از واریکوسل که موجب ناباروری می شود

کد مطلب : 50475زمان مطالعه : 5 دقیقه
واریکوسل یکی از رایج ترین مشکلات جنسی در آقایان می باشد که با عدم تشخیص و درمان موجب ناباروری مردان می شود.

ارتباط واریکوسل و ناباروری

بسیاری از مردان از مبتلا بودن خود به واریکوسل مطلع نیستند تا این که متوجه نابارور بودنشان می شوند . ناباروری زمانی تشخیص داده می شود که یک زوج نتوانند بعد از 12 ماه رابطه جنسی محافظت نشده ، بارداری خانم را تجربه کنند.

این نوع ناباروری نسبتا رایج است که تقریبا از هر 6 زوج ، 1 نفر را درگیر می کند . واریکوسول در 15 درصد مردان اتفاق می افتد که 40 درصد از این افراد دچار ناباروری می شوند . خبر خوب این است که گزینه های زیادی برای درمان ناباروری واریکوسل وجود دارد اما قبل از هر چیز باید به ارتباط بین این دو پی برد.

واریکوسل و ناباروری مردان

نقش مردان در بارور بودن از طریق اسپرم سالم است که می تواند به واژن زن منتقل شود و به رحم او برسد و این اسپرم در نهایت وارد لوله های فالوپ رحم می شود ، این لوله ها در خود یک اسپرماتوزوئید را جای می دهند که یک اسپرم تکی است و منتظر تخمک خانم می باشد تا آزاد شود. زمانی که تخمک آزاد می شود ، می تواند در کم تر از هشت هفته به یک رویان تبدیل شود که در نهایت یک نوزاد را تحویل شما می دهد.

حال چنانچه در بخش سلامت نمناک گفته ایم برای این که این پروسه با موفقیت طی شود ، مرد نیاز به خروج منی دارد که حاوی مقدار کافی اسپرم است و می تواند به خوبی با تخمک واکنش نشان دهد، اما اگر مرد به واریکاسول مبتلا باشد ، این پروسه دچار مشکل می شود و روی ناباروری او تاثیر می گذارد.

دلیل ناباروری مردان

واریکوسل چگونه روی ناباروری تاثیر می گذارد ؟

واریکوسل دمای بیضه را بالا می برد که روی رشد اسپرم تاثیر می گذارد و این افزایش دما دو اثر دارد. اول این که باعث کاهش در تولید تستوسترون می شود که یک هورمون مردانه است و در تولید اسپرم درگیر می باشد.

این کاهش تستوسترون باعث کاهش تعداد اسپرم تولید شده می شود و ممکن است که روی نقص اسپرم ها تاثیر بگذارد و توانایی شنا و حرکت از اسپرم را بگیرد و در نتیجه اسپرم توانایی جفت شدن را نداشته باشد.

افزایش دما همچنین باعث افزایش گونه های اکسیژن واکنشی می شود که دی.ان.ای و غشای اسپرم یا لایه بیرونی آن را تخریب می کند که تمام این اثرات به سلامت اسپرم آسیب وارد می کند.

انواع مختلف واریکوسل

واریکوسل بر حسب شدت، درجه بندی می شود و در سه نوع خفیف ،متوسط و شدید نام گذاری می شود. در نوع درجه سه تمامی کیسه بیضه همان طرف پر از رگ های متورم است؛ درست مانند این است که کیسه بیضه از کرم های خاکی پر شده باشد.

علت بروز واریکوسل در آقایان

هنگامی که دریچه های درون سیاهرگها در اطرف بیضه پیچ خورده و نتوانند جریان خون را به درستیبه سمت قلب بازگردانند ، باعث میشود تا خون براحتی به طرف عقب برگشته و موجب اتساع سیاهرگ ها شود.

سیاهرگ بیضه سمت چپ سرانجام به سیاهرگ کلیه چپ می ریزد. اگر مردی باسن بالای 40 سال ناگهان دچار واریکوسل بیضه چپ شود، ممکن است سرطان کلیه سبب مسدود شدن سیاهرگ کلیه و برگشت خون به سیاهرگ بیضه همان طرف شده باشد.

ناباروری در اثر واریکوسل

علایم واریکوسل

افراد نمی توانند متوجه وجود واریکوسل شوند زیرا به ندرت متوجه متورم شدن رگهای بیضه می شوند و اغلب این بیماری به دنبال بررسی علت ناباروری تشخیص داده می شود. اما در برخی مواقع بیمار مبتلا به واریکوسل احساس درد در بیضه یا احساس سنگینی می کند.

یکی از علایم مراجعه مردان به پزشک ، عدم تقارن بیضه ها می باشد که واریکوسل تشخیص داده شود. مهمترین علائم واریکوسل درد مبهم در ناحیه بیضه ها، احساس سنگینی یا کشیدگی در بیضه، اتساع رگهای خونی در داخل کیسه بیضه، احساس ناراحتی در بیضه یا کیسه بیضه و کوچکی بیضه و عدم تقارن آن می باشند که توسط پزشک بررسی و تشخیص داده می شود.

درمان واریکوسل

واریکاسول می تواند در طی گزینه درمانی جراحی و یا غیر جراحی با شکست روبرو شود که این درمان ها برای کاهش فشار در رگ های واریکاس طراحی می شوند و می توانند واریکاسول را از بین ببرند. واریکاسولوتومی یک پروسه جراحی است که گره رگ هایی که عامل واریکاسول هستند را باز می کند.

همچنین گزینه درمانی مربوط به باز کردن انسداد این رگ ها نیز وجود دارد که هر دوی این درمان ها می توانند تسکین دهنده واریکوسل باشند و در کیفیت و تعداد اسپرم ها پیشرفتی را حاصل کنند . در این قسمت جزئیات بیشتری را در مورد گزینه های درمانی مختلف به شما معرفی می کنیم :

واریکوسلکتومی باز :

واریکوسلکتومی باز با یک برش همراه است که معمولا در ناحیه کشاله ران برای دسترسی به رگ های خونی است که واریکوسل را ایجاد کرده اند و سپس گره های این رگ های خونی باز می شود.

واریکوسلکتومی لاپاراسکوپیک :

در این نوع درمان سه برش کوچک در ناحیه شکم زده می شود که یکی از این برش ها برای نصب یک لاپاروسکوپ در داخل شکم است و دو برش دیگر برای نصب مواد لازم برای باز کردن گره های رگ های مورد نظر و متورم است که این پروسه نیازمند بیهوشی عمومی است ، یعنی این که شما در طول جراحی کاملا ناهوشیار هستید.

جراحی میکروسرجری واریکوسل:

این جراحی یک برش کوچک را در کشاله ران ایجاد می کند که شبیه به واریکوسلکتومی باز می باشد، با این تفاوت که جراح از میکروسکوپ استفاده می کند تا بتواند رگ های خونی را مشاهده کند. این میکروسکوپ کار را برای تشخیص رگ های خونی آسان تر می کند.

جراحی واریکوسل

باز کردن واریکاسول :

باز کردن این رگ ها به برش های عمیقی نیاز ندارد که توسط رادیولوژیست نیز انجام می شود . یک برش کوچک در کشاله ران برای برای داخل کردن یک لوله نازک ایجاد می شود که آن را داخل رگ ران قرار می دهند.

استفاده از تکنولوژی اشعه ایکس باعث راهنمایی این لوله می شود و رگ های متورم واریکاسول را پیدا می کند و سپس یک حلقه کوچک را درون رگ ها می کنند تا مسدودیت های رگ های خونی و فشار موجود در آن ها از بین برود. در انتهای این پروسه ، این لوله خارج می شود و یک باند را درون برش کوچک قرار می دهند.

تمام این درمان ها می توانند بسیار مفید و موثر واقع شوند.

راه های تشخیص ارتباط واریکوسل با ناباروری

پزشک در این شرایط در مورد درمان واریکاسول قبل از بارداری با شما صحبت می کند و علائم شما را بررسی می کند و همچنین دلایل دیگر را از جمله عوامل محیطی و سبک زندگی مورد بررسی قرار می دهد.

سن یکی از فاکتورهای مهم در این امر است که معمولا مردان سن بالا را برای واریکوسل بیشتر درگیر می کند.بنابراین سن و ویژگی های جسمانی همسر شما نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

واریکاسول یکی از راحت ترین تشخیص ها را برای علت ناباروری مردان دارد و آن ها را از درگیر شدن دور می کند. پس حتما درمان و تشخیص به موقع آن را جدی بگیرید.

کدام نوع واریکوسل موجب ناباروری می شود؟

4.2184
این مطلب مفید بود ؟15331
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی