ورق کارتن
جعبه ها و کارتن ها نقش مهمی را در بسته بندی های کالا مهیا می کنند چرا که باعث آسیب کمتر در حین جابه جایی نیز به کالا می شود.

یکی از بهترین شرکت کارتن سازی در ایران

اگر بخواهید شیئی را به کسی هدیه دهید، قطعا ترجیح می دهید درون جعبه ای باشد تا ظاهرش بهتر جلوه کند. به طبع زمانی که بخواهید کالایی را بخرید هم، محصولی که دارای جعبه است را ترجیح می دهید، چرا که سلامت آن تضمین شده است. کارتن سازی آن صنعتی است که با ساخت جعبه در انواع مختلف سلامت کالاها را تامین می کند. بنابراین کارتن سازی صنعتی مهم به شمار می رود که در این مقاله مورد بررسی قرار می دهیم.

ورق کارتن

معرفی کامل کارتن سازی

کارتن سازی در واقع نام یک صنعت است که در حدود دهه 60تا70 به ایران وارد شده است. در این صنعت به وسیله رول های کاغذی در انواع مختلف جعبه های متفاوتی برای بسته بندی کالا تولید می شود. طراحی و سایز جعبه ها بسته به سایز محصولی که در آن قرار می گیرد متفاوت است. علاوه بر این ضخامت و جنس کاغذ به کار رفته در جعبه ها نیز به وزن و حجم محصولات بستگی دارد. دلیل اهمیت صنعت کارتن سازی نیز از این رو است که کارتن یکی از پرکاربردترین روش ها برای بسته بندی کالاهای مختلف به شمار می رود.

تولید ورق کارتن

کارتن ها در چند نوع ساخته می شوند؟

به طور کلی کارتن ها در دو نوع معمولی و دایکاتی تولید می شوند. به آن دسته از کارتن ها که به وسیله دستگاه تبدیل برش خورده و دارای تلورانسی بیشتر از دو میلی متر هستند، کارت معمولی می گویند. و به کارتن هایی که بدون تلورانس و توسط قالب های تیغ دار ساخته می شوند کارتن دایکاتی یا مدل دار گفته می شود که خود نیز در انواع متفاوت تولید می شود:

کارتن

1. سور اخ دار:اگر به نوع جعبه سازی در جعبه های میوه دقت کرده باشید، این کارتن ها در کف خود سوراخ دارند تا هوا راه ورود به درون جعبه داشته باشد. جعبه یا کارتن های سوراخ دار معمولا برای بسته بندی محصولات لبنی، میوه و محصولات دریایی به کار برده می شود.

2. تلسکوپی: از میان میوه ها جعبه موز با دیگر انواع آن متفاوت است. این نوع از کارتن ها که دارای درب نیز هستند، تلسکوپی نامیده می شوند.

3. دسته دار: بدیهی است که برای بسته بندی فلزات و اشیای سنگین، بهتر است جعبه ها دسته دار تولید شوند تا به راحتی بتوان آن ها را حمل کرد.

4. بدون درب: برای بسته بندی برخی اشیا خیلی بزرگ نظیر یخچال، ماشین لباسشویی، اجاق گاز و... از کارتن هایی بدون درب استفاده می شود که توسط بسط محکمی دور تا دور کالا را محکم می بندند.

البته لازم به ذکر است که صنعت کارتن سازی همگام با علم نوین پیش رفته و جعبه های مختلفی اعم از جعبه مقوایی، انواع جعبه های لمنیتی و حتی جعبه پیتزا و سینی آبمیوه هم تولید می کند. تا کشور در این خصوص خودکفایی داشته نیازمند واردات نباشد. این پیشرفت در کارتن سازی تا حدی بوده که جعبه سازی محصولات صادراتی به شکل خاص انجام می شود.

برجسته ترین مزیت های کارتن سازی در فروش محصولات

بسته بندی محصولات به وسیله کارتن، علاوه بر حفظ سلامت کالا مزایای بیشمار دیگری هم دارد. برای شرح درست مزیت های استفاده از کارتن در فروش محصولات، بهتر است آن را دسته بندی کنیم تا بهتر بررسی شود:

کاربرد تبلیغاتی کارتن:

جعبه های کارتونی و جعبه مقوایی دارای شکل هندسی و ظاهر شکیلی هستند که در ذهن خریدارن هنگام خرید اثر مثبتی می گذارد. همچنین از آن جا که می توان روی این جعبه های مقوایی و... چاپ تصاویر به عنوان تبلیغات نیز انجام داد، بسیار عالی است. زیرا چاپ تبلیغات مخصوص محصول نیز مشتری را به محصول جذب می کند.

مقاومت و انعطاف بالای کارتن:

جعبه ها در کارتن سازی طوری ساخته می شوند که در برابر فشار، ضربه و پارگی مقاوم باشند. اما با تمام این اوصاف بخاطر به کارگیری افزودنی های مناسب بسیار کم وزن نیز هستند. کارتن ها بسیار منعطف هستند و بدین جهت می توان آن را به اشکال مختلف درآورد. کارتن ها همچنین در برابر سرما و گرما عایق هستند و از محصولات محافظت می کنند.

 مزیت کارتن از نظر حفظ محیط زیست:

در صنعت کارتن سازی نیز، مانند سایر صنایع مراقبت از محیط زیست به عنوان یک اصل مهم رعایت می شود. جعبه مقوایی و کارتنی زمانی که دور ریخته شود جزو زباله های خشک بوده و قابل بازیافت است. یعنی می توان آن را مجدداً برای تهیه جعبه مقوایی به کار برد. اما چناچه بازیافت هم نشده و در زباله باقی بمانند، تجزیه شده به طبیعت باز می گردند.

صرفه اقتصادی استفاده از کارتن:

هزینه و قیمت برای هر سفارش دهنده ای فاکتوری مهم به شمار می رود. در جعبه سازی تلاش شده تا جعبه های مختلف با قیمت بسیار پایین تولید شود. و به همین علت هزینه حمل و نقل آن ها نیز بسیار ارزان خواهد بود. اگر قرار باشد محصولات بازیافت شده و دوباره تبدیل به جعبه شوند، هم هزینه کمی برای تغییر شکل آن ها نیاز است تا به راحتی به شکلی جدید در بیایند.

انواع مختلف ورق کارتن را بشناسید!

همانطور که گفته شد ضخامت ورق های کارتن بسته به نوع محصول مورد بسته بندی تعیین می شود. به طور کلی کارتن ها در کارتن سازی ایران بر مبنای فلوت A, B, C, E در چند نوع ضخامت تولید می شوند:

یکی از بهترین شرکت کارتن سازی در ایران

یکی از شرکت های پیشرو در صنایع کارتن سازی کشور، شرکت کارتن سازی شاهد است که از سال 1369 فعالیت خود را آغاز کرده است. کارتن سازی شاهد با تولید انواع کارتن در اندازه های 3 و 5 لایه و نیز جعبه سازی توانسته است نقش مهمی در تامین نیازهای مصرف کنندگان داشته باشد. این شرکت در حال حاضر با قدرت به کار خود ادامه می دهد و آماده خدمات رسانی به مشتریان است. برای ارتباط با این شرکت می توانید به وبسایت آن مراجعه کنید یا از طریق پیام رسان واتس آپ و تلگرام با آن ارتباط بگیرید و بهترین کیفیت را از کارتن سازی شاهد بخواهید

انواع مختلف ورق کارتن را بشناسید!

52
این مطلب مفید بود ؟20
برچسب :
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی