وسایل سرطان زا
در تمام خانه های دنیا وسایل رایجی وجود دارند که به نوعی با ایجاد سرطان در ارتباط هستند . در این مطلب به معرفی این وسایل سرطان زا پرداخته ایم.

وسایل سرطان زایی که در اکثر خانه ها یافت می شوند

تعدادی وسایل سرطان زا در خانه کمین کرده اند که می توانند خطر ابتلای شما و خانواده تان را به سرطان افزایش دهند.در این مقاله از نمناک ما قصد داریم تا شما را با وسایل مرتبط با سرطان که تقریبا در هر خانه ایی پیدا می شود آشنا سازیم .

10 وسیله رایج در خانه که سرطان زا هستند

خانه مکانی امن و به دور از خطرات و آلودگی های محیط بیرون به نظر می رسد. ما توانایی زیادی در کنترل آلودگی های محیط بیرون را نداریم (گرچه باید داشته باشیم!) اما لازم است به وسایلی که در خانه ی خود استفاده می کنیم توجه داشته باشیم .اولین قدم آن است که بدانیم کدام وسایل خطرناک هستند و باید تعویض شوند. در ادامه به 10 وسیله ی رایج در خانه ها می پردازیم که ویژگی هایی سرطان زا دارند .
1 - کتاب های کتابخانه
عضویت در کتابخانه این امکان را می دهد تا به کتاب های بسیار زیادی که ممکن است قیمت بالایی داشته باشند دسترسی داشته باشیم. علاوه بر لکه های مواد غذایی و تارهای مویی که در داخل این کتاب ها پیدا می شود، چیز بسیار بدتری هم وجود دارد .
طبق پژوهش ها، ممکن است برای استرلیزه کردن کتاب های کتابخانه ها از ماده ی اتیل اکساید استفاده شند که گازی بی رنگ و قابل اشتعال است و بوی شیرینی دارد که عامل سرطان شناخته می شود .شاید بهتر باشد که به جای عضویت در کتابخانه، با خرید کتاب های نو از نویسندگان آن ها هم حمایت کنیم .

وسایل سرطان زا

کتابخانه یکی از وسایل سرطان زا رایج در خانه

2 - باغچه
گاهی چیزهای ناخوشایندی در زمین وجود دارد که می توانند به آب و خاک ما راه پیدا کنند .دیوکسین یک ماده ی شیمیایی بسیار سمی است که در باغچه های ما به راحتی یافت می شود. اگر در باغچه ی خود سبزی می کارید باید بدانید که ممکن است سبزیجات به این ماده آلوده شوند، بنابراین تا جایی که ممکن است سبزیجات خود را بشویید .
3 - پیشخوان های گرانیتی کابینت ها
شکی نیست که با وجود پیشخوان گرانیتی کابینت ها، ارزش مادی خانه بالاتر به نظر می رسد اما شاید این مسأله ارزش به خطر افتادن سلامتی تان را نداشته باشد .رادون نوعی گاز رادیواکتیو است که از سنگ ها و خاک انتشار می یابد و در پیشخوان های گرانیتی هم می تواند وجود داشته باشد. این ماده ی شیمیایی خطر ابتلا به سرطان ریه را بالا می برد .
4 - مبل های راحتی
مبل های راحتی امروزه در خانه ی اغلب ما وجود دارند اما اگر قصد داریم زمان زیادی را به نشستن بگذرانیم، شاید بهتر باشد از وسیله ای استفاده کنیم که به تدریج باعث مرگ ما نشود .اغلب مبل های راحتی را با ماده ی کندساز (ماده ای که فعل و انفعال شیمیایی را کند می کند) قابل اشتعالی به نام TDCIPP اسپری می کنند که سرطان زا است. این ماده ی شیمیایی سمی به سادگی و با تماس و استنشاق وارد جریان خون می شود .

وسایل سرطان زا

مبلمان یکی از وسایل سرطان زا رایج در خانه

5 - محصولات شوینده
اغلب محصولات شوینده حاوی مواد خطرناکی مثل فرمالدهید، تریکلوسان، فتالات و سدیم هیدروکسید هستند .در زمان استفاده از این محصولات، در معرض تنفس گازهای شیمایی آن ها قرار می گیرید. بعضی افراد بوی مواد شوینده ای مثل نرم کننده های لباس را دوست دارند، اما بهتر است قبل از آنکه این مواد سلامتی تان را بهخطر بیندازند استفاده از آن ها را متوقف و مواد طبیعی را جایگزین آن ها کنید .
6 - ظروف نچسب
وقتی دمای سطح ظروف نچسب از 230 درجه ی سانتیگراد بگذرد، مواد شیمیایی سمی ای از ظرف آزاد می شود که وارد غذا و در نتیجه خون شما می شود و خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد .برای حفظ ایمنی، از ظروف چدنی برای پخت و پز استفاده کنید و آن را با آب گرم و اسفنج بشویید .
7 - پرده ها
بوهای شدید به سطوحی مانند فرش ها و پرده ها به راحتی می چسبند و حتی ممکن است متوجه بوی آن ها نشویم. گندزدایی این وسایل آنقدر که تصور می کنید ساده نیست .اگر پرده های خانه ی شما به مایع سمی ای آغشته شده باشد یا در معرض دود، رنگ و حتی مقدار زیادی گرد و غبار قرار گرفته باشد، بهتر است پرده ی جدیدی بخرید تا از تنفس کادمیم که ماده سرطان زا شناخته می شود جلوگیری کنید .

وسایل سرطان زا

پرده یکی از وسایل سرطان زا رایج در خانه

8 - ظروف پلاستیکی نگهداری غذا
ماده ی شیمیایی BPA که در ساخت پلاستیک سخت و شفاف استفاده می شود، در معرض حرارت می تواند وارد غذا شود و خطر ابتلا به سرطان را بالا ببرد. حتی اگر ظرف پلاستیکی خود را حرات ندهید، این ظروف می توانند با شست و شو هم اثری سمی داشته باشند. ظروف پلاستیکی خود را هر چند ماه یک بار تعویض کنید .
9 - عایق های قدیمی
اگرچه از پنبه های نسوز در گذشته استفاده می شد اما ممکن است در خانه ای قدیمی زندگی کنید که عایق آن از پنبه ی نسوز ساخته شده باشد .با فاسد شدن عایق خانه، این ماده ی سرطان زا وارد هوا می شود و به لباس ها و بقیه ی سطوح خانه مثل پرده ها، مبل های راحتی و فرش ها می چسبد .
10 - یخچال
ماده ی سرطان زای PCB در وسایل قدیمی، تجهیزات نورپردازی و وسایل الکتریکی وجود دارد. انباشت این ماده در بدن، خطر ابتلا به سرطان را بالا می برد .در بسیاری از کشورهای پیشرفته تولید صنعنتی ماده ی PCB متوقف شده اما این ماده هنوز هم در محیط زیست وجود دارد. پیش از آنکه سلامتی تان به خطر افتد، وسایل قدیمی و به ویژه یخچال را تعویض کنید .

وسایل سرطان زا

یخچال یکی از وسایل سرطان زا رایج در خانه

این 2 محصول سرطان زا را از خانه تان حذف کنید

شمع

محصول دیگری که می تواند در خانه خطرناک و سمی باشد، ممکن است در شمع معطر محبوب تان پنهان شده باشد. همه ی ما می دانیم سرب خطرناک است و مسمومیت با سرب می تواند برای سلامتی فاجعه بار باشد، اما وقتی توصیفاتی از قبیل اسانس و رایحه درمانی را می بینید، به طور خودکار تصور می کنید این محصولات سالم هستند. هرچند انجمن مصرف کنندگان امریکا فروش شمع هایی با فتیله ی سرب دار را ممنوع کرده است، اما فکر خوبی است که شمع هایتان را بررسی کنید تا مطمئن شوید حاوی این ماده ی خطرناک بالقوه نیستند. بسیاری از محصولات معطر نیز حاوی مقادیری سم های مضر و سرطان زا هستند. بنابراین مواد شیمیایی به کاررفته در معطرسازی محصول را نیز بررسی کنید . یک روش ساده برای بررسی شمع هایتان، استفاده از یک تکه کاغذ است. سعی کنید با فتیله روی کاغذ خط بکشید. اگر خط نکشید، احتمالا فتیله سرب ندارد. هم چنین می توانید شمع را روشن کنید و کاغذ را بالای شعله بگیرید. اگر دوده ای خاکستری روی آن تشکیل شد، ممکن است شمع تان سرب داشته باشد .

حشره کش ها و آفت کش ها

اصطلاح ‘خانواده’ اغلب دوستان پشمالوی ما را نیز شامل می شود. ممکن است یک فرد فکر کند محصولاتی که به عنوان دوستدار حیوانات خانگی تبلیغ می شوند در واقع دوستدار انسان و حیوانات خانگی هستند. با این حال، مانند مواد پاک کننده، تعدادی مواد شیمیایی سرطان زا در بسیاری از محصولات کنترل تیک، کک، و شپش حیوانات نیز وجود دارد . برخی از محصولات کنترل تیک و کک حاوی آفت کش های ارگانوفسفره، پرمترین، و کاربامات هستند. این محصولات در فهرست موادی هستند که احتمالا برای انسان سرطان زا است .

کدام وسایل خانه ویژگی سرطان زایی دارند؟

4.613
این مطلب مفید بود ؟121
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از روز یاتو ، فرادید / ف
وبگردی