آموزش دوختن پرده

آموزش گام به گام دوختن پرده پذیرایی ساده با 3 روش

کد مطلب : 44956تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 2 دقیقه
یکی از راه های ایجاد تغییر در دکوراسیون منزل عوض کردن پرده های پذیرایی است که در ادامه آموزش دوختن پرده پذیرایی را برای شما آورده ایم.

آموزش دوختن پرده پذیرایی با چندین روش درست

تعویض پرده یکی از آسان ترین راه ها برای تغییر دکوراسیون منزل است . شما برای تغییر دکوراسیون منزل به جای هزینه اضافی می توانید با کمی سلیقه و دقت پرده ای جدید برای نقاط مختلف منزلتان بدوزید. در این بخش ازدنیای مد نمناک به آموزش یک مدل ساده از پرده می پردازیم که بسیاری از پرده های موجود در بازاربراین اساس دوخته شده اند .

آموزش دوختن پرده

آموزش دوخت پرده های پلیسه

گام اول آموزش دوخت پرده:اندازه گیری دقیق

برای دوخت پرده ابتدا به اندازه گیری دقیق عرض و طول پنجره می پردازیم. اگر دو طرف دیوار بود ابتدا با متر از یک دیوار تا دیوار دیگر را اندازه می گیریم سپس ارتفاع را از سقف تا کف زمین اندازه گیری می کنیم . اگر پنجره از عرض و از طول کوتاه بود، 10 سانت از طرف چپ و راست هر یک و10 تا 20 سانت از پایین پنجره اضافه می گیریم.

هنگام دوخت پرده اگربخواهیم پرده را به چوب پرده معمولی وصل کنیم ، 5 سانت از قد پرده کم می کنیم اما اگر بخواهیم چوب پرده معلوم نباشد قد پرده را تغییر نمی دهیم و فقط به سوراخ پایین نوار پرده گیره ها را وصل می کنیم . هنگام دوخت پرده اگر از میل پرده حلقه دار استفاده می کنید، 8 سانت از قد پرده کم می کنیم .

دوخت پرده پذیرایی

آموزش دوخت پرده های ساده

گام دوم آموزش دوخت پرده:تعیین مقدار پارچه مورد نیاز

بیشتر پرده های موجود در بازار سه یا دو متر عرض دارند . پارچه های با عرض سه متر ، معمولا عرض شان به قد پرده می افتد؛ مثلا پرده های حاشیه دار و متراژی که شما خریداری می کنید به اندازه دوبرابر و نیم (یا سه برابر برای پارچه های توری) یا دوبرابر طول میل پرده است. به بیان دیگر :

طول پرده :طول پنجره +10 تا 20 سانت اضافه برای پایین پرده

عرض پرده: سه برابر میل پرده +20 سانت (برای هر طرف پرده 10 سانت)

نکته: برای زیر پرده ای به اندازه عرض پنجره به اضافه 10 سانت اضافه از هر طرف در نظر می گیریم.

پرده پذیرایی پیله دار

نحوه دوخت پرده پذیرایی پیله دار

گام سوم آموزش دوخت پرده:نحوه دوخت پرده پلیسه

دو روش برای دوخت پرده پلیسه وجود دارد.

در روش اول :

ابتدا نوار پرده را دوخته و سپس آن را جمع می کنیم.

در روش دوم :

پرده را به شکل پیلی دار می دوزیم . بهترین شکل ممکن برای دوخت پرده به صورت پیلی داراین است که اول نوار پرده را بدوزیم و بعد پیلی ها را ، این حالت برای پرده هایی که پارچه لغزنده دارند مناسب است . در بخش دنیای مد نمناک می خوانید که گاهی نیز اول پیلی را می دوزیم و بعد نوار پرده را.

برای دوخت پیلی ها بهتر است اندازه آنها بین 10 تا 15 سانت باشد یعنی از 10 سانت کمتر نباشد و از 15 سانت بیشتر نشود. برای اینکه بدانیم چه تعداد پیلی برای پرده خود بدوزیم عرض پارچه را تقسیم بر اندازه (سانتی متر) پیلی ها می کنیم .

نکته:پارچه که برای هر پیلی 10 سانت نیاز داریم 30سانتی متر می شود.

 

آموزش گام به گام دوختن پرده پذیرایی ساده با 3 روش

4339
این مطلب مفید بود ؟27168
منبع : بخش دنیای مد نمناک/ن/ز.ت
برچسب : آموزش خیاطی
1 نظر به ثبت رسیده است
نیلوفر1400-11-27
سلام ممنونم از راهنمایی شما
00
وبگردی