پرسپولیس و استقلال
پرسپولیس و استقلال موفق شدند با برتری در برابر السد و الهلال به عنوان صدرنشین گروه های خود به مرحله یک هشتم نهایی رقابت های لیگ قهرمانان آسیا صعود کنند.

نظرات کارشناسان ورزشی به صدر نشینی پرسپولیس و استقلال در مرحله حذفی لیگ قهرمانان

هفته ششم و پایانی از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا روز گذشته (سه شنبه) در منطقه غرب آسیا خاتمه یافت و تکلیف تیم های صعودکننده و ناکام این مرحله مشخص شد. در پایان دیدارهای گروهی، سه نماینده از ایران، دو نماینده از کشورهای قطر و امارات و یک نماینده از عربستان به مرحله یک هشتم نهایی رقابت ها راه یافتند.

پرسپولیس و استقلال موفق شدند با برتری در برابر السد و الهلال به عنوان صدرنشین گروه های خود به مرحله یک هشتم نهایی رقابت های لیگ قهرمانان آسیا صعود کنند. حضور دو تیم محبوب کشورمان در مراحل حذفی لیگ قهرمانان، نشان می دهد باشگاه های ایرانی نیز همگام با تیم ملی کشورمان روند صعودی خود را آغاز کرده اند و مثل گذشته به سادگی از مرحله گروهی کنار نمی روند. هواداران پرسپولیس و استقلال جشن صعود را در حالی برگزار کردند که این دو تیم عملکرد بی نظیری در لیگ و جام حذفی به نمایش گذاشته اند.

استقلال فینالیست جام حذفی است و باید در برابر خونه به خونه به میدان برود؛ تیمی که به نظر نمی رسد مانع جدی برای عدم دستیابی به عنوان قهرمانی شاگردان شفر باشد.پرسپولیس نیز لیگ را مقتدرانه و با قهرمانی به پایان رسانده و بازی های این تیم تشریفاتی است. به هر ترتیب به بهانه صعود پرسپولیس و استقلال به مرحله حذفی لیگ قهرمانان، گفت وگویی با کارشناسان داشتیم تا نظرات شان را درباره عملکرد این دو تیم بدانیم.

پرسپولیس و استقلال

پیروزی پرسپولیس و استقلال در لیگ قهرمانان آسیا 

استقلال، رئال مادرید ایران است

محمد نوازی/ مدافع پیشین استقلال

بازیکنان استقلال مقابل الهلال، هم دوندگی خوبی داشتند و هم جا به جایی خوبی را در زمین انجام می دادند. با وجود اینکه دو سه بازیکن تیم در پست اصلی خودشان بازی نمی کردند و ترکیب تیم دستخوش تغییراتی شده بود اما این بازی سخت به سود استقلال به پایان رسید. با کسب این سه امتیاز، استقلال به عنوان صدرنشین گروه صعود کرد و این مساله بدون شک از لحاظ روحی و روانی کمک بزرگی خواهد بود تا آن ها با اعتماد به نفس بیشتری در مراحل بالاتر حاضر شوند.

در ابتدا بسیاری گفتند که این گروه، گروه مرگ است و استقلال صعود نمی کند اما دیدیم که با تلاش و همت بازیکنان، تیم به راحتی صعود کرد و امیدوارم این روند در مراحل بعدی هم ادامه داشته باشد. جا دارد از این بابت، تبریک ویژه ای را به مردم و هواداران و آن هایی که در همه حال پشتیبان تیم بودند، بگویم. اگر از نظر هجومی نگاه کنیم، می توان گفت سمت چپ استقلال ساکن تر است اما سمت راست تیم، نقش پررنگ تر و بیشتری در حملات دارد. حضور وریا غفوری در این جناح باعث می شود تا کیفیت کار بالا برود.

او مقابل الهلال، یک گل سه امتیازی به ثمررساند و به جز این یکی، دو موقعیت دیگر نیز داشت که اگر کمی از خودگذشتگی نشان می داد، تیم دوباره به گل می رسید. اگر بخواهیم در مورد نقطه قوت استقلال صحبت کنیم، سمت راست و بازیکنان میانی را می توانیم نام ببریم. غفوری و جپاروف در این دو بخش نقش کلیدی دارند. استقلال همیشه در آسیا خوب کار کرده است. شاید به دلیل غیرت و تعصبی است که ایرانی ها در مسابقات بین المللی دارند.

پرسپولیس و استقلال

صدرنشینی پرسپولیس و استقلال در لیگ آسیا

این مساله را نه تنها در فوتبال بلکه در ورزش های دیگر نیز دیده ایم. پرسپولیس هم امسال نتایج خوبی گرفت و خداراشکر دو قطب و دو رقیب در فوتبال ایران به عنوان صدرنشین صعود کردند که این موضوع می تواند اتفاق خوبی برای فوتبال ایران باشد. اگر بخواهم استقلال لیگ را با استقلال آسیایی مقایسه کنم، باید بگویم عدم نتیجه گیری در نیم فصل باعث شد بازیکنان و سایراعضای تیم، تمرکز خودشان را روی بازی های آسیایی بگذارند و تلاش کنند این موضوع را با نتیجه گیری در لیگ قهرمانان جبران کنند.

از این لحاظ می توان گفت استقلال، رئال مادرید ایران است که بازی های قاره ای برایش اهمیت بیشتری دارند! اتفاق بسیار خوبی که پس از بازی با الهلال به دست آمد، بیستمین کلین شیت مهدی رحمتی در آسیا بود. او همیشه خوب است و جزو بهترین هاست. البته سید حسین حسینی نیز عملکرد بسیار خوبی در بازی های این فصل داشت و در حال حاضر استقلال دو دروازه بان آماده دارد و خیال همه از دروازه راحت است. امیدوارم رفاقت این دو نفر همیشه برقرار و محکم باشد. شاید آن ها رقیبان سرسختی برای یکدیگر باشند اما مهم این است که عضو یک خانواده هستند و به نتیجه گیری تیم کمک می کنند. به همه اعضای استقلال تبریک می گویم و به عنوان یک استقلالی به همه این بازیکنان افتخار می کنم.

در ستایش عملکرد شفر

محمد نوری / پیشکسوت استقلال
تفکری که وینفرد شفر دارد، در کنار هوش و استعداد بازیکنان توانست جای خالی چند بازیکن را در استقلال پر کند. در دقیقه 10 بازی مقابل الهلال، فرشید باقری مصدوم شد اما معتقدم با توجه به تمام این اتفاقات، آبی ها بازی خوب و فکورانه ای را از خود به نمایش گذاشتند. استقلالی ها هماهنگ بودند و نشان دادند انگیزه بالایی برای صدرنشینی در گروه دارند. من فکر می کنم از زمانی که شفر سرمربی استقلال شده، این تیم متکی به بازیکن خاصی نیست و همه بازیکنان در خدمت تیم هستند. وینفرد شفر از جوانان به خوبی بازی گرفته اما من فکر می کنم وریا غفوری در برابر الهلال بازی درخشانی را به نمایش گذاشت. او با تیزهوشی و جایگیری های خوبش موفق شد گل برتری استقلال را نیز به ثمر برساند.

پرسپولیس و استقلال

تحلیل کارشناسانه از برتری پرسپولیس و استقلال در لیگ آسیا

آرمین سهرابیان نیز یکی دیگر از بازیکنانی بود که در برابر الهلال بدون اشتباه بازی کرد و اجازه نداد مهاجمان حریف، خودنمایی کنند؛ هرچند که امید نورافکن نیز بازیکن خوبی است و می تواند در تیم تاثیرگذار باشد. از طرفی نباید فراموش کرد مامه تیام هنوز نتوانسته بعد از مصدومیت به شرایط آرمانی خود بازگردد و با بازگشت او می توانیم امیدوار باشیم که استقلالی ها نمایش بهتری را ارائه دهند. تیام یکی از بهترین بازیکنان فوتبال ایران است و به زودی بازی های بهتری را از او خواهیم دید. در مجموع فکر می کنم تک تک بازیکنان استقلال ستاره بودند و همان طور که همه می دانیم، این تیم بدون شکست از گروه مرگ صعود کرد. این در حالی است که پیش از این گفته می شد آبی ها به سختی از گروه خود صعود خواهند کرد اما بازیکنان این تیم نشان دادند می توانند در شرایط سخت انگیزه بیشتری داشته باشند.

نباید از کنار تاثیرگذاری سرمربی استقلال نیز به سادگی گذشت. وینفرد شفر با وجود آنکه مدت کمی در این تیم حضور داشته اما موفق شده تاثیر زیادی داشته باشد و استقلال را متحول کند. این موضوع نشان می دهد که مدیران باشگاه باید به دنبال مربیان رزومه دار بروند و به آن ها اعتماد کنند. شفر باعث شده استقلال در لیگ قهرمانان آسیا و جام حذفی روند متعادلی داشته باشد. در واقع او توانسته از نظر روحی و روانی روی بازیکنان کار کند و این تیم را رو به جلو ببرد. نباید فراموش کرد زمانی که شفر به استقلال آمد، بسیاری معتقد بودند او سن بالایی دارد اما در همان روزهای اول من گفتم که هواداران باید کمی تیم را همراهی کنند و حمایت شان را از استقلال دریغ نکنند. برخی مخالف ها همیشه بودند و هستند و مطمئن باشید منتظرند استقلال نتیجه نگیرد تا دوباره به شفر حمله کنند.

این مربی آلمانی موفق شده به منتقدان خود تو دهنی بزند و استقلالی بسازد که مقبول هواداران است. در پایان امیدوارم وینفرد شفر در استقلال بماند و قرارداد خود را تمدید کند تا سال آینده بتوانیم جشن قهرمانی را در لیگ بگیریم. مطمئن باشید اگر کسی استقلالی باشد و به این تیم تعصب داشته باشد، به دنبال سربلندی تیم است و به دنبال موقعیت بهتر خود نخواهد بود. در پایان از هواداران استقلال تشکر می کنم که بازیکنان را تشویق کردند و به آن ها انگیزه برتری در برابر حریفان دادند.

فشار روانی از پرسپولیسی ها برداشته شده

فرشاد پیوس / پیشکسوت پرسپولیس
پرسپولیس در دیدار مقابل السد قطر موفق شد روز خوبی را پشت سر بگذارد و با برتری در برابر این تیم، به مرحله یک هشتم نهایی رقابت های لیگ قهرمانان آسیا صعود کند. موضوع مهم درباره پرسپولیس این است که این تیم در مرحله بعدی به مصاف نماینده عربستان نخواهد رفت؛ اتفاقی که سال گذشته رخ داد و سرخ پوشان به دلیل بازی در کشور سوم، نتوانستند از فشار روانی تماشاگران شان در برابر حریف استفاده کنند. هرچند که برخی کارشناسان معتقدند تیم های عربستانی نیز نمی توانند از پتانسیل هواداران شان استفاده کنند اما همه ما می دانیم که کشورهای میزبان تیم های ایران و عربستان عربی هستند و به طور معمول از تیم های عربستانی حمایت می کنند.

پرسپولیس و استقلال

صدرنشینی پرسپولیس و استقلال در لیگ قهرمانان آسیا

پرسپولیس در دیدار رفت مقابل السد، شکست خورده بود و انگیزه پیروزی در برابر این تیم منجر به ارائه یک بازی منطقی شد. نباید فراموش کنیم که حضور ژاوی در میدان، وزنه سنگینی است و می تواند به تیم مقابل فشار روانی مضاعفی وارد کند اما شاگردان برانکو به خوبی او را مهار کردند و نشان دادند می توانند روز خوبی را در آزادی رقم بزنند. برانکو در دیدار مقابل السد، راهبرد جالبی هم به کار برد؛ او پست احمد نوراللهی را تغییر داد و به این ترتیب بازیکن شماره هشت پرسپولیس عاملی برای سورپرایز حریف بود. من به بازی تک تک بازیکنان توجه ویژه ای کردم؛ علی علیپور با وجود آنکه گفته می شود افت محسوسی کرده اما موفق شد در این دیدار اجازه اضافه شدن مدافعان حریف را به خط حمله ندهد.

او آن ها را در زمین خودشان محبوس کرده بود و همین عامل منجر به برتری نفری مدافعان پرسپولیس نسبت به مهاجمان السد شد. گادوین منشا نیز در دقایق کوتاهی که در زمین حضور داشت، موفق شد عملکرد درخشانی را از خود به نمایش بگذارد و همراه با علیپور به خوبی مدافعان حریف را کنترل کردند. فراموش نکنید حضور مرتضی پورعلی گنجی در این بازی تاثیر زیادی روی بازی داشت. او با وجود آنکه یک گل به خودی را وارد دروازه کرد اما در مصاف های تن به تن با بازیکنان پرسپولیس موفق ظاهر شد و بسیاری از ضربات اول را به توپ وارد کرد. از سوی دیگر نباید فراموش کرد پورعلی گنجی در دیدار رفت نیز یکی از مهره های درخشان السد بود و نمی توان با یک اشتباه او را لایق تنبیه یا مجازات دانست.

در مجموع معتقدم پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا با انگیزه بیشتری به میدان می رود و با توجه به اینکه فشار روانی قهرمانی در لیگ برتر روی تیم وجود ندارد، با آسودگی خاطر بیشتری در برابر حریفان قرار می گیرد. در مجموع معتقدم پرسپولیس برای بازی های بعدی خود در مرحله یک هشتم نهایی نیاز به تقویت تیم خود دارد اما به دلیل آنکه از نقل و انتقالات محروم است، امیدوارم با حضور امید عالیشاه این تیم بتواند روند بهتری را در پیش بگیرد. باید امیدوار باشیم بازیکنان فعلی نیز قرارداد خود را تمدید کنند تا دست کم پرسپولیس ضعیف تر از تیم فعلی نشود. در نهایت از هواداران سرخ پوشان ممنونم که شاگردان برانکو را در ورزشگاه آزادی تنها نگذاشتند و تا پایان مرحله گروهی با آن ها همراه بودند.

آیا منشا و علیپور افت کرده اند؟

ادموند بزیک/ مهاجم پیشین پرسپولیس
مهم ترین اتفاقی که در دیدار پرسپولیس و السد به چشم آمد، بردی بود که حاصل شد. در واقع مهم بود که پرسپولیس به عنوان تیم صدرنشین صعود کند و براساس آمار و ارقام، شاگردان برانکو مقتدرانه به مرحله حذفی رسیدند. کارنامه پرسپولیس، عملکرد برانکو را نشان می دهد. او قهرمان لیگ و در آسیا نیز صدرنشین گروهش شده است؛ بنابراین معتقدم پرسپولیس پتانسیل صعود به جمع چهار تیم برتر آسیا را دارد. برانکو در دو سال و نیمی که در جمع سرخ پوشان حضور داشته، نشان داده به دنبال هدف مهمی است.

پرسپولیس و استقلال

پیروزی پرسپولیس و استقلال در لیگ قهرمانان آسیا 

در چند سال اخیر هیچ گاه سرخ پوشان اینچنین به سمت هدف خود نرفته اند؛ هرچند که در یک مقطع بسیاری از تیم ها افت دارند و شاگردان برانکو نیز از این اتفاق بی نصیب نبودند اما خوشحالم که پرسپولیس در روزهای افت خود نیز از کسب موفقیت بی بهره نبود و موفق شد جشن صعود خود را در ورزشگاه آزادی برگزار کند. نقطه قوت پرسپولیس در فصل جاری، همدلی بازیکنان این تیم بود و نمی توانم بگویم بازیکن خاصی برتر از سایران بوده است.

برانکو موفق شده تیمی بسازد که کار گروهی می کند؛ پرسپولیس از گلی که می زند به خوبی محافظت می کند. نباید فراموش کنیم که لیگ قهرمانان آسیا سطح بالاتری نسبت به لیگ ایران دارد و جای اشتباه در این لیگ نیست. در مجموع اعتقاد دارم حضور در آسیا و کسب موفقیت در لیگ قهرمانان بسیار دشوار است زیرا باشگاه های عربی سرمایه گذاری گسترده ای می کنند و به دنبال کسب عنوان قهرمانی هستند به عنوان مثال دو بازیکن العین یا الهلال حدود 10 میلیون یورو قیمت دارند و نمی توان به سادگی با آن ها مقابله کرد.

موضوع دیگری که بسیار مورد بحث قرار گرفته ماجرای افت بازیکنانی مثل علی علیپور و گادوین منشاست. به اعتقاد من علیپور یک مکمل خوب برای طارمی بود و وقتی او جدا شد، علیپور آزاد شد و موقعیت هایی که گم کرده بود دوباره پیدا کرد. او به موفقیت های بسیاری دست پیدا کرد و تا مرز آقای گلی نیز پیش رفته است. علیپور نشان داده اگر توانایی های خود را باور کند، می تواند موفق تر شود. اما گادوین منشا نیاز به زمان دارد تا بتواند خود را با تیم هماهنگ کند به عنوان مثال وحید امیری نیز همین مشکل را داشت و زمان دادن به او منجر به هماهنگ تر شدنش می شود. نباید فراموش کنیم رفتن مهدی طارمی نیز در افت منشا تاثیرگذار بوده است.

او رقیبی در پرسپولیس ندارد و برای بهتر شدن نمی جنگد؛ همین موضوع منجر به افت نسبی این بازیکن شده است. بحث هایی نیز درباره احتمال جدایی برخی بازیکنان پرسپولیس مطرح شده اما من فکر می کنم این موضوع بحث مدیریتی است و تا جایی که من خبر دارم، همه بازیکنان پرسپولیس قصد دارند قرارداد خود را تمدید کنند. به هر حال آخر فصل است و شایعاتی از این دست مطرح شده اما نباید خیلی به آن ها اعتماد کرد. بحث جدایی محسن مسلمان نیز مطرح شده و من فکر می کنم او در پرسپولیس بسیار تاثیرگذار است ولی نمی توانم بگویم این بازیکن باید به هر قیمتی حفظ شود زیرا من بیرون از تیم هستم و سرمربی باید در این باره تصمیم بگیرد.

پرسپولیس و استقلال

صدرنشینی پرسپولیس و استقلال در لیگ 

پرسپولیس صاحب بهترین خط دفاع/ استقلال در صف شکست ناپذیران

بهترین خط دفاعی:پرسپولیس ایران با 3 گل خورده
سرخپوشان پایتخت امسال برخلاف سال گذشته، خیلی راحت و قبل از هفته پایانی مرحله گروهی، صعود خود را به مرحله یک هشتم نهایی قطعی کردند. از دست دادن مهره های کلیدی مانند مهدی طارمی و سروش رفیعی و نیز محرومیت از پنجره نقل وانتقالاتی، جلودار تیم آماده برانکو نشد و پرسپولیس علاوه بر کسب قهرمانی زودهنگام در لیگ برتر، به عنوان صدرنشین گروه C رقابت ها از گروهش صعود کرد تا به جای تقابل با الاهلی در کشور ثالث، در تهران از الجزیره امارات میزبانی کند

کمترین شکست:استقلال ایران، العین امارات، الاهلی عربستان و الدحیل قطر بدون شکست
نتایج اسفبار استقلال با علیرضا منصوریان در ابتدای فصل که این تیم را به قعر جدول لیگ برتر رساند، هواداران استقلال را نسبت به عملکرد آبی پوشان در آسیا ناامید کرد. حضور وینفرد شفر روی نیمکت آبی پوشان اما نقطه عطفی در پُرافتخارترین تیم ایران در آسیا بود. پیرمرد آلمانی با آبی ها بردهای متوالی و پرگلی به دست آورد، استقلال را به جمع مدعیان نایب قهرمانی لیگ رساند و بهترین نتایج این تیم در آسیا را در پنج فصل اخیر به ارمغان آورد. استقلال با شفر به صدرنشینی گروه D رسید و در گروه مرگ رقابت ها، هیچ شکستی متحمل نشد. استقلال برای رسیدن به جمع هشت تیم برتر آسیا پس از پنج سال، باید از ذوب آهن و قلعه نویی عبور کند.

عملکرد بی نظیر پرسپولیس و استقلال در لیگ و جام حذفی

53
این مطلب مفید بود ؟30
برگرفته از قانون - تسنیم / ر
وبگردی