پلاک دندان
پلاک دندان چیست؟ تارتار پشت دندان ها را چطور می توان بدون استفاده از ترکیبات شیمیایی رفع کرد ؟ با ساده ترین مواد مثل پوست میوه و سبزیجات مخصوص می توانید باکتری دهان و دندان را رفع کنید.

راه های از بین بردن تارتار و پلاک دندان و دهان

 تارتار یا پلاک دندان لکه های زرد رنگ و البته چسبناکی هستند که اغلب در قسمت داخلی دندان ها و بین زبان و دندان دیده می شوند ، این نقاط ریز و درشت به مرور موجب بروز مشکلات جدی برای سلامت عضو می شود.

پلاک دندان چیست ؟

تارتار یا همان پلاک دندان که برخی آن را با نام جرم می شناسند باکتریها چسبنده و نرم هستند که روی دندان ،زبان ،دندان مصنوعی و دندان طلا رشد پیدا می کنند.
پلاک دندان

تارتار و پلاک روی دندان

آیا میتوان باکتری ها و پلاک دندان را در منزل پاک کنیم؟

با منظم مسواک زدن منظم و صحیح و از استفاده مواد طبیعی می توان در منزل تارتار ها را از روی دندان پاک کرد و به حفظ مینای دندان وجلوگیری از پوسیدگی و از دست دادن ان کمک می کنیم.

7 نسخه خانگی و طب سنتی برای از بین بردن پلاک دندان

چگونه می توانیم باراه های طبیعی باکتری ها و باره ها را از بین بریم به یاد داشته باشید که اگر به طور منظم باکتری ها را از بین ببرید از پوسیدگی همیشگی دندان جلوگیری کرده اید.

رفع پلاک دندان با قرقره کردن روغن

این روش بسیار قدیمی است و برای سلامت کلی وبنابراین دهان و دندان مفید است استفاده از روغن نارگیل که حاوی اسیدلریک است و خاصیت آنتی میکروبی و ضد التهابی دارد باکتری هاو پوسیدگی های دندان را از طریق بیرون ریختن کاهش دهید.
یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل را 15 تا 20 دقیقه در دهان قرقره کنید و بعد بدون فرو بردن مواد رابیرون بریزید و در آخر مثل همیشه مسواک بزنید و این کار را دو تا سه بار در هفته بعد از بیدار شدن از خواب انجام دهید.
نکته : می توانید زبان را با روغن نارگیل ماساژ دهید تا باکتری ها از بین برود و یا با آب گرم و روغن کنجد این کار را انجام دهید.

جوش شیرین نسخه خانگی موثر برای نابودی پلاک دندان

پلاک دندان

بهترین ترکیبات طبیعی برای پاک کردن پلاک دندان
چون جوش شیرین خاصیت آنتی باکتریایی دارد و از ورود باکتری به دهان و ایجاد باره جلوگیری می کند و ضد اسید معده است تعادل پ هاش را حفظ می کند و دندانها را سفید میکند.
یک قاشق چایخوری نمک و دو قاشق چای خوری جوش شیرین را داخل کاسه ترکیب و مسواک را در آن خیس کنید و مسواک بزنید.
می توانید جوش شیرین را روی مسواک نم دار بپاشید و مسواک بزنید و با آب ولرم بشویید.

نکته :در مصرف جوش شیرین دقت کنید چون ممکن است مصرف بیش از حد آن به مینای دندان آسیب بزند

جرم گیری و رفع پلاک دندان با استفاده از پوست پرتقال

پوست پرتغال در مبارزه با میکروارگانیزم دهان و سفید کردن لکه های دندانی موثر است هیدروکربن موجود در پوست پرتقال باکتریهای دندان را بدون اینکه به مینای دندان آسیب بزند از بین میبرد چون حاوی ویتامین 3 است.
قسمت داخلی پوست پرتقال تازه را روی دندان ها و زبان به مدت 2 تا 4 دقیقه بمالید دوتا تا چهار دقیقه صبر کنید و سپس با آب بشویید این کار را دو سه بار در هفته انجام دهید.
نکته : پودر پوست پرتقال را با آب ترکیب تا خمیری به دست بیاید روی دندان ها بمالید و دقایقی بعدبشویید

آلوورا نسخه ی گیاهی رفع تارتار و پلاک دندان

خاصیت آنتی میکروبی آلوورا به درمان مشکلات دهان و دندان مثل ورم لثه کمک می کند و خارش زبان را تسکین می دهد و تنفس را تسهیل می بخشد
راههای متعدد استفاده از آلوورا برای جرم گیری دندان
1- ژل آلوورا را خارج کنید و به طور مستقیم روی زبان و دندان بکشید 10 دقیقه صبر کنید و بعد با آب سرد بشویید این کار را دوبار در روز چند روز انجام دهید.
2- یک قاشق چای خوری آلوورا با10 قطره روغن لیمو 4 قاشق چایخوری گلیسیرین سبزیجات چهار قاشق غذاخوری جوش شیرین در یک فنجان آب ترکیب تا خمیر به دست آید دقایقی این مواد را روی دندان بمالید و بعد با آب بشویید این کار راسه تا شش بار در هفته انجام دهید.

میخک برای پاک کردن پلاک دندان

در کل میخک دندان درد را تسکین می دهد و خاصیت ضد میکروبی و باکتریایی دارد و با میکروب های موجود در دهان مبارزه می کند.
راه های استفاده از میخک
1- مقداری روغن زیتون را با یک قاشق چای خوری پودر میخک ترکیب و روی دندان بمالید و دقایقی بعد با آب ولرم بشویید این کار را دو بار در روز انجام دهید
2- 1تا3میخک را بجوید برای سلامت کلی و بوی دهان موثر است

سرکه به راحتی پلاک دندان را از بین می برد

استیک اسید موجود در سرکه از آسیب مینای دندان و تجمع باکتری های دندان جلوگیری می کند و چون خاصیت ضد التهابی آنتی باکتریایی دارند به تسکین خارش زبان و پاکسازی فعالیت های باکتریایی کمک می کند.
دو قاشق چای خوری سرکه و1ق چ نمک را در نصف فنجان آب گرم ترکیب تا خوب نمک در ان حل شود بعد با این محلول یک یا دو بار در روز دهان را بشویید.

با دهانشویه پلاک دندان رفع می شود

مصرف دهانشویه ضدعفونی کننده و هیدروژن پراکسید عملکرد میکروب های دهانی دندانی راپاکسازی میکند چون باکتری و میکروب های دندانی را از بین میبرد.
یک قاشق غذاخوری دهانشویه ضدعفونی کننده رو با 3 قاشق غذاخوری هیدروژن پراکسید ترکیب و 1یا2دقیقه قرقره کنید و بد دهان را بشویید این کار را بعد از هر ور وعده غذایی یا حداقل یک بار در روز انجام دهید.

تارتار و پلاک دندان چگونه رفع می شود؟ +7 نسخه خانگی

463
این مطلب مفید بود ؟5112
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ز.ن
وبگردی