پیامبر
امامزاده قادر تنها پیامبری است که در گیلان به خاک سپرده شده است, به تازگی مقبره قادر پیغمبر مورد بازسازی قرار گرفت.

امامزاده قادر تنها پیامبر گیلان

امامزاده قادر واقع در روستای باباولی شهرستان لاهیجان، تنها پیامبری که در گیلان آرامیده است.

شهرستان لاهیجان 167 بقعه متبرکه دارد که برخی در نقاط صعب العبور و ییلاقات این شهرستان قرار دارند و از این تعداد حدود 20 مورد شاخص هستند.

امامزاده قادر

 بقعه چهار پادشاهان

 
از بقاع شاخص شهرستان لاهیجان می توان به بقعه چهار پادشاهان، بقعه میرشمس الدین، بقعه میرجمال‏الدین، امامزاده سید ابراهیم برفجان، شیخ زاهد و بقعه قادر پیامبر که تنها پیامبر استان گیلان است، اشاره کرد.
 
اما در روستای بابا ولی دیلمان، بنایی چهارگوش قرار دارد که در ضلع های شمالی، شرقی و جنوبی آن، ایوان های ستون دار چوبینی وجود دارد. این بقعه، همانند بسیاری از آرامگاه های شمال ایران، نقاشی های مذهبی دارد و پوشش بام آن از سفال است.
 
 
از آثار ارزشمند این بقعه، صندوق چوبی آن است که بر پایه چوبینی به ارتفاع 20 سانتی متر قرار گرفته است. بر روی قاب های این صندوق، دو گونه کنده کاری به شیوه گره و طرح های گل و بوته انجام گرفته است.
 
  
در ایوان بقعه، سنگ قبرهایی کار گذاشته شده که کنده کاری های زیبایی دارند. یکی از آن ها با تاریخ 995 هـ.ق به «السعید الشهید پیری بیک بن پیری بیک»، و دیگری با تاریخ 1014 هـ.ق به «استاد القابل نادعلی بیک خلیفه بن سعادت آیین … سید عبی بیک …» تعلق دارد.
 
در ایوان شرقی نیز سنگ قبری به تاریخ 998 هـ.ق متعلق به «مهدی قلی بن حمزه بیک شاه عود» قرار دارد. درخصوص شخصیت صاحب آرامگاه، در کتیبه های ورودی و صندوق اشاره ای نشده است.
  
گفتنی است؛ مقبره قادر پیغمبر اخیرا توسط اوقاف مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است. این بقعه در 67 کیلومتری شهرستان لاهیجان در مسیر دیلمان به آسیابر قرار دارد.

 

پیامبری که در گیلان آرامیده است

4.111
این مطلب مفید بود ؟92
برگرفته از ایکنا -/ح
وبگردی