پیری پوست
با افزایش سن بر روی پوست صورت چین و چروک هایی ایجاد می شود که از نشانه های پیری پوست می باشد و روش هایی وجود دارد که می توان روند ایجاد این چروک ها را کاهش داد.

راه های جلوگیری از پیری پوست

پوست خوب و سالم، در زیبایی فرد بسیار تاثیر گذار است و می تواند سن فرد را از آنچه که هست جوانتر نشان دهد . گذر زمان و افزایش سن در پیری پوست و ایجاد چین و چروک در پوست موثر است اما برخی افراد با سن مشابه جوان تر یا پیرتر از دیگری به نظر می رسند.

گر چه عوامل ارثی در این زمینه نقش مهمی دارند اما عوامل محیطی را نیز در ایجاد پیری پوست نباید نادیده گرفت. برای پیشگیری از پیری پوست همواره متخصصان زیبایی توصیه هایی برای افراد دارند ، در این بخش از سلامت پوست و موی نمناک شما را با عوامل مهم در ایجاد پیری زود رس پوست و راه های جلوگیری از پیری پوست آشنا می کنیم.

پیری پوست

برای جلوگیری از پیری پوست چه باید کرد؟

پیشگیری از پیری پوست

زمانی که پوست ما به مدت طولانی در معرض آفتاب قرار بگیرید ، الیاف الاستین پوست تخریب و لکه های قهوه ای در آن ایجاد می شود و در انتها احتمال بروز انواع بدخیمی در پوست بالا می رود.

بی خوابی های شبانه سبب ایجاد رنگ پریدگی، چشمان قرمز و تیرگی دور چشمان می شود و به ساختار پوست آسیب می رساند بنابراین باید در طول شبانه روز خواب کافی داشته باشیم .

سن شروع از بین رفتن پوست صورت

اواخر دهه سوم زندگی، تحلیل در پوست آغاز و چروک در پوست ظاهر می شود. عوامل تاثیر گذار در روند زو درس پیری پوست و زیبایی عبارتند از :عوامل ارثی و محیطی، تابش اشعه آفتاب، باد، تنش های عصبی و استرس، سیگار، آلودگی های محیطی و حتی حرکات عضلانی بیش از حد مانند اخم کردن زیاد.

سن شروع پیری پوست

پیری پوست از چه سنی آغاز می شود؟

روند پیری پوست در خانم ها

در سنین باروری هورمونی به نام استروژن از تخمدان ها ترشح می شود که وظیفه آن جوانسازی پوست است . بعد از یائسگی به علت کاهش فعالیت تخمدان ها و میزان ترشح هورمون استروژن ، شادابی و طراوت پوست از بین می رود و پوست خشک و پوسته پوسته می شود.استفاده از مرطوب کننده های قوی برای حفظ رطوبت پوست در این زمان به دلیل خشکی مفرط پوست ضروری است .

خشکی پوست عاملی مهم برای پیری پوست

فقدان رطوبت در پوست سبب خشکی پوست شده و عملکرد آنزیم های پوست را مختل می کند بنابراین پوست نمی تواند به طور خودکار التهابات ناشی از آلودگی، مصرف قند زیاد و نور خورشید را التیام بخشد پس استفاده از مواد مرطوب کننده بسیار مهم است.

درمان خشکی و پیری پوست

خشکی پوست از مهمترین عوامل پیری پوست

عوامل مهم دیگر در پیری پوست

موثرترین دشمن برای سلامت و شادابی پوست بعد از خشکی، آلودگی های موجود در محیط اطراف است . بعد از آن نیز ژنتیک است که شما در آن خاصیت و کیفیت پوست را به صورت ژنی از والدین خود کسب می کنید .

نشانه های پیرشدن پوست

روند پیرشدن پوست پیدایش علائمی مانند چروک های عمقی و سطحی، تغییرات رنگدانه ای پوست به صورت لکه های قهوه ای و خشونت سطحی پوست و پیدایش عروق سطح قرمز رنگ است و در این زمان قوام پوست از بین می رود و سختی پوست تشدید می شود.

نشانه های پیری پوست

پیری پوست چه علائمی دارد؟

بهبود پوست و جوان ماندن پوست با استفاده از کرم های روز و شب

از 25 سالگی به بعد میزان کلاژن پوست کمتر و به تدریج چین و چروک در پوست ایجاد می شود . استفاده از این کرم ها تاثیرگذار هستند اما به تنهایی می توانند معجزه گر باشند پس نباید تنها به این کرم ها بسنده کنید .

کرم شب، یک کرم محافظی است که از اسید هیالورونیک، آلفاهیدروکسی اسید و ویتامین C تشکیل شده است . وجود این ترکیب ها در این کرم کلاژن سازی را افزایش و تخریب کلاژن را کاهش می دهد. کرم های شب در برابر نورآفتاب کم تاثیرند بنابراین به این علت باید در شب استفاده شوند این کرم ها را 30 دقیقه قبل از خواب استفاده کنید.

کرم روز هم همان ترکیب کرم شب را دارند و می توان از آنها زیر نور خورشید و هنگام بیرون رفتن از خانه استفاده کرد. مواد موجود در کرم روز سبب ایجاد حساسیت در برابر نور آفتاب نمی شود و از تخریب کلاژن جلوگیری می کند.

البته کرم های مورد استفاده برای صورت با کرم های دور چشم متفاوتند. به علت نازک بودن پوست دور چشم، اگر کرم روز یا شب دور چشم زده شود، کرم جذب پوست می شود و به آن آسیب می زند.

جلوگیری از ایجاد چین و چروک

 استفاده از کرم شب و روز برای جلوگیری از پیری پوست

استفاده از کرم روز برای حفاظت از پوست در برابر چروک شدن

کرم روز را باید پس از بیدارشدن و شست و شوی پوست استفاده نمود ، اما برای مراقبت از پوست تنها این کرم اثر بخش نیست و باید کرم های دیگری نیز مصرف شود.

استفاده از مرطوب کننده برای حفاظت از پوست در برابر چروک شدن

اگرکسی بخواهد از پوست خود واقعا مراقبت کند، نباید تنها به کرم روز اکتفا کند و بعد از آن باید کرم های دیگری مصرف کرد. چنانچه در بخش سلامت نمناک می خوانید می دانید که یکی از عوامل پیری پوست ، خشکی پوست بر اثر افزایش سن و عوامل طبیعی و عوامل محیطی یا عوامل ژنتیکی است پس باید برای جلوگیری از خشکی پوست همه افراد از مرطوب کننده ها استفاده کنند.

کرم ضد پیری پوست

بهترین کرم ضد پیری پوست چیست؟

طریقه استفاده از کرم مرطوب کننده

کرم مرطوب کننده از خشکی پوست جلوگیری می کند و به پوست رطوبت می رساند . این کرم را باید بیش از یک بار در روز استفاده نمود. افذاد دارای پوست چرب و جوان که سنشان زیر سن یائسگی است باید از کرم های مرطوب کننده بدون چربی استفاده کنند، اما بعد از یائسگی پوست چربی خود را از دست می دهد، بنابراین مرطوب کننده باید از نوع چرب باشد. استفاده از کرم های ضدآفتاب در هوای آفتابی و هوای ابری و بارانی نیز ضروری است.

طریقه استفاده از ضدآفتاب ؟ قبل از کرم روز یا بعد از آن؟

کرم ضدآفتاب را بعد از کرم روز و 20 دقیقه بعد از استفاده از کرم مرطوب کننده بزنید.

لزوم استفاده از هر دو کرم روز و شب

کرم های روز و شب تفاوت های زیادی با هم دارند ، اما استفاده از هر دوی آنها در جوان تر ماندن پوست تاثیر گذار است.

استفاده از کرم ضد آفتاب

روش های استفاده از کرم های ضد پیری پوست

خصوصیات یک کرم روز خوب

یک کرم روز خوب کرمی است که با خشکی پوست مقابله کند و مرطوب کننده باشد . همچنین دارای فیلترهای ضدآفتاب باشد به طوریکه به اشعه فرابنفش نور خورشید مبارزه کند. کرم روز باید سبک باشد و اجازه تنفس به پوست بدهد. ویتامین Cموجود در کرم های روز از آثار مضر آفتاب می کاهد و نقش جوان کننده دارد.

کرم های روز دارای فیلترهای ضداشعه فرابنفش هستند، اما نمی توانند جای کرم ضدآفتاب را بگیرند پس همیشه هنگام خروج از منزل برای محافظت پوست از نور خورشید از کرم های ضدآفتاب مناسب استفاده کنید.

 

برای جلوگیری از پیری پوست چه کرمی بزنیم؟ + نکات

4.321
این مطلب مفید بود ؟183
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی