پیست دومیدانی
کمبود فضای ساختمانی در چین باعث شد مدیران خلاق مدرسه ای دست به ابتکاری جالب زده و با طراحی پیست دومیدانی در پشت بام مدرسه خود ،هم فضای آموزشی و ورزشی داشته باشند، هم مدرسه خود را جهانی کنند.

با توجه به جمعیت میلیاردی چین و همچنین علاقمندی مردم آن به ورزش، دولت این کشور برای گسترش فعالیت های ورزشی تلاش بسیاری می کند. طراحی منحصر به فرد یک مدرسه که برای افزایش دانش، هنر، آمادگی جسمانی، فرهنگ و اخلاق برای کودکان مدرسه ابتدایی را فراهم می کند شگفت انگیز است.

ورزشگاه پشت بام مدرسه

از سال 2119، هشتم اوت هر سال به عنوان روز ورزش همگانی توسط شورای دولتی چین تعیین شد. این روز گرامیداشت برگزاری بازی های المپیک و نیز روز تعمیم ورزش در میان مردم است. به همین منظور از هر وسیله ای برای ترویج ورزش در این کشور استفاده می شود.
یک مدرسه ابتدایی در شهر تیانتای  در استان «ژجیانگ» چین که با کمبود فضای مناسب برای ورزش دانش آموزان خود مواجه بود نیز ابتکار جالبی به خرج داد. مدیر این مدرسه تصمیم گرفت پشت بام ساختمان را تبدیل به پیست دومیدانی کند تا 1611 دانش آموز این مدرسه بتوانند به راحتی ورزش کنند.
 
ورزشگاه پشت بام مدرسه
 
هر چند که پشت بام جای مناسبی برای دویدن نوجوانان نیست ولی با توجه به عدم وجود زمین برای ساخت مکان ورزشی مسئولان مدرسه بهترین گزینه را انتخاب کرده اند. 
مدیر خلاق مدرسه در شرایطی که در انتخاب خود محدود بود از یکی از معماران متخصص این کشور به نام «روان هائو» کمک گرفت تا پشت بام مدرسه را تغییرکاربری بدهد تا دانش آموزانش مدرسه ای شگفت انگیز داشته باشند.
 
ورزشگاه پشت بام مدرسه
 
در این پیست دومیدانی تمام اقدامات امنیتی از جمله سه لایه محافظ برای بچه ها وجود دارد و دورتادور زمین دیوارکشی شده است و برای کاهش سر و صدا نیز تدابیر زیادی به کار گرفته شده و  همچنین دوربینهای مداربسته ای در نقاط مختلف زمین نصب شده تا بر فعالیت دانش آموزان نظارت شود.
 
ورزشگاه پشت بام مدرسه
 
این پیست دومیدانی منحصر به فرد در ماه سپتامبر افتتاح شد و بیش از 3هزار متر مربع فضای مناسب برای ورزش و بازی دانش آموزان در امنیت کامل وجود دارد . این طرح جالب و ابتکاری باعث شرکت این ساختمان در مسابقات طراحی و معماری دنیا شده و این مدرسه را مشهور و جهانی کرده است.مدرسه ابتدایی LYCS دارای با طراحی خاص خود می تواند مفهوم عادی از مدرسه در زمان ما را تغییر دهد.
 
ورزشگاه در پشت بام مدرسه
 

پیست دومیدانی در پشت بام مدرسه! + تصاویر

45
این مطلب مفید بود ؟41
برگرفته از مهر-/ف
وبگردی