پیلینگ شیمیایی
پیلینگ شیمیایی یک روش برای لایه برداری پوست‌های آسیب دیده می باشد که در این روش با محلولی جای جوش و زخم‌ها از بین می‌روند و پوست ترمیم می‌شود.

لایه برداری شیمیایی و تمام نکاتی که باید از قبل، حین و بعد این روش پیلینگ بدانید

لایه برداری یا همان پیلینگ شیمیایی یک فرآیند پوستی است که از محلول شیمیایی مختلفی برای لایه برداری پوست به کار می رود. پیلینگ شیمیایی پوست، باعث می شود که لایه رویی پوست برداشته شود تا بتواند سطح پوست را صاف کند و دیگر مزایایی مانند محو شدن خطوط و زخم‌ها را به همراه داشته باشد.

دارای ثبات ژل مانندی است و به صورت،اعمال می شود که بیشتر برای پوست‌های خشک است اما گاهی اوقات در قسمت‌های دیگر بدن مانند:گردن، دست‌ها و یا سینه استفاده می شود.

پس از اعمال پیلینگ شیمیایی به پوست، پوست تاول می زند و سپس پوست می اندازد، اگرچه پیلینگ شیمیایی در حال حاضر ایمن تر از قبل شده است و هدف از آن، حذف سلول‌های سطحی و کدر پوست است، که به طور معمول منجر به بهبود خطوط ریز، آکنه، تغییر رنگ و مزایای بیشتری می شود.

پیلینگ شیمیایی

چه چیزهایی ممکن است در مورد فواید پیلینگ شیمیایی درک نشود؟

پیشرفت‌های اخیر در روش‌های لایه برداری با مواد شیمیایی، به این معنی است که آنها به رسوب کردن مواد شیمیایی در پوست مانند کلاژن کمک می کنند، که می تواند خطوط را کاهش داده و به بهبود کلی سلامت پوست کمک کند و بعد از این که لایه سطحی از پوست شما به دنبال پیلینگ شیمیایی برداشته شد، سلول‌های سازنده، کلاژن را افزایش می دهند و اسید هیالورونیک بیشتری تولید می کنند که هر دو تاثیرات ضد پیری دارند.

انواع پیلینگ شیمیایی

در حال حاضر تعدادی از انواع مختلف پیلینگ شیمیایی موجود هستند که برخی از آنها فقط توسط متخصصان امراض پوستی انجام می شود، و برخی دیگر را شما می توانید خودتان در خانه به کار ببرید.

با توجه به شبکه درما، سه نوع پیلینگ شیمیایی اصلی وجود دارد، که عبارتند از:

پیلینگ شیمیایی نرم

مراجعه کننده عمدتاً مشکلات پوستی ملایم دارد، اما به زمان ریکاوری کمتری نیاز دارد. نتایج معمولاً کمتر قابل توجه و چشمگیر هستند، به خصوص بعد از تنها یک درمان، اما معمولاً برای هر رنگ پوستی مناسب است و ریسک کمی برای هیپرپیگمانتاسیون ایجاد می کند.

پیلینگ شیمیایی نرم

پیلینگ شیمیایی متوسط

به حذف خطوط صورت، زخم‌ها و خال‌های مادرزادی کمک می کند، اما ممکن است که موجب عوارض جانبی شود و التیام یابد. اکثر افراد پس از یک درمان حداقل برخی از نتایج را خواهند دید، اما درمان‌های چندگانه معمولاً برای اثرات کامل مورد نیاز هستند.

برخی متخصصان امراض پوستی در حال حاضر پیلینگ نرم را توصیه می کنند، که از اسیدهای چند گانه به جای تنها یک اسید در قدرت بالاتر استفاده می کنند، زیرا اسیدهای چند گانه می توانند منجر به سوزش کمتری شوند.

پیلینگ شیمیایی سخت و عمیق

برای از بین بردن تومورهای سرطانی، زخم‌های عمیق و یا چین و چروک، جوش‌های جدی و خال‌های مهم پیری می توان استفاده شود، پیلینگ شیمیایی عمیق معمولاً تنها با یک جلسه نتایجی را فراهم می کند، با این حال می تواند عوارض جانبی جدی تر داشته باشد و هزینه بیشتری را متحمل شود.

شرایط پیلینگ

ترکیبات شیمیایی به کار رفته در انواع پیلینگ

بسیاری از فرمول‌های شیمیایی مختلف در پیلینگ‌های مختلف پوستی به کار می روند.

برخی از ترکیبات شیمیایی شامل این موارد هستند:

 • اسید لاکتیک ترشی (TCA)
 • اسید لاکتیک
 • آلفا هیدروکسی اسید(AHA)
 • هیدروکینون
 • اسید سالیسیلیک
 • رزورسینول اگزالاتی
 • پلی فنول ها
 • ویتامین C

ویتامین سی

دوره بهبود پیلینگ شیمیایی

با پیلینگ شیمیایی می توانید مثلا انتظار چه چیزهایی را داشته باشید و چه احساسی دارد، پس از یک جلسه لایه برداری چه مدت تا بهبودی طول می کشد؟

پیلینگ، گاهی اوقات احساس سوزش که معمولاً پس از پایان جلسه، در حدود 20 دقیقه بعد از عمل آغاز می شود. ناراحتی در حدود 3 تا 7 روز ادامه خواهد داشت (در صورتی که یک پیلینگ عمیق انجام شود، گاهی تا 14 روز).

هرچند وقت یکبار می توانید پیلینگ پوست خود را تکرار کنید؟

پیلینگ ملایم را می توان هر چهار هفته 1 بار تکرار کرد، اما شما به مدت 6 تا 12 ماه و یا بیشتر به طور متوسط نیاز به زمان، برای پیلینگ متوسط و عمیق دارید.

پیلینگ پوست

آیا باید پیلینگ صورت را انجام دهم؟

انواع مختلف پوست به پیلینگ‌های مختلفی نیاز دارند، بنابراین مثل همیشه در بخش سلامت پوست و موی نمناک توصیه می شود قبل از شروع یک پیلینگ حرفه ای، پزشک متخصص را ببینید و با او مشورت کنید.

چنانچه در بخش سلامت پوست و مو در نمناک از زبان متخصصان پوست می خوانید هر فردی می تواند پیلینگ را انجام دهد، چه شما می خواهید پوست درخشان و یا بافت نرم تری را داشته باشید و اگر از آکنه رنج می برید، پیلینگ می تواند برایتان شگفتی ایجاد کند.

چگونه می توان برای یک جلسه پیلینگ شیمیایی آماده شد؟

قبل از کار، شما ابتدا با متخصص مراقبت از پوست مشورت خواهید کرد، در طی این دیدار، آنها به شما کمک خواهند کرد، مشخص کنید که بهترین گزینه درمان چیست.

آنها به شما اجازه می دهند تا جزئیات مربوط به پیلینگ ویژه ای که می گیرید را بدانید و درباره هر چیزی که ممکن است در جلسه پیلینگ وجود داشته باشد، سؤال خواهند کرد.

این ممکن است شامل این باشد که آیا درمان را قبول کرده اید یا خیر، و اطلاعاتی در مورد این که آیا به راحتی جای زخم شما را خواهد برد یا خیر.

کاربرد پیلینگ

قبل از انجام پیلینگ شیمیایی، شما باید

 • از هیچ نوع رتینول یا رتین A یک داروی موضعی برای حداقل 48 ساعت استفاده نکنید.
 • متخصص مراقبت از پوست خود را در مورد هر دارویی که مصرف می کنید آگاه کنید.
 • لااقل شش ماه از مصرف راکوتان گذشته باشد.

ممکن است پزشک شما این موارد را توصیه کند

 • یک داروی ضد ویروسی مصرف کنید، اگر که دارای سابقه تبخال داشتید، برای جلوگیری از پاره شدنشان در دهان باشد.
 • از لوسیون‌های ویژه ای استفاده کنید تا درمان را بهبود بخشید، مانند لوسیون اسید گلیکولیک
 • برای جلوگیری از تیره شدن پوست از کرم‌های رتینوئید استفاده کنید.
 • در طول هفته قبل از پیلینگ، با استفاده از اصلاح دوباره، یا استفاده از پودر مو بر، محصولات حذف مو را متوقف کنید. همچنین باید از سفید کردن مو اجتناب کنید.
 • اگر پزشک شما مسکن تجویز می کند، طبق دستورالعمل، آن را مصرف کنید؛ می توانید قبل از این که به مطب بروید، آن را بخورید.

قبل از پیلینگ

4 فایده اصلی و بالقوه شیمیایی پیلینگ شیمیایی

پیلینگ شیمیایی که محلولی از مواد شیمیایی مختلف استفاده می کند. محلول‌های شیمیایی پیلینگ، لایه بالایی پوست را جدا می کنند و پوست صاف تر زیر آن را نمایان می کنند؛ البته این بخشی از خواص و فواید پیلینگ شیمیایی است و فواید دیگر آن شامل:

1. کمک به لایه برداری پوست و نرم تر شدن آن

یکی از رایج ترین دلایلی که مردم پیلینگ شیمیایی را انتخاب می کنند، این است که آنها می خواهند پوست نرم تری با تن و بافت یکنواخت تری داشته باشند. پیلینگ نه تنها می تواند پوست را ابریشمی تر کند و حتی با ته رنگ بیشتر، بلکه می تواند به پوست کمک کند تا محصولات مراقبتی را بهتر به خاطر سلول‌های مرده پوست که از سطح پوست برداشته می شوند، جذب کند.

2. به حداقل رساندن آسیب‌های خورشیدی و تجمع بیش از حد رنگدانه‌ها

پیلینگ ملایم را می توان برای درمان لکه‌های آفتابی، لکه‌های تیره، کک و مشکلات رنگدانه ای که پوست را پیر می کند، مورد استفاده قرار داد.

همچنین پیلینگ ممکن است لکه‌ها و خطوط ظریف ناشی از خورشید را کاهش دهد و باعث می شود پوست حتی جوان تر و شاداب‌تر به نظر برسد.

پیلینگ

علاوه بر این، آن طور که در نمناک اشاره شده است مطالعات اخیر نشان داده اند که پیلینگ شیمیایی می تواند به ملاسما معکوس، نوعی اختلال رنگدانه و درماتوز که اغلب نسبت به درمان، از جمله درمان‌های لیزری مقاوم است، کمک کند.

درماتوز یک شکل همیشگی از تجمع بیش از حد رنگدانه‌های پوست است که می تواند تاثیر جدی بر اعتماد به نفس و کیفیت زندگی فرد داشته باشد.

علاوه بر استفاده از کرم‌های ضدآفتاب و مدیریت هورمون هایی که ممکن است به ملازما‌ها کمک کنند، مشخص شده است که ارتباط بین ملازما و قرص‌های کنترل بارداری و بارداری - پیلینگ شیمیایی می تواند به عنوان خط دوم دفاع در بیمارانی که نامزد خوبی هستند عمل کند.

3. کاهش علائم آکنه و لک‌ها

انواع خاصی از پیلینگ‌های شیمی به کنترل بیماری آکنه کمک می کند و آسیب‌های ناشی از علائم گذشته را کاهش می دهد. این کار را با منافذ باز انجام می دهند و بر روی سطح پوست برای پاک کردن جوش‌های سر سیاه، و موادی که به تدریج جای خود را به رنگ جوش می دهند، برخورد می کنند.

عوارض پیلینگ

لایه برداری پوست، نرم تر کردن پوست، حداقل رساندن آسیب‌های خورشیدی، درمان هیپرپیگمانتاسیون، درمان آکنه / لکه‌ها و کاهش لکه‌های زخم، خطوط ریز چروک.

پیلینگ‌های شیمیایی در انواع متفاوت نرم، ملایم و عمیق می باشند. عوارض جانبی بعد از پیلینگ متوسط یا عمیق شایع تر هستند. اثرات جانبی پیلینگ ممکن است شامل:قرمزی، سوزش، بی حسی، افزایش آسیب خورشید / برنز، پوسته‌پوسته شدن و یا تغییر رنگ پوست باشد.

پیلینگ شیمیایی به صورت، به طور کنترل شده صدمه می زند و یک زخم سطحی ایجاد می کند.

وقتی آسیب توسط فرآیند التیام طبیعی ترمیم می شود، ظاهر پوست بهبود می یابد.

عمقی که در آن آسیب رخ می دهد با ماهیت شیمیایی بکار رفته در پوست مشخص می شود.

نوع پیلینگ شیمیایی استفاده شده بستگی به ماهیت مشکل پوستی دارد.

مشکلات پوستی که به بهترین نحو به پیلینگ شیمیایی پاسخ می دهند، به دلیل آسیب مزمن آفتاب از نور ماورا بنفش هستند.

از آنجا که اغلب به پوست آسیب وارد می کند، دوره بهبودی لازم است و مانند هر روش جراحی، خطراتی وجود دارد که شامل زخم، عفونت و تغییر رنگ نامطلوب می شود.

4. بهبود خطوط کم و ریز

اگر شما به دنبال محو کردن خطوط و چروک در نزدیکی پیشانی، چشم‌ها و دهان خود هستید، پس انتخاب پیلینگ شیمیایی یک انتخاب خوب است. پیلینگ متوسط ممکن است برای نرم کردن خطوطی که متوسط هستند کافی باشد، در حالی که پوست عمیق، بهترین گزینه برای چین و چروک عمیق‌تر است.

بعد از یک پیلینگ متوسط یا عمیق، بسیار مهم است که از پوست خود در برابر خورشید محافظت کنید و تا جایی که ممکن است به طور بالقوه از تغییرات دائمی در بافت پوست و رنگ جلوگیری شود و نتایج طولانی شود.

روش پیلینگ شیمیایی

خطرات و اثرات جانبی احتمالی پیلینگ شیمیایی کدامند؟

عوارض جانبی مشترک موقتی است و شامل قرمزی، خشکی، سوزش و یا سوزش خفیف است. با رنگ پوست تیره، ممکن است همیشه توانایی برنزه شدن را از دست بدهید. پیلینگ شیمیایی ممکن است خطرات جدی و خطرناکی داشته باشد، که می تواند دائمی باشد.

این موارد عبارتند از:

تیره و یا روشن شدن رنگ پوست

تیره و یا روشن شدن رنگ پوست می تواند در افراد با پوست تیره‌تر نیز شایع تر باشد.

ایجاد زخم

ایجاد زخم که ممکن است حتی دائمی باشد.

ایجاد زخم

عفونت

عفونت در افراد مبتلا به تبخال، ممکن است در پی درمان عود کنند. به ندرت، پیلینگ شیمیایی می تواند باعث عفونت‌های قارچی و باکتریایی شود.

آسیب قلبی، کبدی یا کلیوی

فنول استفاده شده در پیلینگ عمیق می تواند واقعاً به ماهیچه‌های قلب، کلیه‌ها و کبد آسیب برساند و ضربان قلب نامنظم ایجاد کند.

دیگر عوارض جانبی پیلینگ و اقدامات احتیاطی

مزایای زیادی که می توانید از پیلینگ شیمیایی دریافت کنید ممکن است خیلی خوب باشد اما نه خیلی سریع. همچنین مضرات پیلینگ شیمیایی نیز وجود دارد، به خصوص اگر پوست حساسی داشته باشید. عوارض جانبی پوست ممکن است شامل مواردی باشد که در بخش سلامت پوست و موی نمناک آورده ایم:

 • سوزش، بی حسی و گزش پوست.
 • پیلینگ پوست، شامل پوست کندن بیش از حد پوست، اگر یک پیلینگ متوسط یا عمیق داشته باشید.
 • رنگ قرمزی که می تواند از آفتاب سوختگی خفیف تا عمیق‌تر باشد، بستگی به پوست دارد.
 • پوسته شدن پوست، ناشی از حذف سلول‌های پوست است.
 • افزایش دما (حساسیت به خورشید که می تواند به گرما منجر شود).
 • در برخی موارد، زمانی که فرد پوست حساس دارد، اسکار یا مشکلات رنگدانه ای می تواند به طور بالقوه رخ دهد.

پس از یک پیلینگ شیمیایی، تا چه مدت باید انتظار داشته باشید که پوست التیام و بهبود یابید؟ خبر خوب این است که اثرات جانبی پیلینگ تنها چند روز طول می کشد. زمان بهبود در نهایت به عواملی مانند نوع پوست شما، سن و هر نوع واکنش شما نسبت به مواد شیمیایی مورد استفاده، بستگی دارد.

 عوارض جانبی پیلینگ

سوالات رایج برای انجام پیلینگ شیمیایی

چه کسی گزینه و کاندیدای خوبی برای پیلینگ شیمیایی است؟

رایج ترین کاندید برای یک پیلینگ شیمیایی، فرد با پوست آسیب دیده از آفتاب، رنگدانه‌های نامتعادل، و / یا کراتوز فعال است.

آسیب خورشید منجر به چروک شدن، نازک شدن پوست، لکه‌های آفتاب سوختگی (لکه‌های کبد و یا سلول‌های خورشیدی) و پیشگام سرطان پوست می شود.

پیلینگ پوست ممکن است برای درمان زخم آکنه استفاده شود.

چه کسی نباید پیلینگ شیمیایی انجام دهد؟

افرادی که پوست تیره دارند، باید در مورد پیلینگ شیمیایی بسیار محتاط باشند. این به این دلیل است که احتمال زیادی وجود دارد که رنگدانه‌های پوست تازه درمان شده، با رنگ پوست فعلی متفاوت باشند.

پیلینگ صورت شیمیایی

زمان و روند بهبودی و اثر گذاری پیلینگ شیمیایی چقدر است؟

زمان بازیابی بسته به نوع پیلینگ شیمیایی که شما دریافت می کنید، متفاوت است.

چه مدت طول می کشد تا پیلینگ شیمیایی اثر کند؟

بهبودی پیلینگ شیمیایی سبک

زمان بازیابی حدود 4 تا 7 روز است. پوست شما ممکن است به طور موقت روشن‌تر یا تیره‌تر شود.

لایه برداری پوست

بهبودی در پیلینگ شیمیایی متوسط

پوست شما 5 تا 7 روز پس از یک پیلینگ شیمیایی متوسط التیام خواهد یافت، با این حال ممکن است قرمزی داشته باشید که ماه‌ها طول می کشد تا بهبود یابد. پوست شما در ابتدا متورم خواهد شد و قبل از این که پوست جدید به وجود آید، ممکن است که لکه‌های قهوه ای تشکیل شود.

زمان بهبودی پیلینگ شیمیایی عمیق

پیلینگ شیمیایی عمیق باعث ورم و قرمزی شدید می شود، که با سوزش همراه است. بسته شدن پلک‌ها در این مورد شایع است. در حدود 2 هفته طول می کشد تا پوست جدید رشد پیدا کند، اگرچه وجود خال‌های سفید و یا کیست ممکن است چند هفته طول بکشد.

در روند بهبودی، دستورالعمل‌های پزشک خود را به طور جدی دنبال کنید. آنها به شما دستورالعمل‌های خاصی را آموزش خواهند داد و همین طور، محصولاتی که باید از آنها استفاده کنید را به شما می دهند.

سعی کنید تا زمانی که پوستتان التیام پیدا نکرده است، از نور خورشید دور بمانید و از لوازم آرایشی دوری کنید، تا زمانی که پزشکتان به شما اجازه می دهد.

شما می توانید از بسته‌های یخ برای مدت 20 دقیقه در روز، یا با استفاده از یک پنکه، برای کمک به تسکین ناراحتی و سوزش خود در منزل استفاده کنید.

سیر تا پیاز انواع پیلینگ شیمیایی پوست + عوارض و مراقبت بعد

4.576
این مطلب مفید بود ؟688
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ/س
وبگردی