تولد
چاقی زنان ایرانی
یکی از مشکلات شایع در بین زنان و دختران ایرانی اضافه وزن و چاقی است که دلایل مختلفی دارد و برای رسیدن به تناسب اندام ابتدا باید علت چاقی خود را بدانند.

علت چاقی زنان ایرانی و این اضافه وزن آزاردهنده

چاقی یا اضافه وزن یکی از مهم ترین دغدغه های زندگی شخصی زنان ایرانی بالای 30 سال است. اضافه وزن و چاقی زنان ایرانی، علت های مختلفی دارد و از بین بردن این چاقی کار آسانی نیست. بسیاری از این خانم ها برای لاغری و کاهش وزن، به روش های مختلف و غلطی مانند رژیم های سخت و طاقت فرسا، جراحی، قرص های لاغری روی می آورند.

برای کاهش وزن مفید، خانم ها باید ابتدا به علت اضافه وزنشان پی ببرند و سپس اقدام به لاغری با روش های مفید نمایند. در این بخش از تناسب اندام نمناک علت های چاقی در خانم های ایرانی را بیان می کنیم.

علت چاقی زنان

علل مهم و اصلی چاقی در خانم های ایرانی چیست؟

مشکلات زیادی در جامعه هست که زنان ایرانی با آن مواجه هستند. یکی از مشکلات چاقی است که بسیاری از خانم ها با آن مواجه هستند! و دست به هر کاری می زنند تا بتوانند لاغر شوند و به وزن ایده آل خود برسند. از انواع رژیم های سخت و طاقت فرسا گرفته تا انجام جراحی هایی که بسیار خطرناک هستند. دلایل چاقی زنان ایرانی عبارتند از :

پرخوری در دوران بارداری و شیردهی

در 3 ماه اول بارداری نباید مادر بیش از یک تا 2کیلوگرم اضافه وزن داشته باشد، اما در خانواده های ایرانی به خانم های باردار توصیه می شود بیش از حد غذا استفاده کنند و خود را تقویت نمایند. این امر سبب افزایش تصاعدی وزن مادر باردار و به تبع آن وزن جنین می شود.

همچنین مادران ایرانی به دختران خود در زمان شیردهی توصیه می کنند که غذای بیشتری بخورند تا شیر بیشتری داشته باشند. این امر سبب می شود که زنان در زمان بارداری و شیردهی وزن اضافه کنند و نتوانند پس از این دوران وزن خود را کاهش دهند.

پرخوری در بارداری

ژنتیک

خانم های ایرانی، به علت دلایل ژنتیکی بیشتر از قومیت های مختلف چاق هستند و اضافه وزن دارند. اما بیشتر چاقی زنان ایرانی به علت کم تحرکی و رفتارهای تغذیه ای آنها نهفته است.

پرخوری در میهمانی ها

برخی از خانم ها پس از ازدواج به مهمانی های مختلف و پاگشا دعوت می شوند بنابراین پس از ازدواج به یکباره اضافه وزن زیادی پیدا می کنند و چاق می شوند. در این مهمانی ها بساط شیرینی، میوه و غذا برپاست. به جز این مهمانی ها اغلب خانم ها در دورهمی های خود به رستوران و کافه می روند و فست فود و غذاهای پر چرب سفارش می دهند.

پرخوری زنان

کاهش تحرک

متاسفانه خانم های ایرانی با افزایش سن فعالیت هایشان را کاهش می دهند. کاهش فعالیت ها سبب اضافه وزن و چاقی آنها می شود.

کاهش متابولیسم

با افزایش سن بدن انسان نمی تواند به همان روش قبل مواد غذایی را پردازش و متابولیز کند، بنابراین اگر خانم ها به اندازه قبل غذا بخورند، به علت کاهش متابولیک دچار اضافه وزن می شوند.

تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی زنان در سنین یائسگی و فعالیت نداشتن هورمون های استروژن و پروژسترون مانند سابق سبب افزایش اشتها در زنان و خوردن غذای بیشتر و چاقی آنها می شود.

چاقی و کاهش متابولیسم

غذاهای فرآوری شده

باز هم در بخش تناسب اندام نمناک به این مورد مهم رسیدیدم که غذاهای فرآوری شده، ارزان، بادوام و خوش طعمند و طرفداران بیشتری در بین خانم ها دارند. مصرف این غذاها سبب پرخوری و اضافه وزن می شود.

کم خوابی

سبک زندگی غلط و فعالیت در فضای مجازی سبب می شود خانم ها تا آخر شب بیدار بوده ، بنابراین احتمال بیشتری وجود دارد که فرد آخر شب به غذا خوردن روی بیاورد.

کم خوابی

مقاومت به لپتین

لپتین نقش مهمی در چاقی ایفا می کند. لپتین توسط سلول های چربی تولید می شود و با بالارفتن توده چربی در بدن، سطح آن افزایش می یابد. لپتین در افراد چاق آنطور که باید عمل نمی کند زیرا از سد خونی مغز عبور نمی کند که این شرایط مقاومت در برابر لپتین شده و سبب چاقی می شود.

استرس

خانم های ایرانی در زندگی مشغله فراوان دارند و دچار استرس می شوند. در زمان استرس میزان ترشح کورتیزول یا «هورمون استرس» در بدن افزایش می یابد و اشتها زیاد می شود. به همین خاطر برخی از زنان برای تسکین خود هنگام استرس به خوردن روی آورده و سبب چاقی خود می شوند.

استرس

انسولین

سطح انسولین بالا یکی از دلایل افزایش چاقی بوده است. خوردن غذاهایی مانند فست فود و غذاهای ناسالم در بسیاری از افراد چاق و دارای اضافه وزن باعث مقاومت به انسولین می شود. این مشکل موجب بالا رفتن سطح انسولین در سراسر بدن شده و انرژی در سلول های چربی ذخیره می شود.

تخمدان پلی کیستیک

یک مشکل هورمونی رایج در زنان در سنین باروری نشانگان تخمدان پلی کیستیک است که در این بیماری کیست های کوچک بسیار در تخمدان ها رشد می کند. این عارضه سبب از بین رفتن تعادل هورمونی می شود و بر چرخه قاعدگی تاثیر می گذارد و سبب افزایش وزن در خانم های می شود که به انسولین مقاوم هستند. چربی اضافی در شکم آنها تجمع پیدا می کند.

تخمدان پلی کیستیک

کم کاری تیرویید

اگر تیرویید به اندازه کافی هورمون تیروییدی تولید نکند، سوخت وساز در بدن کند می شود و ممکن است فرد دچار اضافه وزن شود.

برخی داروها

قرص های ضدبارداری، داروهای ضدالتهابی استروییدی (داروهای کورتونی) و برخی داروهای ضدافسردگی و... سبب افزایش اشتها و چاقی می شوند.

علت اصلی چاقی زنان ایرانی چیست؟

4.6120
این مطلب مفید بود ؟1119
منبع : بخش ورزش و تناسب اندام نمناک/ن/ز.ت
برچسب : دلیل چاقی
وبگردی