حسین یاری
در این مطلب شما را با بیوگرافی کوتاهی از چهره های مشهور ایرانی که در شانزدهم دی متولد یا درگذشتند آشنا میکنیم.

چهره های مشهور ایرانی که در 16 دی متولد یا درگذشتند

امروز 16 دی ماه مصادف با سالروز تولد و درگذشت بسیاری از هنرمندان مشهور دنیا است. شما با کدام شخصیت معروف در یک روز به دنیا آمده اید؟ شاید خالی از لطف نباشد که بدانید امروز سالروز درگذشت کدام یک از هنرمندان کشورمان است؟

در این مطلب به چهره های مشهور ایرانی که امروز متولد شده اند یا درگذشته اند می پردازیم و مروری کوتاه بر زندگینامه آنها میکنیم.

حسین یاری

حسین یاری بازیگر سینما و تلویزیون کشورمان متولد 16 دی 1346 در لنگرود گیلان، بازیگر کشورمان است.

این هنرمند بازیگری را از سال 1358 در سن 12 سالگی با نمایش گندم های خونین آغاز کرد و در سال 1360 به گروه تئاتر حوزه اندیشه و هنر اسلامی پیوست. او در سال 1362 برای نخستین بار بازیگری جلوی دوربین فیلمهای 16 میلیمتری وارث و سرباز کوچک را تجربه نمود.

حسین یاری

حسین یاری با نقش حیدر در سریال مناسبتی ماه محرم بنام شب دهم در سال 1380 به محبوبیت رسید و دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول مرد را برای بازی در این فیلم از هجدهمین جشنواره فیلم فجر بدست آورد.

سعید پیردوست

سعید پیردوست بازیگر ثابت سریالهای مهران مدیری در 16 دی ماه 1319 در تهران متولد شد. وی در فیلم گوزن ها اثر مسعود کیمیایی ایفاگر نقشی کوتاه اما ماندگار بود و بعدها در سریال های مهران مدیری به شهرت دست یافت.

سعید پیردوست

نقش آفرینی در سریال هایی چون شبهای برره و نقطه چین و حضورش در کنار مهران مدیری باعث شهرت سعید پیردوست شد. 

 جهانگیر صمیمی فرد

جهانگیر صمیمی فر بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون متولد سال 1319 در تهران است. وی از هشت سالگی بازیگری تئاتر را به صورت پراکنده آغاز و از سال 1337 با شروع کار تلویزیون در ایران با اجرای برنامه های نمایشی زنده بازیگری را حرفه ای تجربه کرد.

جهانگیر صمیمی فر

این هنرمند فقید کار بازیگری را از تئاتر با بازی در نمایشنامه های پرنده آبی، داش آکل آغاز کرده و در سریال های داش پاکلی، خاکستر دیار، سربداران، گرک ها، وزیر مختار، فردا دیر است و روشن تر از خاموشی نقش آفرینی کرد.

جهانگیر صمیمی فر در سینما نیز تجربه حضور در فیلم سینمایی «دختر ایرونی»، « الوالو من جوجوام» و «شراره» را در کارنامه هنری خود دارد. این هنرمند در 16 دی 1382 بر اثر سکته قلبی درگذشت.

چهره های مشهور ایرانی متولدو درگذشته در 16 دی ماه + تصاویر

4.537
این مطلب مفید بود ؟334
منبع : بخش فرهنگ و هنر نمناک/ م.ف
وبگردی