ژله رویال
به ژله رویال (royal jelly) شاه انگبین، شیر زنبور عسل، شهد شاهانه و غذای ملکه هم می گویند. این ماده بسیار مغذی و نیرو بخش است. در واقع به عنوان غنی ترین ماده مغذی بیولوژیک شناخته شده است.

خواص ژله رویال چیست

ژله رویال پدیده جالبی است که با عنوان اکسیر جوانی(واقعاً) بین مردم شناخته می شود. اثر "هورمونی" خارق العاده ژله رویال بر لاروهای زنبور عسل منجر به این عقیده شد که این ماده شگفت آور شاید بتواند روی انسان نیز مؤثر باشد. این اثرات "هورمونی" در ژله رویال نه تنها باعث اختلاف طبقاتی بین زنبور کارگر و زنبور ملکه می شود، بلکه باعث باروری فوق العاده ملکه (که از لحاظ ژنتیکی با زنبور کارگر یکسان است) و عمر طولانی او نیز می گردد و ظاهراً این تفاوت تنها به دلیل غذای ویژه ای است که زنبور ملکه می خورد یعنی ژله رویال

نتایج پژوهش محققان کشور نشان داد که «ژله رویال» می تواند به دلیل فعالیت های آنتی اکسیدانی و افزایش استروژن، پارامترهای باروری را بهبود بخشد و احتمال باروری را افزایش دهد.
«ژله رویال» یا شاه انگبین نوعی ماده غذایی است که توسط زنبور عسل پرستار ساخته می شود و نقش مهمی در رشد زنبور ملکه ایفا می کند.

زنبور ملکه در طول دوره لاروی با ژله ی رویال تغذیه می شود، در حالی که مابقی زنبورها فقط سه روز ابتدایی عمر خود از آن تغذیه می کنند. این ماده دارای اثرات ضد توموری، فعالیت آنتی اکسیدانی و بهبود دهنده علائم یائسگی است. همچنین این محصول توسط متخصصان طب سنتی برای کمک به درمان ناباروری تجویز می شود. شاه انگبین حاوی مقادیر قابل توجهی از پروتئین، چربی، گلوکز، ویتامین، هورمون، آنزیم و مواد معدنی است.

ژله رویال

خواص و مصارف ژل رویال

بلوغ زیربنای فرآیند تولید مثل است و شروع بلوغ به مقدار ذخایر انرژی موجود در بدن، وضعیت تغذیه، محیط زندگی و ژنتیک ارتباط زیادی دارد. در زنان، استروژن در تمایز، رشد و عملکرد اندام های تولید مثل دارای نقش مهمی است و به عنوان هورمون اصلی در تنظیم سیستم تولید مثل در زنان شناسایی شده است. در مرحله نهایی بلوغ تخمک، تغییر در سطوح آنزیم های پروتئولیتیک، سیتوکین ها، پروستاگلاندین ها و اکسید نیتریک (NO) منجر به افزایش سطح اکسیژن واکنش پذیر (ROS) می شود، در نتیجه موجب افزایش جریان خون تخمدان شده و به پاره شدن فولیکول ها و آزاد شدن تخمک کمک می کند.

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و دانشگاه ارومیه، اثرات ژله رویال را بر مجموعه ای از پارامترهای تولید مثل در موش های صحرایی نابالغ بررسی کردند.

در این مطالعه تجربی، 32 موش صحرایی ماده نابالغ به سه گروه آزمایش و یک گروه شاهد تقسیم شدند. گروه های تجربی روزانه، 100، 200 و 400 میلی گرم بر کیلوگرم وزن بدن ژله رویال دریافت کردند و به گروه شاهد 0.5 میلی لیتر آب مقطر (حلال ژله رویال) به صورت درون صفاقی تزریق شد. پس از 14 روز، تخمدان موش های تحت درمان برای بررسی بافتی تشریح شد. سطوح سرمی هورمون های تخمدان، اکسید نیتریک (NO) و توانایی آنتی اکسیدانی بر اساس احیای آهن (روش FRAP) مورد بررسی قرار گرفت.
مشاهدات این پژوهش حاکی از افزایش معنی دار وزن رحم، تخمدان و سطوح سرمی هورمون پروژسترون و استرادیول در گروه تجربی نسبت به گروه شاهد بود. علاوه بر این، افزایش تعداد قابل توجهی از فولیکول های بالغ و جسم زرد در گروه های تجربی در مقایسه با شاهد دیده شد. میزان سرمی FRAP افزایش معنی دار و میزان NO کاهش معنی داری داشت.

نتایج این پژوهش که در فصلنامه بین المللی باروری و ناباروری (IJFS) وابسته به پژوهشگاه رویان منتشر شده است، حاکیست که ژله رویال افزایش دهنده فرآیند رشدونمو فولیکول ها است و باعث افزایش هورمون های تخمدان می شود. این محصول را می توان به عنوان یک محرک رشد طبیعی مورد توجه قرار داد.

افزایش قدرت باروری و درمان نازایی با ژله رویال

434
این مطلب مفید بود ؟277
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از ایسنا / ر
وبگردی