درد مفاصل در سرما
درد مفاصل بیشتر افراد با کاهش دما در زمستان تشدید می شود. برای کاهش درد مفاصل، راههای مختلفی وجود دارد که می توان علاوه بر تسکین، از بروز درد بیشتر جلوگیری کرد.

بروز و افزایش درد مفاصل در هوای سرد

بیشتر افرادی که از درد مفاصل رنج می برند سرد شدن هوا و فصل زمستان آغاز تشدید بیماری آنها را در پی دارد. به طور کلی کاهش دمای هوا با افزایش درد در مبتلایان به آرتریت و بیماری های مشابه همراه است هر چند هنوز نتایج تحقیقات این مسئله را ثابت نکرده است ولی شواهد تا حدود قابل توجهی این مورد را تایید می کند. در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک به این موضوع بیشتر خواهیم پرداخت.

درد مفاصل

درد مفصل چیست؟

بیماری، آسیب دیدگی یا التهاب هر قسمت از مفاصل مانند غضروف ها، استخوان ها، رباط ها، تاندون ها یا عضلات می تواند بر روی هر یک از تاندون ها یا رباط های اطراف مفصل تأثیر بگذارد که ممکن است درد مفاصل خفیف تا شدیدی را به مدت چند هفته یا حتی ماه ها ایجاد کند. علائم درد مفاصل شامل تورم مفصل، سفتی، ضعف، حساسیت مفصلی و ... است.

چرا در زمستان درد مفصل را تجربه می کنیم؟

زمستان برای افراد مبتلا به آرتیت، فصل دردناکی است. با وجود اینکه تاکنون ارتباطی میان درد مفصل و سرما در تحقیقات مشخص نشده است اما با کاهش دما در زمستان و تغییرات هوا تاندون ها، عضلات و بافت های اطراف مفاصل در بدن منبسط شده و مفاصل را تحت فشار قرار می دهد که باعث ایجاد درد می شود. همچنین وجود سابقه قبلی التهاب در مفاصل، آرتروز یا رماتیسم مفاصل در فرد موجب درد در فصل زمستان می شود.

با سرد یا بارانی شدن هوا، بسیاری از افراد مبتلا به بیماری درد مفاصل، داروهای ضد درد بیشتری مصرف می کنند زیرا به گفته متخصصان، یکی از دلایل افزایش درد، واکنش آستر مفصل به تغییرات دما است. آستر محفظه ای مملو از مایع است که مفاصل در آن قرار دارد و باعث سالم نگه داشتن غضروف می شود. بسیاری از افراد که عمل جایگزین زانو را انجام می دهند همچنان در فصل سرما از درد شانه یا زانو شکایت می کنند. 

درد شانه

راه حل های مفید و موثر کاهش درد در هوای سرد

لباس گرم بپوشید :

با توجه به این که در خارج از منزل هوا سرد است، پوشیدن لباس گرم مانند ژاکت، دستکش، روسری و تقریباً هر چیزی که باعث گرم شدن شما شود اهمیت زیادی دارد و برای جلوگیری از درد مفاصل، زانوها، پاها و دست ها توصیه می شود .

داخل خانه ورزش کنید :

ورزش یکی از بهترین راه ها برای تحرک و تسکین درد مفاصل در زمستان است، بنابراین اجازه ندهید سرمای زمستان مانع از انجام ورزش شود. با این وجود ممکن است قدم زدن و انجام تمرینات ورزشی در هوای سرد بیرون از منزل دشوار به نظر می رسد، به همین دلیل در منزل یا باشگاه، تمریناتی مانند دویدن روی تردمیل یا دوچرخه ثابت و ورزشهای سبک انجام دهید چرا که کاهش تحرک و فعالیت موجب افزایش درد می شود.یکی دیگر از ورزشهای مفید برای کاهش درد مفاصل، شنا در استخر آب گرم است.

فعالیت کمتر در فصل سرما موجب افزایش وزن می شود، در نتیجه با افزایش فشار بر روی زانوها، درد مفاصل نیز بیشتر می شود. بسیاری از افراد که در فصل سرما فعالیت کمتری دارند دچار اضافه وزن می شوند. همه ما می دانیم که حتی اضافه کردن کمی وزن می تواند روی زانو و افزایش درد آن تاثیر بگذارد. با افزایش سن، مفاصل بدن سفت تر می شود، به همین دلیل افراد بالای 60 سال بهتر است حرکات کششی مناسب انجام دهند.

سوخت و ساز داشته باشید :

همه افراد در زمستان ناخودآگاه تنبل می شوند، تحرک چندانی ندارند، تا دیر وقت می خوابند و حتی غذای بیشتری مصرف می کنند که موجب تشدید درد مفاصل می شود. در خانه بمانید اما اجازه ندهید فضای گرم منزل موجب بی تحرکی شما شود، به تمرینات و حرکات روزمره ادامه دهید تا درد مفاصل و عضلات تسکین یابد.

ورزش و تحرک

دوش آب گرم بگیرید :

برای تحریک جریان خون در عضلات و مفاصل دوش آب گرم بگیرید زیرا موجب تسکین درد در آنها می شود. علاوه بر این با استفاده از پد های گرم یا کمپرس آب گرم می توانید درد مفاصل را کاهش دهید اما مرقب باشید که پوستتان نسوزد. پد گرمایشی را روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید تا موجب تحریک جریان خون و کمک به بهبود سریع آن شود.

بسیاری از بیماران که دچار آسیب دیدگی عصب در دست یا پا هستند به بیماری دیابت متلا می باشند. بنابراین این افراد نباید هنگام استفاده از کمرس گرم یا یخ بیش از 10 تا 20 دقیقه در هر دفعه استفاده کنند. این افراد در هر بار استفاده پس از 3 تا 5 دقیقه باید واکنش پوستی خود را کنترل کنند.

مراقب برخی از بیماریها باشید:

برخی افراد در صورت ابتلا به بیماریهایی مانند لوپوس و یا مشکل عروقی مانند پدیده رینودز(سندروم سردی دست و پا) که یا به تنهایی ظاهر می شود دچار سرما می شوند. با انقباض رگهای خونی، انگشتان دست و پای آنها بی حس و پوست قرمز یا آبی می شود. این افراد علاوه بر درد مفاصل دچار مشکلات عروقی نیز می شوند. به همین دلیل پوشش مناسب بدن و گرم نگه داشتن دست و پاها مهم است.

روغن ماهی را در رژیم غذایی خود بگنجانید :

روغن ماهی حاوی اسیدهای چرب امگا 3 است که به تسکین درد مفاصل کمک می کند اما برای اطمینان از دوز مصرفی ابتدا با پزشک مشورت کنید. روغن ماهی می تواند موجب عوارض خاصی مانند حالت تهوع، راش یا سو هاضمه شود؛ به همین دلیل باید آن را با احتیاط مصرف کنید و در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی به پزشک مراجعه کنید.

روغن ماهی

مکمل های ویتامین د مصرف کنید :

کمبود ویتامین د می تواند باعث آسیب دیدگی مفاصل شود. برای مقابله با این کمبود تا آنجا که ممکن است حمام آفتاب بگیرید، اما در زمستان تابش آفتاب به قدری نیست که این کمبود را جبران کند بنابراین مصرف مکمل های ویتامین د را جایگزین کنید. مکمل های ویتامین د را می توانید بدون نسخه از داروخانه خریداری کنید اما برای اطمینان بیشتر ، توصیه می شود قبل از شروع مصرف این مکمل ها با پزشک مشورت کنید.

از داروهای موضعی استفاده کنید :

داروهای موضعی به صورت ژل OTC، اسپری و کرم برای تسکین درد آرتریت و مفصل مناسب است. این داروها حاوی مسکن بوده و می توانند درد مفاصل را به طور موقت تسکین دهند. اما در مصرف OTC ها دقت کنید.

داروهایی مانند ناپروکسن، ایپوپروفن و استامینوفن در فصل سرما بیش از روزهای دیگر سال استفاده می شود. این داروها را می توان بدون نسخه از داروخانه ها تهیه کرد اما بهتر است پزشک را در جریان مصرف آنها قرار دهید مخصوصا اگر زخم معده یا مشکل کلیه دارید و یا در حال مصرف داروهای رقیق کننده خون هستید.

استفاده از این داروهای موضعی در تسکین درد دست و زانو هم موثر است، زیرا به راحتی جذب می شود. پس از استفاده موضعی از این داروها، دستان خود را بشویید و به دهان یا چشم نزنید.

هیدراته بمانید :

بدون اینکه متوجه شوید، با نزدیک شدن به روزهای سرد زمستان تمایل افراد به نوشیدن آب کاهش می یابد، اما آگاه باشید که یکی از دلایل درد مفاصل کم آبی بدن است.

نوشیدن آب

با نزدیک شدن روزهای سرد زمستان، بدون اینکه خودتان متوجه شوید تمایل بدن به نوشیدن آب کاهش می یابد، اما مراقب باشید زیرا یکی از دلایل درد مفاصل کم آبی بدن است. از سوی دیگر، هیدراته ماندن به افزایش فعالیت بدن کمک می کند.نوشیدن روزانه حداقل 2 تا 3 لیتر آب به انعطاف پذیری بدن، کاهش گرفتگی عضلات و جلوگیری از پرخوری کمک می کند.

وزن خود را کاهش دهید :

چاقی منجر به بیماری های مختلفی می شود، به همین دلیل باید وزن بدن را متعادل نگه دارید. افزایش وزن بدن به پاها و زانوها فشار وارد می کند و منجر به درد می شود. بنابراین با کاهش وزن، کمتر در معرض درد مفاصل قرار خواهید گرفت.

ماساژ حرفه ای انجام دهید :

هیچ کاری مانند ماساژ دست و پا به خصوص هنگامی که بدن درد دارید آرامش بخش نیست. شروع ماساژ درمانی را به تاخیر نیاندازید و مراقبت از خود را جدی بگیرید زیرا بدن به آن نیاز دارد. ماساژ در تسکین درد مفاصل بسیار موثر است پس هر هفته یک ساعت ماساژ حرفه ای انجام دهید تا درد کاملاً تسکین یابد.

بهترین راه کاهش درد مفاصل در هوای سرد

3.741
این مطلب مفید بود ؟3011
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن/ف
وبگردی