کاهش نرخ سود بانکی

کاهش نرخ سود بانکی بر بازار مسکن تاثیر داشت؟

تاریخ انتشار : 8 آبان 1396کد مطلب : 58931زمان مطالعه : 1 دقیقه
با کاهش نرخ سود بانکی این ذهنیت ایجاد شد که ممکن است بخشی از سپرده ها از بانک ها و دیگر موسسات اعتباری خارج شده و وارد بازار مسکن شود.

آخرین وضعیت تاثیر کاهش نرخ سود بانکی بر بازار مسکن

یکی از مولفه هایی که بازار مسکن به شدت آن را زیر نظر دارد نرخ سود بانکی است. با کاهش نرخ سود بانکی این ذهنیت ایجاد شد که ممکن است بخشی از سپرده ها از بانک ها و دیگر موسسات اعتباری خارج شده و وارد بازار مسکن شود. سپرده هایی که می تواند هم بازار را به تحرک درآورد و هم با افزایش تقاضا زمینه را برای بالا رفتن قیمت فراهم کند.

بررسی این پیش بینی مرتبط با نرخ سود بانکی در بازار مسکن حاکی است:اگر چه بازارهای پول و مسکن، رقیب یکدیگر محسوب می شوند و کاهش جذابیت سرمایه گذاری در یکی (بانک ها) می تواند تقاضای خرید در دیگری (بازار ملک) را افزایش دهد اما این رابطه به صورت آنی و در کوتاه مدت آن هم با توجه به وضعیت فعلی بازار مسکن، قابل انتظار نیست.

تحقیقات میدانی در بازار ملک نشان می دهد طی هفته های اخیر ورود نوعی از تقاضای خرید به این بازار با مبدأ سپرده های بانکی، مطابق روایت واسطه های ملکی، محسوس بوده است اما به خاطر زمانبر بودن فرآیند جست وجو ناشی از کمبود فایل مناسب (متراژ کوچک و متوسط)، این مراجعه ها هنوز به انجام معامله خرید، منجر نشده است.

در این میان، نبود انتظار شوک قیمتی، اثر قابل ملاحظه ای بر سرعت جست وجو دارد به طوری که در زمان آرامش نسبی یا ریزنوسان قیمتی، خریدها نیز با رفتار غیرهیجانی صورت می گیرد.

کاهش نرخ سود بانکی بر بازار مسکن تاثیر داشت؟

51
این مطلب مفید بود ؟10
برگرفته از اقتصاد نیوز - / ل
وبگردی